Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Notebook a integrovaná grafika?

Navazuju na tohle vlákno: http://pc.poradna.net/question/view/24929-ceny-note booku-v-cervnu

Notebook bude "na firmu", poběží na něm nějaký to účto, Office, internet a tak, možná si na něm taky něco nainstaluju (Delphi Personal Edition, Matlab, ...); kromě her takový normální využití.

Vložím sem obsah dotazu na staré poradně:
Rozmýšlím nad koupí notebooku a chtěl bych vědět, jestli by mě v něčem omezovala integrovaná grafika se sdílenou pamětí. Nehodlám hrát hry, budu pracovat s Office, přehrávat video, upravovat fotky. Výpočetní výkon ale potřebuju dostatečnej, důležitá je ale i výdrž na aku, proto ta integrovaná grafika.

Jsou nějaký zřejmý nevýhody v případě integrované grafiky, jestliže nepůjde o hry?

Protože na tom notebooku budu taky občas neoficiálně dělat, chtěl bych vědět jestli nebude vadit integrovaná grafika třeba při "převodu" filmů z DVD do DivX formátu. Docela důležitej je výpočetní výkon (Dual core?) a dlouhá výdrž na aku.

Poradíte?

Děkuji,
Pavel

V HW se fakt nevytnám, proto se ptám. Často čtu recenze notebooků a mám z nich dojem "v tomhle je integrovaná grafika, nečekejte žádnej zázrak". Výpočetní výkon budu chtít pořádnej (Turion/Dual Core), dost paměti (1 GB), rychlej a velkej disk, pořádnou vypalovačku, silnej aku a malou hmotnost, pokud to půjde.

Díky za odpověď.

Pavel

Display: rozlišení je víc než slušný na tu velikost, ale těch 12", neumím si to v reálu představit, nemám to s čím porovnat (chybí zkušenost). Budu muset nějak "zaostřovat" oči, tj. bude to "nepřirozený"? Dlouhodobá práce na ntom notebooku se předpokládá...

Pavel

Asi moc ne když počítá s integrovanou. Prostě chce něco s pořádným výpočetní výkonem,pořádným proocesorem, aspoň giga ramky, rychlej a velkej disk, vypalovačku, silnej akumulátor ,malou hmotnost a velkou výdrž a jeeště aby to bylo co nejlevnější:-D:beer::beer: Některý věci si tedy dost odporují. Podle té výdrže to vypadá na mobilní pentium a ne na dualcore.

Tak jo lidičky, nechal jsem si to komplet projít hlavou a usoudil jsem, že koupím notebook s klasickou grafikou, tj. ne integrovanou. Důvodem je (dle lidí co tomu rozumí) citelný pokles výpočetního výkonu v situaci, kdy "o něco jde".

Díky všem za ochotu poradit a dobře míněné rady.

Pavel

P.S.: Asi to vypadá na ASUS A8jc, viz. např. http://www.google.com/search?hl=cs&q=asus+a8jc&btnG =Vyhledat+Googlem&lr=lang_cs :-)

citelný pokles výpočetního výkonu v situaci, kdy "o něco jde"

Sorry ale to je kravina ze az dverami trieska, ti lidi tomu urcite "rozumi" :-) Grafika nema nic spolocne s vypocetnym vykonom, ak nehrajes hru tak grafika nehra ziadnu rolu.

P.S. v pripade ze na tom chces aj hrat hry tak kupuj grafiku klasicku, nie integrovanu.

Tak toto je u nich "citelny pokles vypocetniho vykonu"? RAM zbernica napr. DDR400 ma bandwidth 3.2GB/s, a grafika potrebuje (v 2D mode (plocha Windows/programy), neuvazujem 3D kedze nechces hrat hry) 1280x1024x4 x 60 bytov/s = 314MB/s, takze zatazi RAM zbernicu max. na ca 10%.

//Edit trochu som to opravil (uvazujem 60Hz refresh u LCD). Prejavi sa to len ak sa pracuje s RAM naplno, co nastava z toho co si menoval asi len u DivX kodovania.
P.S. ak ti tych max. 10% vadi tak kup ako si uz povedal grafiku s vlastnou RAM, ak nechces hry tak to nemusi byt ziadne delo...

Je pravda, ze toto pokles vykonu sposobi, ale snad nie az tak velky, aby pri uvazovanom (nenarocnom) pouziti PC malo vyznam platit za neintegrovanu grafiku.

Ja na integrovanej aj hram hry a na desktope. Dokupil by som normalnu, ale najprv musim zistit, ake vlastne existuju, ako su kompatibilne s Linuxom (ta integrovana nema openGL ovladac!), a ci nebudem potrebovat k tomu aj zdroj.

Tak zas ti co ti to hovorili maju pravdu v tom ze sa to moze trochu prejavit napr. pri tom kodovani do DivX (tam sa dost intenzivne pouziva RAM), ale nie je to ziadne drasticke znizenie (ak sa nebavime o 3D hrach). Pri beznej praci (internet, office, atd.) sa to neprejavi.
Pozri si rozne, porovnaj, ak chces nekompromisne maximum vykonu napr. pri tom kodovani filmov, tak radsej nie zdielanu grafiku, ale zas nemusis sa zdielanych grafik obavat ze by ti nejako viditelne znizovali vypoctovy vykon. Vyber si podla cien, kvality, a podla svojich priorit.

Jak to napsat... Já mám v notebooku (už docela stařeček - Celeron 2,2GHz, 256MB RAM...) právě tu sdílenou. Funguje to tak, že grafika si z RAM bere 15-64 MB. Takže uvažujeme-li situaci kdy grafika zabere těch 64MB, tak operační paměti mám k dispozici jen 192 MB. Ovšem je-li grafika "nesdílená", tak má tu paměť sama pro sebe; nezávisle na operační paměti. Toto je obecně lepší, ale na net, kancl, klidně i filmy a podobně plně postačuje sdílená.

už docela stařeček - Celeron 2,2GHz

Stařeček? Co je potom můj noťas - PIII/750 256MB RAM (grafika 8MB ATI). A perfektně mi stačí na kancelařinu, net, divx, mp3 a moje oblíbené železniční simulace. Před rokem jsem ho koupil z bazaru a říkám mu rychlý ďábel. Aby ne předtím jsem měl na účetnictví 486/50 20MB RAM a to jsem na něm jel do r. 2004. Ještě ho používám na čtení ebooků, má skvělý LCD displej.

No, mám ho 2,5 roku, jsem velice spokojen. Je to to nejnovější co mám z IT doma. Vzal-li bych to podle věku, vypadalo by to asi takto:
-notebook 386/??MHz, 4MB RAM, ??MB HDD... - nefunkční
-notebook 486/50MHz, 4MB RAM, 120 MB HDD, Win 95 - staré DOS hry atd.
-stolní PC, AMD Athlon 1000MHz, 640MB RAM, 40 GB HDD, WinXP - fotky, hry (MS Train Simulator;-))
-notebook Toshiba Celer 2,20GHz, 256MB RAM, 30 GB HDD, WinXP - net, maily, "kancl"

Když občas čtu co kdo má, tak si připadám 100 let za opicema. Na druhou stranu jsem spokojený, nehoním MB, GB, MHz, fps...8-)

Přesně tak. Už když jsem četl v r. 1993 knížku Marka Minasiho "Velký průvodce hardware" - tenkrát se tam zabýval skládáním laciných XT, AT, 386. (U nás tu knihu vydali dost se zpožděním, no jo po revoluci). Tak postuloval: Není důležité mít rychlý, drahý počítač, ale stroj který jako rychlý vypadá - t.j. efektivně zvládá práci kterou potřebujete, má vyváženou volbu komponent.

Ten můj NTB 486 měl 20MB ram a Widle95 na něm jely jak namydlený blesk.
A můj stolní repasovaný Dell Optiplex Pentium4/2,4/512MB/200GB Hdd je odezvou systému zdánlivě rychlejší než mnohem novější počítače u lidí/lamek kterým občas chodím dělat údržbu.

nLitované XPéčka, relativně rychlý HDD, a hlavně minimum programů na pozadí & v liště tray dělá zázraky.

Právě... Každý druhý tvůrce programu se domnívá že bez jeho prográmku v trayi (a v RAM...) nelze existovat. Když jsem byl u kamaráda a chlubil se že má bůhvíco za PC, tak se mi také zdálo línější než můj PC s Athlonem. Pravdou je, že ve správci úloh mi běží tak do 20 úloh a využití RAM kolísá kolem 100MB... Zato on měl v systrayi programů a ikonek jako já v nabídce Start/programy :-D

Toto neviem ako je riesene. Predpokladam ze ak netreba viac ako 64MB (t.j. 2D a nenarocne 3D) to bude ako nezdielana, v pripade ze pustis narocnu 3D hru ktora chce viac ako 64MB video RAM (na textury apod.) tak bude horsia ako keby si mal 256MB nezdielanej. Ale je to len hypoteza nechce sa mi to podrobne studovat :-)

Ještě to oživím.

1) Děkuji všem kteří mi tady radí, věřím že dobře.
2) Novej dotaz, ale nesmějte se jestli je to blbost: Jde obecně integrovaná grafika podtaktovat, když bych potřeboval šetřit aku? Vím že jde třeba snížit napětí a frekvenci procesoru, stáhnout jas monitoru, ale nevím jestli jde podtaktování i u těchto integrovanej grafik...

Pavel