Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem nový notebook - rady a zkušenosti

Ahoj,
plánuji si v brzké době koupit nový notebook a chtěl bych slyšet nějaké názory na následující věci:

numerická klávesnice - vysoká škola, obor IT, programování, ... velice by se hodila... ano/ne?
výdrž - stačí mi na běžné používání výdrž 5h+ (méně nechci!)? Je lepší hledat notebook s konektorem pro sekundární baterii? Ve škole zásuvky budou, v autě mám napěťový měnič, doma budu denně, ...
otáčky HDD - 5400/7200? Potřebuji, aby ten notebook měl výkon a byl rychlý, je ten otáčkový rozdíl poznat? NB s SSD už přesahují můj strop 25000 s DPH.
displej - lesklý/matný?

značka - Acer? Nízká kvalita za dobrou cenu?
ACER TravelMate 6595TG-2624G50Mikk
ACER TravelMate 8573TG-2414G50Mnkk
ACER TravelMate 8572G-5464G50Mnkk
AS5830TG-2414G75Mnbb

HP? HP ProBook 6560b

DELL? DELL INSPIRON QUEEN 17R

Lenovo?

Názory na značky a vlastní zkušenosti?
Asusy nemají výdrž pomálu vyšší než 3 hodiny.

Děkuji za názory, připomínky a rady... Uvedl jsem typy notebooků, které mne zaujaly. Veškeré doplňující dotazy rád zodpovím.

Nevím, jak náročné věci budeš provozovat, od toho se může hodně odvíjet (zvláště integrovaná vs dedikovaná grafika). HP 6560b (HD 6470, 1600 x 900) je ale téměř vždy solidním kompromisem. O Inspirionu bych se tady nebavil, hned vyřadil. Spíše bych se zaměřil na business třídu. Matný display určitě výhodou, numerika dle preferencí (dá se koupit za pár peněz externí malý blok do USB).

Já jsem právě nechtěl integrovanou... Od toho HP si také dost slibuji, jediná věc, která mi trošku vadí je absence HDMI, sice je obsažen DisplayPort, ale monitory s ním jsou drahé (24 palců)... Existuje redukce, z DisplayPortu na HDMI, dá se ale spolehnout na nezměněnou kvalitu obrazu?

Co ty Acery? Já nevím, někdo říká, že je s Acerem spokojený, druhý ho reklamoval týden po koupení... Notebook bych chtěl tak 5 let mít, proto sem víc nakloněn značkám HP a DELL.

Pokud nebudeš hrát náročnější hry nebo provozovat nějaké CAD (3D) aplikace těžící z výkonu (optimalizované) dedikované grafiky, stačila by v pohodě i integrovaná Intel HD (Sandy Bridge).

Ad redukce - kvalitu takového zobrazení zcela neposoudím, ale pokud nepůjdeš přes běžné rozlišení Full HD, hádám, problém by snad neměl být. K monitoru - klidně bych šel (hádám, že ten chceš asi teprve kupovat) i cestou 23" palců - např. DELL UltraSharp U2311H s e-IPS panelem, kde vstup DisplayPort je obsažený a není tak drahý (ca 6 tisíc), od 7 tisíc NEC MultiSync EA232WMi (e-IPS). Za rovných 5 tisíc je s DisplayPortem i 24" BenQ BL2400PT s A-MVA panelem.

Ad Acery - TravelMate 8573TG s GT 540M (Optimus) je zajímavá volba - výkonem obdoba Timeline 5830TG, ale s lepší pevnější konstrukcí (výztuhy), možností dokování, celomatným provedením včetně displaye, (stejnou) nadstandardní dlouhou výdrží na základní baterii, možností rozšíření na NBD záruku, ovšem v nabídce jen se základním HD displayem, což u 15" business notebooku je trochu ku škodě.

Od Dellu, co stojí tady k diskuzi, spíše vyšší řady (pokud 15") Latitude E6520, ten ovšem hodně přes cenu (nebo výběhové předešlé modely, které se dají sehnat i za slušnou částku). U Voster jen výběrem, některé modely nestojí za ty peníze (mnohdy velké peníze, na úrovní minimálně o jednu třídu kvalitnějších - zvláště konstrukcí apod. - řad Elitebooků od HP, T ThinkPadů od Lenova).

Ohledně monitoru:
Ano, chci kupovat nový monitor, protože tento půjde pryč s desktopem. Chtěl bych s Full HD rozlišením a zde na poradně jsem již několikrát četl, že na rozlišení 1920x1080 jsou nejlepší 24" monitory (proč?). Nyní mám Samsung a jsem s ním nadmíru spokojený, jiný slušný monitor jsem dříve neměl. Volil jsem Samsung kvůli problemalitě s vadnými pixely. U Samsungu lze reklamaci uznat při jednom vadným, např. u LG až u 7, proto bych se rád opět vrátil s Samsungu. Cena je bohužel u 24" vyšší, maximálně si mohu dovolit cca 5500,-. Jaké jsou monitory značky ASUS? Jejich ceny jsou velmi přijatelné. IPS panel je pro mne zbytečný, grafiku nedělám a na školní grafiku mi doma bude stačit klasický LED TN.
Děkuji

že na rozlišení 1920x1080 jsou nejlepší 24" monitory (proč?)

Kvůli velikosti pixelu. Na 22" bude všechno prťavější, čili náročnější na oči. Proto 24" a vyšší.
Vadné pixely? To si ještě nějakej výrobce dovolí dodat na trh? Po netu máš možnost to vrátit do dvou týdnů. V obchodě bych si to nechal předvést.
Za 5 tisíc seženeš krásnej 24" TN monitor. Projdi si eshopy a vyber si, kterej se ti líbí. Ona ta kvalita je u všech výrobců v každé cenové kategorii +/- stejná. Osobně bych vybíral mezi Samsungem a LG.

Vadné pixely jsem měl na mysli v průběhu používání, samozřejmě že žádný nový monitor je hned nebude mít (doufejme?). Ale sám jsem prošel případem, konkrétně televize LG, po půl roce nám vyhasl pixel v 1/3 obrazovky, čili ne uprostřed, ale ne na kraji, byl jako pěst na oko. V obchodě nám řekli, že obrazový výrobek od LG lze reklamovat až při 7 vadných pixelech. Děs a hrůza... Naštěstí se po roce pixel opět "oživil", prostě začal znovu svítit a je to v pořádku, proto upřednostňuji Samsung, který lze reklamovat ihned po spatření prvního vadného pixelu.
Pokud bych Tě mohl poprosit, dokázal bys mi říci nějaký konkrétní model? Jaký by sis koupil Ty, kdybys měl takovéto požadavky?
Full HD rozlišení, odezva 5ms-, držák standardu VESA (upevnění na zeď), HDMI.
USB ani repro nepotřebuji, cena cca 5500,-.
Tenhle mne zaujal.

Jo tak, já jsem ještě nikdy nepotkal, aby chcípnul pixel po delší době.

Konkrétní model? Těžko říct, já bych vybíral stylem - určitá cenová hladina, matný, vhodné konektory (HDMI...) a teď už bych chtěl i polohovatelný stojan, což jsem kdysi nebral v potaz. Ty naopak chceš montáž na zeď, což je první filtrační vlastnost. Pak to rozlišení a odezva no a ostatní už je otázka sympatií ke značce a designu. Samotný displeje pak vyrábí jen pár firem, třeba pro Samsung, LG, Dell a další vyrábí firma AUO, takže ty panely jsou rovnocený (samozřejmě vzhledem k ceně, monitory za 3 litry nebudou stejný jako za 6 litrů).
Takže znovu to shrnu - vyber si ten, co půjde dát na zeď a bude se ti líbit.

A nebral bych nic, co má nějaký svítící prvky (tlačítka) na rámu, mě osobně to dost vadí.

Konkrétní model ti přece jen dám:
http://www.mironet.cz/lg-24quot-w2442pebf-tft2ms10 00011920x1080170160dvidsubhdmipivotblack+dp119859/

Řekl bych, že vždy se spíše vyplatí volit notebook s numerickou klávesnicí. Pokud budeš chodit často na přednášky tak se vyplatí vybírat notebook, který disponuje i jinou grafikou než integrovanou, protože se budeš opravdu nudit a to povede k hraní her a je i dost možný, že budeš spouětět nějaký složitější aplikace s požadavky na lepší grafiku. Co se týče HDD tak samozřejmě volit rychlejší, protože budeš často pracovat s daty uloženými v NB ;-)

Pokud budeš chodit často na přednášky tak se vyplatí vybírat notebook, který disponuje i jinou grafikou než integrovanou, protože se budeš opravdu nudit a to povede k hraní her...

Myslím, že naše nová "závodní" paní doktorka, kterou nám v práci přidělili, bude (vzhledem k její inteligenci) podobný případ...

Už mám v sobě sedmičku červenýho, takže sem tomu moc neporozuměl ale když si to přečtu zítra tak mi to bude jistě jasný :-). A ještě jedna rada pro pána co se dotazuje.. Nejde brát ohled na kamarády, který zrovna s nějakým typem NB pohořeli mohl být vadný kus ale přeci jen bych asi volil také HP či Dell z osobní zkušenosti!

Já mám s numerickou ProBook. Při programování se dost píší čísla a s externí do USB mě to moc nebavilo (a psaní se shift už vůbec ne). Ono to má však úplně jinou velkou výhodu. Notebooky s numerickou mívají širší displej a když si při práci naotevíráš víc věcí (třeba i v jednom editoru - strom projektu, v dalším panelu ascii tabulka, v dalším monitor schránky, etc., moc se hodí mít místo na vlastní práci a nemuset to neustále zavírat/posouvat.
Ale ten větší displej bude zase víc žrát energii a notebook bude logicky i těžší. Já to neřeším, nikam ho netahám. Možná by stálo za úvahu, pořídit si s numerickou na práci na doma a na přednášky nějakého prcka, co vydrží 7 hod na baterku.

Dobrý den,
tak jen vlastní postřehy : Numerická klávesnice - osobně raději každé větší psaní řeším USB klávesnicí
výdrž - tam je to dle modelu, ale pokud neplanujete dlouhe cesty bez moznosti dobyt, asi bych se možností druhé baterie nezabýval
otáčky - pokud nepracujete s velkymi (opravdu velkymi) objemy dat rozdil moc nepoznate, SSD je podstatne rychlejši a JE znát, ale jak sam pisete ta cena,... i kdyz uz to take neni tak hrozne a opravdu znat je.
značka - tam je to opravdu podle třídy a konkretniho modelu,osobne se zacinam priklanet spise k HP nez Dell, servis HP se zlepsuje, zatimco u Dellu upadava. Lenovo je klasa, ale byva drazsi, a u poslednich par modelu co jsem kupoval, byly problemy
(sice je hned vyřešil servis NBD, ale i tak,,,) tam bych se spis u konkretniho modelu dival na "bytelnost" konstrukce apd. Pak se samozřejmě vyplati i prodloužena zaruka. Jinak poruchovost notebooku je vysoka, kupodivu levnejsi znacky kolem 25% a drazsi kolem 30%, tzn., že temer kazdy 3. notebook jde do servisu v zaruce, to je vysoke čislo.
Displey ja osobne jednoznačně matny, na leskly se neda divat (osobni nazor).
Ale pokud ho opravdu chcete použivat, nevahal bych navstivit kamennou prodejnu a ošahat si je. Aby se neprohybal, podivně v něm nepraskalo a hlavně kouknout na bytelnost pantu, tam byva kamen urazu.
Takže pokud shrnu svou radu : NTB HP (model dle ceny- bytelnosti - vybavy), matny, bez numericke s prodlouženou zárukou. Jeste bych si rozmyslel ten SSD disk. Grafika je tema sama o sobě, tam bych si vytipoval několik "nadějnych" a snažil se projit fora s konkretnimi zkušenostmi. Ale to jsou pouze me nazory a vlastne i nekonkretni rady.

Pokud koukam na HP ProBook 6560b ten není špatný, ale osobně se vyhýbám Intelovským grafikám (staré zkušenosti, snad už jsou na tom lépe), navíc neumí HD rozlišení a nemá usb3.0 (usb zatim až tolik nevadí, ale v budoucnu by mohlo). Vycházím li z recenze : http://www.svethardware.cz/art_doc-260FC39192C3179 DC12578A3003650EF.html nepřipadá mi to jako nejlepší výběr, navíc je tam i nějaká kritika v diskuzi. Snad Vám to pomohlo.

Děkuji za názor a hned přikládám reakci. Pokud se držím značky HP, tak řady EliteBook jsou z 95% mimo moji cenovou kapacitu. Řady ProBook, tak mají skoro všechny integrovanou grafiku Intel HD Graphics 3000, chtěl bych samostatnou... Řady Pavilion jsou již domácími notebooky a proto nevím, zda-li takový volit. Mají pomalejší disk, za to silnější GK. SSD je bohužel mimo meze, s tím už nepočítám, i když bych ho samozřejmě uvítal.
Ohledně displeje nepotřebuji nějaké zázraky, doma mám monitor, který budu používat jako externí, na cestách / ve škole nějaký echt obraz nepotřebuji.

Sice to nesplňuje požadavek na samostatnou grafiku, ale možná bych se ohlédl za nějakým řady HP ProBook 4x3xs , např, po : http://extranotebook.cnews.cz/hp-probook-4535s-cty rjadro-crossfirex-kvalita-za-14k , výkonově byl měl stačit a za ušetřený peníz by se dal pořídit i SSD disk, nebo nový monitor apd. :-), ale osobní zkušenost s touto řadou nemám, tak vím jen co jsem vyčetl v recenzích, ale tento konkretni model obecně dost chválí. Abych řekl pravdu sám většinou vybírám bud malé přenosné do 10.000,- nebo naopak už "lepší" za 35 .000 + . V podstatě NTB kolem 20 000 je obecně kompromis, ktery neni uzpusoben ani na přenos, ani na velký výkon, ale to si musí každý kupující rozmyslet sám. Nevýhoda je i v tom,že ač nakupuji a připravuji poměrně velké množství notebooků, zpětná vazba od uživatelů moc není, a vlastně většinou řeším až opravy, spokojenost nebo drobne nedostatky se ke mě většinou nedostanou a jednotlive notebooky se liši i ve stejnych řadách. Dejte vědět, jak jste se rozhodl a pak i jak jste s výběrem spokojen :-)

Jeste doplnim, ze kazdy NTB od vyrobcu jako je HP, Lenovo a Dell okamžitě reinstaluju, protože odmazat ty tuny demo programu a blbostí trva mnohem dele nez nova instalace i s beznymi potrebnymi programy, ale jen pozor aby jste měl "z čeho" instalovat, a take se předtim vyplati vyzkoušet funkce všech nainstalovanych zařízení. Po reinstalu se někdy stane, že ne vše funguje tak jak ma a pak člověk neví, jestli to nejde od začátku, nebo je to špatnými nově nainstalovanými ovladači.

Reaguji na tento příspěvek a s tím spojenými problémy - dle zkušenosti jsem přeinstalovat systém a ve správci HW mám vše v pořádku.
ALE:
1. nefungují mi funkční klávesy
2. nainstalované ovladače čtečky prstů mám, ale žádnou aplikaci od HP jsem nenašel a když přejedu prstem po čtečce, tak se nic nestane
3. mám "nějak" zapnutý automatický jas a ten se podle toho, co je na obrazovce stále mění, takže to bych potřeboval vypnout (jen podotknu, že se to dělo i před přeinstalací systému)

Co a jak doinstaluji? Díky za pomoc.

Možná se pro SSD nakonec přemluvím a koupím nějaký s menší kapacitou, která by měla stačit. Jinak bych rád zůstal u notebooků s procesory i5 a i7. Ano, nechci nějaké malé notebooky s velmi nízkou úhlopříčkou, ale zase nechci nějaký s čtyřjádrovým CPU, 3GB GK, 8GB RAM, to je pro mne jak naprosto zbytečné, tak výkon notebooku po určitém čase o značné procento klesne. Stane se to u všech, neříkám, jen by mne to potom tolik nemrzelo. :-)
Doporučení ohledně přeinstalace systému beru na vědomí.
Děkuji!

Ještě bych se chtěl zeptat, dokáže-li mi někdo odpovědět:
Mám 5.1 repro soustavu připojenou ještě nyní do stolního PC (ten půjde po notebooku pryč) a chtěl bych si udržet 6ti kanálový zvuk a ne pouze stereo z klasického portu na sluchátka... Je nějaká možnost (USB?) dostat z notebooku 6ti kanálový zvuk?

Děkuji