Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Počítač v síti běží jen na 10 Mb/s

Mám domácí síť propojenou pomocí routeru ASUS WL-500g. Jsou v ní zapojeny 3 počítače pomocí kabelu a 4. WiFi. Vše běží jak má, pouze jeden počítač neběží na 100 Mb/s, ale jen na 10. Co jsem na něm vyzkoušel - jinou síťovou kartu, Windows XP i 98, ustřihl jsem síťové koncovky a znovu je nalisoval - vše bezvýsledně. Ve správci zařízení můžu u síťové karty nastavit cokoli - full duplex, half duplex, 100 full speed - absolutně nic nemá vliv. Teď zrovna tam mám síťovou kartu Realtek RTL8139D. Existuje nějaký program, který dokáže zjistit, zda chyba není v kabelu (něco jako v dřevních dobách paralelní loopback)? Bohužel počítač je v jiném patře a kabel už nejde vyměnit. Děkuji za každou odpověď.

Ve správci zařízení můžu u síťové karty nastavit cokoli - full duplex, half duplex, 100 full speed - absolutně nic nemá vliv.

Jak to mám chápat? Je to opravdu v režimu 10mbps, nebo to tak jen vypadá vzhledem k přenosové rychlosti? Co je to za počítač (CPU)? Jaký je stav syst. prostředků při přenosu dat?

Počítač je s procesorem AMD Athlon XP 1900+, měřím to dle přenosové rychlosti, která je tak cca 0,7 - 1 MB/s, což odpovídá těm 10 Mb/s a je to strašně pomalé. Přenosová rychlost mezi dalšími počítačemi v síti (je tam i pomalejší) je tak 8-11 MB/s. Zkoušel jsem jiný systém, síťovku, tak už mě napadá jen ten kabel, kdyby šel pomocí nějakého programu na obou počítačích nějak proměřit.

OK, ale neexistuje nějaký program, který by se nainstaloval na oba počítače a kabel proměřil? Bylo by to nejjednodušší a nejrychlejší. Jednoduchý přístroj si mohu půjčit, ale musím do něj strčit obě koncovky - a jelikož je kabel již napevno ve zdech v rozvodech tak to jednoduše nejde. Pokud bych zjistil, že je jeden vodič v kabelu přerušený, tak je tam rezerva a koncovky nacvaknu jinak - ale jenom jak to proměřit. Počítače jsou od sebe cca 20 m.

Mereni pomoci zobrazeni rychosti prenasenych dat ve Windows je nesmysl. Tam zalezi na pouzitem programu a jeho nastaveni, na nastaveni prav atd.
Napr. program FileMaster bude na siti kopirovat rychlosti asi 8x vysi nez Windows Explorer.

Do prenosu se muze zamichat i rueni - zadosti o opakovani packetu to mohou hodne zpomalit. Nevede ten kabel kolem nejakeho zarizeni typu lednicka, motor vytahu, ... ?

Ne ne, poblíž kabelu není žádné el. zařízení. Když spustím ping s parametrem -T, tak vidím, že se žádné pakety neztrácejí a odezva je vždy pod 32 ms. Kopírování je stejně rychlé (resp. pomalé :-)) v Průzkumníkovi, TC i FARu. Já vím, že to měření není zdaleka přesné - ale přibližně to odpovídá. Kromě kabelu vyměněno vše - jak prověřit kabel?

Pocit mám smíšený, protože si s tím už nevím rady. Bohužel jsou tam teď 98ky a ty neukazují rychlost připojení. Zítra si donesu switch, který podle barvy ledky ukáže rychlost. Ale co je mi to platné, i když ukáže 100 Mb/s, když to jede 10x pomaleji. Je to záhada - systém, síťovka a její nastavení nemá vliv - a myslím, že kdyby byl jeden ze 4 vodičů síťového kabelu přerušen, tak to nepojede vůbec. Další počítače v síti jedou normálně.

Nebude to priechodné, tak rozpojí to v polovici a otestuje to. Takto sa dostane na úroveň dvoch na druhom konci spojených vodičov. Aby zistil, ktorý je prerušený, tak prejde na druhú stranu a vodiče rozpojí a miesto jedného z nich zapojí druhý (keďže ostatné sú dobré). Ak to bude prerušené, chybný je ten čo ostal, ak nie, tak bol chybný ten, ktorý bol vymenený.:-)

Napr. na doske Asus P4P800 SE je integrovana 1Gb sietovka ktora umoznuje diagnostiku kabla a vypise v akej vzdialenosti (v metroch) je kabel zly (v zmysle ze je tam preruseny vodic). Myslim ze to pise i konkretne cislo vodica. S profesionalnym meracim pristrojom sa to samozrejme neda porovnavat. Taktiez podporuje krizene i nekrizene kable medzi dvoma PC. Je mozne ze tuto funkciu maju i ine sietove karty.
Ja som mal zlomeny jeden z vodicou a na jednom PC sa neustale siet odpajala a pripajala a na druhom vobec nefungovala. Nakoniec som kabel trochu zohol a uz to fungovalo normalne. V mojom pripade program spravne urcil vzialenost kde to bolo zlomene.

Přidávám další poznatky: kabel proměřen a OK, switch podle ledky ukazuje připojení 100 Mb/s, vyzkoušel jsem i jiný počítač (notebook) - a bohužel reálná rychlost je stále 10x pomalejší než na ostatních počítačích ve stejné síti. Takže když vyloučím systém, síťovou kartu i kabel, tak zbývá ještě router ASUS WL-500g - ale to by snad šly pomalu všechny počítače. Pak ještě nějaké rušení, ale žádné elektrospotřebiče poblíž kabelu nejsou.

Ten router by som nevylucil, mne sa uz tiez stalo /nepamatam znacku/, ze ked som pripojil/vyuzil viac ako 5 vstupov u 8 vstupoveho switcha tak sa niektore PC chovali na sieti ako !zabrzdene! - pritom to zalezalo od sietovej karty aky chipset pouzivali - tusim realtek nesiel a 3com ano /alebo naopak?/
Skusil by som odpojit ostatne vstupy a nechal by som len 2 PC cez ktore to potom pretestujes...a uvidis.
Pripadne skusit predradit nejaky HUB/switch pred vstup v routeri.

Teraz som si este spomenul, ze nakoniec sa ukazalom ze za problemy mohol 5V zdroj pre ten switch /zle stabilizoval pri vacsom odbere/- jeho vymenou uz siet behala ako treba.