Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Co je zakladni znalost linuxu?

Kamarad mi prave tvrdil ( a zadal o radu ), ze maji neco jako zaklady linuxu a vyucujici po nich vyzaduje aby znali zpameti prikazy pro telnet na spojeni a komunikaci se SMTP a POP3 servery.. Dela ctvrtak na stredni ;-)
Jsou to zaklady linuxu?

telent urcite nie pop3 a smtp su diskutabilne. osobne to za zakladne znalosti nepovazujem ale to je skor debata na flameware.
ja napr pri praci pouzivam mc co v ociach pravoverneho linuxaka vyvolava pohorsenie pretoze mne proste vicko nevyhovuje.
podla mna zaklad linuxu je oriantacie v adresarovej strukture vediet kde mas co hladat nehladat tam program files a podobne kraviny a vediet pracovat v textovom rezime (nie vsade su xka). samozrejme je dobre vediet co sa deje pri bootovani kde su inicaliazicne skripty co su to runlevely a pod.

V skole sa bohuzial treba ucit to, co chce ucitel, nie to co je naozaj potrebne. Ked som sa na zemepise musel ucit este aj ze co sa tazi v nejakom uruguaji alebo kde ani neviemkde to lezi sakra :-), bolo jedno ci je to este zemepis alebo ci to uz je nejaka uchylka vyucujuceho :-)

Nejak som nepobral co ma spolocne telnet s SMTP a POP3, nejde mu o vseobecnu pracu s telnetom? (a SMTP a POP3 su asi len priklad nejakeho servera)?
// edit: aha uz chapem co mal na mysli (google nesklamal :-)), zaklady linuxu to asi nie su, ale na skodu to nie je. Inac suhlasim s flegom.

Každý učitel zkouší to co sám umí, resp. to co se mu nejlépe hodí.
Výsledkem známky je tedy rozdíl toho co zná učitel a co znáš ty.
Výsledkem zkoušení není obsah toho co umíš.
Exemplární příklad zkoušení je když se učitel podívá jaké známky máš jinde a na základě toho ti dá počet nezvladatelných otázek -> navolí si ti známku.

Byt schopny se pripojit na vzdaleny server: Ano to je zaklad. Ale komunikovat s pop3 a smtp pres jednotlive prikazy, ne to zaklad neni.
Spis by me zajimalo jestli jim ten ucitel tak neco rekl o tom ze pouzivat telnet neni zrovna bezpecne a naucil je neco o ssh.

Po mě chce zase kolegyně v práci nějakej linux pro syna, který hledá práci a jezdí na všelijaké pohovory a občas se ho na Unix a Linux zeptají. Jestli prý nějaký linux doma nemám. On je bývalý správce sítě a nemůže žádný linux sehnat a neví, kde o něm získá informace.Když jsem se ptal, na čem ten linux má běhat, dozvěděl jsem se, že na Windows XP. To je potom těžký, no... :-(