Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno LAGující počítač

Prosím o radu, mě už nic nenapadá :-(

Před měsícem jsem si zakoupil dell XPS studio s i7 procesorem, naprosto se nedal používat, po spuštění vždy dost dlouho hrabal na disk a když sem na něco klepnul (tento počítač, ovládací panely, ctrl+alt+del, etc.) tak občas počítač nereagoval (někdy i 20s) a pak vše udělal a otevřel najednou. Dělalo to jak v XP, tak ve Vista ale i v se7en. Takže jsem počítač vrátil, že je vadný.

Jelikož sem podezříval chipset k i7, tak sem jej vyměnil za dell precision T3400. 3GHz E8400 - tuším, grafika nVidia FX580, 4GB RAM, WD 500GB disk. U téhle potvory je to mnohem lepší, ale problém úplně nezmizel. Navíc mi příde divné, že počítač sám od sebe jednou za čas zatíží disk, s tím souvisí právě toto "zamrznutí" (tady už to dělá jen na 1-3s) a také se začne přerušovat internetové rádio či zvuk u videa přehrávaneho z youtube (to se stáva i v jiných specifických případech, třeba ctrl+z v Photoshopu). Muziku či zvuk u videa přehrávaných z disku nepřerušuje. Toto chvilkove zamrznuti (lagovani) pozoruji už když nainstaluji čistý system (XP SP3 oem dell), bez jakýchkoliv ovladačů. Jakmile nainstaluju drivery k chipsetu, tak se to znatelně zhorší, vpodstatě se to zhorší ať nainstaluji cokoliv navíc. Jednou jsem náhodou dal kopírovat soubor, kdyz počítač zrovna vrtal na disk jak silenej a překvapila mě rychlost, kterou ten soubor údajně kopíroval, bylo to pod 1MB/s.

Zkoušel jsem snad všechno, vytrhal jsem veškerý nepotřebný hardware, reinstal winu (nekolikrat), nic nepomohlo. S předchozím počítačem má tento společný monitor, USB klávesnici, USB myš Razer Lachesis, výrobce wifi karty (ASUS) a externí disk připojený přes FireWire (možná je stejný typ FireWire karta, ale to nevím jistě, nicméně její vyjmutí nepomáhá).

Předem děkuji za jakékoliv nápady či doplňující otázky, třeba mě navedou na řešení.

v první řadě bys měl zjistit, co ten počítač zpomaluje. Tj koukat při zpomalení do taskmanažeru seřazeného s tasky podle vytížení CPU, odebrat veškerý ne-dellovský HW, popř. si rovnou spustit perfmon.

Já bych to tipoval na nějakou systematickou chybu.

Zdá se, že procesor nic nezatěžuje, nečiné procesy mají 99%. Nedelovský hardware jsem všechen odebral, dokonce jsem v této konfiguraci i nainstaloval XP, vše při starém.
Na mě to působí, jak kdyby tam někde byl nějakej špunt na sběrnici.

Jaký perfmon mám použít?

Co myslíte systematiskou chybou?

Děkuji

EDIT: kdybych dal hledat perfmon a ne poformance monitor, bylo by mi to hned jasne :-)

# Základná doska Dell Precision T3400 má socket pre podporu procesorov Intel®Core™2 Duo a Extreme, s čipovou sadou Intel X38 Express a FSB (1333MHz).
Dell Precision T3400 podporuje 800Mhz ECC RAM do 8GB.
Možnosť objednať si systém až so štyrmi pevnými diskami z variant SATA a SAS a ľubovoľnú konfiguráciu RAID.
Pre 3D aplikácie je k dispozícii Dell Precision T3400 s NVIDIA Quadro FX 4600. Dell Precision T3400 zároveň podporuje konfigurácie s duálnou grafikou a až štyrmi externými zobrazovacími jednotkami.

Toto chce v klude naštudovať, odskúšať konfiguráciu.

Takže zjednoduším problém, páč to jistě souvisí.

V perfmon sem pustil sledování prostředků, jakmile vyskoci prenos na disku k 1MB/s (tedy ta modrá čára, nejsem si jist, zda je to zápis nebo čtení /Win7/), tak mi zalaguje internetove radio.

Začni na začiatku. Správne nastavený BIOS. Pripraviť si inštalačné medium XP s integrovaným SATA radičom prípadne aj drivermi chipsetu. Instalovať bez pripojenia k sieti, na to je času dosť.
Proste klasika, ak je problem. Postupovať krok po kroku nie desať zariadení nahodiť naraz.

Zajímavý poznatek, právě řeším, k čemu bych měl potřebovat k instalaci integrovaný SATA driver? Dell XP CZ SP3 OEM jdou instnout i bez těhle driverů, nebo je mají již integrovány.
Taky je otázka, zda jede řadič v ATA compatible nebo v AHCI módu. Tohle se nastavovalo u starších dellů, tenhle už to v BIOSU nemá. Pokud si dobře pamatuju, tak tehdy nešli instnout XP, pokud byl řadič v AHCI, ale to byli SP2, není už v SP3 nějakej univerzální driver?

Když je integrován driver, musí se mačkat F6? Nebo se to mačká jen když chci načíst driver z diskety?
Ted sem kouknul do BIOSu, tam je SATA řadič: RAID Autodetect/AHCI, takze nejspíš musí být driver integrován na CD, jinak není možné, nenainstaloval bych systém.

1. proč se nepodíváš, v jakém režimu jede řadič? Je to ve správci HW. Nemá smysl se "domnívat", je dobré vždy vědět.
2. je-li driver integrován v instalačce, není třeba cokoli mačkat

Jinak jestli to dělá při diskových operacích, zkusil bych jako první vyměnit SATA kabel. Ale znova: je velmi podivné, že by totéž dělaly dva systémy po sobě.

P.S.: Když si nebudeš vědět rady, volej na helpdesk Dellu, měli by ti být schopni poradit.

Já se díval do BIOSu, sem nevěděl, že je to vidět i ve správci hardwaru. Mám tam zařízení Intel(R) ICH9 AHCI Controler, takže to je v AHCI.

Teď sem nachvíli spustil XP a zkusil jsem netové rádio a kopírování velkého souboru, počítač se klasicky na 15min zbláznil a soubor kopíroval rychlostí okolo 200kB/sec a s počítačem nešlo skoro pracovat. Disk byl podle perfmonu zatížen na 100%, procesor nebyl zatížen vůbec. Bohužel se v XP od perfmonu víc nedovím nebo tedy nevím jak se dozvědět, co mi to zatížilo ten disk. Podařilo se mi stopnout kopírování a disk byl zatížen dál. Po restartu už vše proběhlo vpořádku a dokonce i internetové rádio jede bezvadně a to i při kopírování souborů. Zdá se, že to bude spíše softwarová záležitost.

Dell bohužel nepomůže, je to repas :(

Mozna je to jen chyba soustavná - multiplikativní a mel bych se na to vyprdnout :)

Mi čtete myšlenky, akorát pracuju na jinejch winech, začínam podezřívat ty dellácký, bůh ví, co všechno v sobě maji.
V BIOSu bohužel nic nejni, max. můžu vypnout zvukuli a zapnout speed step. Dell ma tohle vošetřený.
Kabel tu bohužel náhradní nemám, takže zítra.

Logicky v takomto pripade sa postupuje sposobom: postupne odstranovat vsetko co mali tie PC spolocne. Ked pisem vsetko tak aj myslim VSETKO (az po 230V zasuvku :-))
Zacni odpojenim externeho disku, USB veci (skusit proste inu klavesnicu aj mys, a hlavne NEinstalovat ziaden dodatocny SW k mysi klavesnici apod, ak bol nainstaleny tak odisntalovat), wifi kartu skusit vyhodit, atd.

Skusit nainstalit CISTE Win (z MS instalacneho media, len na skusku. Nie Dell, aj ked na Dell CD by nemalo byt nic specialne, ale clovek nikdy nevie).

P.S. len tak zo srandy pozri si preistotu aj BIOS uplne vsetky nastavenia, ci tam neni nieco zaujimave na vypnutie.

P.S.2. a nainstaluj tam ten OS, ktory bol urceny presne pre tento PC, z nejakeho ich recovery DVD. Prip. aj chod na web dell-u a stiahni a nainstal uplne vsetky ich ovladace pre ten PC. Je mozne ze ma v tych PC dell nieco specialne.

Tak tam daj standardne Win, a hlavne potom vsetky ovladace z www.dell.com pre toto konkretne PC.

Vypada to na SW problem (nejaky SW musi posielat disku tie prikazy inac by sam od seba nehrkal), ale tazko posudit co je prvotny iniciator (moze disk zacat vytazovat aj legitimny SW napr. nejaka sluzba Win kvoli tomu ze sa "nieco" stalo, nikto nevie co).

Co chces zas s nLite? Daj tam uplne standard Win. Ked sa neda vypnut AHCI, tak skus Win7 oficialny (trebars aj ten skusobny, dal sa stiahnut .iso), W7 instalator nepotrebuje specialne ovladce pre vacsinu AHCI controllerov.
Prip. pri instalacii XP zo standard CD mackaj F6 a daj mu ovladac AHCI na diskete, urcite bdue na dell.com nieco z coho vytvoris disketu.

Počítač bohužel nemá disketovku, takže sem driver integroval do instalačního CD.

Nainstalil sem nějaký XP SP2 a nezdá se mi to dobré. Jakmile vyskočí bublina, že není nainstalován antivirus, tak to celé tak na 20s ztuhne, hraboší to na disk a pokud se předtím podaří otevřít třeba Tento počítač, tak ani nejde zavřít. Stejně tak je to se správcem úloh. To musí bejt nějakym driverem, jinak to nevidim, jenže já mám pocit, že to trochu dělá i bez driverů.

Teď zkusím testovací WIN7.

Si to mohol odsledovavat postupne ze po instalacii ktoreho driveru sa to takto drasticky zhorsi. Ktore presne ovladace si tam instaloval, odkial presne?
To bude asi snad aj nejaky HW problem (dufam ze dodatocne karty svoje ani firewire disky ani nic podobne tam v tom PC teraz nemas strcene). Chod este do spravcu zariadeni, a prezri si vsetky zariadenia co tam su pripadne skus pravy klik zakazat nepotrebne veci ci sa to niekedy nezlepsi. Skusil by som iny disk aj kabel k disku preistotu (je mozne ze tam furt nastavaju nejake errory a furt to potom operacie s tym diskom opakuje), alebo hlavne by som skusil PATA disk ak to ma aj PATA port - preco? lebo PATA neni AHCI :-) ptz moze byt ze je tam nejaky problem s tym poondiatym AHCI a ovladacom k nemu, s tym AHCI ked to zacinalo boli problemy bol to bordel (ciastocne je to bordel dodnes), lebo dementi marketingovi tlacia furt taketo nezmysly na trh rychlo rychlo a nedorobene, jak u debilov, cely svet. Nainstaloval si tam aj ten intel matrix storage ovladac? (ak to je intel chipset alebo co to tam je za chipset). Skus googlit ci ten dell nema nejaku klavesovu kombinaciu v BIOSe ktorou by sa zobrazili dalsie nastavenia, hlavne to vypnutie AHCI. Ja u notebooku Dell mam hodne vela nastaveni v BIOSe, povedal by som ze na notebook az nadstandardne vela. Na dalsie strany BIOSu sa ide cez nejake Ctrl-cosi, pise to tam na obrazovke.

P.S. skontroluj si vo Win (ctrl alt del) ze kolko mas fyzickej RAM k dispozicii. Ptz moze byt ze z nejakeho dovodu mas rozpoznane velmi malo RAM a swapuje to vkuse.

Dělá to i bez ovladačů, čím se tam toho instne víc, tím to dělá déle, aspoň tak to na mě působí. Takže s každou doinstalenou věcí to je horší.

Nic sem tam samozřejmě neměl, nejradši bych odpojil i CDromku, harddisk i zdroj, jenže to jaksi nejde. Teď sem pozakazoval všechno co jde, včetně CDromky a zda se to stejné. Když sem všechen ten hardware povolil, tak to bylo po prvním restartu výrazně horší, pak už stejný.

Jinej disk bohužel k dispozici nemám, PATU to nemá. Matrix storage sem nainstalil, odtud pochází i driver co jsem jej integroval do instalačky. Jak vypnout AHCI vím, je na to volba v BIOSu, jdu to zkusit vypnout a bohužel instnout winy, páč jinak to nejde.

Další strany, nějaký chovaný, to v BIOSu zdá se nemá. Aspoň to nepíše.

Skontroluj v BIOSe jak je nastavene "Computrace". Nemen to lebo to sa da zmenit len raz (pise navod), len sem napis co tam je nastavene. Ptz podla navodu je to nejake obskurne service, ktore poskytuje aj nejake "recovery services" (ci to nahodo nescanuje vkuse cely disk a neuklada ho niekam na internet :) Ja zhlavy neviem vzivote som o tom nepocul.

Este nieco - odkial si mal ovladac ktory si integroval do instalacky?

Skus ist sem http://www.intel.com/support/chipsets/sb/CS-026488 .htm a tam mas u chipsetu X38 (ten by si mal mat v tom PC) aj aktualny ovladac pre chipset a aj matrix storage manager (ten je u AHCI tiez nutny, najprv instaluj chipset a potom ten matrix). Dobre by bolo uz aj do instalacky integrovat obsah toho, co je u toho matrix storage, s nazvom "32-​​bit Floppy Configuration Utility", ptz ten ovladac co je v instalacke potom pouziva asi aj Win a neviem ci to ide potom este menit)

A ked si stiahnes navod, prvy odkaz google
support.dell.com/support/edocs/systems/wst3400/en/ ug/ug_en.pdf

tak zistis ze v BIOSe sa AHCI vypnut da. Strana 83
SATA Operation
Specifies the operating mode of the integrated hard drive controller
RAID Autodetect/ATA — RAID if signed drives, otherwise ATA.

P.S. a nacitaj do BIOSu defaulty (alebo clear CMOS), nech je okrem ineho napr. nezmysel s nazvom "Computrace" na deactivated. apod.
P.S.2. a stiahni si superantispyware (live verziu), a prescanuj cely PC v nudzaku. Lebo je mozne ze tam furt zanasas nejaky vir cez autorun napr. z USB sticku/ext.disku apod.

"...je mozne ze tam furt zanasas nejaky vir cez autorun napr. z USB sticku/ext.disku",

a aj tie pripájané periférie skontrolovať.
A - ak už aj tieto periférie budú skontrolované - ešte je (mne už známy problém) možnosť hlavne zo schránky gmailu,
a "priblblých" príloh.

Všetko sa môže zopakovať.

Vypnut AHCI mas za prve aby si sa nemusel drbat s nLite ani s disketou pri instalacii a mohol si pouzit original instalacku WinXP, a za druhe lebo s AHCI ovladacom moze byt nejaky problem alebo s tym moze mat problem disk (s NCQ apod). A este preto lebo ne-AHCI (standardne IDE, ATA) je standard pouzivany min. 20rokov a nikdy s tym nebol problem, na rozdiel od AHCI.
p.S. vid aj vyssie o tom "Computrance".

google. Ked nevies k comu to je, tak ti je to k nicomu. Bolo to nastavene jak? A nastavil si tam co? Skontroloval si jak to je nastavene teraz? Ono by uz sa to podla navodu nemalo dat vypnut ak to bolo raz activated, takze to skontroluj este raz ze co tam je momentalne. teoreticky mohlo by to hrkat s tym diskom furt po kazdej zmene (odkladat si kdesi vsetky zmeny pre pripadne recovery), ale nechci teraz po mne aby som cital o tom nejake 100stranove manualy :) Je to specialita Dellu a mna to nezaujima.

Este k tym matrix storage. Ty si instaloval zrejme ten z webu dellu, ja som pisal skus aj ten z webu intelu, to nemusi byt to iste. Ak ale vypnes AHCI a nainstalujes Win nanovo, tak uz potom matrix storage neinstaluj (ak neni AHCI tak sa instalovat nema)

Bylo to na Deactivated a ja sem to dal na Disable a je to na Disable. Je to nějakej krám co pomůže při odcizení.

Projel sem to tim SuperAntiSpywarem a našel jen Adware.Tracking.Cookie, nějakej od Microshitu, jinak nic.

Teď jdu zkusit ty drivery přímo od intelu.

No neviem čo povedať. Problem od začiatku robil Hard Disk. Instaloval si OS, rozne drivery a režimy radiča, odstranoval hardware a čo ešte...

Toto všetko si robil a nemal otestovaný disk utilitou výrobcu nezávislou od balastu Microsoftu ? Prípadne aj v inom PC ?

HD tune je nezávislé na balastu Microsoftu?
Je fakt, ze se outpost ptal, zda muze povolit primej pristup na disk.

Jinak napodruhe tenhle test vyjde urcite vporadku, tohle je nahoda, ze sem se zrovna trefil, kdyz se ten comp zblaznil. Byl restartnutej, tak deset minut stal a nic nedelal, tak sem pustil to HD tune.

Tam jsou tři volby, RAID Autodetect/AHCI, RAID Autedetect/ATA (ata compatible) a RAID ON (asi jen RAID). Já to mám na RAID Autodetect/AHCI. RAID OFF tam nikde nastavit nelze.

V HDtune sem projel celej Error scan a nic. Zajímavé je, že v Health to nic neukazuje a to ani když sem v BIOSu zapnul SMART. V Hard drive inspectoru se zdá vše vpořádku.

Ještě jsem zkoušel dát znovu ten benchmark, již bylo vše vpořádku, ale to se prostě jen netrefil do chvíle, kdy se ten comp zblázní a hrabe jak šílenej. Na mě to prostě působí, jak kdyby byl špatně napsanej ovladač a jednou za čas to soustavné maličké hrabání winů nějak ucpalo sběrnici (lajckej poheld - nevim nic o severních můstcích apod.). A nebo je prostě něco ve winech, co jednou za deset minut spustí vostrý hrabání na disk a když se do toho připlete nějaká operace, tak jí porstě odstaví na druhou kolej a nechá jí jen 200kB/sec a tím pádem čekají winy na odpověď disku.

Setting Your Computer to RAID-Enabled Mode
1 Enter System Setup (see "Entering System Setup" on page 81).
2 Press the up- and down-arrow keys to highlight Drives, then press
<Enter>.
3 Press the up- and down-arrow keys to highlight SATA Operation, then
press <Enter>.
4 Press the left- and right-arrow keys to highlight RAID On, press <Enter>,
and then press <Esc>.

Text opisuje ako sa RAID mod zapne, značí že v default stave bol vypnutý.

Ak ho máš zapnutý, potrebuješ ho vypnúť ! Je predpoklad že vyššie opísaným sledom krokov to vykonáš.

Z popisu v manuálu vyplýva že default, je RAID mod vypnutý. Ak si už celkom nevieš rady tak tento fakt využi a jednoducho v BIOS-e použi položku "LOAD DEFAULT" určite tam je, ulož nastavenie, restartuj, znovu do BIOS-u, nastav prípadne čo potrebuješ.

V předchozí zprávě jen velmi složitě popisujou, jak zapnout RAID do polohy RAID ON. Na výběr jsou pouze tři možnosti. Já to mám nastavené do defaultu, tedy: RAID Autodetect/AHCI. Žádná jiná možnost tam není, tedy krom ATA compatible módu (RAID Autodetect/ATA) a již zmiňované RAID ON.

Mne to vychadza z toho popisu takto na dialku, na 2 mozné priciny.

Problemový disk, co by sa dalo overiť, statusom SMART a testovacou utilitou výrobcu.

Alebo

Máš zapnutý RAID zrejme v rezime RAID0, kde sa radič občas pokúša komunikovať s druhým diskom ktorý nemáš. Zapnutý radič RAID by pravdepodobne vysvetloval prečo HdTune nevidí priamo na disk a nenačíta SMART status. Je "schovaný" radičom.
Tak už konečne v BIOS-u a urob čo treba. Dalšie možnosti ktoré BIOS umožňuje nevidíš v menu, zobrazia sa použitím klávesových skratiek, však čítaj manuál.

Alebo

Napadá ma ešte riešenie trochu od veci, pridaj tam ešte jeden disk keď sa ti nedarí RAID vypnúť a budeš mať disky v RAID a možno všetky problémy zmiznú. Disky musia byť identické. Znamená že by si musel dokúpiť rovnaký disk ako máš.

Alebo, odnes to skúsenejšiemu.

HDtune SMART neukaze, ale Hard drive inspector ano a vse je vporadku.

Ted jsem jeste projistotu nekolikrat kontroloval ten RAID, mam ho stoprocentne vypnuty. S RAIDem mam u dellu i nejake zkusenosti, pac ho vyuzivam v pracovnim kompiku. Tady se jiste nemylim, takze RAID bych jako chybu vyloucil.

K predavani zkusenejsimu: rad bych to nekomu predal, ale nevim komu. Nejsem takova lama, jak tu asi pusobim. Nikoho zkusenejsiho, nez jsem ja, neznam :( Pokud o nekom vite, Praha a okoli, tak mu to rad sverim, samozrejme i zaplatim.

Ted sem jeste koukal na disk, je to WD Caviar GREEN. Se zelenejma diskama nemam zadnou zkusenost, nemuze to delat nejakou neplechu?

A jeste jedna vec, mozna ze jsme uplne vedle, pac ted sem zkusil dat pri benchmarku HDtune kopirovat soubor a dostal sem stejnej vysledek, jak ten obr co jsem vcera postoval. Takze je klidne mozny, ze se tehdy winy rozhodli neco tvorit (coz obcas i delaji) a jen nas to zmatlo.

Netestuj s HdTune ani ničím iným, otestuj utilitou výrobcu bez Windows.
Nabootovať Live CD Linux-u otestovať to tam.
Vložiť iný disk či sa správa obdobne.
Použi iný SATA port, máš ich tam dosť.
Prípadne "natvrdo" prepnúť disk do režimu SATA1 ak to vie, ak by zmizlo to zamrzanie počas prenosov, nechaj to tak, aj za cenu mierneho zníženia rýchlosti.

tak se mi zdá, že je problém vyřešen:

Upozornění: Některé disky společnosti WesternDigital, včetně tohoto modelu, využívají atypickou velikost paměťového bloku - sektoru. V případě disků WesternDigital se jedná o 4kb sektory namísto standardních 512b na sektor. Tato změna vede k zvýšení celkové kapacity pevného disku, ale způsobuje značné problémy většiny operačních systémů, které předpokládají použití sektorů standardní velikosti. Pro uživatele se tento problém jeví jako značné zpomalení rychlosti pevného disku, potažmo operačního systému jako celku. Dle oficiální prohlášení výrobce se tento problém netýká operačních systémů Windows Vista, 7 a Sever 2008, Mac OS X a novějších distribucí operačního systému Linux, praxe naší společnosti ovšem ukazuje, že se tento problém nevyhýbá ani těmto operačním systémům. Sektory s velikostí 4kb využívají disky série EARS a některé modely řady AARS, konkrétně 640GB model.

Ano nejaka sracka s ovladacmi (V MS su idioti co nevedia programovat, a v inteli dtto). Preto som tu pisal 10x ze vypniu AHCI nech mas standard ovlaadce. Idealne aj kupit tam nejaky standardny WD disk, ktory kazdemu funguje, a nie nejake specialne divne serie.

P.S. ten disk tam nacpali ti repasaci? Neverim ze by dell vypustil taketo PC s takym diskom. Sak by ho zakaznici ukamenovali.

Paradox je že ak by fungoval s dvoma diskami v RAIDO, na čo je daný mainboard stavaný, zrejme by sa nič nedialo a všetko by fungovalo ako fungovať má. Ono "problematické" prepočítavanie sectorov by sa dialo na hardwarovej úrovni.

Ee tomu neverim, tieto soft-raidy robi ovladac, a problem je evidentne aj v AHCI/RAID ovladaci intelu (ktory zrovna pouzivas). Ale samozrejme neoveroval som to :)
Nechapem celkom krok WD ze bezdovodne (resp. 100x vacsi dovod na to bol v dobe pred 10rokmi ked koncilo CHS adresovanie) pouziva inu velkost sektoru ked 30rokov vsetci pouzivali 512, to immuselo byt jasne ze to bude pruser.

AHCI sem samo vypnul a winy instnul tak, to nepomohlo, chovalo se to naprosto stejne (psal jsem to 20.03.2010 v 16:41).

Mam za to, ze tam ten disk dali, dell by si nic takoveho nedovolil. Jakmile budu mit cas, snad pristi tyden, tak si ten disk necham vymenit, pak napisu, zda to pomohlo.