Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Cestování po EU na občanský průkaz

Nemáte někdo aktuální zkušenost s cestováním po EU na občanský průkaz? Konkrétně mi jde o Mallorcu. Prej už není problém se dostat kamkoliv bez pasu... Jen bych rád znal i zkušenost ostatních. Díky moc

[mod]Změna kategorie Ostatní->Pokec (josephino)[/mod]

Občanský průkaz je povinen mít občan České republiky, který dosáhl věku 15 let a má trvalý pobyt na území České republiky. Občan, který byl rozhodnutím soudu zbaven způsobilosti k právním úkonům, může mít občanský průkaz jen v případě, že o jeho vydání požádá soudem ustanovený opatrovník.

[op_1i.jpg][op_2i.jpg]

Od 1. ledna 2006 lze k cestám do států Evropské unie používat pouze občanský průkaz se strojově čitelnými údaji, (tyto občanské průkazy nemohou mít odstřižený roh z důvodu změny povinných údajů). Tyto strojově čitelné občanské průkazy jsou vydávany od druhé poloviny roku 2000.

viz. obcan.html

Potvrzuju slova Jana Fialy. Jedna věc jsou platné zákony a mezistátní dohody - a druhá věc je povědomí lidí v různých koutech EU o tom, co je povoleno a co ne. Pro ušetření času a nervů tedy doporučuju s sebou vzít pas, obzvlášť pokud se člověk chce toulat po místech, kam příliš mnoho lidí z ČR nezavítá ;-)

Na novou občanku lze vesele cestovat kamkoliv po EU,
v případě staršího OP je lepší vzít si sebou pas, viz případ
Čecha, cestujícího do Holandska. Kdyby neměl u sebe české noviny,
tak by měl velké potíže. Mi skončil OP, pas + příští měsíc platební karta,
takže to vyřídím najednou.

Sice jsem na cestě autobusem do Francie a zpátky žádný doklady vytahovat nemusel, ale jak psali jiní nademnou - dohody jsou dohody, ale úřady v cizině raději vidí pas, než českou občanku, protože IMHO zas tak moc v tý slavný EU nejsme. Dokud nezmizí hraniční přechody, nebudu spokojenej. Po cestě do tý Francie jsem zaznamenal jedinej hraniční přechod a bohužel zrovna mezi ČR a zbytkem unie. Rakousko - Itálie - Francie - že jsme v jiným státě poznám jen podle nápisů v jiným jazyce, žádný hraniční kontroly.

To sa vola Schengenska dohoda, v ktorej este nie sme, ale mam pocit ze je naplanovane aj to (az sa posilnia vonkajsie hranice novej EU tak ako bolo naplanovane).

Ale ono zas az tak radovat sa neraduj, kontrola ktora chce doklady (ci uz colna alebo policajna) ta moze zastavit kdekolvek a kedykolvek v EU
Mala by stacit obcanka ale pas je lepsi, ptz. kazdy vie co to je, na rozdiel od nejakej pokrcenej obcanky v olamanom umelohmotnom obale :-D