Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaký je logický důvod k rozdílnému zapojení ethernet kabelů A a B?

Viz titulek. Je mi známo, že existují dva standardy pro přímý kabel (T568A a T568B) - jde pouze o přehozený zelený a oranžový pár. Osobně vždy používám variantu B, ale zajímalo by mě, v čem se to technologicky liší (jiná odolnost proti rušení? či nějakého jiného čerta?). Sorry za mírné OT, padlo to v putyce :-)...

Vyskytuje se tu mnoho "hlubokomyslných" úvah, ale ani jedna správná (pokud jsem něco nepřehlédl).
Skutečnost je taková, že tato dvě zapojení jsou navzájem křížová a tak se jedno zapojení pojmenovalo A a druhé, k němu křížové, se pojmenovalo B (ale také se dá říct, že zapojení A je křížové k B). Protože bylo nutno rozhodnout, které zapojení bude standardně přímé, volba padla na zapojení B. Nevím proč, třeba si hodili mincí, nebo něco podobného, ale rozhodlo se takto a tak, když dnes vyrábíte přímý kabel, nebo zapojujete rozvaděč, tak používáte zapojená B a pokud vyrábíte křížený kabel, tak jeden konec má zapojení B a druhý konec A (a viděl jsem rozvaděč zapojený podle A, bylo to dost nepříjemné).