Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Mandrakelinux - nastavenie sieťovej adresy

Tak už som ho konečne nainštaloval. Samozrejme som tušil správne, že mi nepôjde sieť. Musím nastaviť zrejme sieťovú adresu na sieťovke, tak sko som to musel aj tu vo Windows. Môže mi niekto napísať ako zistím, aká je aktuálna sieťová adresa a ako nastavím novú? Ale tak, aby to ostalo aj po reštarte. Poprosím postup ako "blbcovi", pretože sa v tom ešte nevyznám.

Po zadaní celého riadku mi vypíše "No such file or directory". Ak pomocou príkazu "cd" prejdem do adresára "init.d" a tam spúšťam "networking", tak vypíše "Command not found". Predpokladám, že to bude tým, že nemám práva roota. Ako sa v konzole prihlásim ako root? Viem, že je na to nejaké písmeno alebo znak, ale neviem aký.

Tak som sa prihlásil ako root a napísal som to znova. To isté. Takže asi tam bude treba niečo s tým iproute, nie? Nič som neinštaloval, takže tam iproute nemám. Druhá vec, že ja mám IP zadané, ale potrebujem zmeniť adresu sieťovej karty ff:ff:ff:ff:ff:ff na 00:01:23:45:67:89.

Preco by si mal potrebovat menit MAC adresu? Kazda sietovka ma svoju jedinecnu MAC adresu ulozenu v svojej EEPROM, v ziadnom pripade nema byt FF-FF-FF-FF-FF-FF a pouzivatel by ju nemal menit (viem ze sa to da ale nikto normalny to menit nepotrebuje).

Ak ma tvoja sietovka MAC adresu ff-ff-ff-ff-ff-ff tak je na reklamaciu (ale skor si myslim ze je problem niekde inde, niekde medzi stolickou... ;-), neverim ze by to vyrobca nenaprogramoval).

Mas spravne IP adresu?

Moja sieťovka má nastavené ff:ff:ff:ff:ff:ff. Akokoľvek to znie neuveriteľne, je to tak!!! Aj vo Windows som to musel ručne nastaviť, lebo mi sieť nešla. Tak mi sem dajte príkaz, ktorý zobrazí MAC adresu na konzole a pre mňa za mňa vám to celé prepíšem (neviem ukladať obrazovky do súboru).

Neviem ti pomoct s linuxom ale o MAC adrese: Ak pojdes na www.sis.com a tam do sekcie downloads, stiahni si tam LAN drivers (zvol si tam ze pre DOS, ale on je to balik pre viac OS, ca. 3MB velky), v nom je utilita diag.exe (asi pre DOS, ak nemas tak www.bootdisk.com), kde by si si mal vediet pozriet MAC adresu. Ak bude ff-ff-ff-ff-ff-ff, skus si najst utilitu ee.exe od SiS (oficialne na sis ju asi nenajdes ale mozno sa niekde na inete povaluje), a ak najdes skus si nou MAC zmenit natvrdo v EEPROM sietovky.

Inac tieto SiS chipy mozu byt aj bez EEPROM, v tom pripade by to mal mat na starosti BIOS na doske, ale nevidim v novych verziach ze by bolo nieco na tom menene, ze by Asrock produkoval az take problemy? (to sa snad ani nesmie predavat sietovku s ff-ff-ff-ff-ff-ff, ptz. taka sietovka = nefunkcna sietovka)

Ja sa s nimi za nejakú sprostosť, čo sa dá riešiť nebudem naťahovať kvôli reklamácii. Vo Windows som to nastaviť v ovladači a v Linuxe to chcem nastaviť scriptami. Dostanem teda odpoveď, ako taký script vyzerá alebo to mám hľadať sám? Podmienkou je, že sa musí spustiť na úrovni roota. Na Internete som aj niečo našiel, ale to bolo len, že kde sú tie scripty umiestnené. Čo ďalej a ako to v nich má vyzerať to nie. No ešte voľačo vyskúšam, lebo všera som to robil už v polospánku.

Reklamovať sa nebude, pretože obchod, kde som tú dosku kúpil pre mňa už neexistuje. Je to len banda tupcov, ktorý zobili zo mňa debila, keď som reklamoval napaľovačku, že ako dobre číta a ja len vymýšľam a robím sa dôležitým. Po týždni mi reklamáciu uznali, ale ospravedlnenia som sa nedočkal. Okrem toho nemienim čakať mesiac na vybavenie reklamácie, keď so scriptami to môžem riešiť v priebehu niekoľkých hidín. Keďže Linuxák nie som, tak nepoznám prácu so scriptami. Zrejme sa tu veľa nedozviem, takže budem musieť prešpikovať ešte Internet. Nie že by som sa nedozvedel preto, lebo mi to nikto nechce povedať, ale preto, lebo tu nie je tak veľa Linuxákov a nie každý riešil problém, ktorý sa musel riešiť úpravou scriptov. V každom prípade, keď to poriešim, tak sem hodím riešenie. Možno sa to nejakému lenivcovi, ktorý odmietne reklamovať hodí. Veď radšej pár hodín roboty ako lenivo mesiac čakať na reklamáciu. A viem, že oni to na ten mesiac natiahnu. Okrem toho, nevedia sa správať k zákazníkom. Ak im to chceš vysvetliť ty, že MAC adresa na sieťovke musí byť, tak prosím, ale mne by to určite neuznali.

Edit: Ale vnukol si mi dobrú myšlienku. Zistím ako to chodí a keď mi bude končiť záruka, možno si pôjdem vymeniť dosku. Uvidím.:))

Urobil som toto:
/etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-eth0

DEVICE=eth0
BOOTPROTO=static
BROADCAST=192.168.0.255
IPADDR=192.168.0.3
NETMASK=255.255.255.0
NETWORK=192.168.0.0
ONBOOT=yes
HWADDR=31:32:33:34:35:36

V Linuxe som našiel ten súbor z prvého odkazu, že naň hodím posledný riadok s "HWADDR". Editoval som to v editore, takže sa zmenil typ súboru zo scriptu na textový dokument. Nepomohlo to. Nakoniec som s tým toľko čaroval, že som ho v Midnight Commanderi úplne vymazal. Systém si ho obnovil a bol typu "textový dokument". Pridal som to tam v mc, ale nefunguje to. Zaujímavé bolo, že keď si to systém obnovil, tak to stále bol "textový dokument" a nie "script". Potom som vyskúšal to čo bolo pod tým a to nepomohlo tiež:

(a.) not enable this interface at boot time, by changing the "BOOTPROTO=" statement in my ifcfg-eth0 file to "BOOTPROTO=none"

(b.) editing the file containing LAST commands to be executed at boot time (/etc/rc.d/rc.local) to include the command to manually bring up this interface (as included within the section above):

ifconfig eth0 hw ether 31:32:33:34:35:36

Existuje v Linuxe možnosť ako spustiť dávkový súbor po spustení s právami roota? Niečo ako BAT súbor vo Windows v sekcii "Po spustení". Toto by to dokázalo vyriešiť v priebehu chvíle. Dalo by sa to použiť aspoň ako dočasné riešenie.

No ještě je takový řešení MAC adresy- sice trochu " přes ruku" : dát do PC normální PCI síťovku. Já se jednou taky trápil chvíli s nastavením síťové karty a pak jsem zjistil. že internet nastavuji na té, která je propojena s okolními počítači. Problém byl trochu taky způsoben tím, že integrovaná i PCI měly stejný chipset a nebylo na první pohled vidět, která je eth0 ( to byla PCI) a která je eth1 (integrovaná).

Skusil si co som ti pisal vyssie? (diag.exe, a prip. najst ten ee.exe od SIS)?
Dalsia moznost je (ako uz spomenul nonot, ak sa ti chce ozeliet nejakych sto korun) vrazit tam nejaku PCI sietovku a ten sis - srot na doske vypnut, nebudes mat potom taketo problemy.
Co sa tyka scriptov tak rady mas aj tu od inych ludi, ja sa v linux scriptoch nevyznam. Ja riesim zvycajne pricinu problemu, nie lepit nasledky.

Ci ti to uznaju po 2rokoch to neviem, to uz by mohli argumentovat ze ti to doteraz nevadilo :-), a pravdepodobne by ti nedali novu dosku ale skusili by tu mac adresu naprogramovat (ak nie su uplne neschopni)

Keďže zatiaľ všetko zlyháva a neviem ako spustiť dávkový súbor s právami roota, tak skúsim naprogramovať MAC. Pôvodne som to videl ako okrajové riešenie, lebo ak to dovrzám, tak mi bude sieťovka k ničomu a nedá už už dokopy ani... Neskúšal som, ale idem na to. Na stránke SiS som nenašiel presne to, čo si spomínal, ale idem teda hľadať ten flasher.

Takže mám to vyriešené. Do štartovacieho scriptu /etc/rc.d/rc.local som pôvodne dal len riadok s nastavením MAC. Lenže teraz ma napadlo, aby som sa ešte pozrel poriadne na ten súbor a na jeho začiatku som si prečítal, že tento script sa spúšťa až ako posledný. Vtedy ma napadlo, že keď sa spúšťa tento script, tak už sieť beží. No a keď chcem zmeniť MAC, musím vypnúť sieť. Tak som dal pred to a za to príkazy na vypnutie a zapnutie siete. (To aby tí, čo si robia poznámky vedeli.)

Pozn. pre MM..: Viem, že ideálne je preflashovať EEPROM, ale keďže som ten program ee.exe nenašiel (na tých fórach, čo mi poslal linky rh tie odkazy nefungovali, tak som trochu zaGooglil a bezvýsledne. Na stránke SiS som ten flasher nenašiel tiež. No a ešte jedna podstatná vec: Takto sa aspoň naučím lepšie fungovanie systému, keď sa v ňom hrabem. Keby hľadám spôsob ako preflashovať sieťovku už od začiatku, tak ani nikdy neviem, že Linux má nejaké štartovacie scripty. Okrem toho Linux mám zatiaľ na učenie. Ako hlavný systém mám Windows. Keď sa mi Linux doondí, tak ho preinštalujem a hotovo. Horšie by to bolo s Windowsom. Takže s Linuxom sa aspoň nebojím skúšať.;-)

V každom prípade vďaka všetkým za rady.:-)