Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem NTB MSI x630x

zdravím.

mam NTB msi x630x mám problém s kopirováním zdisku na disk (c) na (d)př. 15GB se ze 30MB dostane až 14MB/s a to mi příjde už hodně málo je problém, v HDD nebo v chipsetu?

diky blue11h

do pc delám už dlouho ...

a tak sis vybral notebook msi. dobrý fór.

po takové údajné praxi tě ani nenapadne napsat, v čem se ti ty teploty zobrazují.
je to nějaká aplikace na monitorování hw rovnou od msi, nebo bios ntb - anebo sis spustil nějaký stažený program, který nezná hw monitor tvé základní desky?

samozřejmě mobilní verze cpu nikdy nemohou dosáhnout takových teplot, z toho nepodezírám ani shity od msi.

ja spise mám skušenosti se stolníma no:D vim znělo to jako for
drive jsem měl NTB Acer ten byl celkem v poho ale taky nic moc:) tak sem si rekl vyzkousim MSI :D ale ted uz jedine HP
Teploty sleduji přes Everest Ultiemate, V biosu teploty nejsou

určitě nejsem tak dobrý jako ty člověk se porad učí no:)

msi neznám kromě nasraných uživatelů - a ani acer, ani msi nechcu poznat.
ale výrobci notebuků své krámy zahnojí tunou zbytečných utilit, že jsou po startu prakticky nefunkční. přesto je možné, že tam zanechali i nějaké hw sledovátko, které by mohlo dávat reálné údaje.
jinak zkus toto pro 32bit systém - nhc.htm

(souhlas - biosy notebooků jsou prakticky k ničemu co se týká informací nebo nastavení)

no pokud je to jejich originální instalace, má smysl jim psát.
to že notebooky nejsou a z principu konstrukce ani nemohou být na hry, které dokážou vytížit i mnohem lépe chlazené stolní pc, to ví každé malé dítě.

a upřímně řečeno - doteď jsem nepochopil proč si lidi na téměř nerozšiřitelný ntb, s max. 4gb ramkou do které nehodlají dále investovat, pořizují 64bit os se kterým si neumí poradit, pro který nemají potřebné aplikace.

32 bit systémy končí u 4gb. ale odečítají se od toho rezervované oblasti paměti pro i/o zařízení, a taky videoram grafiky. proto bývá skutečná využitelná velikost ram 32bit systémů mezi 3-3.5gb.

jak už tu nedávno uváděli, toto okrádání paměťového prostoru nesouhlasilo s tím co si zákazník zaplatil, proto od kteréhosi servicepacku začala vista opět hlásit původní, byť fyzicky nedosažitelnou velikost ram.

je to ovšem minoritní problém v porovnání s tím, že některé 32bit aplikace pod 64bit neběží - a uživatelé jsou z toho na větvi.
kdyby sis pořídil 32bit os, bez ohledu na velikost hlášené paměti - nemáš problém.

teď jsem si to zkusil na ne nejnovějším notebůů, s chipsetem intel 965g.
kopírování z d: na c: = v rámci jediného 2.5" disku blíže ke středu, zápis s pomalejší obvodovou rychlostí: rychlost klesne na cca 20mb/s. opačným směrem na d: = zápis dále od středu: rychlost je nad 50mb/s.
pokud máš ještě starší/horší shitset, pak je i těch 14mb/s sice nelichotivých, ale možných.

test je samozřejmě s dost velkým souborem abych to stihnul přečíst, a zároveň tak neřeším podružnosti typu ztráty času při vytváření hlaviček v tabulce souborů.

dělal bych to opačně.
nikdy bych nikomu nedoporučil ke koupi krámy od msi, emachines, acer aspire a podobné hnoje. výrobce notebooků za žádnou teplotu neručí, taky nepíše že ty nejlacinější střepy jsou určené k paření her.
když je konstrukce odbytá (to se stává lowendovým typům více značek), s teplotou toho moc udělat nepůjde. bude to nejspíš vyžadovat častější údržbu = vysávání nebo vyfoukání prachu ze všech možných dostupných děr. více využívat šetřící režimy - ty mohou vyžadovat ovladač pro rozšířené řízení acpi. pokud nejde o originální instalaci, rozpomněl bych se co jsem vlastně instaloval za ovladače.
jestli potřebuju tom krámu pařit hry, přestože nejde o slušně provedený ntb za nějakých třicet tisíc, tak je čas uvažovat o chladící podložce a o špatném výběru ntb.

zároveň bych zvážil co můžu udělat pro zvýšení rychlosti: v případě vlastní instalace bych jistě nezapomněl na driver chipsetu - a fak tam máš chipset nforce? no potěš.
zkontroloval bych jaký tam vrazili disk, v extrémním případě dosavadní 5.400ot disk vyhodit (mít jako externí) a nahradit rychlejším 7.200ot.
ale na rozdíl od mého minulého tvrzení, stopa 0 (a logický disk c:) nezačíná u středu disku jako cd, ale počítají se od vnějšího okraje. taky s tou rychlostí to není tak jednoznačné, pár set mb testovací soubor se mi vlezl celý do cache, proto byl první test vždy pomalejší, jedno kterým směrem se kopírovalo.
jen si pohlídat na co kopíruju: když už je to flashka, ať to jsou rozumné modely se zápisovou rychlostí aspoň 15mb/s

NTB jsem cistil pred tydnem a prepastovával. ovladace jsou ze stránek výrobce. stim diskem to nějak vydrzím a asi to tak vypada ze koupim new ntb protoze i bězná prace na NTB Graficky seká normálnímu uzivately by to snad nevadilo alě mě od jísté doby jj a to je stary jen rok cca.

po roce se seká? :(
začal bych čistit systém od automaticky spuštěných aplikací (monitory bůhvíčeho, updatovače zbytečností, stahovače co nestahují, skypy a icq co jsou k ničemu a jejich doplňky v prohlížečích), a decentně bych zcenzuroval běžící služby. to nemá smysl dělat žádným tuničem a ccleanerem, ten nic z toho nevypne, ale mozkem. a pomoct si výpisem běžících procesů (tasklist, hijackthis, starter, process explorer...)

takto nový ntb bude osazen w7, ty zrovna nemusím.

ovladace jsou ze stránek výrobce

to říkají úplně všichni. otázka je co je to za instalaci, a jestli to jsou všechny ovladače - protože jaký by mělo smysl přeinstalovávat funkční instalaci od výrobce.

zkus si aspoň udělat nějaký test rychlosti disku, jestli to jsou normální hodnoty (hdtune, hdtach, crystaldiskmark)

a nějakým programem (cpu-z, everest) se podívej, že procesor běží na kmitočtu na kterém má běžet - jasně že s baterkou se podtaktovává.