Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Statická elektřina a notebook

Ahoj,

ráda bych se zeptala, jak řešit, když mi můj půlroku starý notebook "probíjí". Respektive nějakým způsobem asi bojuje se statickou elektřinou. Již několikrát se mi stalo, že mě mírně "kopnul" vypínač, když jsem notebook zapínala a třikrát se mi stalo, že po připojení flešky nebo myši USB přestalo absolutně reagovat (pravděpodobně se "vyzkratovalo", pomohlo až vypojení ze sítě, vyndání a znovu zasunutí baterie).
Obávám se, abych o něj díky těmto problémům taky jednou úplně nepřišla :-(

Notebook je na stole, připojen do sítě, není v prachu, čistím ho.

Nevíte, kde může být problém?

Tyhle jevy nenastávají proto, aby tě uspokojily, ony existují tak nějak samy o sobě. Pokud je to skutečně statikou, tak jedině kvůli prostředí a ne kvůli notebooku. Žádný notebook nemá vestavěn van de Graafův generátor pro generování statické elektřiny.

Ty jsi napadl tvrzení, že za statický náboj může okolí notebooku a ne notebook sám. Já zase, protože se mohu směle prohlásit za věci znalého, jsem napadl tvůj nesprávný názor. V čem je problém? Tvé ASI na věci nic neměnilo. Ale již dosti k tomuto, máš, zdá se, jiný problém, jak píšu dole.

Tady bych si dovolil tvrdit, že problém JE v tvé el. síti (tedy i zásuvce) a honem, honem bych volal onoho zdatného, věci znalého elektrikáře. A nechal prohlédnout celý byt, hlavně potom zapojení ochranného (v tvém případě asi vražedného) vodiče. A FOFREM!!!

Pane kolego, i když některé NB jsou propojeny přes napájecí zdroj s ochraným kolíkem, je spoustu jiných, které nejsou. A některé dokonce trochu brní. Už jsme to tu kdysi diskutovali s MM a dával jsem sem i naměřené hodnoty napětí na kostře NB proti PE(N) i proudu který do PE tekl. Ale to nikdy neschodí USB. Popisovaný úkaz nejspíš dělá statika. Pokud je v místnosti suchý vzduch, koberec, gumová podrážka na botách, umělý potah na židli a umělé oblečení, jsou to kV až desítky kV.

Díky :-) Na tu statitku bych to taky tipovala. Napadá mne, jestli by pomohla nějaká speciální podložka, existuje něco takového, čím bych tu statiku mohla snížit? Minulý ntb na stejném místě toto nedělal - ačkoliv to nemusí být směrodatné. Nemůže to být nějaká reklamovatelná vada ntb?

Niektore notebooky ktorych zdroj navrhoval debil (alebo je nahovno znacka, jaka je to znacka?) proste nie su uzemnene a zdroj je plne oddeleny od siete a zem notebooku (kovove casti) "plavu" na nejakych 100V oproti zemi. To ale neni ziaden problem pretoze tych 100V sa pri dotyku rychlo "vybije" a nesposobuje problem. Problem to moze sposobit len ked pripajas nejake uzemnene zariadenie (tlaciaren, TV), ak kope tak uzemnene zariadenia odporucam pripajat len pri vypnutom notebooku odpojenom od nabijacky, aby sa zariadenie neodpalilo. Alebo davat pozor aby sa obal konektoru dotkol ako prvy.

Alebo druhy moznost je to co uz bolo pisane ze je naprd zasuvka, to sa da lahko overit tak ze sa dotknes kolika zasuvky (toho CO TRCI VON, nestrkaj nic do zasuvky !!!). Ked ta kolik kopne tak je zavazny problem v rozvodoch v dome a treba elektrikara. Ked ta kolik nekope tak je nahovno zdroj notebooku a zvycajne je to proste "vlastnost" daneho modelu notebooku. (ze ho navrhoval debil)

P.S. pripajanie mysi a flash s tym nema nic, tie su uplne oddelene od zeme a nemozu mat problem s potencialom oproti zemi. Ked ti blbnu tak skus pouzivat druhy USB konektor, prip. skus kratky USB predlzovak aby sa nepouzival ten konektor co robi problem pri zasuvani.
P.S.2. pri pripajani tej mysi a USB flash skus davat pozor aby sa dotkol ako prvy obal konektoru (ono to je sice tak urobene uz samotnou konstrukciou konektoru, ale cinske konektory nemusia byt to co clovek caka. Skus na to davat pozor).

HP 620 nie je nahodou cely z umelej hmoty? Kope ta to len ked sa dotknes nejakej kovovej casti? Alebo ked sa dotknes umelej hnoty? (ked ta kope umela hmota tak to by nedavalo zmysel resp. to by bolo uz len statikou sposobenou tebou t.j. umelohmotnym kobercom v kombinaccii s blbymi papucami, alebo oblecenim z umelych vlaken alebo vlny apod).

Neviem najst na google nic o HP 620 ze by niekoho kopal, ak to kope vzdy pri dotyku kovovej casti tak ak mas moznost skus iny zdroj ak ma nejaky tvoj znamy tiez HP 620 alebo HP so stejnym zdrojom, ci ta bude kopat tiez. Ked iny zdroj nekope tak reklamuj zdroj. Prip. chod do predajne nech skusia nahradny zdroj ci tiez kope a ak nie tak nech ti ten nahradny rovno nechaju ako reklamaciu :)

Ked ta to kope len obcas a nahodne tak to bude najskor oblecenim alebo kobercom.

dělá to ten notebů i jinde než u té jediné zásuvky, nebo v tom bytě?
elektrikáři počívají dvoudrátové zkoušečky, které zatíží měřenou část více neč jednopólová fázovka, nemáš nějakého známého?
ale i test fázovkou je užitečný, jestli se na kovových částech aspoň slabě rozsvítí, chce to zkontrolovat samotnou zásuvku (nulák a kolík)