Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem server Dell PowerEdge R510 - vytvoření RAID pole

Dobrý den přeji,
Mám před sebou úkol nainstalovat a posléze nakonfigurovat na server Dell R510 Linux (OpenSuse 12.1 x86_64) na kterém poběží základní aplikace (Apache, php, MySQL, ftp...).
Server nám byl dodán se sedmi vyměnitelnými SAS disky, z nichž 3 jsou 300GB/15k a 4 jsou 1TB/7,2k. Všechny jsou připojeny na hw řadič PERC H700. Nevím jestli to je tak default přednastaveno dodavatelem, ale všechny disky jsou zapojeny v konfiguraci RAID5, přičemž jsou pomocí BIOSu řadiče vytvořeny dva virtuální disky s parametry:
Virtual Disk: 0, 6.00 GB
Virtual Disk: 1, 1667,25 GB
Asi bych to tak mohl nechat (6GB pro / je dostačující), ale přesto se vás znalých chci prosím zeptat, zdali by se to diskové pole mělo/mohlo sestavit lépe v dané konfiguraci.. přinejmenším je tam velká ztráta diskové kapacity u těch 1TB disků (u RAID5 je dána součtem n-1 * kapacita nejmenšího z nich.), i když ta bude reálně těžko plně využita.
Děkuji za názory.

aktuální nastavení H700:
[72DSC00780_tn.jpg]

přiznám se, že jsem nepochopil ty disky. Kdo ten server konfiguroval? Proč tam jsou 3 výkonné a 4 pomalé disky a ještě tak prasácky nakonfigurované (prasácky sestavený raid)?

Nejlepší rozdělení z hlediska výkonu i kapacity je na dva RAIDy - první 3x300GB R5 (600GB kapacita) a druhý 4x1TB taky R5 (3TB kapacita).

Předpokládá to zrušení virtuálních disků a zrušení disk group a vytvoření nových 2ks disk groups. V drtivé většině případů nemá smysl disk group dělit na více virtuálních disků.

edit: screenshoty BIOSu je lepší dělat přes iDrac, máš-li enterprise verzi.

Děkuji za odpověď.
Přiznám se, že já jsem tuhle konfiguraci taky moc nepochopil, protože kromě zmíněné ztráty kapacity je jasné, že celkový výkon pole budou určovat ty pomalejší 7k5 disky..
Udělám to jak doporučujete.
Mohu ještě v krátkosti požádat o doporučení, jak rozdělit vámi navržený diskový prostor systémem, resp. kam připojit jednotlivé oddíly?
Já se přiznám, že nejsem zastánce nějakého velkého "porcování" úložného prostoru. Můj návrh je vytvořit oddíly pro swap, /boot, / a /srv.
Často jsou doporučovány další oddíly pro /var, /var/log a /tmp... Nebylo by lépe to řešit třeba symbolickými linky? (Pro /tmp virtuální tmpfs..).

to není až tak úplně pravda - rychlostně se to (téměř) ovlivňovat nebude, pokud ty disky rozdělíš na samostatné raidy.

rozdělení disku na oddíly záleží podle toho, co s tím serverem budeš dělat, a kde bude největší datový "provoz". V takovém případě je kvůli fragmentaci, výkonu a definici max. obsazeného prostoru vhodné vytvořit oddíly (typicky /home, ,/tmp /var, /opt apod.)

Symlinky řeší třeba ten tmpfs, ale zbytek moc elegantně neobčuráš.

to není až tak úplně pravda - rychlostně se to (téměř) ovlivňovat nebude, pokud ty disky rozdělíš na samostatné raidy.

Ne, ne... to jsme si nerozuměli. Měl jsem tím na mysli tu původní konfiguraci, kde byly v jednom poli R5 připojeny všechny. :-)

rozdělení disku na oddíly záleží podle toho, co s tím serverem budeš dělat, a kde bude největší datový "provoz". V takovém případě je kvůli fragmentaci, výkonu a definici max. obsazeného prostoru vhodné vytvořit oddíly (typicky /home, ,/tmp /var, /opt apod.)

No... mě spíš šlo o to jak využít, resp. co z toho připojit na to pomalejší 7k2 pole...
Protože mne, ale nic moc nenapadá, všechny oddíly připojím na to rychlé 600GB pole a druhé nechám prozatím systémem nepřipojené. Nabízí se ho využít jako úložiště velkoobjemových dat, např. pro ftp a také soubory videokonference, které na serveru poběží..

Symlinky řeší třeba ten tmpfs, ale zbytek moc elegantně neobčuráš.]

Jasně..rozumím. Kromě /tmp ještě možno do tmpfs /var/lock a /var/run apod.