Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno kdo je majitelem licence Windows?

Dobrý den!
Koupil jsem si jako druhý PC, starší počítač bez OS (měl totiž zničený HDD disk). Koupil a namontoval jsem nový HDD a nainstaloval jsem si na něm Linux. Všimnul jsem si ale, že šasi obsahuje originál licencní štítek "Windows XP Home edition" i se seriovým číslem. Tak mě napadá, kdo je vlastně majitelem této verze? Když jsem jej totiž kupoval, tak prodejce vyloženě uváděl "PC je bez OS". Žádne doklady o koupi OS tudíž nemám! Takže jsem předpokládal, že licenční číslo použil on pro sebe a já mám na šasi PC pouze jeho štítek. Žádnou značku OEM tam nevidím, takže je to asi přenositelná verze.

děkuji za odpověď Lupkovič

Děkuji všem přispěvovatelům a pokud jsem byl zmaten rozporuplností rad kolegů, to co mi přišlo z www.Microsoft.cz Mě překvapilo úplně. Pro všechny uvádím odpověď. Budu rád, když se k tomu ještě vyjádříte, ale už to jde opravdu mimo mě, protože toto mi rozum nebere! Dal jsem jim číslo licence a oni nejsou schopni zjistit, jestli je to PC registrováno, nebo né! Nerozumím tomu, ale oni by snad měli?

Vážený pane Lupkoviči,

děkujeme Vám, že jste kontaktoval Zákaznické centrum společnosti Microsoft.

Pokud původní majitel uvedl, že prodává PC bez OS, není možno na tuto licenci požadovat práva pro užívání. Toto vše by muselo být vykomunikováno s původním majitelem, který může samozřejmě OEM software převést na jiného uživatele spolu s HW.http://www.microsoft.com/cze/licence/CasteDotazy/p revod/default.mspx

Pravděpodobně původní majitel zakoupil licenci OEM spolu s PC, ale podle informací, ji Vám přímo neprodal. Pokud má OEM licenci nemůže ji přenést na jiné PC, ale toto není již Vaší záležitostí.

Aby jste mohl prokázat legální nabytí softwaru, je třeba mít také doklad o nákupu se specifikací daného softwaru a take daný COA štítek. Samotný COA ale pro prokázání nestačí.

Informace:http://www.microsoft.com/cze/piratstvi/legalnisw/l egalita.mspx

Pokud máte další dotazy, neváhejte se na nás prosím obrátit.

S pozdravem a přáním krásného dne,

Zdena Lagová

Dal jsem jim číslo licence a oni nejsou schopni zjistit, jestli je to PC registrováno

Samozřejmě, že nejsou. Tyhle velkoodběratelské distribuce se totiž neaktivují na serveru Microsoftu, ale speciálním kódem v BIOSu.

Ale tohle všechno už ti vysvětlili nahoře, jenom ty to pořád nechápeš.

Kromě toho nevím, jestli chápeš rozdíl mezi aktivací a registrací.....

LOL.. tak jsme se pobavili (já tohle čekal, s MS komunikuju celkem často a jejich odpovědi jsou psány tak "svojsky" (tohle slovenské slovo na to sedí jako pr... na hrnec), že jsem čekal velkou jundu).

Celý vtip je v tom, že ta dáma se vyjádřila ke stavu, kdy kupuješ nový počítač. V okamžiku, kdys jej koupil od jiné soukromé osoby, jsou všechny její předpoklady zcela liché a platí jedna zásadní věc, a to je "vlastnost" OEM licence (svázání s HW).

viz: http://www.microsoft.com/cze/licence/CasteDotazy/d omaciuzivatel/definiceoem.mspx

D. Jaký je rozdíl mezi softwarem OEM a softwarem v krabici (FPP)?
O.

Hlavní rozdíl mezi softwarem OEM a softwarem v krabici spočívá v licenci. Software OEM je licencován pouze pro používání s počítačovým systémem, do něhož byl původně nainstalován, zatímco software v krabici lze přenést do jiného počítačového systému. Dalším rozdílem je identita poskytovatele licence. Smlouva EULA softwaru OEM je licenční smlouva mezi výrobcem počítače a koncovým uživatelem; smlouva EULA softwaru FPP je licenční smlouva mezi společností Microsoft a koncovým uživatelem.

Ty jakožto soukromník nepotřebuješ "prokazovat" vlastnictví jak fakturou, tak nějakým instalačním CD. COA je od toho, aby prokazovala nákup OEM licence.

Dal jsem jim číslo licence a oni nejsou schopni zjistit, jestli je to PC registrováno, nebo né!

Asi takhle, aktivace je povinná, registrace nikoliv, takže pokud je systém předaktivovaný nebo uživatel při aktivaci zvolil možnost "nechci registrovat, pouze aktivovat", tak má Mrkvosoft smůlu...

pro "mia" No já nevím jak jsem psal PC jsem koupil bez OS, protože mimochodem neměl HDD. Zkoušel jsem LINUX no a ten mě moc nebere, takže asi půjdu k Microsoftu. Tady jsem ale viděl možnost, jak si finančně ulevit. Chápu je to "hnusné", ale člověka to potěší, když nějaký guldén ušetří. Nic neoficiálního nechci to jen pro ty, kteří by chtěli pomoci!
stále děkuji za rady

Kdy už konečně pochopíš, že SW není nikdy vázaný na nějaký HDD. Tys koupil PC s OEM licencí Windows. Chybějící HDD na to nemá žádný vliv. Nebo si taky myslíš, že když se ti z auta ztratí šroubek, tak že musíš jít žádat o novou SPZ?!

To jsi opravdu tak zabedněný?

Takže mi přišlo rozřešení z Microsoftu a bohužel navzdory radám všech, kteří tvrdí, že jsem majitelem licence, tak asi nejsem. Níže zasílám vyjádření, kterému popravdě moc nerozumím. Přijde mi to, jako "kupte si licenci znova, budete mít pokoj!" Překvapila mě ta věc, že jsem jim zaslal číslo licence a oni nejsou schopni mi říct, jestli ta licence je, nebo není aktívní.
Pokud k tomuto tématu máte něco, budu vděčný, jinak zítra to ukončím.
děkuji Lupkovič

Vážený pane Lupkoviči,

děkujeme Vám, že jste kontaktoval Zákaznické centrum společnosti Microsoft.

Pokud původní majitel uvedl, že prodává PC bez OS, není možno na tuto licenci požadovat práva pro užívání. Toto vše by muselo být vykomunikováno s původním majitelem, který může samozřejmě OEM software převést na jiného uživatele spolu s HW.http://www.microsoft.com/cze/licence/CasteDotazy/p revod/default.mspx

Pravděpodobně původní majitel zakoupil licenci OEM spolu s PC, ale podle informací, ji Vám přímo neprodal. Pokud má OEM licenci nemůže ji přenést na jiné PC, ale toto není již Vaší záležitostí.

Aby jste mohl prokázat legální nabytí softwaru, je třeba mít také doklad o nákupu se specifikací daného softwaru a take daný COA štítek. Samotný COA ale pro prokázání nestačí.

Informace:http://www.microsoft.com/cze/piratstvi/legalnisw/l egalita.mspx

Pokud máte další dotazy, neváhejte se na nás prosím obrátit.

S pozdravem a přáním krásného dne,

Zdena Lagová

Microsoft s.r.o.
Zákaznické centrum
BB Centrum, budova Alpha
Vyskočilova 1461/2a
140 00 Praha 4

Tel.: + 420 841 300 300
Fax: + 420 543 550 342
E-mail: czinfo@microsoft.com
Web: support.microsoft.com

A este ak to mas na doma (ako sukromna osoba) tak neexistuje ziaden zakon ktory by sukromne osoby nutil skladovat si uctenky. Ked taky zakon existuje tak poprosim toho pana z MS s vysokym IQ (podla ktoreho sa "neoddelitelna" licencia da zahadnym sposobom oddelit od PC) o presne cislo zakona a pragrafu, ktory sukromnu osobu nuti skladovat si uctenky.
Ked si firma tak to je potom nieco ine potom treba mat radsej aj uctenku zaarchivovanu.

OMFG, ONI TO PÍŠOU TAKHLE DEBILNĚ ABY SE NA TO KAŽDÝ VYSRAL A KOUPIL SI NOVÍ OS (JSOU TO PROSTĚ SVINĚ) POCHOP ŽE MÁŠ LICENCI NA TEN WIN PROSTĚ KDYŽ TAM NAINSTALUJEŠ TEN WINDOWS A ZADÁŠ TEN KÓD Z TOHO ŠTÍTKU TAK TO BUDEŠ MÍT VŠECHNO LEGÁLNÍ A UŽ SE NEPTEJ NA TO SAMÝ DO KOLO KDYŽ JSME TITO UŽ NĚKOLIKRÁT VYSVĚTLILY. JAK UŽ ŘEKLI JINÝ TAK SE ŽÁDNÝM DOKLADEM O KOUPI PROKAZOVAT NEMUŠÍŠ PROTOŽE SI SOUKROMÁ OSOBA DOKLADEM SE MUSÍ LEGÁLNOST OS PROKAZOVAT JEN KDYŽ TO JE FIREMNÍ PC. JÁ UŽ TI NA TO SERU NEBUDU TO TADY PSÁT JAK DEBIL FURT DO KOLA A MYSLÍM ŽE OSTATNÍ UŽ TO TAKY BRZO PŘESTANE BAVIT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!! DEMENCE NA DE VŠE