Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem S.M.A.R.T. Problém s diskom

Ahojte potreboval by som poradiť s problémom S.M.A.R.T.

Pri zapnutí počítača mi počítač vypíše S.M.A.R.T. Hard drive detects Error. Please consider to back up the hard drive. Press ESC continue... potom sa spustí Startup Repair pravdepodobne software od sony alebo od výrobcu a ten vypíše Startup Repair cannot repair this computer automaticaly Po stlačení ok sa počítač vypne a znova to ide celé dookola.. Je to sony vaio Bz seria ale neviem označenie modela nikde nieje ani zospodu ani nikde napísaný typ . Je to nový notebook 2 mesiace starý.
Je tam nainštalovaný software Widows Vista od výrobcu.

Pomôže mi preinštalovanie Windows alebo to mám rovno poslať do servisu alebo máte niekto nejaký iný nápad??

Ďakujem za radu.

Osobne bych nereklamoval, ale zadal vymenu stroje. Zarucni lhuta ti pobezi znovu na cely stroj... Zalezi na tobe.

Odvolej se na obcansky zakonik § 616 Shoda s kupní smlouvou, bod4

§ 616 Shoda s kupní smlouvou
(1) Prodávající odpovídá kupujícímu za to, že prodávaná věc je při převzetí kupujícím ve shodě s kupní smlouvou, zejména, že je bez vad.4)
(2) Nestanoví-li tento zákon jinak, shodou s kupní smlouvou podle odstavce 1 se dále rozumí, že prodávaná věc má jakost a užitné vlastnosti smlouvou požadované, prodávajícím, výrobcem nebo jeho zástupcem popisované, nebo na základě jimi prováděné reklamy očekávané, popřípadě jakost a užitné vlastnosti pro věc takového druhu obvyklé, že odpovídá požadavkům právních předpisů, je v tomu odpovídajícím množství, míře nebo hmotnosti a odpovídá účelu, který prodávající pro použití věci uvádí nebo pro který se věc obvykle používá. U potravin musí být vyznačeno datum minimální trvanlivosti, a jde-li o potraviny podléhající rychlé zkáze, datum použitelnosti. Připouští-li to povaha věci, má kupující právo, aby byla věc před ním překontrolována nebo aby její činnost mu byla předvedena.
(3) V případě, že věc při převzetí kupujícím není ve shodě s kupní smlouvou (dále jen "rozpor s kupní smlouvou"), má kupující právo na to, aby prodávající bezplatně a bez zbytečného odkladu věc uvedl do stavu odpovídajícího kupní smlouvě, a to podle požadavku kupujícího buď výměnou věci, nebo její opravou; není- -li takový postup možný, může kupující požadovat přiměřenou slevu z ceny věci nebo od smlouvy odstoupit. To neplatí, pokud kupující před převzetím věci o rozporu s kupní smlouvou věděl nebo rozpor s kupní smlouvou sám způsobil.
(4) Rozpor s kupní smlouvou, který se projeví během šesti měsíců ode dne převzetí věci, se považuje za rozpor existující již při jejím převzetí, pokud to neodporuje povaze věci nebo pokud se neprokáže opak.

Hm, obávám se, že na toto to neuhraje... Shoda nebo neshoda s kupní smlouvou podle mého názoru nespočívá v poruše disku. Spíš mu vymění disk a tím bude výrobek opět funkční. Pokud bychom přistoupili na onen tebou uvedený bod, tak výměnou disku též dojde k uvedení výrobku do stavu odpovídajícího kupní smlouvě. Navíc formulace "bez zbytečného odkladu" unese hodně...
Edit: podle všeho je tazatel Slovák, čili nebude reklamace probíhat podle našich zákonů, nezakoupil-li notebook v ČR.

On nekupoval disk, ale stroj, tak reklamuje cely stroj. To ze se skalda z nejakych dilu je pro zakon nepodstatne... Ostatne vetsina vyrobku je z nejakych dilu.

Tvuj pohled je ovlivnen znalostmi. Pro bezneho uzivatele je to cerna skrinka. Pokud tedy zavadu nezpusobil sam (prodejce by to musel dokazat), muze zadat vymenu celeho zarizeni.

PS: tvuj edit je velmi podstatny...

Tady jde o pohodlnost prodejcu... v zakone je to jasne dano:

a to podle požadavku kupujícího buď výměnou věci, nebo její opravou

U soud by mel rozhodovat dle zakona... Prodejce zakon samozrejme porusit muze take. Zakaznik mu to pak vetsinou vezme, protoze ani nezna toto ustanoveni. Prodejce to stejne vetsinou hodi na reklamaci, ale taktez vymenit to v pripade opravnene zadosti musi. To je riziko podnikani. Vztah prodejce - dodavetel me jako zakaznika vubec nezajima...

Pokud by se mi rozbila prevodovka do sesti mesicu a auto by bylo koupeno dle obcanskeho zakoniku, take mam pravo zadat vymenu. V zakone neni uvedena hodnota veci.

ale prodejce nic neporuší tím, pokud výrobek odešle do servisu k výměně disku.

Pokud zakaznik vyslovne a prokazatelne zadal vymenu (ma na to pravo a priptom nikdo nevyvratil rozpor) a doslo jen k oprave, pak nedodrzel pozadavek kupujiciho a porusil zakon...

PS: nedavno na me jako fyzickou osobu zkousel jeden prodejce argumentovat obchodnim zakonikem... Docela vtipne.

Je tam výslovně uvedeno buď a nebo... Takže není zákonem striktně dáno, že se věc musí vyměnit - jde o to, jak dalece je požadavek kupujícího závazný. Prodejce se výměně bude přirozeně bránit zuby nehty.
S tím autem nevím nevím, obávám se, že by to skončilo u soudu, poněvadž by žádný příčetný prodejce (ev. dovozce) neměnil celé auto, může-li vyměnit vadný celek. Kupující by tvrdil opak, prodejce trval na svém, nezbylo by než spor řešit soudně. Což je jen pro silné povahy.

Taky záleží na znaleckých posudcích...
Možná se mnou souhlasit nebudeš, ale vždy by se mělo jít cestou nejméně náročnou (finančně, časově, logisticky) pro obě strany - jak kupujícího, tak i prodejce (který má, ač je vždy ten "zlý") také svá práva. Takže měnit celý notebook při exnutí disku je zkrátka zbytečné. Sice to koupil jako celek, ale je v tomto případě snažší cesta výměnou části; což tebou uvedený zákon připouští. Pokud by toto někdo "hnal vejš", tak IMHO prodejce s prstem v nose uspěje.
Edit: Nezapomínej, že soudy se ohlíží i na jakési "zvykové", čili nepsané právo. To aby vše bylo ještě složitější...

Budes se divit, ale s cestou "nejmensiho odporu" s tebou plne souhlasim, az na:

ale je v tomto případě snažší cesta výměnou části; což tebou uvedený zákon připouští. Pokud by toto někdo "hnal vejš", tak IMHO prodejce s prstem v nose uspěje.

Snadnejsi je, to je pravda. Zakon pripousti pri splneni podminek, aby si zakaznik vybral. Prodejce to musi akceptovat. Kdyz prodejce kupujicimu neda na vyber a automaticky to posle na reklamaci (95% prodavajicich), nic tim neporusuje, protoze zakaznik nezadal vymenu (v 95% tuto moznost nezna). Pokud vsak zadal a on to ignoruje, pak porusuje zakon. Jestli prodejce uspeje bych si nebyl jist, jsou desitky pripadu, kdy to projel...

Prodejce ma sva prava, to je pravda. Take vsak je pravda, ze zakaznika vetsinou neinformuje o jeho pravech v pripadnem reseni, pripadne je neuznava a dela vse pro svoji minimalni namahu. Tato polozka je v zakoniku relativne nova, takze "zvykove pravo" je k nicemu. Navic timto postupem (dodrzenim zakona) se nijak nedotkne prav prodejce. Pokud je to v rozporu s jinym zakonem, musi to jit k ustavnimu soudu...

To, ze je snazsi vymenit disk nic nemeni na tom, ze muze zadat vymenu celeho stroje, pokud splnuje urcite podminky. Treba ma par vadnych subpixelu, ktere jsou samy o sobe nereklamovatelne apod. Ja ted neberu kontretni pripad, ale bavim se obecne a delam osvetu. Jak jsi zminil, miva v techto pripadech posledni slovo az soud...

Máš v mnohém pravdu. Řekl bych, že je zákon poněkud gumový... Bavíme-li se obecně, bylo by možno (opět použiji jako příklad automobil) při nefunkčních stěračích nebo klimatizaci požadovat výměnu celého vozu. Je tohle reálné a proveditelné? Myslím že ne... Tudíž myslím, že prodejce není oním zákonem zavázán plně požadavek zákazníka splnit. Pokud požadavek plnit nechce či nemůže, je ale na místě toto zdůvodnit tak, aby to mělo hlavu a patu.
Pokud to takhle není a lze při poruše jedné části žádat výměnu (a je-li prodejce povinen požadavek zákazníka splnit) je ten zákon špatný.
Další možností je, že jsou tam další paragrafy, které upravují jak se postupuje v případě sporů. Hledat to nebudu, sobotní večer nemíním trávit četbou zákona.
Edit: čili z toho vyplývá (podle tebe), že při jakékoli závadě můžu žádat výměnu za výrobek nový. Takže pojmy jako "záruční oprava" apod, pošleme na smetiště dějin?

hledat to nemusis, je to primo v tom bodu 4:

pokud to neodporuje povaze věci nebo pokud se neprokáže opak.

Na sterace je pouziteny urcite. Klimatizace? Nevim... Take samozrejme muze prodejce prokazat ten "opak" a je to.

Další možností je, že jsou tam další paragrafy, které upravují jak se postupuje v případě sporů.

Ja ho cetl, ale nic rozumne pouzitelneho tam neni... Pouze mnozstvi univerzalich reci.

Proto vyrobci ke zbozi vetsinou dodavaji i seznam pripadnych vyjimek z reklamace (v ramci nejednoznacnosti zakona) a tato cesta jiz schudna je.

Take mam obcas pocit, ze zakony jsou konstruovany tak, aby pravnici neprisli o slusne zivobyti. Realnost a proveditelnost sem radsi ani nezatahuj. Vse se ridi dle zakona a ne dle zdraveho rozumu. V tom je take rozdil mezi pravem a spravedlnosti.

No, a jsme doma. Prodejce prokáže, že výměna celku odporuje povaze věci a je to. Stačí znalecký posudek, který udělá kdejaké ucho s kulatým razítkem. Nesouhlas s posudkem? Tak soud... A jsme tam kde jsme byli.
Navíc je třeba mít na paměti, že pokud kupující uplatňuje svá práva (například dle tebou uvedeného paragrafu), tak na něm leží i důkazní břemeno.
Myslím, že jsme dospěli ke konsensu, takže já z mé strany tuto diskusi končím a odebírám se na lože.
Pěknou neděli...:-)

Mám ešte jednu otázku netýka sa to tohto počítača.

Čo ak nainštalujem Windows nelegálny na počítač ktorý je v záruke a potom sa náhodou pokazí padne mi tak záruka??

Chcel by som sa zbaviť hnusnej Visty a prejsť na sedmičku ale neviem či to môžem spraviť.

Tie data síce stratím ale našťastie som ich dnes ráno zálohoval ani neviem prečo ale mal som asi brutálne šťastie :-D
Ďakujem vám za radu.