Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jak na vytvoření souvislého filmu z pěti VHS-C?

Mám 5 videokazet VHS-C a za úkol vytvořit z nich souvislý film, který by se vešel na jedno DVD. Capture provedeno pomocí karty WinFast s následujícím nastavením: MPG-2 Codec, Constant Bitrate, 720x576,Interlace mode, bottom field first. Audio Codec MPG-1 Audio Layer-II, 48 kHz, Stereo 384 kb/sec, Video Quality 7. Poté sestříháno v programu Canopus Edius 5, vytvořeno menu, přepočítáno a vypáleno na DVD. Výsledkem je téměř nedívatelný "rozdrnčený" obraz při přehrávání stolním přehrávačem a televizorem. Přehrávání v počítači je samozřejmě v pořádku. Protože se mi to ještě nikdy nestalo, obracím se na vás, neznáte-li někdo příčinu této anomálie.
Změna předmětu, původně: Jak na to? (mif)

Bitrate je 4000 (z důvodu šetřením místem na finálním DVD)a Google se asi mýlí. Řadu let nastavuji doporučované spodní řádky a ještě nikdy se mi to nestalo. Naopak při nastavení horních řádků to drnčelo vždy. Tim drnčením myslím zdvojování až ztrojování obrazu (postav, stromů atd) při každé rychlejší panorámě (švenku). Je možné si toho všimnout i v televizi při mnohých "přepočítaných" filmech do digitálu. Až z toho bolí oči.

Podezření na zdroj nahrávky samozřejmě mám, protože se jedná o záznamy z roku 1998 a ještě k tomu pravděpodobně o kameru z půjčovny. Avšak kromě toho, že zvuk je pouze monofonní, nevykazují záznamy žádné viditelné nebo zjistitelné obrazové chyby. Dokonce tam nejsou ani dropouty. A s těmi zdvojenými řádky si asi nerozumíme, já bych to spíše nazval zdvojené sloupce, když už musím takový nepatřičný výraz použít. Zkusím to vysvětlit ještě jinak: Představ si strunu za kterou zatáhneš a poté vidíš jak se chvěje do stran. No a všelijakých zkoušek a experimentů jsem udělal už tolik, že už mi jde z toho hlava kolem. A výsledek je pořád stejný.

Ak ta struna je vodorovne tak to je problem s interlace. Viz obrazky napr. Interlace
Nastav top first alebo to najprv pretiahni cez deinterlacing filter a nastav progressive.

P.S: ak ta struna je zvisle tak mas problem s prehravacom DVD a/alebo TV (alebo problem v prepojenim prehravac-TV), a este sa uisti sa ze to DVD robis typ PAL a nie NTSC (pouziva ine frekvencie signalu)

Jak jsem už napsal, všechny možné pokusy a kontroly jsem už provedl a to na třech přahrávačích a třech televizorech, nastavoval jsem top, bottom i progresive, variable i constant, PAL I NTSC, s ořezem trackingové stopy i bez něj, 768x576 i 720x576 a pořád nic. Jo a tu strunu jsem samozřejmě myslel svisle, proto jsem napsal sloupce, nikoliv řádky. A také jsem vycházel z toho, co mi použité programy umožňovaly nastavit. Zkusil jsem jiné kazety a ejhle, vše bylo v pořádku.

Ještě bych chtěl dodat, že jsem místo grabovací karty zkusil použít jako převodník i DVD rekordér. Výsledek byl ten, že se na levém okraji obrazu "vytvořil" asi 2 cmm svislý černý pruh, čili jako by se obraz posunul doprava. Ale "drnčelo" to pořád stejně.

Ak je vsetko OK na pocitaci, ale na prehravaci to blbne su dve moznosti.
1. Pouzit iny prehravac (aspon na skusku), pretoze pouzity prehravac moze mat nejake techn.obmedzenie, napr. maly buffer, alebo slaby procesor. Tak isto sa moze jednat o chybu vo firmware.
2. Pouzit vyssi bitrate (vyskusat aspon inkriminovane casti rychlych scen)
3. Preskumat videosubor na CRC chyby.

V pripade c.2 vyskusaj nejake originalne DVD, na ktorom sa tiez vyskytuju rychle sceny a preskumaj s akym BR je nahrane. Tiez mozes preskumat nastavenia. Podla toho nastav kodovaci proces.

Typ WinFast karty si neprezradil, rovnako ako grabovaci software dodavany s tou kartou (prip iny grab.software), takze nevieme, ci ta karta ma aj moznost MJPEG zaznamoveho formatu. Ten je vhodnejsi pri prevode z analogu. Do MPEG2 sa to potom koduje v strihacom software samozrejme za pouziti k tomu vhodneho kodeku MPEG2. Nie vsetky kodeky MPEG2 su zrovna moc dobre.
To je len rada do buducnosti a nemusi sa tykat momentalneho problemu, pretoze na PC ti to ide normalne ako tvrdis. Ale aj napriek tomu treba pri grabovani sledovat vypadavanie snimkov. Softwarove prehravace na pocitacoch vypadnute snimky celkom uspesne preskakuju rovnako ako poskodene snimky s chybnym CRC kodom. U hardwarovych prehravacov su problemy s chybami dost tazko zvladnutelne. Zavisi od kvality a samozrejme aj ceny prehravaca. Na opravy CRC je treba dodatocny vykon procesora, ktorym lacne prehravace nedisponuju.

Vážený příteli, dělám s videem více jak dvacet let (prakticky od jeho začátků), takže mi věř, že všechny dostupné možnosti jsem vyzkoušel, tudíž je zbytečné se dohadovat o typech přehrávačů, jejich cenách atd. Prostě, ještě nikdy jsem se s takovým problémem nesetkal ačkoliv jsem vytvořil několik desítek DVD filmů z jakýchkoliv zdrojových materiálů. Proto jsem tu také napsal.

Mam podobne skusenosti este s vlastnorucne robenymi videograbermi na Amigach a PC grabermi. Bohuzial v sucastnej dobe uz dlhsiu dobu nerobim s analog videograbermi.
V pripade MPEG moze este ist aj o jav celkom normalny v pripade vacsieho vektoroveho posunu objektu oproti ostatnej casti obrazu. V tom pripade je to zalezitostou kodera ktory to "nestiha" (vid.niektore TV snimky), alebo dekoderi s rovnakym problemom. K takemuto javu dochadza vynimocne, preto sa to nejak zvlast neriesi a to dokonca ani profesionalne pri TV vysielani.

Nedostatocne rychly presun dat z miesta na miesto cez procesor a pamat moze vyzerat prave tak ako si popisal. Jednoducho procesor nestihne posielat data aj ked samotne nacitane data su vporiadku. Ak k takemuto javu dojde reakcia je jednoducha a urcite napadne aj teba ako sa da vyriesit. Snimky ktore nieje mozne riadne dorucit (z hladiska timeoutu) sa zahadzuju. Vysledny efekt je podobny strobovaniu obrazu. Nieco ak ked sa spomalene prehravaju zujimave pasaze z futbaloveho zapasu.

Také už to tady bylo řečeno. Jedná se o 5x45 min záznamu. A jak to nacpat na jedno DVD? Racionálním střihem (tzn. zbytečnosti pryč)a přiměřeným snížením datového toku obrazu i zvuku. Ale tohle není podstata problému.