Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prečo sa jazdí vpravo?

Už dávnejšie som čítal, že kedysi sa aj v CS jazdilo vľavo. Teraz sa jazdí vpravo a k tejto zmene došlo len tak zrazu. Vraj sa na zmenu vyhodilo kopec peňazí, ale dôvod tam nebol. Prečo teda? Na Wikipídii som si to teraz tiež všimol, ale tam je len napísané, že "Viete, že na Slovensku sa pred druhou svetovou vojnou jazdilo vľavo?" a to je všetko. Viete teda niekto, že prečo? Berte to ako normálnu otázku, bez akejkoľkoľvek srandy.

Je to snad len vec dohody a chvalabohu sa vacsina europy dohodla rovnako, inac by ma pri mojich pravidelnych cestach Mü-Wien-Ba-Ke asi vystrelo keby som mal 3x zmenit stranu jazdy :-D, to by som si asi radsej kupil auto s volantom na oboch stranach, alebo s vyberatelnym ako mal Mr.Bean :-D aby som mohol aj normalne predbiehat.

Jak psali jiní výše, zavedl to u nás Hitler, když nás obsadil, měli jsme být přece navěky součástí Třetí říše :-?
No a po válce se to nikomu už nechtělo znovu předělávat (?bo v Rusku asi taky jezdili v pravo? v předchůcích žigulíků)

Ano, uvažovalo se o tom už před válkou. Páč většina zemí už jezdila vpravo. <joke>Akorát se báli, jestli si zvyknou jezdit vpravo koně a protože rozváželi pivo, vláda musela řešit tuto otázku velice opatrně </joke>. Hitler se s tím nes*ral: Budete všichni jezdit vpravo a basta fidli.

no, ona je pulka zemí kde se jezddí vlevo. Nikde žádná dohoda, za začátku to bylo padni kam pandi. Proto je to fifty-fifty, jen tady to opravdu vyválčil hitler a v usa se trefili. Jinak vlevo jezdi hodně zemí i když spousta lidí považuje Anglii za jedinou zemi, což zdaleka neni pravda.

Nebo pár větiček z
http://cs.wikipedia.org/wiki/Pravidla_silničního_pr ovozu#J.C3.ADzda_vpravo

Jízda vpravo

K zavedení jízdy vpravo se signatářské státy údajně zavázaly již v rámci dodatku k Pařížské úmluvě v roce 1926 (text úmluvy nenalezen) . V Československu však o ní bylo rozhodnuto teprve Opatřením Stálého výboru č. 275/1938 Sb. ze dne 10.11.1938. Účinnost tohoto ustanovení byla stanovena na 1.5.1939. Obsazení republiky dne 15.3.1939 Německem však vedlo k uspíšení účinnosti - mimo Prahu bylo zavedeno ihned, v Praze byla účinnost o cca 10 dní odložena.

Hitler udělal dvě dobré věci: 1) naši poslanci se nedokázali dohodnout na jaké straně se bude jezdit, Hitler to zvládl rozhodnout během chvilky. 2) Hitler zakázal "šibování" vláků v Kroměříži kde debilnmí vlak kvůli přejiždění na jinou kolej zastaví frekventovanou 4proudou cestu- bohužel po pádu hitlera železnioční kokůtci dál šibujou a zatavují velký provoz.

ad 2) Tak to zřejmě Hitler nikdy nebyl v Mladé Boleslavi. Tam to šibování na nejfrekventovanější ulici města přesně ve 14:20, kdy se rozjížděly všechny autobusy narvané dělníky ze škodovky z přilehlého autobusového nádraží, bylo ještě nedávno pravidlem. Před pár lety konečně koleje strčily pod silnici. Boleslaváci vědí... ;-)

Ten vlak je ešte v pohode, ale my máme na Slovensku štvorprúdovku, ktorá sa zúži na 2 alebo 3 pruhy (nie som si istý, na úseku niekoľkých desiatok metrov kvôli jednému domu, ktorý je v ceste a vláda nebola ochotná ho odkúpiť, lebo vraj bol drahý. Ale už sa to vraj rieši. Bola toho plná Paľba. To aj na rovnej ceste človek nemôže chytiť mikrospánok, lebo zoberie ten dom so sebou.

vpravo se jezdí proto, že převažují praváci :-p
Kočí na kozlíku měl většinou v pravé ruce bič. Když se dva protijedoucí míjeli na tehdy "jednoproudé" cestě, taxe jim při míjení vlevo nemohly zasukovat biče ;-)
V GB nepřevažují leváci, ale zvykli si na jízdu vlevo, protože k tomu měli jiný, na tehdejší dobu rozumný, důvod :-D
Ták ňák to prý bylo, ale četl jsem o tom už tak dávno...