Linux - inštalácia - na čo nezabudnúť
Moje pôvodné vlákno je už dosť rozsiahle, takže vytváram nové. Zvolil som kategóriu pokec. Ak si niekto myslí, že vhodnejšie je operačné systémy, tak nech zmení.
Chcem sa spýtať, na čo by som nemal pri inštalácii a po nej zabudnúť. Čo všetko nastaviť, nainštalovať (Midnight Commander atď.) a poprosím aj o nejaké tipy. Tiež ešte ako nainštalovať hardware (5+1 zvukovku na doske atď.) a čo už spozná Linux sám.
Rozhodol som sa pre Mandrive Linux CS DVD. Je to predsa len jeden z najrozšírenejších Linuxov a teda aj prípadné otázky mi budú asi skôr zodpovedané.
A ešte anketa:
[mod]zmazal jsem ti triplicitní thread a dal to do OS... (L-Core) (IgorK)[/mod]
[mod]zmena anketnej otazky z "Aké prostredie je podľa vás vyhovujúcejšie?" (IgorK)[/mod]
Jedině shell. Na co takové kraviny jako Xka?
Jinak já jsem, co se týká linuxu, už přesvědčený Gentooista...
A Gentoo je čo?
gentoo je jedna z core linixovych distribucii, nieco podobne ako slack. ale ja osobne linux nemusim, radsej uz potom nejake BSD. osobne preferujem FreeBSD a uz pol roka si ho chcem nainstalovat, ale stale nemam cas.
Ja by som si aj čas na Linux našiel, ale miesto nemám. No čo volačo uvoľním. To FreeBSD neviem. Ja ešte ani o Linuxe nič neviem, takže sa radšej chytím niečoho rozšírenejšieho, čiže Mandrive.
Nejak jsme si nevsim ze by chtel instalovat server
ja chcu taky .. nainstaloval jsem ho ale nejde mi sitovka 3C900 (combo)
z LiveCD chodi, v jadru to mam zakompilovany, dmesg, lspci, ifconfig .. nikde nevidim problem ale proste nechodi
Prilis obecna otazka, tezko se da na ni odpovedet. Takze zkusim jenom par poznamek.
- Pred instalaci si zazalohuj vsechna data! Nejde o to ze by ti je sam od sebe Linux znicil, ale prehlednout se muze i zkuseny uzivatel, nepovede se ti neco pri tvoreni partition a je to.
- Co se tyka hardware tak pokud je standartni, tak by melo fungovat vse hned out of box.
- Jestli je lepsi KDE nebo Gnome, nebo cokoliv jineho je otazka na flamewar. Doporucuji nainstalovat obe, zkusit v nich chvili pracovat a pak si vybrat co bude vyhovovat vice.
EDIT/ Tu otazku bych zmenil nejak takhle: Ktere prostredi vam osobne vice vyhovuje?
Pak bych hlasoval pro GNOME, jinak nevim ktere je vice vyhovujici
Ono to aj je myslené obecne. Každý aspoň napíše, čo ho napadne. No dobrá poznámka k tej partition. Viem, že Linux značí disky inak ako Windows. Zálohovať všetko nie je tak ľahké. To by som Linux ani nenainštaloval, lebo by som to odzálohované nikdy nemal. Takže takto:
Mám dva 80 GB disky na primárnom radiči.
Chcem to urobiť takto:
Ako postupovať v inštalátore? Ide o to, že ako budem vidieť disky? Vo Win Inštalátore by to bolo C: (aj pôvodné C:), D: (povôdne G:), E: (pôvodne D:), ale Linux písmená nemá. Ako na to?
To že nebudem mať možnosť prenosu súborov medzi Linux a Windows ma teraz nezaujíma. Možno to vyriešim pluginom v TC a ovladačom v Linuxe, ale len ako read only.
Edit: Pred inštaláciou upravím partition disku 1 na 40 GB a nevytvorím druhú časť. To až pri inštalácii Linuxu.
Znaceni disku je v linuxu takhle:
hda ...master (na prvnim radici)
hdb ...slave (na prvnim radici)
...
hda1...prvni primarni partition (muzou byt na disku max 4 => po hda4)
hda5...prvni logicka partition
Podle me tam chces dat zbytecne moc mista pro linux. Takovych 7-8GB, pokud tam chces mit jen system ti bude bohate stacit.
Pak bude treba jeste vytvorit jednu partition ...pro swap. Ta by mela mit tak velikost 2xRAM.
No ja vychádzam z toho, že pre Linux vytvorím len jeden disk a tam bude všetko. Alebo mám vytvoriť dva disky? Jeden pre systém a druhý pre moje dáta? No a tá druhá partition pre swap je povinná? Keď mám 512 MB, tak musí mať 1 GB? Alebo to je len približná odporúčaná veľkosť?
Povinna neni, Linux dokaze swapovat i do souboru. Ale vytvari se z toho duvodu ze ma svuj vlastni filesystem, ktery je optimalizovam pro swap. Pak je cteni ze swapu rychlejsi. Proto se to dela na zvlastni partition. Jeste jsem se nesetkal s tim aby to tak nebylo (i kdyz to teoreticky jde jinak). Pokud mas 512MB RAM pak staci ten swap i mensi. Nemusi to byt 2x.
1 GB je úplne v pohode. A ešte otázka k tým diskom. Mám si na dáta vytvoriť druhý disk alebo to nechať na jednom? Výhoda je pri problémoch, keď sformátujem systémovú časť a nainštalujem nanovo. Na Mandrive DVD mi stačí na inštaláciou a nejaké tie ďalšie veci navyše 7-8 GB? Pre porovnanie: Pri WinXP mám 10 GB pre systém a stačí mi to. Zvyčajne tam mám ešte tie 3 GB voľné.
Ted trochu nechapu. Proc chces mit data na dvou jinych partiton? Neni lepsi mit data na jedne partiton, kde k nim budou mit pristup oba systemy? Podle me to bude hodne neprakticke, budes muset casto zbytecne restartovat.
Jaj tak to teda myslíš. Už rozumiem. A ako je v Linuxe s inštaláciami programov. Existuje niečo ako Program files alebo je to prehľadnejšie (nie ako vo Win, kde sa polka programu šupne do Windos\System)?
http://en.wikipedia.org/wiki/Filesystem_Hierarchy_S tandard
clanok.php
/dev Tu sú špeciálne súbory určené pre komunikáciu s pripojenými zariadeniami ako sú napríklad disky, myš, CD, DVD ROM mechaniky... V Linuxe platí, že všetko je súbor a táto koncepcia zjednodušuje život napríklad programátorom.
Ako je to myslené?
http://www.abclinuxu.cz/ucebnice/zaklady/principy-p race-se-systemem/soubory-v-linuxu
Já používám Linux na řízení WiFi (oholený Debian) - takže příkazový řádek. Jinak bych ale tvůj dotaz přirovnal k "Je lepší FF nebo Opera". Každý má něco do sebe. Vyzkoušej oba, který ti bude více vyhovovat, používej. To je výhoda Linuxu, že je vše ve více variantách a můžeš si vybrat a nikdo ti nediktuje, jaký xicht oken používat. Osobně bych asi dal přednost KDE. S Mandrive Linux by jsi neměl mít s instalací v ničem problémy.
No mne je sympatickejšie KDE, lebo trochu viac pripomína Windows a teda sa v ňom viem lepšie orientovať, ale objavil som rozdiel len v menu, inak vlastne v ničom (ubuntu, kubuntu). Mandrive ide v KDE.
U te Mandrivy si muzes nainstalovat co chces, nebo oba dva (KDE i Gnome)najednou.
To je zaujímavé. A potom budem len prepínať? Ako?
Pri prihlasovacim dialogu si jednoduse vyberes ktery chces.
Tak potom si myslím, že Mandrive je ozaj dobrý výber.
Tohle lze udelat ve vsech distribucich. Je proste vyhoda ze neni GUI tak svazano se systemem jako je to u windows.
Jen bych podotknul, že i ve WinXP jde celkem jednoduše změnit shell (tj. GUI), např. za příkazový řádek, TaskMgr, Total Commander nebo výborný bbLean (=BlackBox) a tak.
Pavel
Ano, to lze.
Nie je to otázka, že čo je lepšie, ale čo vyhovuje viac. Ide o to, že ma len zaujíma, že ktoré prostredie je viac preferované, ale to neznamená, že musí byť lepšie.
ak chces, mozem to zmenit na : Aké prostredie vám viac vyhovuje, ok?
No ale tak som to aj napísal, ale keď myslíš, kľudne.
Edit: Vlastne máš pravdu.
vyhovujucejsie je vseobecne a preto to nie je to iste. ok, idem to zmenit.
Teď se objevila Mandriva One Eastern 2006.3- je to live distribuce, má na ploše ikonu pro spuštění instalace na HDD. Zatím je to druhá BETA (první byla před 3 dny a docela blbla- třeba lidem, co měli dvě optické mechaniky v PC). Ošahal bych si to v live verzi a případně nainstaloval. Minulý týden vyšla distribuce Gentoo Live 2006, která má také instalátor na ploše.Běhá to rychle i z CD a myslím, že v někom, kdo vidí linux poprvé to musí zanechat hluboký dojem . S instalací Gentoo to je ale asi pro začátečníka složitější- v diskusi jsem četl, že tuto live distribuci tester instaloval 9 hodin.
Pro někoho, kdo nechce moc prudký přechod bych doporučil Xandros - to je sice komerční distribuce, ale pro domácí použití je zdarma a dokonce posílají na požádání Cd domů.
Já mám na PC dualboot XP a Kubuntu 6.04 třetí alfa verzi a běhá to perfektně. Mám nainstalovaný i Gnome a XFCE. Já to mám v češtině, pro snachu mám uživatele v ruštině a z výukových důvodů uživatele ve španělském prostředí.Téměř nic jsem si nemusel doinstalovávat, jen snad VLC player a správce souborů Krusader.