Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Otázka pro perfektcionisty - drnčení obrazu u videa

Od nástupu digitálního videa pozoruji jeden velmi nepříjemný jev a to jak ve své praxi, tak u televizního vysílání. Jedná se o tzv. "drnčení obrazu" na všech hranách zobrazovaných objektů při levém i pravém švenku, méně pak při nájezdu či odjezdu transfokátorem. Hrany objektů (třeba sloupů) jako by se zdvojovaly až ztrojovaly čímž vzniká obraz, kterému říkám "kazič" očí (fuj - to je výraz). Podotýkám, že to ale pozoruji na klasickém CRT televizoru. U LCD TV to nemám možnost posoudit. Totéž pozoruji, když ze stejného zdroje přímo vypálím DVD. Tady je nejzajímavější, že v jednom takovém vypalovacím programu vznikne naprosto bezchybný obraz a v druhém je z důvodu drnčení pro moje oči téměř nedívatelný. Můžete mi to někdo vysvětlit a pomoci příčinu odhalit?
Změna předmětu, původně: Otázka pro perfektcionisty (LaKr) (Kráťa)

Co ten hodný chlapec pochopil? Přestaň s tím "tajemnem". Poslal jsi kousek zkur...ého videa, které bylo vyrobeno z 50i a přepitvořeno na 25p. Vyber si z něj jeden obrázek a místama uvidíš místo jednoho letadla dvě (oba jsou poskládané z proužků = jedno z lichých a druhé ze sudých řádků).

Na to nemusíš mít trénované oko, to uvidí i slepý. Stydíš se uvést zdroj toho výtvoru?
Tady je výřez jednoho políčka z toho videa: http://www.edisk.cz/stahni/58820/Image2.jpg_36.29K B.html

To video jsem posílal já. Natočeno kamerou Panasonic HDC-SD9, AVCHD, režim HG1920, 25p digital cinema bylo vypnuto, m2ts. Převáděl jsem to v CyberLink PowerDirector, zdroják, který má 95MB se mi sem fakt dával nechtělo, ale jestli je zájem, tak ho na nějaký rapid hodím. Podotýkám, že stejně zkurvené je to i v tom zdrojáku a kamera samozřejmě hlásila příliš rychlé panorámování. Nedělám si iluze, že by kamera byl nějaký highend,
ale o to mi nešlo. Chtěl jsem akorát, aby jste měli možnost dohodnout se, co je to drnčení, hádáte se jak malí kluci.
Ale je to zjevně fuk....

Znáte to: "Mě se chce něco říct, já něco řeknu!" (Vlasta Burian - Tři vejce do skla).

Celá tato veledlouhá a zbytečná diskuze vznikla jen proto, že Tvůrce toho vlákna neřekl pravdu. Většina z nás totiž předpokládala, že Videoman je nešťastný z toho, že se musí dívat na videa, která zprznili profesionálové. Tím, že použili proklad, který trhá jeho velecitlivé oči. Z toho vyplynula andělsky trpělivá odpověď od člověka jménem "audax", který mu hned na začátku naprosto vyčerpávajícím způsobem vysvětlil, jak to funguje.

Omyl! Postupem času vyšlo najevo, že Videoman zpracovává nějaká (blíže neurčená) zprzněná videa, která se neúspěšně snaží "napravit". A přitom došel k šokujícímu závěru, že za všechno může ta digitalizace.

Jestli sis nevšiml, již dříve jsem napsal, že se tu objevily některé fundované odpovědi. A mezi ně patří právě ta od audaxe. Kromě toho, jestli se mne snažíš napadat tím, že zpracovávám nějaká zprzněná videa, z neoriginálních zdrojů, tak se běž vycpat. Jestli tříčipová kamera Canon za 150 tisíc a rovněž tříčipový Panasonic pořizuje špatný záznam, tak bys to měl napsat výrobcům. Tím ovšem neříkám, že se mi nedostane do rukou nějaká VHS nebo S-VHS, případně Video 8 a podobně. Vždy ale stříhám z originálek. Tak si to prosím tě srovnej v hlavě.

Nevymýšlej novou terminologii!
Prokládání obrazu se na webu už probíralo n-krát, na př:

http://www.tvfreak.cz/art_doc-1FAE205745936763C125 727C0059EDB7.html?lotus=1&Highlight=0,prokl%C3%A1d an%C3%A9,video

nebo:

http://www.tvfreak.cz/art_doc-5E559746593300E2C125 727C005965DB.html?lotus=1&Highlight=0,prokl%C3%A1d an%C3%A9,video

A mnoho dalších webů - viz Google vyloví 32 700 odkazů na slovní spojení "prokládané video"

No právě, aspoň jsem získal srovnání úrovně respodentů obou poraden. A že si nahráváte navzájem proti mně, je taky jasné. Prostě existují jistí nedotknutelní a s tím já osamocený nic nenadělám. No a co se týče těch hodin strávených u počítače, tak to je tím, že na druhém počítači dokončuji film, který musím zítra předat. Toť vše!