Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kvalita monitoru

Dovolím si malou anketu: Připadá Vám obraz na LCD monitoru kvalitnější než na CRT? Uvažujme průměrné zástupce svých tříd... Mne osobně tedy přijde obraz na LCD (co jsem viděl, acer 17") naprosto strašný...

Já taky nejsem grafik. Já LCD mám akorát v notebooku (14" :-D), jinak fotky prohlížím a upravuji na CRT (nikoli s plochou obrazovkou) EIZO 21" (nalezenec od kontejneru). Když jsem ale viděl fotku na tom LCD, vypadalo to divně, když byla zobrazena v měřítku 33,33 nebo 66,6% tak to bylo zubaté. Při 50% a 100% v pohodě. Spotřeba asi znát bude, monitor mi bere 155W, místo taky (a i váha :-D) a lahoda pro oči, nevím, oči unavené ani po dlouhém čučení do monitoru nemám. Jedu na 1280×1024@85Hz.

A prečo na každom LCD je obraz hore svetlejší než dole? Pri štandardnej farebnej schéme Windows to až tak nebije do očí, ale ak si nastavíte iné farby, tak to je dosť dobre vidieť. Veď si vyskúšajte odfotiť obraz na LCD foťákom a na jeho LCD hľadáčiku to presvietenie monitora bude vidieť aj 10x lepšie. Raz tu niekto na poradňu linkol fotku svojho LCD a to sa tu písalo o niečom inom. Na tej fotke to tiež bolo vidieť.

Na kazdom nie, zavisi od konkretnej technologie. Kvalitne (drahsie) LCD panely toto maju myslim nejako poriesene. Skus ist do obchodu s LCDckami a na kazdy sa pozri zhora/zdola, uvidis dost rozdiely - ten ktory meni jas je nahovno (ma problem o ktorom pises) ale su aj take ktore menia jas pri zmene uhla pohladu omnoho menej.

já bych řekl, že je výrazně jiný, tozn. je např. ostřejší v nativní rozlišení než většina CRT, ale např. barvový prostor má většinou menší. Dále tu je "nepřizpůsobivost" ostatním (nenativním) rozlišením, což může dělat vrásky "gamesníkům", jimž se gamesky rozostří a rozpixelovatí). Na druhé straně je ergonomičtější, ale taky třeba ekonomičtější a zabere míň místa, ale je dražší při srovnatelné kvalitě - tj. mid-range CRT je levnější, než mid-range LCD

Prostě záleží na každém, co preferuje, zda superostrý obraz do canceláře, nebo IMHO vhodnější CRT na filmy a gamesky.

Protože čumím v práci 7 hodin z 8 do monitoru a pak ještě nezřídka dlouho doma,
tak jsem si objednal LCD 19 inch S-PVA, slábnoucí zrak to prostě vyžaduje.
V práci to vytáhnu při 1024x768 pouze na 85Hz, doma na 120Hz, to už je lepší.

BTW, včera jsem byl u dvou sousedů, jeden má starý 15 palců LCD NEC a při černé
ploše má úkazy, jako když v kině osvětlují z boku reflektory oponu, tak tohle teda ne.
Druhý soused má můj bývalý skvělý monitor 17 LG 775FT, který má snad nejlepší
antireflexní vrstvu, co jsem kdy viděl, jenže jeho děcka jedou na 1280x1024 na 60Hz,
což je jeho maximum, takže text je rozmazaný a tahá to oči až běda.
Nastavil jsem ho na 1024x768 na 85Hz a naprostá pohoda. Jenže přiběhl sousedův
13ti-letý syn a s naprosto otráveným výrazem se dotazoval, jak to vrátit zpátky.
Nějaké moje připomínky o špatném vlivu na oči přecházel s naprosto otráveným výrazem ...

Přišel jsem po dvou týdnech po dovolený do práce a voila´ na stole se nám skvěly nový PC i s LCD od Dellu. No buď Dell dodává naprostý šmejdy (co jsme zjišťovali, tak to žádnej High-End není), nebo su rozmlsanej trinitronama. Prostě vůči trinitronu, co mám doma, mě obraz z LCD přijde hrubší (ano, při nativním rozlišení).
Zatím na trinitron nedám dopustit.

Nám zase dodali celý komp DELL, o monitoru "DELL" s vypouklou 17´´ obrazovkou
se ani nevyjadřuji, ale hlavně ta hrůza desktop a jeho šikmý vývod vpředu
pod odklopným krytem na audio a USB. Strká se to tam šikmo zleva a do USB portu
prakticky není šance zastrčit obyčejný tenký USB flash disk. Opět jsem si utvrdil
názor na předražené značkové sestavy. Vedle na pracovišti mají IBM a není to
o moc lepší. Design je ale OK.

Tyto Delly co popisuješ, jsme měli v práci doposud (GX150), USB pod odklápěcím šedým krytem. Nám právě tento model vyhovoval, flashdisky nám tam šly zastrčit dobře a mělo to výhodu: flashdisk nebyl tolik vidět - nemusí to všichni vidět, že tam něco takovýho máme, protože na tom flashdisku máme právě programy, který jinak na PC nesmíme mít nainstalovaný, na koncu šichty vytáhnout a jde se domů. Tyto nový modely co máme maj právě USB napřímo, takže flashka je dost vidět. Budeme si muset donýst malou prodlužku a USB vyvést zezadu. Navíc to ani nemá PS2 porty pro KB+Mouse, takže připojení obyč. kláývesnice se skenerem na čárový kódy je docela problém. Je nutná redukce a ty se musej objednávat zvlášť.