Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Router s bandwidth managementom

Zdravím,

Potrebujem poradit.

Kupil som internet od UPC Sťahovacia kapacita 60000 kbit/s (Download Speed) a odosielanie dát 6000 kbit/s (Upload Speed).
Potrebujem poradit nejaky dobry router na manazovanie rychlosti lebo chcem ponuknut este dvom kamosom po 10.000kbit/s download a 1000kbit/s upload a mne ostane 40.000kbit/s 4000kbit/s. Pojde to cez spolocny switch co mame v pivnici a dakedy sme mali cezen internet cez wifi ale router bude umna doma a ja im to pustim cez ten spolocny switch. Obidvaja maju doma router cize rychlosti aby sa dali nastavit na MAC adresu aby sa nepripojil niekto cudzí.

Router aby mal rýchlu a stabilnu wifi 300mbs to je asi najviac nacom mi zalezi

Dakujem za rady

Nehladiac na to, ze porusujes zmluvne podmienky UPC mas na vyber nasledujuce moznosti.
Zabudni na lacne routre s bandwidth managmentom, nefunguje spolahlivo a zabije ti ho hocijaky torent klient. Samozrejme mozes ist touto cestou, ale mas vysoku pravdepodobnost, ze sa s kamaratmi casom na niecom pochytite.
Kupis si router, kde sa da nahodit nejaky linux (WRT fw), pretoze ten ide potom upravovat podla lubovole. Nevyhoda je, ze musis mat znalosti linuxu inak si nespravis co potrebujes.
Kupis si nejaky routerboard s L4 licenciou, najlacnejsia masinka je RB411U, k tomu nejaku karticku, neodporucam CM9, ktore nefunguju dobre pod 2.4GHz, cize napr R52. Vysielat na 5GHz v indoore neodporucam. K tomu nejaku mensiu 4dB antenku ak to ma byt po dome. Vyhoda je, ze si tam naklikas co chces, nevyhoda bez znalost sieti, shapingu a zakladneho nastavenia routrov si to proste nenakonfigurujes.
Kupis si vo vypredaji nejaky repad lacny bandwidth manager, ale myslim, ze pod 100 Eur nic nezozenies, takze toto je asi nie je tam spravna cesta, ale slo by len o klikanie, takze to zvladne vacsinou aj laik.

Dakujem za vysvetlenie,
Chcem sa skor uberat cestou maleho zariadenia, cize riesit to cez PC velmi nechcem ... Prida mi do uvahy ozaj nejaký router ale ked vravis ze tie lacne su nespolahlive tak musime ist inou cestou. Kukal som na ten RB411U lenze ma len jeden LAN vstup a nenapada ma ako to prepojím do modemu od UPC ... Ostanme teda pri tom ze si necham tento router co mam doma(ASUS RT-N13U) tak ako je a len dokupim nejake zariadenie na bandwidth management napríklad RB411U (ak mi teda poradis ako to hardwarovo spojazdnit). Znalost sieti mam a tak isto aj tie nastavenia routru zvladnem v pohode, linux je problem ten som nerobil ale snad by mi niekto pomohol

Dakujem

Ano toto davam do firiem, kde sa vyzaduje nejaky managment. Nema to wifi, ale to ty ani nechces kedze mas Asusa. Len pozor...po zapojenie ti to nepojde len tak, naozaj tam treba uz vediet nieco o sietach a shapingu. Ale nastavis si tam co len chces, nielen shaping, ale aj QOS, firewall pravidla...atd.
Btw na RB bezi 90% wifi sieti, takze su to spolahlive a overene zariadenia (nemrznu) a jedine co ta moze obmedzovat je vykon procesora.

Takze ma to riesenie ani nevyjde vela lebo tento RB stoji do 40eur ... Ma to nejake web rozhranie na konfiguraciu? Ma 5x lan vstup cize do jedneho dam lan kabel co ide s modemu, do ostatných napicham 1x router teda moj + 1x LAN kabel ktorý ide do switchu a sneho ide dvom susedom do routra. V RB nastavim internet neviem ci sa tam definuje do ktoreho LAN vstupu je pichnute WAN?
Urobil som nakres aby si si to vedel predstavit, snam mi poradis :)

http://img535.imageshack.us/img535/4722/beznzvu1g. jpg

Nakres je hrozny, ale snad to chapem;o).
Navrhujem taketo zapojenie pre jednoduchost.
Modem----RB-----switch----router1,2,3. Takto ti na na kazdom routri mzoe bezat nat a Mikrotik bude vidiet kazdu siet ako zvlast. V tom zapojeni ako to chces ty musis totizto dat tvoj router do bridge modu, preso vypnut nat a to neviem, ci tvoj router dokaze.
Mikrotik mozes ovladat 3 sposobmi. Znacne okliestene je ovladanie cez web. Plne ovladanie mas cez konzolu (telnet, ssh alebo konzola) alebo klikanim cez winbox (stiahnes si zo stranky winbox.exe).
WAN rozhranie si mozes spravit z hociktoreho ethernet portu, uz si nepamatam ci je tam standardne nastaveny nat a maskarada, ak nie musis si to naklikat vo fw a to moze byt ten kamen urazu, znalost iptables a linuxu je velkou vyhodou.
Takisto dhcp server neviem, ci bezi na vsetkych ethernetoch, cize konfiguracia dhcpd ta neminie, potom vytvorit pravidla na fw ak chces teda, nastavenie queues...atd.
Vyhoda winboxu je aj v tonm, ze sa vie pripojit na MT aj ked nemas nastavene spravne ip adresy cez mac adresu, takze si na zaciatok ani nemusis robit starosti s nastavenim siete pri prvej konfiguracii.

No problem je ze do switchu ide odomna len jeden kabel takze to musime riesit takto
http://img685.imageshack.us/img685/8062/beznzvu1qd .jpg toto je uz ok? Router vie bridge mod. DHCP na ich routroch nieje problem, na kazdom routri bezi DHCP pre domacu siet, ale ja vlastne kable pichnem do routrou do portu WAN a tam nastavim IP adresu RBčka nie? No isto to budem konfigurovat cez ten WinBox lebo linux neovladam ....

Susedove routre ma nezaujimaju, podstatny je tvoj, ten nesmie pri takomto zapojeni natovat, moze bud routovat alebo bridgovat aby MT videl aj routre susedov.
Pozri si toto pdf je to take bezne zoznamenie s Router OS what_is_routeros.pdf
Co sa tyka konfiguracie verim, ze par hodin po pokuse rozchodit MT ta tu na poradni mame znovu s novymi otazkami;o).
Este by si mozno mohol uvazovat o modely s Gb sietovkami, oznaceny ako 750G, pri kopirovani na lokale by ste to ocenili aj ked pokial nemate Gb routre resp switche je to zbytocne.
A este mam pre teba zlu spravu, ta cena co ma wificentrum je stara, RB sli hore, takze si priprav par eur navyse, a momentalne je aj silny nedostatok RB, ja sam cakam na dodavku, maju mi prist buduci tyzden z CR.

No jasne sak to chcem rozchodit. Takze na tom novom grafe si videl ake rezimi podporuje moj router je to OK? Spolocnu siet vobec nechcem, chcem im len pustat internet to je vsetko ... Takze kupim ten RBa potom mi to snad pomozes nakonfigurovat, cele to zapojim ako som nakreslil na grafe, moj router prepnem do rezimu AP?

Asi ta sklamem, ale budes si musiet poradit sam (uz si velky musis si poradit;o)).
1. Mam malo casu a ver tomu, ze aj keby som u teba doma robim na tom asi 1-2h pokedy to vyladim tak ako ty potrebujes
2. Po nete si ten cas vynasob x2 min a to hovorim o idealnom pripade, ze ty vies co chces a vies mi hned odpovedat na moje pripadne otazky, realita by bola asi 5-6h.
3. To, ze ti tu odpoviem narychlo na nejaku otazka este casovo a chutovo zvladam, ale s nejakou hlbsou pomocou mam zle skusenosti, dokonca mi pred par tyzdnami tu na poradni jeden typek s podobnym problemom ako ty v zavere namiesto dakujem vynadal a to som sa mu remotne aj napajal na ten jeho bandwidth manager a venoval tomu viac casu ako bolo zdrave, po takychto skusenostiach ma clovek chut sa vas vsetky vys...a pomahajte si sami ako viete, aj tak si to nevazite lebo je to cele zadarmo a ste schopni tu ludi co sa vam tu venuju vdaka svojmu altruizmu este aj zdrbat a stazovat sa na nich.
4. Ak budes naozaj zufaly a budes to naozaj potrebovat napis mi PM, poslem ti fakturu a ked ju zaplatis spravim ti co si len zazelas v ramci predplatenych sluzieb tak ako to robim u svojich zakaznikov;o).