Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Anketa - maju vase fotaky po case vyssiu spotrebu?

Prednedavnom som si precital po dlhsej dobe opat skvely clanok od Michala Rybku. 2-3 clanky dozadu stracal dost vyrazne dych, ale teraz opat zabral.
Clanok pojednava o existencii "kurvitiek" vo vyrobkoch, ktore tam vyrobcovia umyselne, ci neumyselne montuju. Po precitani clanku som si uvedomil jeden fakt, nazoaj velmi vela fotakov roznych znaciek aj tried zacalo po case vykazovat istu zravost a vybijat baterky ovela skor ako predtym. Deje sa nieco podobne aj vam?
Priklad:
Moj domaci Canon S3 po 3 rokoch uz nechce zrat ziadne nabijatelne baterky, odmieta aj lacne nenabijatelne a jedine s cim chvilku foti su drahe alkalicke baterie. Pritom cca 3 roky fungoval s 1.2V nabijatelnymi uplne v pohode. Takychto prikladov mam vo svojom okoli pomerne mnoho.

Hlasoval jsem "Ano", byť se nejedná v mém případě o fotoaparát, ale jednalo se o MP3 přehrávač. Přesně stejné symptomy. Ze začátku stačily NiMH články, i s článkem vybitým na 1V fungoval. Skončilo to tak, že za pár let akceptoval už jen čerstvé alkalické články.

Článek jsem též četl, souhlasil bych tak z částí, že se jedná o úmysl.
K tomu Canonu, spíše bych to tipoval na mechanické opotřebení pohyblivých dílu, a tím zvetšené spotřebě energie.
( možná by stačilo dát "mašinku" vyčistit )

Nemam ten pocit. Stary fotak od Kodaku zral jak zjednany (2x2600 mAh na 50-60 snimku bez blesku s displayem) uz po koupi a to mu zustalo. Sedm let stary MP3 prehravac vydrzel na jednu AAA NiMH kolem 11 hodin a stale to plati. Asi vyjimka potvrzuje pravidlo. ;-)

Už jsem se s podobnými jevy setkal a příčina byla prajednoduchá. Spousta výrobců sestavuje svoje výrobky prostým "secvaknutím" jednotlivých polotovarů. Častým řešením pak je, že kontakty pro baterii jsou součástí pouzdra a na desku plošného spoje se napájení přivádí přes nějaké pružné plíšky nebo pružinky. Po pár letech je tam přechodový odpor a projevuje se to přesně takhle. Náprava je snadná, bohužel nejhorší je tyhle potvory nějak rozebrat bez poničení plastů.

Dal jsem ANO, přestože nešlo o fotoaparát.
Měl jsem starý Sony DSC-P73, později Olympus mju 780 a teď mám Canon EOS 500D. U žádného z nich nebyl nikdy problém.
Kvůli rychlému vybíjení jsem prodával Nokii N82 po 26 měsících. Běžně jsem nabíjel tak 3* týdně, jednou jsem přišel ze školy a baterka byla od rána skoro prázdná. Chvíli jsem to sledoval, ale bylo to stále stejné, ráno z nabíječky, doufal jsem, že mě nikdo nebude shánět a ve 4 odpoledne už zase do zásuvky. Koupil jsem výhodně novou originální baterku a vůbec jsem si nepomohl. Tak jsem telefon nabil, odnesl do bazaru a tam se po něm vrhli jak zachovale vypadá. Koupil jsem místo ní N900 a tu nabíjím pravidelně každý večer.

Podobnou zkušenost nemám. Z mých foťáků jsou někteří starci a v pohodě.
Třeba Nikon D1X je již deset let stár a s relativně novou baterkou (NiMH 7,2V, 2100 mAh) dá cca 300 snímků, jak je psáno v návodu. NiMH jsou ale obecně šmejdy, samovybíjejí se o stopéro a mají paměťový efekt.
Nikon D90 mám krátce, cca rok, ale ten nežere. Za dvoutýdenní dovolenou jsem baterky nabíjet nemusel - díky battery packu mám ve foťáku dvě.
Rekordmanem ale je Olympus OM4 (analog), tam jsou dvě knoflíkovky pro měření a regulaci časů závěrky, vydrží tam cca rok.

Pocul som o tom, ale myslim ze ak by to niekto vedel potvrdit, bol by z toho skandal, mozno aj krach niekolkych velkych firiem - a o dokazovanie sa urcite snazi viac ludi.

Netvrdim ze sa to nemoze diat, ale skor ide o to ze napr. stare CRT TV boli obrovske, teraz ma elektronika hrubku papiera, to sa musi niekde preniest a je to prave zivotnost.

Inak nemam take skusenosti, fotak Panasonic, 3 roky, stary mobil SE, asi 5 rokov.