Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Volba síťové tiskárny pro linuxové počítače

Potřeboval bych poradit nějakou bezproblémovou spolehlivou síťovou tiskárnu, pochopitelně co nejlevněší (i v nákladech na tisk). Důležité je aby spolupracovala s linuxovými počítači.

Probíral jsem se na internetu (a mám z toho hlavu jak balón) a myslel jsem si, že pokud je to síťová tiskárna, tak musí být samozřejmnost, aby chodila pod linuxem, ale spousta z nich nemá tento OS v podporovaných. Taky mě překvapilo, že u některých je ke stažení ovladač k tiskárně (taky nevím k čemu).

Dále jsem se chtěl zeptat co to je GDI síťová tiskárna.

Dokonce v diskuzi k jedné laserové tiskárně bylo napsáno, že podporuje linux po síti (konektor RJ-45) pokud je současně přes USB připojen Win počítač (tiskárna má dva konektory USB a RJ-45). Je to vůbec možné?

Dále bych potřeboval vědět jak hodně potřebuje síťová tiskárna velikost RAM. Některá mají třeba jenom 8MB, a některé jdou rošířít třeba až na 244MB. To když tam ponechám malou bude mi to tisknout jenom malé obrázky, nebo na co to má vliv?

co vím (unixové tisky jsem řešil už hodně dávno a třeba se to v poslední době změnilo) tak:

1. nejlepší jsou tiskárny podporující PostScript - tam je naprosto nejméně problémů a PS je defacto unixový tiskový standard (PS je textový a "inteligentní")
2. fungovat by obecně měly všechny PS tiskárny, dále většina PCL5e a PCL6 (PCL5e je lepší a složitější než PCL6, který se již blíží GDI)
3. GDI tiskárny (tj. tiskárny bez vlastního rasterizačního procesoru) budou fungovat jen s ovladačem (pokud existuje)

dále:

4. velikost RAM je poněkud problematická - každá tiskárna a její procesor používají paměť trochu jinak. Obecně platí, že 8MB pro PS tiskárnu je přijatelné minimum pro kancelářské použití, ale třeba už na složitější věci (např. i složitější stránku z Wordu s velkými obrázky) už nemusí stačit. Paměť se používá ke dvěma věcem - k bufferování komunikace s PC a dále pak pro rasterizaci dat tiskového jazyka. A tam může docházet k problémům - např. při použití PS3 a výpočtu průhlednosti, pokud jej realizuje samotná tiskárna.

"emulace" znamená to, že nemají licenci od (tuším skoro na 100%) HP, který PCL vymyslel a zavedl. Tj. tiskárna umí hardwarově PCL (to zjistíš jednoduše - stačí jí na port poslat PCL soubor vygenerovaný obecným PCL ovladačem Windows)

PS2 a 3 se liší hlavně nativní podporou barvy AFAIK. více bude určitě na wikipedii

ještě doporučím tvé pozornosti tuhle:

http://www.pixmania.com/cz/cz/237689/art/lexmark/la serova-tiskarna-e120n.html, recenze zde: http://www.svethardware.cz/art_doc-FFFF6AC9B730F9EC C1257182006BC253.html (zrovna tam máš to nejdůležitější :-) )

pokud chceš tisknout opravdu hodně, běž do HP (od HP1022n přes HP 1x00 až k HP2400). Od HP 1x00 (nevím, jestli ještě dělají LJ1300 nebo už je i vyšší) lze koupit vysokoobsahový toner a ušetřit.

základ je: vždy se kouknout na spotřebák (cena, dostupnost)!!

Tak jsem si nakonec koupil (hlavně s finančních důvodů) doporučovaný Lexmark E120n, který byl v "akci" v Plusu. Rozjetí v Linuxu (Mandriva 2007) bylo celkem bezproblémové (připojení přes LAN). Použil jsem postup na:
petrkristof.googlepages.com
Jde konfigurovat snadno přes webové rozhraní tiskárny (Lexmark E120n), případně přes webové rozhraní v linuxu (CUPS).
Vypadá pěkně, a výtisky jsou vynikajicí. Zatím ji mám pár dní, takže nevím jak se bude chovat třeba za rok, ale pokud někdo přemýšlí o tiskárně, tuhle mohu doporučit.

Ja mam doma HP Deskjet 6800, v praci Kioceru FS-3800 a DELL M5200.. vsechny funguji bez nejmensich problemu z linuxu.
OT: s cim jsem mel problem bylo HP LJ 1018 ( nebo tak nejak.. takovy maly zmetek pres USB ).. sytem ho nasel, hal spravne identifikoval, tisk na ni odesel ( ve fronte nic nezustavalo s chybou ), ale proste netiskl.. fuj