Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Odstranění Win7 z dualbootu s XP

Mám problém a potřeboval bych radu. Po včerejším "úklidu" programem TuneUp 2010 mi to smazalo zavaděč Windows 7 a tento systém nešel spustit. Zkusil jsem opravu přes instalační CD což ovšem k ničemu nevedlo. Naformátoval jsem tedy disk ale nedaří se mi odstranit dualboot a chtěl bych aby se mi spouštělo pouze XP jako u klasického jednosystémového PC. Jak jsem psal disk s Win7 které jsem tam měl víceméně na zkoušku jsem naformátoval, čili ten systém tam už není a v tuhle chvíli ho nechci zpět na toto PC instalovat, ale nedaří se mi zrušit ten bootmanager. Zkoušel jsem nabootovat z instalačního CD XP a opravit to pomocí příkazů fixmbr a fixboot, jak jsem zde vyčetl ale nepomohlo, vždy se objeví hláška, že vše úspěšně proběhlo, ale nabídka systému je tam vesele dál. Poradí někdo jak se toho zbavit? Prosím o polopatickou odpověď a předem děkuju.

Ak som Ťa dobre pochopil,
tak si sformátoval partíciu, kde bol W7.
A máš tam ešte XP systém na prvej partícii.

.

Takže,
stiahni si Partition Wizard 5 (free),
napáľ na CD.
Nabootuj z CD (predtým nastaviť first booting CD - v biose).
A po natiahnutí označ partíciu C: kde máš asi XP - ako aktívnu.
(Aj tam môžeš predtým preformátovať čo si "zmrvil" - pat. s W7.)

Reštart - a tak sa dostaneš do XP,
a môžeš pozrieť boot.ini.

Děkuji za tipy. Bohužel se stále nedaří. Jako první způsob jsem zvolil fyzické odpojení disku s Win7 a následné opětovné spuštění konzole z instalačního CD s Win XP s příkazy fixmbr a fixboot. V tuto chvíli se už nedostanu ani do XP. Při bootu jak s odpojeným tak připojeným diskem, to při nabíhání vyhodí hlášku: NTLDR is missing, Press Ctrl + Alt + Del to restart. A tohle pořád dokola. Jediné co v tuto chvíli lze je bootovat z CD. Je z toho nějaká cesta ven? Pokud ano, prosim o podrobný český postup. Předem díky.

nabootovat z cd - konzola zotavení - přihlásit se jako správce. z příkazového řádku vypsat obsah boot.ini:

type c:\boot.ini

zkontrolovat číslo disku ve výpisu:

[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect

první disk má mít číslo (0).
disk s w7 neměl být zapojený u kanálu s nižším číslem řadiče před xpčkový disk, ať je windows vadně nečísluje v boot.ini.

Takže pokud zadám příkaz který píše Karel, čili fixmbr \device\HardDisk0 napíše to toto:

Tento počítač patrně obsahuje nestandartní nebo neplatný hlavní spouštěcí záznam.

Použijete-li příkaz FIXMBR, může dojít k poškození tabulek oddílů.

V důsledku toho by se mohl zablokovat přístup ke všem oddílům na aktuálním pevném disku.

Nemáte-li právě problémy s přístupem na disk nepokračujte.

Opravdu chcete zapsat nový spouštěcí záznam?

Dal jsem zatím ne, tohleto samé mi to psalo i u toho klasického zadání Fixmbr.

Pokud zadám příkaz který píše lední brtník čili: type c:\boot.ini Napíše mi to toto:

Systém nemůže nalézt zadaný soubor nebo adresář.

Nějaký další postup? předem díky.

EDIT: Pro úplnost, disk na kterém bylo Win7 mám stále odpojený.

Ještě se chci zeptat jestli by nebylo nejjednodušší v tomto případě přeinstalovat XPéčka a opravit to potom z nich? Nebylo by to nejjednodušší? Naběhl by normálně systém po přeinstalaci? Naštěstí mě včera před tím než jsem se tímto začal zabývat něco osvítilo a data jsem si zazálohoval, takže v to by problém nebyl, ale potřeboval bych to co nejjednodušeji a nejrychleji vyřešit. Děkuji za každou pomoc.

Děkuji za odpověď, ale tohle neumim. Jak jsem psal v úvodním příspěvku poprosil bych tedy o polopatický postup, nejsem v tomto oboru natolik zběhlý, jsem pouhý uživatel. Pokud, ale budu postup krok za krokem rád vyzkouším, o příkazovém řádku vím totiž jenom to, že existuje. Není jednodušší ta přeistalace? Ještě jednou díky.

Tak bohužel. Spustil jsem znovu kompletní instalaci Windows XP. Po formátu 100 GB disku který trval skoro dvě hodiny, si systém začal kopírovat soubory a po restartu vyplivnul hlášku:

" Windows nelze spustit. Uvedený soubor je poškozen nebo nebyl nalezen. Windows root>\system32\ntoskrnl.exe. Nainstalujte znovu uvedený soubor."

Poradí někdo jak dál? Už opravdu nevím co s tím. Za každou radu budu vděčný a předem děkuju.

Znovu bych chtěl zdůraznit, že disk s původními Win7 je stále odpojen. Ještě jednou díky.

Predpokladam ze data mas zalohovane ked si uz formatoval. Takze mozes si vypalit Ultimate Boot CD (www.google.com, tahas .iso, vypalis na CD z obrazu), nabootovat z neho, a pod sekciou disk tools je killdisk, ten spustis a das si zmazat kompletne disk. Staci prve 1% potom Esc.
Alebo najprv v instalatore zrus vsetky oddiely, restart, a skus znova. Staci davat quick format.

Mozes mat aj HW problem (s RAM, CDROM, alebo HDD, apod).

1. Odkopirovat si tie data na druhy disk :-) (to odporucam OKAMZITE ptz ten disk moze zdochynat).
2. Pre zaciatok sa da skusit ranish partition manager (tiez na ultimate boot CD) a pozret sa co tam su za oddiely nadefinovane (jake typove cislo). A skusit nahrat do MBR defaultny MBR (v ranishi uplne dole sa da prehadzovat kod MBR). Ked nechapes co po tebe chcem tak bod 1.

Ked bod 1. (a nasledny killdisk) nepomoze tak budes vediet ze mas HW problem (RAM, disk, doska, zdroj, apod)

Takže jsem, alespoň trochu pokročil, nicméně funkční systém stále nemám. Použil jsem ten Ultimate Boot a podle postupu zde, spustil ten KillDisk pouze na partition C. Po zhruba 5% procentech jsem dal Esc a posléze spustil instalaci XP, oddíl znovu naformátoval, opět to trvalo zhruba 2 hodiny (100GB) disk a systém se nainstaloval! Dokonce zmizel i ten Boot manager a spouští to automaticky pouze nainstalovaný systém. Problém ovšem je, že vše trvá strašně dlouho a při nabíhání ( když skončí BIOS ) se místo aby se hned objevila modrá obrazovka Vítejte, nejdřív naskočí černá obrazovka s černým pruhem asi ve 2/3 obrazovky a něco to načítá a až poté, zhruba minutu to pokračuje běžným způsobem. Systém se sice spustí, ale nikam mě nepustí, stále přemýšlí a vzápětí mi oznámí že v aplikaci explorer.exe je problém a je třeba ji zavřít. Pokud najedu na dolní lištu tak se u kurzoru opět objeví hodiny a nikam mě to nepustí. Fakt už nevím co s tím, napadá někoho něco? Předem díky.

Tak a jsem tam kde jsem byl na začátku. Nechal jsem to běžet doteď jestli si to nerozmyslí a nezačne reagovat, to se nestalo proto jsem si řekl, že zkusím ještě jeden restart ( tvrdý protože normálně to nešlo ani vypnout ) a po biosu mě uvítal nápis: "Systém Windows nelze spustit nebo nebyl nalezen: C:\WINDOWS\SYSTEM32\CONFIG\SYSTEM. Tento soubor můžete zkusit opravit spuštěním instalace systému Windows pomocí originální instalační diskety nebo disku CD - ROM. Opravu spustíte stisknutím klávesy R na první obrazovce."

Kde je tedy chyba? Je to opravdu softwarová záležitost nebo to už spíš vypadá na špatný disk? Jinak při instalaci i nyní mám zapojen i druhý disk na kterém bylo předtím Win7, ale boot manager se už neobjevil při těch několika restartech kdy to mělo snahu. Má někdo nějaký tip co s tím dělat? Předem děkuju.

Idealne bude ked si tie data presunies na druhy disk, cim skor. Napr. vo Windows7 ak ich este mas funkcne na tom novom disku, ak nie tak nainstaluj nejake Windows na ten novy disk. Pri instalacii stary preistotu odpoj. POtom ked budes mat oba, tak z ktoreho disku sa bootuje sa da nastavit v BIOSe (V "Boot order" apod). Vykopiruj data zo stareho disku na ten novy (urob si na nom 2 oddiely apod).

Potom este skus killdisk na uplne cely disk, ale to len tak preistotu ptz tam mas na vela percent hardwarovy problem (moze byt len natrhnuty alebo povytiahnuty kabel, skontrolovat). Pytal som sa uz co to je za disk a jaky kabel atd.

P.S. uplne najprv skontroluj/dotlac/vymen kabel k tomu staremu disku, aby si nekopiroval z neho nejaky srot namiesto tych dat ktore tam ams. A data mas mat zalohovane. Ktorykolvek disk moze kedykovek zdochnut, behom sekundy. Nebude ta predtym na to upozornovat.

Budem úprimný.

Nechceš, milý valierre, aby MM trafil šľak?
Už mám taký dojem, či nás Ty nenaťahuješ.

1. načo formátuješ celý HDD (ak je tam quick format)
Dokonca znovu - aj 2.krát.
2. prečo si nespravíš iba prvú partíciu - povedzme 30 GB,
len na C: (a nič viac), a neinštaluješ na ňu systém.

A hlavne - pokiaľ tam nemáš už konečne ten XP systém nainštalovaný,
nepridávaj tam ten druhý HDD.
Načo to ešte komplikuješ.

.

Zhrniem, ak som Ťa vôbec pochopil.
Teraz máš dva HDD: Na jednom máš problém s inštaláciou XP. Druhý si už predtým preformátoval.
Takže, ak máš podozrenie, že je zlý prvý HDD (čo si ja nemyslím), tak tam daj ten druhý - a inštaluj.

Ale, ja si myslím, že problém nie je v tomto.
(Okrem toho, že je problém vo vzájomnej komunikácii - v pojmoch.)

.

Myslím, že by si sa mal vrátiť k radám na začiatku, kde sa konštatovala možnosť chybného:
1. CD ROM
2. inštalačné CD

aj s návrhom odskúšania.

(A pokiaľ ide o prípravu HDD,
tú môžeš spraviť aj z tých externých CD - či už tým UBCD (ako Ti radil MM) alebo tým Partition Wizard,
čo som Ti radil ja.
To je na Tebe, ktorý si vyberieš.)

...ako dôsledok použitia Tune up?

Alebo - ktosi tam čosi... o čom my nevieme nič.
.
Podobné skúsenosti som mal,
ak bola vadná optika.
(Okamžite skončila v koši.)

Prvú vec, čo by podľa mňa mal spraviť ako prvú - dať tam inú optiku (skúšobne).

Milý valierre,
citujem Tvoje slová:

- "...nejdřív naskočí černá obrazovka s černým pruhem" (?).

- "Do této chvíle nic nenasvědčovalo tomu, že by mechanika neměla být v pořádku.
CD se zdá také v pořádku, až po tu hlášku fungovalo normálně.
CD se normálně načte i na jiném PC takže tady si myslím problém by být neměl."
Všetko sa pokazí - v nejakej chvíli. Dokonca, chybová optika môže korektne čítať DVD, ale nevie už CD.
Pokiaľ to CD neotestuješ - inštaláciou - na inom PC, resp. cez inú - dobrú optiku,
tak to nie je istota - ale "zdání".

Omlouvám se, že reaguji až teď, ale musím taky někdy pracovat. Takže k tomu co zde bylo řečeno. Ano opravdu jsem zapomněl napsat o jaké disky jde, čili oba jsou SATA. Co se týče instalačního CD, mám přepálené CD s už integrovanými SATA ovladači, pevné zapojení kabelů jsem také kontroloval.

V tuto chvíli se mi to i s Vaší pomocí podařilo rozchodit a píšu z už funkčního systému ( zatím ). Sice tomu moc dobře nerozumím co se týče souvislostí, ale na vině byl pevný disk na kterém byly XP a na které jsem se je pokoušel opakovaně instalovat. Přitom tento problém vzniknul kvůli Win7 které byly na druhém fyzickém disku a když už sedmičky nenabíhali XP ještě jelo, ale je to tak, tady je důkaz:

http://img252.imageshack.us/img252/2184/sshot1qp.png

Při posledním pokusu, rozhodnut, že když to nevyjde jdu k odborníkům jsem u obou partition na kterém byly systémy nechal celé projet Ultimate Boot CD tím Killem a poté XP nainstaloval na disk kde byly ty sedmičky a zatím funguje zcela normálně. Bohužel na filmy atd. které jsou na druhé partition disku s původními XP se už nepodívám, když ho rozkliknu vyhodí to chybu u hodin a konec.

Jediná věc která mě štve, že jsem nezměnil písmena a systém mám teď na D, ale s tím asi moc nenadělám, že?
Je to tak, že při nainstalovaném systému už písmeno systémového disku změnit nelze nebo se pletu?

Díky moc za pomoc, ochotu a trpělivost s laikem a ještě prosím o upřesnění co se týče toho písmena disku. Ještě jednou díky.

EDIT: Ještě mě napadá jestli není nějakej soft na záchranu těch filmů? Neexistuje něco takového? Moc díky.

"chyba" byla v tom že w7 přepsaly zavaděč xp.
jde to opravit příkazy fixmbr, případně ještě fixboot, ale musí se použít na správný disk, a na tento správný disk musí bios směrovat bootování, tady byla druhá chyba (proto ten tip: odpojit w7 disk).
xp musí vždy začít startovat na fyzicky viditelném prvním disku, a na jeho prvním oddílu - pokud chceš dosáhnout systém na c: - tady je třetí chyba. ty jsi zase zapojil disk z w7 před ten xp.
soustavně špatně v tomto případě bylo to, žes něco tvrdil a něco jiného dělal. psal jsi žes provedl fixmbr i fixboot, až dále jsi přiznal že ti to napsalo výstražné hlášení a ty jsi přepsání mbr zrušil - přitom už tehdy jsi to mohl mít opravené.
já jsem hned v první odpovědi uvedl s chybou název příkazu fixmbr. kdybys tu uváděl skutečná chybová hlášení co ti to píše, místo "nefunguje, co dál", mohlo to být dávno vyřešeno.

záchrana filmů: vytáhni ten disk a vyčti ho v nějakém cizím pc - lépe řečeno někomu to svěř. tedy pokud jsi nenainstaloval nové xp přes tento oddíl s filmy, to je taky možné. ale instalátor xp se tě ptá: použít tento oddíl o velikosti xxxxx? z toho poznáš co přepisuješ. pokud to nepoznáš, tak to byla poslední chyba.

Díky za reakci, ale není pravda že jsem nepoužil fixmbr a fixboot, to jsem zkoušel několikrát ještě než jsem otevřel tento topic. U toho to vždy napsalo, že nový spouštěcí záznam byl úspěšně zapsán, ale po zpětném rebootu to opět dávalo na výběr oba systémy v boot manageru. To, že jsem dal zatím ne byla reakce na příspěvek od Karla který napsal příkaz a ptal se co to píše, proto jsem dal ne a čekal na další postup.

Také nejsem natolik pitomej abych to instaloval na partition s filmy která je na stejném fyzickém disku jako bylo XP. Já se do toho oddílu s filmy dostanu, respektive dostal než jsem spustit test v Partition WIzard ( je to vidět i na screenu kterej jsem sem dal, že jsou v liště otevřený, ale ve chvíli kdy na nějakej kliknu objeví se u hodin chyba a konec - také je na screenu. ), nejdou ale zkopírovat ani přehrát, prostě nic. Ani v tomto případě neexistuje možnost jak je dostat ven pomocí nějakého softwaru?

Pravdu máš v tom, že disky jsem nijak nepřepojoval a kabely pouze vrátil.

Škoda, že ste hneď na začiatku nepoužili - externý nástroj: CD PartWiz5.
Samotným označením XP - ako aktívne,
boli by ste okamžite vyriešili problém, keďže by Vám to nabootovalo z XP.

Tam ste aj mohli zmazať inštaláciu W7, resp. celú jej partíciu.

A zároveň skontrolovať boot.ini na C: XP.

.

Tým, že ste použili killdisk (ktorého účel je pri predaji PC, aby nezostali žiadne stopy na HDD),
už sa k dátam - tam, kde ste ho aplikovali - nedostanete.

.

Pokiaľ ide o zmenu písmena (partície),
nie je to problém, pokiaľ nejde o systémovu partíciu.
Dokáže to aj PartWiz5 - v inštalačnej verzii do systému (change drive letter),
ale rovnako aj windowsový nástroj: Ovládacie panely ► Nástroje pre správu ► Správa počítača ► Správa diskov
Ale, ako som už uviedol, problém je, že z neho aktívne bežíte - takže tento nepremenujete.
.
Jediný spôsob by bol, spraviť celú inštaláciu systému odznovu, keďže ani netuším, či Vám teraz vôbec fungujú všetky programy korektne, keďže ste narušili obvyklé paths, a inštrukcie registra.
(Samozrejme, ak ešte máte tam nejaké dôležité dáta - tak ich niekde zálohovať predtým.)

Věřte mi, že i Vaším postupem jsem se zabýval, aplikaci stáhnul. Po stažení se mi ovšem objevil klasický .exe soubor a nabízel instalaci. Další postup jsem u této aplikace kterou jsem předtím neznal mi nebyl jasný a Vy jste ho nenapsal. Teď když jsem ho použil k testu disku všiml jsem si jakési ikony BootCD, ale to vím až teď, a Vy jste se o tomto postupu nezmínil, proto jsem prosil v prvním příspěvku o polopatický postup. Máte pravdu pokud by to fungovalo mohlo to být daleko jednodušší.