Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Aky access point kupit

Dobry.

Nakolko sa v sietach vobec nevyznam, prisiel som si dat poradit. Mam dsl internet od T-comu, k tomu router. Potrebujem zapojit niekolko notebookov (max. 4 naraz) pomocou zabezpecenej wifi. Otazka znie:

Staci, ak kupim access point a LAN kablom ho napojim na modem, ze?

A teda aky vybrat?:

- nepotrebujem ziadne ficury
- len spolahlivost (provoz 24/7)
- najma co najvacsi dosah signalu.

Rozpocet je nizky, do 35EUR s DPH. Co vybrat? Diki za konkretne tipy. Prip. skusenosti, aky dosah cca bude mat v uzatvorenej budove (starsia budova).

ad druhý dotaz: ap by měl jen přenášet data, bez změny ip, jsou využitelné i jako repeatery.
router pokud nemá bridge-client mód tam nacpe nat = druhou síť.
jenže ty krámy umí často stejné režimy, takže i prodejci to mají na jedné hromadě.

to cos vybral by bylo co potřebuješ, ale čtu: "2 x 10/ 100Mbps LAN porty" - zřejmě se chová jen jako switch, bez dodatečného vymýšlení nových ip, žádný nat. čili to je ono.

Casom je vymena anteny mozna, kvoli pokrytiu aj dalsej budovy

Tak na to zabudni. Dalšiu budovu pokryješ jedine ďalším zariadením.

Na co mi je druha siet a NAT?

Musíš mať svoju vlastnú sieť a používať NAT ak chceš pripájať viac počítačov, tzn. musíš používať router. Inak by si musel u T-Comu objednať a zaplatiť iný typ pripojenia. T-Com ti dáva iba jednú IP adresu.

Takze je rozdiel medzi wifi routerem, access pointom a bridge-om?

Toto naozaj nie je na dva riadku. Vrelo doporučujem
Bridge

Dnes sa to hlavne v shopoch tak domiešalo označovanie že naozaj musíš pozerať čo to kupuješ. Acces Pointy mávajú funkciu NAT a vlastne to sú routre. No over či to tak je.

Routre mavajú v sebe zabudovaný switch a na jeden LAN port switcha je pripojený WIFI modul ktorý dokáže pracovať v rôznych režimoch, aj ako AP. Iné routre majú WIFI modul ktorý je voliteľne pripojiteľný buď ako port WAN routra alebo LAN a je možné navoliť znovu rôzne režimy.

Nekomplikuj si to kúp WIFI router so 4-mi portami LAN. Tie LAN porty aj keď teraz nepotrebuješ, zistíš určite že potrebovať budeš.

ešte drobnosť: typ a spôsob pripojenia /USB ? ethernet ? / tvojho ADSL modemu.

Internet putuje do modemu telefonnou linkou (nejaky RJ-11? RJ-12, proste ten malicky :-)) a pocitace su spojene LAN kablom s RJ-45 koncovkami. Presny model routera bohuzial neviem, jedine viem, ze je to Cisco Systems modem.

Mate konkretny tip na wifi router v danej cenovej hladine? Bol by som vdacny.