Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Poraďte s výběrem hi-fi, pasuje k sobě?

Ahoj znalci,
potřebuju poradit s komponenty, zda k sobě pasují:

receiver: http://www.alza.cz/yamaha-rx-v-365-s-stribrny-d134 800.htm

a bedny: http://www.alza.cz/pioneer-cs-5070-cerne-d171928.h tm

Jedná se mi o čistě stereo. Nechci stavět kino (alespoň zatím), a nechci žádný sloupy, a malé regály se subwoferem taky nechci - nemám na to místo. Jde mi o to zda mi toto bude dohromady dobře hrát, jestli nejsou ty bedny slabé nebo naopak moc silné. Bedny mají 140W při 8Ω a receiver dává 100W při 6Ω.
Dík za rozumy.

to uz moze byt trochu slabe, 60W trvaly. Doma to samozrejme tak silno pustat nebude to by vybilo skrinu :) ale niekde vo vacsej hale /lokale/krcme by to mohol vypeckovat poriadne a by mozno mohli odist. CO ja viem. Ta yamaha vie nadrbat aj tych 100W RMS trvalych podla mna.

Čistě teoretická otázka:
Proč jsou sloupy tak vysoké? Je to kvůli zvuku? A nebo je to jen proto aby když stojí na zemi, tak aby byly výškáče ve výši uší sedícího posluchače?
Slouží spodní část sloupové bedny (ta čast kde již nejsou repráky),pouze jako stojan?
Takže čistě teoreticky, vzít takový sloup a uříznout ho pod spodním reprákem....hrálo by to stejně? Nebo vykuchat repráky ze sloupu a dát je do nižší bedny (a třebas širší a hlubší pro zachování litráže), hrály by stejně?
Zdůrazňuji že se prám čistě teoreticky, nechci něco takového bastlit, chci to jen pochopit.
Dovedl by mi to někdo vysvětlit? (Kromě Karla - Karle ty nepiš)

Takových článků už jsem četl... Není to ale odpověď na mou otázku.
Ptal jsem se:

"Takže čistě teoreticky, vzít takový sloup a uříznout ho pod spodním reprákem....hrálo by to stejně? Nebo vykuchat repráky ze sloupu a dát je do nižší bedny (a třebas širší a hlubší pro zachování litráže), hrály by stejně?"

Zkrátka chtěl bych bednu s repráky co jsou ve sloupu (nebo větší), aby hrála stejně jako sloup,tedy i basy (bez subu), ale aby nebyla tak kurevsky vysoká jako sloup. Tedy něco těhle tvarů:
http://www.maxistore.cz/maxistore/s336/Katalog/zvu kova-technika/reproboxy/c366-OMNITRONIC-REPROBOXY/ p73117-Reprobox-Omnitronic-CMX-1202-CMX1202-CMX-12 02
NA VZHLEDU MI NEZÁLEŽÍ, jde mi o velikost (hlavně výšku) a aby to dobře hrálo.

No tak to jsem už nyní trochu výše. Doposud jsem jel na tohle:
http://www.mercadolibre.com.uy/jm/img?s=MLU&f=1264 1239_5657.jpg&v=E
2x 45W RMS 6Ohm (dle výrobce).
Zkusil jsem tyto bedny připojit na Yamahu, a při rozumné hlasitosti celkem obstojně hrajou (o hodně dost lépe než se starou origoš věží). Mám je prozatím provizorně a do budoucna s nimi počítám do vedlejší místnosti (druhá zóna).
Logicky tedy bedny které bych chtěl pořídit MUSÍ BÝT LEPŠÍ než tyto od věže.
Líbí se mi hutné basy, ale kvůli místu nechci sloupy.

Tak cokoliv za pět litrů bude hrát desetkrát líp, než tohle.
Osobně bych bral ty AQ, než Pioneery, nejen proto, že sám mám doma AQ, ale jak bylo psáno výše, nepřiplácíš marži za značku, ale dáš prachy za poctivej matroš.

Proč jsou sloupy vysoké? Aby mohly stát na zemi a měly repro ve výšce uší posluchače. Avšak jejich výška neslouží jako stojan, ale jako ozvučnice o velkým objemu. Pokud bys to uřízl a zkrátil, tak se jejich zvukový vlastnosti změní - snížíš koneckonců objem, který je (alespoň u slušných značek) spočítaný na míru.
Dále nejde jen o objem, ale i o tvar ozvučnice. Každá ozvučnice má určitý rezonanční kmitočet daný tvarem a použitým materiálem, takže nestačí repráky přesunout do jiné bedny se stejnou litráží.
Výhoda sloupů je, že jsou při velkým objemu obvykle poměrně štíhlý, narozdíl od regálovek, který by při stejným objemu byly dost bachratý.
Celkově je výroba dobrých reprobeden složitá alchymie, opravdu dobrým bednám předchází často mnoho výpočtů a pak pokusů a zkušebních prototypů, než se začnou sériově vyrábět - proto ta vysoká cena za pár repráků a trochu dřeva, protože vývoj není zadarmo.
Když trochu zagooglíš na téma "výroba reprobeden", dozvíš se toho víc, na netu je toho popsáno mraky.

Já sám mám doma tyto bedny (fotka je z netu).

Nevím jestli jsi pochopil, že moje otázka byla pouze hypotetická.
Takhle předraženou bednu, jak ty píšeš, bych si nikdy nejen že nekoupil,
i kdybych na to měl (jako že nemám), natož abych do ní řezal. To bych musel být debil. Připadám ti snad jako debil?

Nie, rezat sa to neda ani hypoteticky.
Cena bedne zodpoveda kvalite, ja by som si zas nekupil bedne lacne, bud fakt hifi za 700eur kus, alebo ak nie tak potom staci aj miniveza (a ta casto staci, ak to nema byt skutocne hifi tak naco rozhadzovat :). Ja mam napr. k PC minivezu s drevenymi repro a na robenie "hudobneho hluku" pozadia uplne staci :)
P.S. pisem o domacnosti. Ak kupujes nieco do nejakeho podniku apod tak to je zas nieco ine a vtedy je na mieste uvazovat o lacnejsich silnych (140W) repro.

... ale kludne si kup napr. tie AQ co tu bol link a budes spokojny (viac do toho dat nechces takze ti nic ine ani neostava ako byt spokojny ), neries tolko jedny bedny :)

Ojojoj! Jen ne Technics! Hraje to jak z prdele (trošku vyšší středy, trošku hlubší středobasy, ovšem bez basů, výšek a středů). Kalota je řešena "bez kaloty" - nalepený vrchlík na výškáči. Výhybka je řešena "bez výhybky" - kond v sérii s výškáčem, středobasový a středový reprák paralelně. Vím to. Byl jsem v tom vlezený...

Jestli nechce tazatel utratit patnáct litrů za vyšší Yamahy, v relativně slušné ceně doporučím jen tuzemské bedny Made In ValMez (a to ještě pouze regálovky).

Ono proste plati ze do hifi nepatria ziadne bezne znacky ktore sa daju kupit v tescu. Ani sony ani technics ani nic podobne neni hifi ani z rychlika, to je tescove hifi.
Hifi je napr. harman cardon, marantz, yamaha (to je trochu lacnejsie ale este by som to nazval hifi), apod. U repro napr. znacky ako tu bolo vidiet v diskusii, ale nie znacky ktore su v beznych obchodakoch.

Je to o penězích a o věku. Měl jsem možnost koupit Harmony za cca čtyřicet (základní 2.0 3p regály, typ už si nepamatuju, původní cena cca sedmdesát) od naboba, který koupil nejvyšší třídu tohotéž (téže provenience :-)) výrobce. Jsem věku pohnutého a ucha umdlelého, tudíž jsem se spokojil s Yamahama za třetinu a k nim malinkým stowattovým wooferem + centerem + čtyřmi malými 2p satelity stejné firmy. Býval jsem krutý hifista, teď už jen poznám, že to nehraje až tak blbě.

Ja moc yamahy repro nepoznam ale mohli by byt dobre, hlavne nejake vyssie triedy.
P.S> podla mna ked nieco take kupujem treba si to ist vypocut, v nemeckych mediamarktoch (a to su vpodstate lowendovejsie obchody) maju vacsinou aj posluchovu miestnost kde je zopar marantz-ov a harmanov a nejake tie repro a prepinace repro pre zaujemcov :) Ale vyber maju slaby, onicom. U nas neviem asi to moc neni.

Yamahy (bedny) mají obecně menší citlivost, ale přednes zvíci koncertního křídla. Je to s podivem, ale nedoporučím je k zesilovači téže firmy - mám odpozorováno, že si s nimi nevědí rady (nedají dynamiku). Yamahy pasujou k Pioneeru nebo NADu - tam máš jistotu, že bedýnky vybudíš s relativně solidním přeběhem a dynamikou. Nebavíme se ovšem o cenách určených tazatelem (šest litrů za receiver + bedny) - tam je to ouplně jedno.

Býval jsem krutý hifista, teď už jen poznám, že to nehraje až tak blbě.

Taky jsem se kdysi snažil o co nejlepší hifi, žel nebyly prachy. Teď mám prachy, ale už nemám zájem :-)
Dodělal jsem sestavu a zjistil, že mi to stačí, lepší bedny bych nepoznal/neocenil a jestli jo, za ty prachy by mi to rozhodně nestálo. Znám spoustu jiných černých děr, do kterých můžu sypat prachy. Raději si koupím lepší gauč, abych měl na čem při poslechu sedět, ten stávající byl krutej omyl.

A stejně jako ty - poznám, jestli to hraje blbě, ale už nepoznám, jestli hraje dobře, nebo "opravdu super".

Znám spoustu jiných černých děr, do kterých můžu sypat prachy.

Jj. Samota u lesa (a to myslím smrtelně vážně!), kde bych trávil volný čas bez techniky a velkých hub uživatelů či zákazníků. Poséct louku, podojit kozu, ukrojit chléb, pomilovat se s ženou. Zjišťuju, že nic dalšího nepotřebuju.

AQ Toba už mám doma, a jsem moc moc spokojen. Díky všem za rozumy. Zvláštní poděkování patří PRASÁKOVI, který tady jako první "Ákvéčka" zmínil. Do té doby mi jejich existence unikala.
Zkrátka, dal jsem na radu Prasáka, a teď si jenom chrochtám.
Ahoj, já jdu poslouchat.