Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem TV kabel

Zdravim,
mame kabelovku, v PC vzdalenem od pripojky mam 15m 75ohm kabel (obyc) a pozoruji znacne zhorseni obrazu nez kdyz to pripojim na kabel dlouhy 2m. Z toho vyvozuji ze kabel neni kvalitni. Kdyz ten kabel trochu ohnu tak se obraz jeste zhorsi.. jakoby spatne odstineny kablik. Co by moji situaci vyresilo? Kvalitni kabel (dvojite stineni, lepsi konektory...)? Kde se to da koupit? Diky

[mod]presunuto do "Ostatni" (mif)[/mod]

Pokud je to ten lisovanej, tak ten je dobrej tak na to se na něm oběsit. 15m slušnýho 7mm kabelu má útlum na běžných frekvencích 3dB, což se při správné úrovni signálu nemůže viditelně projevit. Samozřejmě i stínění je o řád výše. Koupit se to dá v prodejnách se satelitní technikou (doporučuji na konce konektory F + kovovou redukci na klasický "TV konektor") i v kšeftech pro kutily typu OBI. Nicméně v té satelitní technice vám tam ty konektory jistě i přidělají, pokud se na to necítíte.

P.S. Víte jak se dělá kabel à la "Profi Gold"? Výše zmíněný kabel se obtočí po celé délce alobalem tak, aby ten zasahoval až na kovové konektory na koncích a celé se to obtočí izolační páskou. Je to skoro zadarmo a výsledek je ve většině případů ještě lepší než koupě speciálních kabelů. :)

Každý kábel čím je dlhší tým má väčší útlm.Pri 15-tich metroch je útlm asi 6dB a to už je teda dosť vela.Záleží aj aký silný signál káblovka do toho dáva.Obraz budeš mať dobrý aj na tom 15 metrovom kábli ak bude dlhý 3-4 metre.A priemer ohybu kábla by nemal byť menší ako 10cm.Nemôžete ho krútiť ako iné káble.Je dobrý kábel s pevným stredovým vodičom (nie s tenkých drôtikov)a tienenie nie foliové ale medeným opletením.

Ešte dôležitá maličkosť.Na rozdvojenie signálu rozbocovač utlmí signál približne o 4dB a taktiež každý další.Je treba mať správne a dobre pripojené konektory.
Ak káblovka dáva signál príklad 24dB tak 15m kábla minus 6dB, 2x rozbocovač mínus 8dB a je z toho 10db a to je na hranici kvalitného obrazu.Tolko hovorí teoria.Ale v praxi je to často inak.Záleží to od mnohých faktorov.

No ono to může být samo konektorem,ale klidně taky rozbočovačem (některé jsou dosti šmejdy) a symptomy úplně odpovídaj něčemu co jsem řešil u sousedů- nakonec se přišlo na to že kabelovka odflákla už přívodní zásuvku do bytu ::) taky to na krátkej kablík běhalo a na dlouhej ne. Sice rozvody nestavim... :-D;-)

to bude téměř jistě špatně nasazený konektor. U některých konektorů dochází ke kontaktu šroubku vnitřní dutinky/tyčinky s opláštěním (tj. zkrat). Doporučuju rozebrat, opravit, případně vyměnit konektor.

Ještě mě napadá nekvalitní, rozbitý, nebo špatně "orientovaný" rozbočovač, případně ještě nevhodný typ.

anarchist: to je dobry, ten profi gold - to si udelam, az nekdy budu kupovat nejakou tu velikou placatou televizi... (zatim vedu kompozitni video z tv-karty i se stereem jednim 18-metrovym tp-kabelem - a na normalni televizi a zesilovaci zadnej ubytek kvality nepozorujeme :-) )
Ale kdybychom nekdy porizovali neco serioznejsiho a chteli k tomu vest antenu, chci se zeptat - proc doporucujes kupovat ten kabel s konektorama F + redukce? (Jako to ma vyhodu proti tomu dat tam rovnou "tv-konektory"?)

K dotazu: To má naprosto jednoduché vysvětlení. Konektory se snadněji montují, jsou odolnější a jsou dokonale odstíněné. V některých plastových konektorech je totiž střední vodič na krátké vzdálenosti obnažen (= bez stínění) a to není žádné terno. Ale samozřejmě to neplatí úplně obecně. Každopádně s následující kombinací se nedá šlápnout vedle:
[f_konektor.jpg][F_IEC_konektor.jpg]
P.S. Samozřejmě s klasickým konektorem bys měl rovněž problém aplikovat onen tip, zde to stačí přetáhnout a hotovo.

/edit: Rovněž je pak takový kabel poměrně univerzální - samec/samice či F-ko v několika vteřinách.