Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Který z tří routerů je nejlepší?

Zdravím všechny,
mám tři routery:
Linksys WRT54GS v7,
Zyxel P-660HW-T3 v2 a
Huawei Echolife HG520i a rád bych věděl, který je nejlepší? Primární je wifi, ale pokud bude mít nějaký router vážné nedostatky, napište.

Momentálně to je doma udělané tak, že Huawei je hlavní router a z jeho DHCP serveru se nastavují pc připojené na kabelu. Na switch je také připojený Linksys, který po baráku rozvádí wifi signál, takže Zyxel mám v krabici.
Jelikož mají všechny routery možnost rozvádět wifi signál, rád bych měl jenom jeden- ten nejlepší, další důvod je sdílení. Nejsem úplnej zelenáč, ale v tomhle si nechám rád poradit! Ocením veškeré nápady/přípomínky.

Díky

pro rychlé sdílení dat mezi domácími pc potřebuješ rychlou lan část - to by řešilo 1gbit rozhraní, což se mi zdá nemá žádný z nich.
pokud chceš na wifi pověsit víc než jeden notebook, mělo by mít rozumnou propustnost. ale myslím že žádný z tvých krámů nemá wifi-n (ani lite verzi).
pokud nejsi doma zarušen od sousedů, můžeš nastavit 2x wifi: stejné ssid i wpa key, jen vysílání budou mít odstup 5 kanálů - a tvoje notebuky by se připojovaly k různým ap, ne všechny k jednomu. tak bys mohl z wifi dostat co nejvíc.
anebo přebytečné krámy prodat a jít koupit normální router s 802.11n, případně i gigabitem. nevadí že nebude adsl - ten bys využil jen jako vstupní modem.

který je z těch krámů lepší?
mrkni na napájecí adaptéry, obvykle ty těžší kostky s trafem odejdou nejdřív.
lehké placaté spínané adaptéry jsou pro změnu citlivé na poruchy v síti: pokud bydlíš na svahu kopce do kterého občas jebne blesk, nebude se jim to líbit.

Dobrej nápad s těmi dvěma AP. Zyxel prodám. Díky

Ještě jeden problém: Když připojím ntb přes wifi na Huawei, tak ntb a stolní pc jsou sesíťovaný, ale když ntb připojím na Linksys, už to nejde. Jde pouze pingovat z ntb na stolák, naopak nikoliv. Nevíte, čím to je?
Linksys a Huawei jsou připojeny přes switch edimax. Linksys je v síti 192.168.1.0/24 a Huawei 10.0.0.0/24. To by ale snad vadit nemělo, ne? Když mají oba stejné subnety... Nevím, co k tomu všechno potřebujete, můžu Vám poslat simulaci v Packet traceru, tam to reaguje úplně stejně. Prosím všechny vtipálky, aby si ušetřili narážky na mou neznalost sítí a zbytečnýho flamu. Děkuji

ale když ntb připojím na Linksys, už to nejde

předpokládám že linksys je zapojen jako klasický router, tj s natem (překlad jedné vstupní adresy na jiné adresy na výstupní straně). pc jsou proto každý v jiné síti a přímo na sebe nevidí, proto není ping, není sdílení. přesvědčíš se, když si porovnáš jejich síťová nastavení příkazem ipconfig.

Linksys je v síti 192.168.1.0/24 a Huawei 10.0.0.0/24. To by ale snad vadit nemělo, ne? Když mají oba stejné subnety

aha, někdo už ti poradil se na to kouknout. tobě rozsahy 192.168.1.x a 10.0.0.x připadají jako stejné? maska je v tom nevinně, ta jen určuje viditelnou část z nabízeného rozsahu.

ten linksys by musel být zapojen v jiném režimu: bridge pokud jde nastavit, případně volba deaktivovat nat, nebo úplně obejít wan vstup. takže mrkni jaké nabízí režimy.
takový problém budeš mít vždy, pokud připojuješ pc současně před a za nějakým routerem.

OT:
ad vtipálci: moc se nediv, když jsi začal tím že máš 3 routery. už dvě krabičky za sebou nejdou zapojit jen tak a počítat že to bude fungovat a všecho na sebe uvidí.
čili pořídit si mnoho routerů a zkoušet je "nějak" zapojovat je spíš na grotesku do tv.

Prošel jsem si natavení Linksysu a nikde jsem tu možnost neviděl. Koukal jsem, že na to je zase speciální router a tenhle k tomu prostě neslouží. Po delším hledání jsem našel nějaký neoficiální firmware, který by ten bridge měl zvládnout, ale radši budu znát i další varianty, pokud jsou.
Takže, nevíte někdo, jak nastavit na Linksysu WRT54GS v7 režim bridge? ;)

btw. tady máte pro zajímavost návod na ten neoficiální firmware (teda pokud jsem to správně pochopil) showthread.php

ten návod cos odlinkoval, je návod jak z toho linksysu udělat bridgujícího klienta. Doposud jsem tedy nepochopil, čeho chceš vlastně dosáhnout, zda lepšího pokrytí pomocí více AP, nebo zvýšení počtu ethernetových portů, nebo zda z linksyse uděla klienta, či co vlastně. Místo toho, abys jednoduše popsal, čeho chceš docílit, tak tu hýříš "termity", kterým evidentně ne zcela rozumíš.

Buď tak laskav, oprosti se od technikálií a popiš (vlastními slovy, ideálně bez zbytečných cizích slov) co tě trápí.

edit: viz Brtník - ptá se tě na totéž co já, a ty mu "napálíš" další haldu technického a naprosto nelogického hnoje.

A v čem je problém? Linksysu vypni DHCP server a nepoužívej WAN port. Pokud to chceš dotáhnout k dokonalosti, můžeš do něj nahrát dd-wrt.

(upozorňuji, že nahrávání alternativních firmware do Linksysů je poněkud adrenalinový sport)