Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Vyber HDD

Dobry den, mam 2 otazky 1) vyberam si klasicky 3,5 HDD 1TB. Potrebujem nan presunut vsetky data ktore mam umiestnene na roznych strojoch. HDD bude pouzivane vylucne ako ulozisko (ziadny system). Mojim favoritom je WD. Seagate ma vraj problem s firmware takze cca do 3 mesiacov je moznost uplnej straty dat (neviem co je na tom pravdy, neviem ci to este plati). Ostava este Samsung a Hitachi s ktorymi ale nemam skusenost.

http://www.alza.sk/western-digital-caviar-blue-100 0gb-32mb-cache-d195111.htm
http://www.alza.sk/seagate-barracuda-7200-12-1000g b-d213685.htm
http://www.alza.sk/samsung-spinpoint-f3-1000gb-d15 4993.htm#popis
http://www.alza.sk/hitachi-ibm-deskstar-t7k1000-10 00gb-d160919.htm

2) vsimol som si ze su teraz v mode "green" disky, ci uz od WD, Seagate alebo Samsungu. Vobec mi nejde o hluk, spotrebu ani teploty, akorat su tieto disky lacnejsie, takze by som mohol kupit 1,5 TB za cenu 1TB. Na druhej strane, vraj su disky pomalsie, vacsia kazovost koli castemu parkovaniu hlaviciek atd. Dakujem za vase nazory...

Seagate mal vzdy nejake problemy, aj vela znamych mali s nim problemy, aj ked to je subjektivne, nejak som zacal tuto znacku ignorovat.

WD a Hitachi som mal, som velmi spokojny, Samsung by mal byt tiez OK.

Zelenych diskov by som sa nebal, ta rychlost staci notebookom, aj hernym a na bezne veci, aj najnovsie hry stacit musia, jedine sa Gigovy subor neskopiruje za 22 ale za 27 sekund (+-), za to ticho a mozne zvysenie zivotnosti to stoji. O vacsej kazovosti som nepocul, nezda sa mi to, ale mozne to je.

Jako datove uloziste bych vzal toho Greena, ohledne nejake kazivosti na to neverim, pripadne bych chtel slyset nejaky dukaz od nekoho kdo je prodava a vraci se mu na reklamace.
Ohledne znacky disku je to uplne jedno, kvalitou jsou parametrove srovnatelne disky od vsech vyrobcu uplne stejne. Problemy Seagate s firmware je davna minulost a ano Seagate se kdysi prodaval opravdu hodne a tak se naslo i vic problemu, ovsem je to v tuhle chvili asi jako kdybych ti rekl, ze disk od WD v zadnem pripade, protoze WD "neumel" vyrobit PATA disk a tyto disky od WD nesplnovaly ATA standard a tak nesly na jednu lajnu zapojit s zadnym diskem konkurence - samozrejme to bylo pred mnoha lety. :-)

A co chces slyset? Greenum WD zvetsil sektor z 512B na 4kB, takze u XP je potreba dodrzet urcity postup kvuli tomuto. Osobne jsem utilitu na formatovani nikdy nepouzil a pouzil jen jumper (disk je jen na odklad dat).

Co je spis horsi, v Linuxu ci s nekterymi programy (Speedfan apod.) ma disk dost problemy. Usporne technologie mu prikazuji parkovat kazdych 8s, coz zpusobuje nemale potize... WD pro nektere serie vydal upgrade FW. Take je zarazejici, ze Blue rada drzela modely dost dlouho, zatimco green modely stridala jak ponozky s papirove temer stejnymi parametry. Uz to je zarazejici.
Vice si cti: http://forum.zive.cz/viewtopic.php?f=940&t=1136556

Osobne davam prednost Blue serii (temer stejna cena, zatim bez problemu a tech WD superinteligentnich technologii) a ted zkousim Samsung (F4 kvuli cene - 5400ot/min, eco a buh vi co dalsiho), take bez problemu. Mym potrebam na zalohovani staci a bez cinnosti nejsem pohmatem schopen poznat jestli bezi (ani teplotou ani vibracemi narozdil od WD blue 7200ot./s a WD green s buhvijakou rychlosti - asi 5400ot./s).

PS: Seagate u me skoncil, kdyz po 0,5-1 roce jsem temer 80% disku vyreklamoval. Pricina vzdy stejna pending sectory a nemoznost precist data. Serie 7200.10. 7200.12 ze zacatku byla na proglemy skutecne plodna, tou dobou byl vsak Seagate zapovezen.

Ako dlho mas ten Samsung? Odporucas aj na beznu prevadzku alebo len na zalohovanie? Ja by som chcel taky disk hlavne koli hluku, to ci sa mi subor skopiruje o niekolko sekund neskor neriesim, hlavna je stabilita, zivotnost, spolahlivost, hlucnost a kapacita, min. 2TB ale pokukujem aj po 3TB.

Samsung sa mi zapáčil od čias, keď som dostal do ruky prvý kusok, ktorý keď som zapol, nebol som istý či sa disk ešte stále točí. Štartovať som ho počul, no jeho chod už nie. Bol to jednoducho vydarený kus.

Šťastie na dalšie takéto excelentné kusy som sice nemal, no aj tie dalšie boli v porovnaní WD tichšie a chladnejšie. Nikdy som Samsung nemusel reklamovať, WD áno.

Samozrejme, jeden user, nie je štatisticky významný.

F2 asi 5 mesicu, F4 od patku (za tu dobu pracoval asi 15h). Oba bez problemu. Slouzi jen na zalohovani. Na bezne pouzivani je lepsi WD blue/black (pro system). Jinak ten zalohovy disk bezi stejnou dobu jako systemovy disk. Fakt je, ze ta F2 ted slouzila i pro beznou praci. Byla ale o fous pomalejsi nez WD blue pro kontinualni zapis.

Spolehlivost jsem ti uz napsal. Problem je, ze klidne muzes koupit "smejd" v ramci dobre serie. F2 uz byly asi kompletne 2x prepsana, zatim zadna chyba. Co se tyka hluku, blue WD je 2x hlucnejsi nez Samsung (v tom budou hrat roli i otacky). Jinak si uvedom, ze kapacita jde ruku v ruce s poctem ploten, to jde s hlucnosti a teplotou... Take jistou roli hraje hustota zapisu - kazda miniaturizace zvysuje pravdepodobnost problemu.

Systemovy disk Samsung je stary pres 5 let. Tenkrat na nej byly delany skvele reference a testy. Fakt je, ze vibruje a teplota take neni jak z testu. Funguje ale dodnes.

Jinak Seagate me naučil jednu vec. Nic neni spolehlive, vse zalohovat. Spolehat se na to, ze disk bude bez problemu je hazard. Murphyho zakony neustale plati - "co se muze pos*at, to se po*ere!"

Takze urcite neodporucas green disky na system, su o tolko pomalsie aby to ovplyvnilo vykon?

Pocul som o disku ktory ma 1GB na 1 platni, neviem aka znacka to bola, ale je mi jasne ze tam je minus hustota zapisu.

Tak snad sa nazbieraju nejake skusenosti kym budem kupovat ja, chcem novy PC, externy disk, ale az na jesen.

Takze urcite neodporucas green disky na system, su o tolko pomalsie aby to ovplyvnilo vykon?

Tak si to vygoogluj - sice starsi, ale docela bych tomu veril, ze je to stale platne - blog.crosbydrive.com.

Osobne mam oddeleny system od uschovy dat. Vyhodu to mimo jine ma, ze bez problemu disk odpojim, zapojim jiny a jede se dal. Dokonce i pripadna reklamace by me nastvala, ale PC by byl funkcni dal. Navic - na system je optimalni black, na uschovu dat staci green. Nijak to neomezi. ;-)

Tak neviem ci to pomoze, ale mal som prvy WD disk, 4GB ]:) a s tym som mal problem, reklamacia - prva a posledna (klop klop), potom IBM/Hitachi, WD, WD, WD, medzitym som pocul casto Seagate problemy so vsetkych stran, tak 6, ale bolo to davno. Teraz mam asi 2 roky 2x WD 640GB a funguju bez problemov, jeden sa obcas prenasa.

Lepsie ale mozu poradit ti co predavaju a vedia ake sa najviac reklamuju.

Ty si o tom hadam vedies dennik. Ja by som to naspamat vymenovat nevedel, ale mal som urcite aspon 2x WD aj Seagate. Nikdy sa mi ziadny disk nepokazil. A teraz prave pisem z lowendovej zostavy ktora ma tiez Seagate (par krat do roka si sice anarchysticky ZACVAKA ale funguje). Dakujem vsetkym za reakcie, pomohli ste mi s vyberom. Mozno skusim namiesto WD Samsung.

Ani ja to neviem presne, prvy si pamatam lebo sa pokazil, ako jediny, IBM/Hitachi je jeden disk, ten bol iny a potom viackrat WD, nieco este mozno medzi, ale Seagate nie, od toho ma vzdy odradili znami ktori mali prave nejaky problem - to potvrdzujes aj ty, keby mne zacal cvakat, bol by som velmi nervozny.

Aby som to upresnil:-), je to tak 1 az 2 minuty trvajuce vytrvale chrapcanie. Velmi ostry a silny zvuk ako keby sa disk chystal rozpadnut na sto kuskov. Mozno trochu nerozumne som ho este v Evereste naplno stresoval, ale nic to s nim nerobilo rovnako ako kludovy stav, proste to samo prestalo, nedokazem si to rozumne vysvetlit (Pametam si to velmi dobre, spravilo to totiz minuly tyzden). Ked tak nad tym rozmyslam moj stary PC (momentalne ulozeny archive) mal pred koncom svojej prevadzky tiez problemy z diskom (restarty, zvyseny zvuk). Bol "funkcny" a dalej som to neriesil, pretoze cele PC ukoncilo prevadzku. Ale idem zo srandy otvorit bocnicu ci to bol sea alebo WD.

//edit systemovy disk= sata Seagate ulozisko dat= sata WD

Co se týče Green disků, tak s Green fičůrami u WD jsem nezaznamenal problémy až do příchodu větších kapacit s AFT(4kB sektor). S těmi jsem nebyl spokojený (řešil jsem to i tady v Poradně), takže disky s AFT zatím neberu (i když i to už dneska možná bude OK). Jinak ale u WD zůstávám, když potřebuju nový disk, tak jiného výrobce už neberu. Není to žádné velké kvantum (HW už pár let neprodávám), ale ročně jsou to desítky disků. Taky ale dávám přednost Blue, Black popř. RE řadám (když pominu Velociraptory).