Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Switch je vadny?

Zdarek.

Mame ve firme swich - gigabyte, od Dellu, 8 portu, fullduplex, myslim ze je to typ 2508.

Na switchi je 6 PC se 1GB sitovkama nastavenymi na fullduplex, 7 port zabira pripojeni na venkovni hub a dale do internetu. Kdyz kopiruju data z jdenoho PC do druheho, tak obcas se stane, ze to kopirovani na chvili zustane stat. V mereni vykonu, citac na prenos po siti to v tu chvili signalizuje, ze sitovka prestala prenaset data a za dve az pet vterin se to zase normalne rozjede.
Citac na chyby je stale na nule a na switchi dioda, ktera by mela zasignalizovat kolize je neustale zhasnuta, druha dioda na prenos ve fullduplex 1GB stale sviti, takze to vypada, ze je vse v poradku.

Otazkou je kde a jak hledat chybu ?

Switch nema zadny diagnosticky software, ale kolega si mysli, ze je problem ve switchi a chce koupit novy. Me se to nezda, tak potrebuju poradit, jak odzkouset switch, abych mohl rici, zda je v nem chyba nebo ne.

Jak jsou počítače od sebe daleko? Má kabel specifikaci na 1GB? Měl jsem něco podobného, občasné krátkodobé (2-3sec) výpadky spojení, přitom druhý počítač který měl připojení od switche o 15 m kratší, tím netrpěl. Po změně poskytovatele připojení byl použit kvalitnější stíněný UTP kabel a je po problému.

MM_tank : Jake zkousky by jsi doporucoval, cim zacit ?

janík : Pocitace jsou v jedne mistnosti, nejdelsi kabel 15m, nejkratsi 2m.
"Má kabel specifikaci na 1GB?" - jakou specifikaci ?

touchwood : zkusim vypnout fullduplex, ale tam bych to nevidel, sitovky i switch je full duplex. Nevadi, ze jsou sitovky od ruznych vyrobcu, ruzne chipy ? Kabelaz by mela byt v poradky, sam jsem to nacvakaval.

Přesně tak. Jinak zkusit snížit rychlost na 100 Mb/s u těch delších kabelů. Bude-li to chodit bezproblémově, pak je to těma kabelama. Cat 5e by měla teoreticky stačit, ale stačí pár ohybů nebo rušení a je po přenosu.
Doporučení od Janika na UTP Cat6 lze jen doporučit pro připady, že 1 Gb síť je nutná.

UTP kat 5 je na 100Mb síť. Je možné že na krátké vzdálenosti chodí i 1Gb síť, ale pro ni by se měla použít kat.6 - těch 15 m už může být na hranici spolehlivosti.
http://www.alzasoft.cz/d43169/18842917/kabel-utp-ca t6-gb-sit-pro-rj45-lanko-licna-metraz.htm
Myslím že by mělo stačit přepnutí na síťovce na 100Mbps full duplex, pro běžné účely je to dostatečně rychlé, pokud to nepomůže nebo je nutné mít 1Gb síť, tak asi nezbyde něž vyměnit alespoň ten nejdelší 15m kabel.

Tak jsem odpojil vsechna PC, nechal jsem zapojene jen dva a sit jela prerusovane (v mereni vykonu, citace, prenesene bajty - chvili na 100% a chvili na 0%), preneseni 2GB dat mi to ukazovalo na pul hodiny. Tak jsem prenastavil sitovku na jednom z PC z Auto na 100 a jelo to v pohode bez prerusovani (2GB za 8 minut), tak jsem to vratil na Auto, zrestartoval PC a jelo to zase v pohode bez prerusovani (2GB za necelou minutu). Tak jsem odpojil switch od elektriky, znova zapojil pustil kopirovani a zase prerusovane, po chvili to zacalo jet bez prerusovani, tak mi to pripada jako kdyz je switch vypnuty nebo delsi dobu v necinnosti, tak to zacne zlobit.

Divne co ?

Tak na 100 to nedela, na 1000 jsou pri stejnem kabelu (kat. 5e) a portech na dvou ruznych PC (ruzne sitovky - onboard) ruzne caste vypadky, kdy se data neprenasi. Pripojeni PC1 a PC2, prenaseno 4GB (2 minuty), na strane PC1 sest vypadku, na strane PC2 jeden vypadek. Pripojeni PC3 a PC2, na strane PC3 dva vypadky, na strane PC2 jeden vypadek.

Kabel, na kterem jsem zkousel je 4m dlouhy.

Kabely kat. 6 nemam k dispozici a kolega sitar toto hledisko vylucuje, tvrdi, ze nove revize giga ethernetu umoznuji pouziti kabelu kat. 5e.

Chybu v klasickom zmysle tam pravdepodobne nemas. Asi ide o zlu spolupracu portov na PC s portami switcha. (Bohuzial s vyrobkami DELL nemam prakticke skusenosti, ale ide zrejme o lacne, technicky slabsie vyrobky, niekde na urovni Allied Telesyn, alebo 3Com.) 2508 zrejme nema moznost menezovat jednotlive porty, vsetko sa nastavuje automaticky. Predpokladam, ze chyba vznika ako dosledok mechanizmu riadenia toku dat do vstupu switcha, pri zahlteni vstupneho buffra switch vyvola umelo koliziu a tok dat do switcha cez dany port sa docasne zastavi. Pauza v prenose by mala trvat zlomok sekundy. Ak vsak port na protilahlej strane zaregistruje seriu vadnych paketov (napr. 32 - to by sa malo dat nastavit) bez prerusenia za sebou, zacne povazovat linku za vadnu a odpoji ju. O cca 1 sekundu sa pokusi ju ozivit. Ked vsak nasleduje autosensing, tak to je hotove niekolkosekundove nestastie, kym sa porty znova chytia.
Vsetky porty na ktorych to ide nastav tak, aby tam nebol autosensing. Napr. na pevno 1GB, half duplex a MDI/MDIX na PC karte na MDI. Ak to nepomoze, pozicaj si niekde na vyskusanie iny switch, (ale nie DELL).

Diky za vysvetleni. Nejspis je to skutecne tak, jak jsi psal, protoze v dobe, kdy jsme switch kupovali, tak patril k nejlevnejsim gigovym switchum. Switch ma jeste jednu chybu, a to, ze pokod se nekolikrat vymeni porty, karty v PC atd. tak dane porty, kterych se ta vymena tyka, zamrznou. Myslime si s kolegou, ze je to dusledek male cache pro smerovaci tabulku. Takze tve vysvetleni s tim naprosto koresponduje, jen jsem nevedel, ze je neco takoveho mozne.

Co se tyka prenastaveni switche, tak na tom switchi nic nastavit nejde a ani zadny soft k nemu nebyl. Na switchi jsou jen diody pro zjisteni stavu. Ted me napada, ze v tom to ale nekoresponduje s tim, co jsi psal. Krome diody na power je o kazdeho portu dioda pro signalizaci 100 MB, 1000 MB, kolizi a toho, zda switch pracuje. I v dobe vypadku je dioda na kolize zhasla, dioda na zjisteni stavu blika (prenasi data) a ve chvili vypadku zhasne (neprenasi data). Kdyby nastavali kolize na switchi, tak jak pises, tak by se ta dioda mela rozsvitit, ale ona je furt zhasla.

Chapal bych tedy ty vypadky jako chybnou spolupraci portu switche s portami sitovek, ale problem je, na ktere strane je chyba, zda jde skutecne o vlastnost levneho switche nebo zda nemuze byt problem na strane sitovek - ruzne sitovky s ruznymi chipy ?

S odzkousenim na jine switchi je problem, nebot nemam kde si pujcit gigovy switch, my jinak mame sit 100 MB, takze giga swtch zdany jiny nemame.

Spomenuty druh kolizie vlastne ani nie je kolizia, ale umelo vyvolany stav switchom, za ucelom riadenia toku vstupnych dat. Teda nie je to nahodne vzniknuty stav a ako taky ho switch ani neindikuje. Bolo by to aj cudne, keby na duplexnej linke bod - bod vznikali normalne kolizie:-)) Druha strana (sietova karta) vsak takuto "koliziu" zaznamena ako ozajstnu koliziu a ak ma indikator alebo pocitadlo kolizii, tak ju indikuje a podla eth. protokolu opakuje vysielanie.

Vysvetlenie, co som skusil takto na dialku poskladat povazuj len za jedno z mnohych vysvetleni, neviaz sa nan, zdroj chyby moze byt aj na sietovkach, v programovom vybaveni, resp. nastaveni parametrov prenosu a podobne.

Viem, že píšem z cesty, ale nedá mi neopýtať sa:

Aký majú vlastne význam 1 Gb LAN, keď prenos po sieti vyššou rýchlosťou ako 2-3 MB som ešte nevidel? Nejde mi o provokáciu, ale chcem vedieť v čom spočíva výhoda. Napr. výhoda USB 2.0 pre zariadenia 1.1 je tá, že síce zariadenia idú ako 1.1, ale sa zvýši kapacita a zariadenia sa vzájomne nebrzdia. Aká je výhoda 1 Gb LAN?

Při přenosech velkých souborů je rychlost na 1Gb LAN větší (praktická zkušenost z práce), ale ne 10 x, ale 2 až 2,5 x dle výkonu PC. Z tohoto důvodu je možné, že to není možná chyba switche nebo karet, PC nestíhá přenášet, čist a ukládat data a tak přenos se odmlčí. Co zkusit přimé propojení PC kříženým kabelem na 1Gb a provést stejné testy.
Jinak bych chtěl stejně vidět aplikaci, kde 100Mb LAN nestačí.:))

"prenos po sieti vyššou rýchlosťou ako 2-3 MB som ešte nevidel"

Po jake siti? Kolik ajpin (aktivnich - komunikujicich pecek)? Tohle je totiz vec toho "sviste", jak se s tim vyporada. U dvou PC na switchi routeru (TrendNet) mi prima kopie sype asi 9MBps (100Mb LAN). Na stejne lajne s routerem (a switchem) LinkSys to neudelalo ani 2MBps. Toz asi tak...

Co se tyka poslednich prispevku :

Nechci to uplne specifikovat, ale specialni aplikace dela to, ze po LANce taha temer neustale (dejme tomu 1x za hodinu) z jednoho PC (server) na jine PC (klienti) sadu az 50ti cca. 50MB souboru. Na klientovi se soubor zpracovava a po te odesila zpet na server.

Je to podivne, ja vim, sam bych dany problem z tahanim souboru tam a zpatky resil uplne jinak, ale proste toto je dane a to ja nemohu ovlivnit.

Dobry napad s krizenym kabelem, vyzkousim.

Rychlost prenosu dat je az 40MB/s, takze se skutecne 1Gb switch vyuzije.

U jedne je pouze moznost 1000 Full a u druhe je 1000 Auto (nejspis ze se jako bude chovat podle toho k cemu je pripojena).

Jinak dneska se switchi nemuzu venovat, tak akorat odpoledne zavolam do Dellu a zkusim se s nimi domluvit, aby se na to prijel nejaky technik podivat.

Tak dneska zmena, pri odesilani dat z PC pripojeneho na port 4, trva kopirovani mnohem dele nez z ostatnich portu. Zkousenz ruyne PC. Po restartu switche se rychlost zvysila na standardni. To vypada na problem ve switchi, asi zavolam do Dellu a poptam se, jak je to s firmwarem, ale obavam se, ze u tohohle asi vymena firmware ani nebude mozna.

Hoj. Psal jsem to trošku pod vlivem, tak si to už nepamatuju a ani sem se sem nepodíval.Zkouškami jsem myslel třeba zjistit jestli to není nějakým portem -pokud jsou počítače u sebe přehodit kabel s jiným nebo vzít počítač co nejede a fyzicky jej přenést a připojit na místo kde počítač jede bez problémů. Pokud jsou počítače blízko zkusit křížený kabel /klidně i na 100mhz/. Pokud by to byla chyba windows nebo hw projeví se to podle mě i na 100m