Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Volba na mobilu

Dobrý den,
chci se zeptat jak je možné že jsem ztratil SIM a dali mi novou se stejným telefonním číslem a ta stará už prý podle operátora je zablokovaná. To můžou existovat 2 SIMky se stejným číslem?
A ještě něco: Mobil má pulsní nebo tónovou volbu?

Telefonní číslo na SIM kartě vůbec uložené není.
Je tam pouze kód IMSI a ICCID - to co je vyryté na SIM.
Potom je ještě nezbytný klíč Ki (pomocí něho se volí šifrovací algoritmy a za běžných okolností se nedá přečíst).
Prostě mobil pošle při zapnutí do ústředny svůj kód IMEI potom kód IMSI SIM karty, na ústředně se pomocí IMSI přiřadí telefonní číslo. - Mobil ani SIM karta tedy ani neví, jaké má telefonní číslo..

Když ti tu SIM vymění tak jednoduše v databázi změní přiřazení telefonního čísla k nové kartě.

A mobil nemá ani pulsní ani tónovou volbu - koho napadla taková blbost, ale volba čísla se přenáší v datové podobě.

Každá SIM karta má svoje unikátní číslo, který operátor volá, telefonní číslo je k ní prostě jen přiřazeno. Takže jednoduše přiřadí telefonní číslo k nové SIM a hotovo.

Edit:// než jsem to sesmolil, tak to Mirek podal k obrazu dokonalosti.

To můžou existovat 2 SIMky se stejným číslem?

Nejsem odborník na mobily, ale pokud vím, tak SIMku lze naklonovat. Pak tedy existují dvě i více simkaret jakoby se stejným číslem. Pak záleží na tom, která simka se dříve přihlásí do sítě. Ta další simka už má smůlu - nepřihlásí se do doby, než se ta první odhlásí.

Ale to není případ tazatele. Operátor při výměně simkarty tu původní simkartu skutečně zablokuje (princip popsal Mirek), takže tvoje nová simka není klon tvé staré simky, ale zcela nová simka, která se přihlásí do sítě a funguje s tvým staro-novým číslem. Zloděj se s tvou starou simkou nikam nedovolá, protože mobilu se s tou simkou vůbec nepodaří přihlásit do sítě.

Podobně to funguje, když si necháš třeba vyměnit sim za sim plus. Taky je nelze používat zároveň. Do půlnoci jednoho dne platí jedna, pak druhá. Ale vždycky platí jen jedna.

Jen nutno dodat, že pokud si někdo naklonuje SIM kartu a ten klon dá nějaké příbuzné co bydlí o 100 km dál, tak pokud tetička zapne mobil s klonovanou SIM krátce po vypnutí originální SIM o několik desítek km daleko, tak si koleduje o problém u operátora.

Tandem karty? Myslíš Eurotel Tandem kartu? Ta ma jiné číslo než primární karta..
Ale jinak ano, je možné si u operátora nechat udělat druhou SIM se stejným číslem (nejmenuje se to ale Tandem) ale v tomto případě to není klon - obě karty mají rozdílné IMSI. Pokud si necháš SIM naklonovat někde v zastavárně, tak obě karty budou mít IMSI stejné.

Hm, takže pokud mobil vysílá ze všeho nejdřív do ústředny IMEI, proč se vůbec někdo odvažuje krást telefony ? Přece by bylo velmi snadné udělat databázi ukradených IMEI a ty bloknout, no a zloději by mohli volat jenom z okna.

To je jak s autama. Taky maj svá výrobní čísla, přesto se u nás ročně legalizuje 12.000 vozů.
Zkrátka to jde změnit, i když tu byly snahy donutit výrobce k tomu, aby to možné nebylo. Už ovšem tuhle problematiku léta nesleduju, tak nevím, jaká je u nových přístrojů situace.

Databázi kradených telefonů provozuje Vodafone a Eurotel. U Eurotelu můžeš dát na seznam jakýkoli mobil, ani nemusel být u ET používán. Stačí odfaxovat záruční list mobilu a potvrzení od Policie o krádeži. Musíš to ale stihnout do 24 hodin po krádeži. Ale když si vzpomeneš na to až za týden, tak myslím nic nebrání jít na ty policajty až po týdnu a říct, že ke krádeži došlo třeba dnes ráno.

Ono stejně ten kradený mobil se dá snadno dohledat za pomocí Policie a operátorů. Pročpak na to Policie dlabe?

Neviem ako to funguje teraz, ale asi pred 2 rokmi skusal jeden znamy klonovat karty. To sa mu nakoniec i podarilo. Myslim ze to trvalo okolo 5 hodin. Potom ich dal do dvoch telefonov a fungovali obe naraz a este zrejme na tej istej BTS. Viem ze SMS mu chodili na original kartu (neviem ci sa prihlasila skorej do siete), ale telefonovat sa dalo z oboch telefonov sucasne prihlasenych v sieti (neviem ci slo telefonovat i z oboch telefonov sucasne). To fungovalo v sieti Orange Sk.

Jmenuje se to Eurotel DUO a je to výhodné zejména pro nás sklerotiky. Takhle mám jeden telefon v autě a druhý u sebe a pokud jej tam či onam zapomenu, nikdy bez služeb GSM nezůstanu. Nevýhodou je, že se pokaždé musí SIMka aktuálně potřebného telefonu aktivovat zavoláním z ní, protože hovory přicházejí na tu, která byla použita naposledy.

Tedy patrně i přechod z jedné LA (local area) do druhé - při ní taky mobil komunikuje.
Když se mobil pouze přeladí z jedné BTS na druhou v rámci jedné LA tak ne.

edit: Teďka čtu
"Komunikáciou sa rozumie hovor, SMS správa, dátový alebo faxový prenos príp. iný spôsob využitia siete."
Takže podle mě to na signalizační komunikaci nereaguje.

Ak máte pri prechode medzi bunkami (resp. MSC) zapnuté obidve GSM zariadenia s TWIN SIM kartami, nie je možné jednoznačne určiť, ktorá SIM karta zostane aktívnou. Aktívnou SIM kartou bude tá, ktorá sa naposledy prihlásila do siete (ak práve cestujete, vaše GSM zariadenie sa prehlasuje medzi jednotlivými bunkami, a keďže v tomto prípade nie je možné určiť, ktorá SIM karta sa prihlási do siete ako prvá, nie je možné určiť, ktorá SIM karta je aktívna).

Nevím, o Twin karty jsem se nikdy moc nezajímal.

No používat to ve u mě ve škole ty twin karty, no nevím. Naše škola má tak blbou pozici, že je na rozhraní dvou LA a mobil se třeba i 3x během 5 minut přehlašuje z jedné do druhé.
V Ostravě bude LA snad jen 3 nebo 4, a naše škola musí mít tak blbé umístění že tam je srovnatelný signál z obou, které mimo jiné má trošku malý vliv na výdrž baterií.