Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Přechod na Linux

Chystám se přejít z Win7 na Linux/Ubuntu a měl bych dotaz: Je možné nainstalovat Ubuntu a aby mi tam zůstal i Win7 abych si třeba při spuštění vybral který chci? A mam si stahnout 32 nebo 64 bitovou verzi? A ještě bych se chtěl zeptat za předpokladu že mi tam zustane windows budu mit přistup i k souborum ktere mam na disku kde je Win(Filmy, Hudba a jine soubory)???

ohledne verze musis napsat co mas za PC, ale dejme tomu u dva roky stareho PC by melo byt na stoprocent zarucene, ze bude fungovat 64bitova verze, takze u linuxu jednoznacne 64bit.

Ohledne windows a linux, je to tak, ze musis mit minimalne dva oddily, logicke jednotky na disku, jednu pro windows a druhou pro linux, ovsem optimalne by bylo dobre, pokud mas jen jeden disk to mit nasledujicim zpusobem:

1. primarni oddil Windows 7 (ntfs)
2. primarni oddil Linux (formatuje se na ext3 nebo ext4)
3. primarni oddil data
4. primarni pripadne rozsireny oddil (linux swap - zde je velikost podle velikosti tve pameti, ale pri dnesnich velikostech disku, kdy se nemusi setrit mistem, bych klidne dal 8GB a neresil to)

posleze nainstalujes ubuntu a pri instalaci vyberes (vetsinou je to tam automaticky) instalaci GRUBu - coz je zavadec systemu, on si obvykle sam osaha, ze tam je oddil s windows a posleze ti v tabulce volby oddilu nabidne, moznost spustit jak ubuntu tak windows.

ohledne vzajemne viditelnosti souboru - ubuntu umi cist a zapisovat na NTFS, teda na Windows oddil, naopak Windows neumi cist a zapisovat na EXT3(4) linuxovy oddil, takze ve windows data, ktera budes mit na linuxovem oddilu neuvidis. I proto je dobre mit jeden datovy oddil zformatovany na NTFS, kam ukladas sva uzivatelska data a k nemu pak muzes jak z windows tak z linuxu.

mám problém s instalací: první jsem vybral něco ve smyslu zkusit ubuntu. ale pak jsem dal instalovat, vse probiha podle tohoto navodu Průvodce%20instalací ale nemam tam moznost Nainstalovat Ubuntu vedle windows 7. Co s tím mám dělat abych si tam mohl nechat i win7 a nepříšel o žádné soubory?

Jak to tak sleduju tak:
1) Nez budes delat nejake instalace tak si ZAZALOHUJ DULEZITE SOUBORY, at tady nemame za chvili dotaz jak obnovit ztracena data.
2) Nejdrive si vyzkousej Linux v podobe live CD - to ti odpovi napriklad na to jak se pracuje se soubory na ktere se ptas vyse.

V gnome muzes znaky anglicke klavesnice (ty ktere jsou pres shift na anglicke klavesnici) napsat pouzitim praveho altu a taktez funguje pravy alt+shift, tim napises v podstate jakykoli znak bez nutnosti prepinat jazyk.

Mám českou klávesnici a bez nutnosti přepínát jsem schopen psát: !@#$%^&*{}\~'`[]¨¸˝˙˛€<>|¶ŧ←↓→øþđĐŁłŁ

obvykle si to muzes prenastavit ve spravci klavesnice a v KDE jde nastavit do system tray vlajecky statu, takze ja tam mam CZ a US vlajku, kliknu a zmeni se rozlozeni klavesnice.
Pokud tro jde nastavit, tak jsem si nastavil tez SHIF+ALT, ale nevim proc v Ubuntu linuxu mi to prenastavit neslo a pouzival jsem tedy defaultni CTR+ALT+K.

Ano, je to možné, dokonce nejsi omezen v žádném pořadí oddílů (win, linux, swap nebo třeba linux, win, swap)
Doporučoval bych spíše 32 bit - chodí tam flash, doplněk Adobe Reader do Firefoxu...
Přístup na disk s windows je úplně bez problémů.
Všechny multimediální soubory bez problémů přehraješ i pod linuxem.
Češtinu zvolíš v menu přes klikací nástroj.
Doporučil bych ubuntu 11.04 a správce oken bych po přihlášení zvolil "clasic", ne unity (to je takový uživatelský šok - pro začátek).