Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zákaz instalace

Zdarec, lidičky poraďte mi někdo. Mám u zákazníka nastavenej komp se softem a potřebuju zamezit jakékoliv instalaci (i odinstalaci), popřípadě jakémukoliv neuváženému vrtání se v systému.Jsou tam Widle XP Home. Díky

nastav userovi práva user, dál můžeš pomocí policies nastavit defaultně zónu IE "vysoké zabezpečení" a zakázat změny, a hlavně zakaž zápis/create všude kde to není vyloženě nutné (pokud máš dobře napsané aplikace, stačí právo zápisu jen čistě v profilu uživatele.

U home budeš muset buď použít cacls.exe, nebo to nastavit v nouzovém režimu, případně si "dohackovat" kartu zabezpečení z WindowsNT (samozřejmě předpoklad je NTFS, ale FATku dnes používají jen staromilci :-) )

Pokud si to nakopiruje do sveho profilu, je to jeho vec.
Ja to resim tak, ze clovek je pri prebirani pocitace zaskolen o tom, ze sam instalovat nic nesmi, podepise mi papir, na kterem je seznam nainstalovaneho software.
Takze pokud si neco nakopiruje do sveho profilu (protoze jinam zapisovat nemuze), jedna proti pravidlum firmy a je to vec vedouciho.
Pokud ten program musi neco kopirovat do adresaru jako je Program files nebo Windows, pak ma ten clovek smulu. Pokud potrebuje zapisovat do registru jinam nez HKCU, pak ma ten clovek smulu.
Mam tu sit s necelymi 60 pocitaci a zatim jsem nemusel preinstalovavat zadny a uzivatelum jede vse, co potrebuji.

Ano, takto by tomu mělo být. Bohužel skutečnost je (nejen v malých firmičkách) často naprosto jiná :x:

Občas (jako fanda/amatér) jsem pozván k někomu (kamarádovi), že mu "něco nejede". Znáte to určitě všichni; říkáte si, že větší bordel jste ještě neviděli - ale vlastně se to opakuje pořád a pořád a pořád dokola...

Ano, pokud je "zákaz instalace" z důvodu hledání blbuvzdorného řešení případných problémů se soukromým počítačem uživatele. Spíše mám ale z dotazu pocit, že se jedná o ochranu služebního PC před příliš aktivním uživatelem.

Nejdůležitější je dbát na dodržování pravidel (jak např. popisuje JaFi). Pokud to skřípe zde, restriktivním nastavením počítače se to prostě nezachrání.

Jako perličku sem hodím historku, kterou mi kdysi popisoval někdo na jednom herním serveru. Protože má doma pomalý internet, občas si zajde něco stáhnout k tátovi do práce. No a při té příležitosti mu tam nainstalil nějakého p2p klienta, který se dá ovládat mobilem (emule??) a sem-tam si s USB diskem zajde zkopírovat "výsledek". Tata nic neví, ikonka v systrayi (prý) není...

Zkusím ti poradit něco, co by reálně mohlo fungovat (=osobně vyzkoušeno a funguje, ale na WinXP Pro). Pokud umíš anglicky, najdi si něco k EWF (enhanced write filter). Je to "vypreparováno" z Windows XP Embedded, jedná se o filtr, kterej přesměruje zápis na disk (např. C:) do paměti nebo na jiný oddíl. Pokud přesměruješ do paměti, pak po restartu se změny "zahodí" a systém je pořád ve stejným stavu (tenhle filtr se dá dočasně vypnout, když do toho polezeš ty).

To ale předpokládá, že se vypne např. logování, swap bude na D:, temporary internet files na D:, dokumenty na D: atd (myslím že chápeš). Není to řešené pro všechny, ale za jistých okolností bude fungovat.

Pavel