Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Linux - inštalácia - na čo nezabudnúť

Moje pôvodné vlákno je už dosť rozsiahle, takže vytváram nové. Zvolil som kategóriu pokec. Ak si niekto myslí, že vhodnejšie je operačné systémy, tak nech zmení.

Chcem sa spýtať, na čo by som nemal pri inštalácii a po nej zabudnúť. Čo všetko nastaviť, nainštalovať (Midnight Commander atď.) a poprosím aj o nejaké tipy. Tiež ešte ako nainštalovať hardware (5+1 zvukovku na doske atď.) a čo už spozná Linux sám.

Rozhodol som sa pre Mandrive Linux CS DVD. Je to predsa len jeden z najrozšírenejších Linuxov a teda aj prípadné otázky mi budú asi skôr zodpovedané.

A ešte anketa:

[mod]zmazal jsem ti triplicitní thread a dal to do OS... (L-Core) (IgorK)[/mod]
[mod]zmena anketnej otazky z "Aké prostredie je podľa vás vyhovujúcejšie?" (IgorK)[/mod]

Já používám Linux na řízení WiFi (oholený Debian) - takže příkazový řádek. Jinak bych ale tvůj dotaz přirovnal k "Je lepší FF nebo Opera". Každý má něco do sebe. Vyzkoušej oba, který ti bude více vyhovovat, používej. To je výhoda Linuxu, že je vše ve více variantách a můžeš si vybrat a nikdo ti nediktuje, jaký xicht oken používat. Osobně bych asi dal přednost KDE. S Mandrive Linux by jsi neměl mít s instalací v ničem problémy.

Teď se objevila Mandriva One Eastern 2006.3- je to live distribuce, má na ploše ikonu pro spuštění instalace na HDD. Zatím je to druhá BETA (první byla před 3 dny a docela blbla- třeba lidem, co měli dvě optické mechaniky v PC). Ošahal bych si to v live verzi a případně nainstaloval. Minulý týden vyšla distribuce Gentoo Live 2006, která má také instalátor na ploše.Běhá to rychle i z CD a myslím, že v někom, kdo vidí linux poprvé to musí zanechat hluboký dojem :-). S instalací Gentoo to je ale asi pro začátečníka složitější- v diskusi jsem četl, že tuto live distribuci tester instaloval 9 hodin.
Pro někoho, kdo nechce moc prudký přechod bych doporučil Xandros - to je sice komerční distribuce, ale pro domácí použití je zdarma a dokonce posílají na požádání Cd domů.
Já mám na PC dualboot XP a Kubuntu 6.04 třetí alfa verzi a běhá to perfektně. Mám nainstalovaný i Gnome a XFCE. Já to mám v češtině, pro snachu mám uživatele v ruštině a z výukových důvodů uživatele ve španělském prostředí.Téměř nic jsem si nemusel doinstalovávat, jen snad VLC player a správce souborů Krusader.