Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem zavirované PC

Dobrý den,

mám nový netbook, bohužel než jsem stihla nainstalovat antivirus, zřejmě se mi zaviroval. Nereaguje ani na kombinaci ctrl alt delete, nespouští žádné soubory exe, seká se a zpomaluje. Nevím jak postupovat, vzhledem k tomu, že není možná žádná instalace, .. internet mi zatím funguje, bohužel žádný antivirovaný online scanner nefungoval nebo nepomhl.

Co radíte? děkuji

odpoj od internetu.
nemá to cd mechaniku, nemá cenu se dřít s rescue cd nebo usb, stejně bys to musela stáhnout na jiném pc a vypálit/zapsat.

vytáhni disk, přidej přes usb redukci k jinému pc a tam to odviruj a odspywaruj.
na funkčním pc si stáhni z netu .reg soubor pro obnovu .exe asociací.
taky ještě můžeš soubory regedit.exe a správce souborů (explorer).exe zkopírovat na *.com

disk vrať do netbůůka, ale stále máš v registrech vadné asociace na .exe programy.
buď spustíš ten stažený .reg soubor, nebo si pomůžeš "com" verzemi editoru registrů a správce souborů, a opravíš to.

z běžícího systému to nejspíš neodviruješ, a připojeno na internet už vůbec ne.

stáhni si v nějakém pc Rescue CD pro jednotku USB.
zip soubor někam vybal, a přečti si návod jak udělat bootovací antivirovou flashku.
udělej ji.
zaraz ji do nemocného minibooka, a nabootuj (nastartuj) z ní - bude to chtít zvolit pořadí startu v biosu.
pak napiš výsledek.

pokud ti nejde vyrobit bootovací flashka, a nemáš známého co by to vyléčil, začni uvažovat nad obnovou tovární instalace (viz manuál). pochopitelně přitom přijdeš o všechna data na netbůůku.

avg je sice trochu potrat a rezidentně bych ho na pc nechtěl, ale má "rescue cd". ten rusák mi není sympatický ničím, navíc mi jeho stránky blokovalo firemní kriplproxy. (nehledám nutně nejlepší nástroj, stačí nějaký co funguje)

když se nabootovanému cd/flashce neplete do cesty běžící systém, má přes sebou celý nahý disk a velkou šanci že něco najde, včetně třeba keyloggerů.
předpokládám že nevidí do záznamů v registrech na různé run větve, ale tyto odkazy jde už v pohodě zrušit ve vybíleném systému.

nouzový režim je jedna ze správných cest - když u toho člověk přímo sedí, vidí jak se to chová, co nezabírá, kam až se vir/spyware/rocketware dostal.
tazatelka sice jako správce asi zavirovala systém, už se ale bojí na cokoli sáhnout a vyléčit to. proto jsem volil cestu izolované léčby z vlastních boot cd. a protože netbuk, tak výroba usb.

je to fuk, tazatelka nejspíš někde nasává mojito a čeká že se malware sám unaví. taky metoda.

tak do třetice ještě tu:

Dobrý den,

mojito sem nepopíjela ;) Učinila jsem dle Vašich rad to s tou fleshkou.. podle návodu z internetu jsem provedla test, nicméně nic nenašel.. nula virových infekcí.. Netbook se zatím vyvinul do té fáze, že cca 2 minuty po zapnutí zmrzne.. do té doby vše funguje normálně.. nevím jestli je to třeba v momentu, kdy se připojí k internetu, nebo jestli to na to nemá vliv.. Internet bych odpojila, nicméně netbook nemá mechanické tlačítko oproti třeba toshibě, abych wifi vypnula..a i když jsem ihned po zapnutí dala odpojit od sítě, stejně se sám připojil po pár vteřinách znovu..

Netbook je nový, data na něm pro mě nemají žádnou cenu, takže jsem ochotná klidně o všechny přijít, hlavně aby to fungovalo.

Včera se mi ještě v prá světlých momentech podařil naisntalovat Avast, nicméně jak říkám, když chci dát testování, po dvou minutách to stejně zrmzne..co radíte, medvěde? děkuji

jediné co na minutoru funguje je pohyb kurzoru.. ale nejde nic spustit, ani na nic "kliknout" ... pouze pohybující se šipečka.. netbook ani nejde nijak vypnout, nereaguje na žádné kombinace, takže jediný způsob, jak to provést je natvrdo vyndat baterku, což se mi nezdá úplně nejlepší, nechci ji poškodit.. :(

Nerozumím a nestydím se za to, nejsem nerd. Nicméně oproti mým vrstevnicím slečnám vím mnoho více, většina ani neví, že je třeba nějaký antivirus, firewall, že existuje něco jako bios atd, tak ze mě nedělejte úplného vola. Dle rad jsem schopna jednat.

bobikkk je tradiční blb, na toho nereaguj.

v nouzovém režimu nenabíhá akcelerace grafiky, obvykle ani síťové služby, a hlavně žádné položky z "po spuštění".
spusť si msconfig.exe (nebo rozumnější starter) a zkontroluj co se ti automaticky spouští. nenormální položky (název / umístění / neznámý původ) zakaž.
taky jde zakázat všechno, pak nabootovat do normálního režimu, a začít výběrově povolovat co víš že k něčemu potřebuješ.

než jste zareagoval, spustila jsem dle rad Obnovení systému z nouzového režimu přes start, příslušenství, obnova systému.. jako záchytný bod jsem dala s včerejším datem ráno (to jsem netbook poprvé zapínala a přišlo mi to nejjistější, že tenkrát byl snad ještě v pořádku).

Nicméně obnova trvá už poměrně dlouho, cca 10 minut.. nevím zda je to v pořádku, nebo zda i tady se může zařít nějak případný vir chytat a k obnově nedojde.. co radíte, jak dlouho čekat a co v případě nečinnosti dělat? Na ploše je normálně nápis Probíhá inicializace nástroje Obnovení systému.

Děkuji, to s tím msconfigem kdyžtak potom provedu

"Internet bych odpojila, nicméně netbook nemá mechanické tlačítko oproti třeba toshibě, abych wifi vypnula" To sa mi nechce verit. Aj keby nie, mozes rucne zrusit pripojenie alebo rovno vypnut WIFInu. Mohla by si sem napisat nazov netbooku? Chcelo by to preinstalovat/obnovit tovarenske nastavenia, ale nato si treba precitat manual k netbooku
// edit skusala si nudzovy rezim, pada to aj tam?

Urcite nie? Nechaj ho bezat este chvilku. S tym obnovenim nepomozem, ja tu funkciu vzdy vypinam. Treba urobit antispyware kontrolu (malwarebytes alebo superantispyware alebo ine) a v programe Starter sa pozriet na to co vsetko sa spusta po starte systemu
//edit ja som tou obnovou systemu myslel reinstalaciu OS a ten nema s nudzovym rezimom nic spolocne.