Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Stredná škola v oblasti IT.

Ahojte,

neviem či som si vybral správu kategóriu, ale chcel by som sa opýtať na akú stredú školu odporúčate ísť v oblasti IT (programovanie, postavenie PC, tvorba www stránok, C++) tieto veci by som sa rád naučil. Niektorí vravia na Adlerku ale ja sa moc nechcem učiť elektrotechniku a skončiť ako elektrikár ;) Viem, že stredná nieje moc dôležitá, že Vysoká je dôležitá, ale chcem mať už nejaký programátorský základ. Jedná sa o oblasť BRATISLAVY ;) Ďakujem.

Kategorii jsi bohužel netrefil, jaká to je IT novinka, že vybíráš školu?
Změna kategorie, původně: IT novinky (host)

Programovat se můžeš naučit i sám. Na tvým místě bych si vybral školu, která je uplatnitelná nejen na programování. Pokud budeš studovat elektroniku, tak programování tě naučí i tam. Zbytek je o tvé vůli se něco učit.
A nezapomeň na jednu věc - programátor se bude muset neustále vzdělávat celej život. Programovací jazyky a zvyklosti se mění, jdou neustále dopředu a to co se naučíš na škole, za deset let bude k ničemu. Zato elektronika zůstane v základu stejná. Navíc se i programátorovi hodí znalost elektroniky.

BTW. - nechtěl bych v životě umět jen dělat u počítačů. Představ si, že přijde nějakej světovej kolaps. Pak ti bude programování a skládání PC na hovno.

postavit PC zvladne aj pouceny uzivatel t.j. cvicena opica.
A ten zbytok - neviem o tom ze by bola na to stredna skola, take veci sa studuju na vyske a na patricnej urovni. Tvorba (jednoduchych - bez AJAX, databaz, apod) www stranok sa da naucit aj doma z jakpsatweb.cz, nepotrebujes na to skolu (na to je skor treba urcite umelecke designerske citenie, nech to nevypada jak hebmilo web)

Asi ste ma nepochopili :D Ja nechcem byť elektrikár, chcem programovať aspoň čiastočne, viem, že adlerka učí trošku programovať ale je moc ďaleko od môjho bydliska, preto nejakú podobnú školu v Bratislave. Aspoň základy programovania, konfigurácia PC atď... nechcem byť elektrikár a robiť obvody.

Ja jsem tě pochopil. A můj názor je, že pokud nechceš dělat nic s elektronikou a elektrotechnikou tak na to prostě nechoď, ztráta času. Ale než si školu vybereš, opravdu si promluv s absolventy, ať ti sami řeknou, co škola opravdu naučí a v čem lže. Elektrotechniky se často prezentují tím, že uči vypočetku, ale ve skutečnosti nenaučí v podstatě nic. Takže opravdu pokud chceš dělat IT, jdi na IT a neztracej čas s elektronikou (a když už tak silnoproud, nejlepší prace na světě :-D ).

To s tou matematikou ale platí. Pokud chceš studovat IT, udělej si z toho koníček, da ti to víc než kdejaká škola. V té se soustřed hlavně na tu matematiku.

Já se s tímto názorem ztotožňuji. Matematika bude potřeba a že to není prdel! Zatímco na základní škole mi matika šla levou zadní, na střední jsem z toho byl v prdeli. Zato vše ostatní mi šlo, i technický předměty.

Opět zde napíšu to, co výše - studovat jen a jen počítače je na hovno, zvláště programování. Je to velmi, velmi úzké zaměření a uplatnit se pak v praxi bude těžký.

Možná by nebylo špatný jít studovat na gymnázium a pak pokračovat na VŠ, když sám nevíš, jakou školu vybrat. Furt to bude užitečnější, než "programátorská" střední škola.

S tim Gymplem souhlasim, ale o to vic se pak člověk musi věnovat IT v soukromi, protože jedina odbornost z Gymplu je ta, kterou si člověk bokem zařidi sam.

Opět zde napíšu to, co výše - studovat jen a jen počítače je na hovno, zvláště programování. Je to velmi, velmi úzké zaměření a uplatnit se pak v praxi bude těžký.

Vážně? Mě přijde, že sehnat práci jako programator je snažší jak sehnat místo elektrotechnika/elektrikáře.

S vysokou školou ano, ale se střední? Všichni dobře vědí, jaká je úroveň našeho středního školství. Rozhodně není na škodu umět něco šíře upotřebitelnýho a pak jít na vysokou, kde si může vybrat specifičtější obor. V životě se mu může hodit víc věcí. Kdyby někde dělal programy pro průmyslový zařízení, tak aby o tom taky něco věděl, ne jen smolit kód.

A k práci elektrotechnika - jak kde, když vezmu svoje okolí, tedy Brno, tak tady elektrotechnik práci najde.

Nikto ta nenuti byt elektrikar ale ked chces skladat PC a pracovat s nimi tak by si mal vediet zakladne veci z elektrotechniky, ktore sa ucia na strednej.
Po strednej elektrotechnickej kludne mozes pokracovat na vyske kde sa naucis IT fakt seriozne (co na strednej mozne neni). Ak chces programovat vo svetovom meradle (aktualne pozicie co som nedavno hladal napr. firmy typu BMW - umela inteligencia pre automatickych asistentov do aut, alebo NVidia momentalne ma pozicie tak je tam vsade NUTNE mat vysku a dokonca pre niektore sialene pozicie je idealne az doktorsky titul, ptz tam ide o sakramentsky zlozite teoreticko-vedecke veci, a nie ze napises hello wrold.)

Veci sa majú takto, výskyt programátorov je podobný výskytu matematikov, teda 10 kusov na 2 miliony, nic není platné že študiuim s úspechom absolvuje 5 tisíc. Títo ľudia sú oboznámený s problematikou, vedia programy čítať, neco doplniť, no nie programy písať. Je to neco podobné ako s knižkami. Miliony ľudí ich dokáže prečítať, napísať málokto.

Vôbec neuvažuj o práci programatora so strednou školou. Géniov ktorý co to dokážu, sa narodia 4, na celom svete za 10 rokov. IT firmy ich usilovne vyhladávajú a rozprávkovo platia. Ono sa to dá, keď je ich 10 na celom svete ....

Absolvuješ vysokoškolské vzdelannie, máš na neho schpnosti, Tvoja rodina dokáže financovať roky študia, potom možno.

Já si dovolím celou diskuzi restartovat a zeptat se na opravdu důležité otázky:

1. opravdu se domníváš, že chceš být programátor? To jsou totiž ty nejnižší životní formy ve vývojářské hierarchii, dnes se jim opovržlivě přezdívá "lepiči kódu", protože defacto jen lepí již existující kód dohromady (leckdy ne moc úspěšně) a vychytávají v něm základní chyby. Nad nimi jsou senior programátoři, kteří umí i něco víc a umí dobře odhalovat a hlavně opravovat netriviální chyby na úrovni větších celků kódu, ale těch je jen pár. A nad nimi jsou programátoři-analytici, kteří analyzují komplexní procesy, tvoří jejich algoritmizované verze a zadávají práci těm pod nimi. Celý fór je v tom, že pro analýzu moc programovat nepotřebuješ, zato potřebuješ znalosti procesní a analytické, v neposlední řadě pak musíš o daném procesu něco vědět (např. děláš-li účtosoft, musíš vědět alespoň rámcově jak funguje podvojné účetnictví)

2. "programátor" čeho chceš být? Dnes je tento obor tak rozvrstven, že programátor mikrokontrolérů sice používá podobné vývojové metody jako programátor pro systémy PC, ale regulérně musí zvládat jiné dovednosti než on. A k tomu se zase oklikou vracíme ke specializaci a znalostem oboru. Proto dnes neexistuje studijní obor "programátor" - je to totiž nesmysl. Pro to, abys zvládl programovat, potřebuješ základy - matematiku, algebru, leckdy fyziku a další oborové znalosti (automatizace, technické kreslení, geometrie apod.). Proto se programování učí zejména na elektro a strojních oborech, protože tam doopravdy patří.

3. programovací jazyky jsou irelevantní. Zásadní je umět číst a chápat algoritmy, které jsou pak "jen" převedeny do jazyka programovacího.

Z mého pohledu bych si vybral střední školu, kde mají kvalitní matiku a fyziku. Programování (to pravé, analytické) se dá nejlépe naučit samostudiem, případně konzultacemi se zkušenějšími. Je to tvůrčí práce, na tu je člověk většinou sám, nikdo mu ji do hlavy "nenalije" a konzultace mívají spíše podobu mentorování, kdy mentor spíše upozorní na nedostatky nebo špatné řešení a maximálně napoví řešení správné/ideální.

A poznáš takú školu v bratislave, ktorú odporúčas? Bojím sa, že na elektrotechnickej budem moc veľa obvodov robiť atď, ale baví ma aj skladať PC a potom programovať v rôznych jazykoch C++ (programy) HTML+CSS (PHP) (www stránky). Takže to su dva rozne odbory PC - elektrotechnika, WWW - informatika preto sa neviem rozhodnúť, a keď uz teda elektrotechnická tak Adlerka alebo ktorú myslíte ze je najlepšia?

OMG, chlape!! To si myslíš, že řekneš "jsem studovaný programátor" a všichni si z tebe sednou na prdel? Tak to opravdu nefunguje, ty budeš muset znát problematiku toho, co budeš programovat, a věř mi, že ŽÁDNÝ zaměstnavatel nevezme člověka, co se teprve bude učit, co vlastně bude programovat!

Klid Tačůde, stoupne ti tlak, praskne cévka a to přece nemáš zapotřebí.
S jeho přístupem bude doživotním kodérem. Jako jsou na stavbách potřeba nejen zedníci, ale i lopaťáci u míchačky, ve fabrikách lidi u pásu, tak jsou potřeba kodéři. Chce programovat, ale nechce studovat elektroniku. Lidi u pásu chtějí dělat cokoliv lepšího, ale nechce (nechtělo) se jim studovat něco lepšího (ne všichni, ale spoustu takových mladých tu máme). Mají sny o lepší práci, ale nechce se jim ji hledat, melou o vysoké škole na dálku, ale hledají hromady výmluv, proč se nepřihlásili a nezkusili to.
A pak se dívají na mě a říkají -
"ty se máš, ty nic neděláš".
A já jim odpovím - "Na moje místo bylo vypsáno výběrový řízení. Mohli jste se taky zúčastnit a mohli jste být na mým místě".
"No jo, ale na to já nemám školu"
"Vaše chyba. Nebo si najděte práci ve vašem oboru".
"Ale já mám obor na hovno"
"Vaše chyba, měli jste studovat něco lepšího"

Před Vánoci jsem se snažil pomáhat v kuchyni a dost hluboko jsem se říznul, krve jako z vola. Manželka mne odtáhla na chirurgickou pohotovost, jestli to nebude na zašití (naštěstí nebylo), už bylo po pracovní době stálo mne to devadesát korun českých. Před námi už tam pár lidí bylo, ale šlo to poměrně svižně, nečekali jsme tam ani hodinu. Před námi tam byli nějací ci... tedy Romové, asi tři, dívka co potřebovala ošetřit - nevím, co jí bylo, krev z ní netekla, dva jako doprovod. Jeden z nich remcal, že tam musí čekat, že dobře ví, že doktor se sestřičkami si v ordinaci dává kafíčko. Napadlo mne, že kdyby ten pán vystudoval medicínu, mohl by si tam dávat kafíčko on. Ale nic jsem neříkal, nechtěl jsem, aby mi kromě pořezané ruky museli ošetřovat i rozbitou hubu.

Docela by mne zajímalo, jak je po těch letech na tom tazatel, co vystudoval.

https://www.zive.cz/poradna/pomoc-studentce-v-it-co-je-vazne-zoufala/sc-20-cq-607352/default.aspx?consultanswers=1

dostal som 1-2 linky na školu nič iné...

Ty vole, ty furt vnímáš jen formu, ale ne obsah. Vyser se na linky a napřed si ujisti, jakej obor bys měl studovat. Programování webu se naučíš i při škole, ale nečekej, že to bude super zdroj obživy. Už ti bylo naznačeno, že napřed musíš něco umět, abys to mohl naprogramovat. I na elektroškole, ideálně se zaměřením na IT techniku, se budeš učit něco o počítačích, počítačových sítích, abys věděl, jak síť funguje, takže pak budeš snadněji psát aplikace fungující po stíti.
Takže si ujasni, co chceš umět, najdi si školy v okolí, nebo v tebou akceptovatelným dosahu, vyfiltruj si z nich ty, který nabízí zajímavý obory a porovnej si je. Nic, co by programátor nedokázal zvládnout. Nejsou tady všichni z Blavy. Tady se tě všichni snaží nasměrovat, ale cíl už je na tobě. Jako programátor musíš být samostatnej, ptát se na způsob, nikoliv řešení. Ty chceš po nás to řešení. Ale takto to v životě nefunguje.

Už to asi nie je pre teba aktuálne, ale možno to pomôže iným - hlavne v okolí Trenčína.
V Novej Dubnici je škola, ktorá má odbor Technické lýceum, kde učia špičkovo programovanie. Oficiálny odbor na programovanie na Slovensku neexistuje (ministerstvo taký nezaložilo), preto je to obídené cez názov Technické lýceum, lebo tam sa dajú navoliť predmety. Funguje od 2013.