Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Boot Windows 7 s AHCI

V BIOSu mám nastaveno bootování z CD-ROM na nejvyšší prioritu, zaplé AHCI, ale systém bootuje pořád z disku. V IDE módu instalace jede v pořádku. Jak lze nastavit AHCI mód, aby to šlo bootovat?

To je nějaká podivnost. AHCI s bootováním nesouvisí ni zbla. Zkus dát v BIOSu jako 1-st boot device CDROM, jako ostatní zařízení none /či disabled/ (prakticky donutíš BIOS "sáhnout si" při bootu pouze na pálidlo). Taky se mrkni na položku Boot priority, popř. v ní odznač ten disk. Pokud to nepůjde ani tak, alespoň bys měl obdržet chybovou hlášku - tu sem pak napiš.

Clovek samo od seba sa nic neflashuje, ked chces nejaku normalnu radu tak pis presne do pisemna co to pise na obrazovke to tvoje "flashovanie", a co vsetko si robil v BIOSe, ptz si tam tie nastavenia asi riadne domrvil, alebo tam bootujes nejake CDROM od dosky ktore ma nieco s BIOSom v sebe, a nestrcil si tam instalacne CD Win. Alebo co ja viem co tam robis, nevidime ti na to a popisujes to uplne nezrozumitelne svojimi divnymi vyrazmi.

Naflashuj najnovsi BIOS pre spravnu dosku z webu vyrobcu dosky, a v BIOSe load defaults.

AHCI suvisi s bootovanim tak ze pre AHCI musi BIOS robit ine veci ako pre IDE, prip. niekedy spusta externu OPROM a potom to v poradi bootovania moze byt nie ako "CDROM", ale ako SCSI neco, PCI external neco, apod. Tak si to v tom poradi bootovania over, ked chces silou mocou mat AHCI mod. Druhy mozny problem moze nastat ze nahovno OPROM od cinskych programatorov ma nejaky problem s tvojou CDROM. V tom pripade moze pomoct strcit CDROM do ineho SATA portu na doske, niekedy maju dosky oddelene 2 SATA porty ktore su ne-AHCI, pre mechniky. Apod.

Dalsia moznost ked nie si schopny nastavit to, tak mozes zmazat komplet cely disk killdisk-om z UBCD (staci prve 1% potom Esc, tym vznikne uplne cisty disk) a kedze disk bude prazdny tak to bude presne ako u noveho PC (pisal si ze vtedy ti to slo, tak budes mat stejne podmienky ako predtym).

Brachu, je úplně jedno, ve kterém SATA portu má disk či mechaniku. A je úplně jedno, jestli v režimu AHCI či IDE. Opakuju se, ale s něčím podobným jsem se ještě nesetkal (nemožnost bootování z CD, když i z flashky to vezme BIOS). Buď si z nás sokolík dělá srandu, nebo je tento problém v intervalu "mezi peklem a zemí". Nevím, co by dělal povolený RAID - ještě ten bych vypnul.

Nemas tu CDROM nahodou v BIOSe v sekcii "Hard Disk Boot Priority" ked je to rpepnute na AHCI?

A mechaniku strc do SATA-4 uz som ti to raz pisal a v BIOSe mas jasne oddelene nastavenie pre SATA4-5 mode a to si nechas na IDE. Mas to napisane aj v navode k doske.
Mechanika nepotrebuje AHCI (ak silou mocou chces AHCI aj pre mechaniku tak si ju po instalacii prehodis nazad do SATA-1 konektora kde AHCI je, alebo v BIOSe prehodis aj SATA4-5 na AHCI).
Disk si nechaj v SATA-0, a "SATA0-4 mode" v BIOSe si nastavis na AHCI ked chces AHCI.

Sak ja tiez pisem vtipy :) Neviem co mu pomoze ale evidentne ma ten BIOS nejaky bug. mechanika v 4-ke by ale mala pomoct podla mna. Alebo killdisk (co ale sa mi zda debilne lebo potom nebude moct nikdy nabootovat z CD napr. ani live linux, radsej nech zistuje jak bootovat z CD aj ked na HDD je nainstalovany Win, t.j. skusit SATA4)

Este (posledny napad) ked je to prepnute na AHCI a ked sa objavi pocas POSTu aj inicializacia OPROM, kde vypise napr. nejake "Press Ctrl-F to enter setup" tak moze sa dat nastavit poradie bootovania tam. Teoreticky. Prakticky to takto uz dnes asi nerobi nikto ale teoreticky je to mozne ze to poradie u AHCI sa nastavuje niekde v OPROM.

Teoreticky:

1. vadný BIOS či prkno - extrémně nepravděpodobné. Deska se chová standardně, až na nemožnost bootu z CD, z jiných portů systém tahá. 10%

2. vadný uživatel - pravděpodobnost blížící se jistotě. Z nedostatku jiné zábavy opruzuje Poradnu. 90%

Těch desek jsem pár nainstaloval, a s podobným problémem se nesetkal. Navíc jsem s nima dělal daleko větší alotria, než respondent.

Este jedna podotazka: pri tom pokuse o nabootovanie z CD, nepise ti to nahodou na par sekund na ciernej obrazovke text nieco ako "Stlacte lubovolnu klavesu pre boot z CD ..." (press any key to boot from CD)?
Lebo ak hej, tak par ludi drbne ze tu vypisovali zbytocne :)

Vyřešeno, ono tam při zapnutí AHCI přibyla další bootovací položka, což by mě nikdy nenapadlo, místo CDROM tam přibyla jěště DVDRAM, a při nastavení této už to nabootuje.

Děkuju za pomoc a omlouvám se, že sem na to nepřišel hned.

:-D take it easy (P.S. take pripady mam vo firme obcas na telefone a ide ma z toho porazit, povies co ma robit a on furt vyvolava ze to nejde a nakoniec ked uz som uplne vytoceny vysvitne ze on si myslel ze to nemusi robit tak jak som mu povedal, lebo on vie aj mysliet :D)