Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Mocniny

Čau,
prosím nevíte jakej je rozdil mezi tim když je mocnitel uzavřenej v závorce nebo ne ? Pokud vím, tak na drouho mocninu to vliv nemá, ta je vždy kladná, ale na např 3 mocniu ?
Jak to má byt ?
(-2)na třetí = - 8 ?
a
-2 na třetí = 8 ?

Njn. Ještě k té kuchyňské lince (pardon za OT). Když jsem jí dal dohromady, tak ta profilovaná dvířka, jedno vedle druhého, mně připomínala staré dřevěné vagónky tak z poloviny devatenáctého století. Navrhoval jsem, že nechám v práci na soustruhu vykroužit i kolečka ze dřeva a ty přidělám na spodky těch dvířek. Aby to vypadalo, jako když mašinka vjíždí do nádraží. :-) Kluk byl nadšenej, ale u manželky to neprošlo. :-(

Jééé, já chci taky do kuchyně mašinku!!! :-D
To by se mým synům moc líbilo.... a mně taky.... ale u nás by zase protestoval manžel :-D
Nelíbilo se mu ani, když jsem klukům nalepila nad dveře jejich pokojíku pečlivě vypsané a vytištěné upozornění na futro:
!!! POZOR PAŘANSKÉ DOUPĚ !!! VSTUP NA VLASTNÍ NEBEZPEČÍ !!!
Je to krásně vidět z chodby, kterou projdou všechny návštěvy :-D

Jééé, já chci taky do kuchyně mašinku!!! :-D
Vidíš to, Paulli, vidíš to? :-D
Ten nápis na dveřích je taky podle mýho gusta. :-)
Ale jednu akci si ještě šetřím do budoucnosti. Až mladej poprvé přivede (jestli se s tím tedy bude obtěžovat) domů nějakou tu první známost na "představení stařešinům", tak už si chystám takový to správně ušmudlaný tílko & vytahaný tepláky. Nějaký nudle z polívky do vousů se jistě najdou.... No a pak už se jenom hodlám s upřímným úsměvem a slovy uvítání zjevit v předsíni....:-)

Se vůbec nemusíš namáhat. Děti mají talent na přivedení svého ideálního partnera v tu nejnevhodnější chvíli. Já jsem na chatě zrovna vybíral... teda... no zkrátka med. Nabral do kýble a ve starých montérkách ho vylejvám na kompost. V tom jsem zvadil hlavou o větev stromu, ta mi shodila čepici do kýblu, chtěl jsem ucuknout a zlil jsem se páchnoucím obsahem. V té chvíli člověk neřekne: Kopretina, ale z huby vypadne kanál. No a za zády mi stál syn, s dívenkou jako z cukru a ukazoval strašlivě smrdícího, sprostě řvoucího tatínka. :-D

Jednoducho a jasne: ak tam tu zatvorku nedas, tak ma umocnovanie prednost pred tym znamienkom minusu.
(-2)^3 = (-2)*(-2)*(-2) = -8
-2^3 = -2*2*2 = -8

ak je mocnina parna (=suda) tak je to vidiet:
(-2)^2 = (-2)*(-2) = 4
-2^2 = -2*2 = -4

(-2)^4 = (-2)*(-2)*(-2)*(-2) = 16
-2^4 = -2*2*2*2 = -16