Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Notebook na VŠ

Dcera nastupuje po prázdninách na VŠ (ekonomka) a slíbil jsem jí noťas. Rozumím tomu jako koza pertželi :-[
Zkuste mi prosím poradit, na co se orientovat či nahoďte nějaké tipy.

Požadavky
1. doba použitelnosti: po dobu studia - t.j. 3-5 let (Bc-Mgr)
2. OS/sw: WinXP Pro (s přechodem na Vistu u NB nepočítám), nějaké offisy (asi 2003 pro školáky), internet, mutlimédia (hudba, filmy - ale to zvládne dnes asi cokoliv), nějaké hry, ale žádné 3d orgie, spíše nějaký mahjong, solitairy, karty, popřípadě logické/postřehové (Zuma a pod.)
3. platforma: Intel vs. AMD, opravdu netuším... :-/
4. další hw: rád bych šel do DVD-RAM, není ovšem podmínkou (může být i DVD/RW). Externí myška. Čím lehčí, tím líp. Delší výdrž na baterie taky potěší. Pokud možno tichý a v kvalitním provedení (nechci, aby za půl roku uletěly panty). Všelijaké konektory (USB, RJ45,...) jsou asi zcela běžné, že. Disk: +/- 80GB (+ možnost připojit na miniUSB externí - ale to je asi také standard...). Velikost/rozlišení obrazovky není rozhodující, 0 vadných pixelů (možnost prohlídnutí před zakoupením) ano.

Cena
přibližně do 40.000 s DPH vč. OS, bez ostatního softwaru. Maximálně 45k.

Díky za tipy. ACER raději ne. Prostě chci riziko možných vzniknuvších problémů minimalizovat.

Z tohto by som ti odporucal nejaky Fujitsu Siemens, kludne aj s Mobile Celeron procesorom a integrovanou VGA, kedze naroky na vykon nie su skoro ziadne. Ostatne veci ako DVD napalovacka, usb, RJ45 atd.. to uz je standard. Jedina vec ktoru uvadzas je ako nadstandard je 80GB disk, co je pri tych ostatnych nizkych narokoch dost nezvycajne. Pri tejto kapacite si budes moct vybrat len z vyssich modelov.

Napr. tento:

AMILO Pro V2065, 15,4"" WXGA širokoúhlý displej, grafika ATI MOBILITY RADEON X300, 64 MB VRAM + 64MB Hyper Memory, procesor Intel Pentium M 735 (1,73 GHz 2MB SLC), 1x 1GBB DDR2 RAM, DVD+/-RW DL mechanika, 80GB SATA 150 HDD 5.400 ot./min., cipset Intel 915PM, WLAN (INTEL PRO Wireless 2200bg), Gb LAN, modem, LI-ION baterie, 4xUSB 2.0, S-video out, FireWire, ctecka pametových karet 3v1, klávesnice CZ/SK, 1x CRT, 1x Mikrofonní vstup, 1x konektor pro sluchátka, Windows XP Professional CZ, hmotnost 2,9kg

+ Office 2003 pre studentov ... akurat do 40tis a este ti aj na pivo zostane...

Na tomto booku ti pojdu vsetky filmy ako vino, o to sa bat nemusis. Plynulost filmu zavysi najma na vykone CPU, a v tomto booku je dost vykonny.
Ostatne veci su vpohode.. kvalita hovori sama za seba.. FSC robi vsetko kvalitne, aj pc aj booky, vydrz... myslim ze v tomto je daka 8clankova bateria takze o vydrz sa bat nemusis, vaha je standardna..myslim ze nikoho nesekne v pase ked to podvihne a aj tak sa to bude v taske prenasat ... a co sa tyka hlucnosti tak si myslim ze FSC su na tom asi najlepsie.

mne to prijde divne ze nad tym tak badas. za tu cenu co si si stanovil totizto zozeznie pomerne kvalitny nb (dokonca keby si nahradil office 2003 open officom pripadne xp linuxom tak mas za to pecku;o)).
ale ak chces lahky nb tak musis obetovat display a kupit nieco s 12,1". vsetky tieto minmasinky vazia pod 2kg niekedy dost hlboko. cena mas od 35CZk odhadom. mne osobne by sa vsak na takom nb zle robilo.
vyborne sa pracuje na 15.4 wide screenoch aleboeste lepsie na 17" ale tie nb su uz pekne hovada.
rozumny kompromis asi bude 15" ale rataj s vahou tak 2.5kg co je podla mna unosne aj ke dna dlhe nosenie to nie je;o).
procesor by som zvolil bud turion alebo pntium m nove intely je zbytocne kupovat kedze su este drahe a mne osobne sa napr turioniky celkom pacia.
grafiku si nechaj integrovanu pretoze "externa" viacej zere a nb ti menej vydrzi. osobne kedze som multitaskingovy dost by som si dokupil este ramku na min 1GB.
znacka asus,hp,fs...v tomto poradi. ak vsadzas na bezpecnost tak ibm ale musis si nan trosku zvykat;o).
vyber si nieco od asusu ma milion modelov a robit tam kompromisy je asi to najtazsie co sa da. btw asus dava k nb okrem 2y global warranty aj tasku s myskou co tiez potesi.

inak este zalezi ci je to syn ci dcera. ak je to syn tak by som mu kupil 15.4" widescreen lebo viem co sa na intraku s tym nb asi tak robi a to ze si ho ponesie obcas do skoly na tu chvilku tie 3kg zvladne.
na vs sa bud kresli alebo sa robia tabulky a grafy pripadne sa pisu hovadiny a hlavne sa pozeraju filmy a hraju hry.
pri pisani a znizenom jase vydrzi aj obycajny sempron skoro 2.5h co na prednasku bohate staci. s turionom pripadne pentiom m spravis aj 4-5h pri spravnej konfiguracii

multitasking u mna znamena otvrenych cca 30-40 tabov v opere do toho mi bezi monitorovaci program na sieti mailovy klient icq irc asi 5-6 putty okien calc + nejake dokumnety v open office a nejake foldre ...mne to zerie tak 500-700MB. a to nehovorim ked si chcem este obcas nieco popri tom spravit vo photoshope;o).

Vydrz zalezi na tom, co na notebooku delas.
Pokud bude nastaven do usporneho rezimu a nebudes delat graficky narocne veci, tech 2,5 hodiny vydrzi. Dost zalezi na procesoru, Pkud umi speedstep (zadne celerony), tak to prispiva k vyssi vydrzi. Integrovana grafika je uspornejsi, ale pak je to temer nepouzitelne na hry. Navic nove integrovane Intel 950 maji dynamicke pridelovani sdilene pameti, takze dalsi vec, se kterou maji hry problemy.
Pokud budes hrat hru, pobezi grafika naplno, procesor naplno a budes rad, kdyz vydrzis hodinu.
Pocitej, ze kapacita s vekem baterie klesa v zavislosti na tom, jak se k notebooku chovas.

Tyhle (rozumný) nároky splní dost notebooků. Máš-li čas, mrkni se na specifikaci Asus A6jc, např. na www.asus.as (česky). Výdrž by měla jít zvednout úpravou "napájecího profilu" (asi se to jmenuje jinak). Cenově se mi jeví příznivě (poměr cena/výkon).

Zda OpenOffice.org nebo MS Office je otázka. Záleží na tom, jestli na té ekonomce budou dělat s makry v Excelu a hodně prezentací v PowerPointu - tady je možná kompatibilita slabší.

Pavel

Imho to neni otázka, nejprve se nainstaluje věc zdarma a nová, to jest OpenOffice a teprce pak, až OF nebudou stačit (jestli to nastane)
se bude uvažovat o MS Office. Rozhodovat se jestli pořídit MS bez zjevného duvodu je imho zbytečné...

::) Jako že chtěj kupovat NB se Office rovnou?
Tak to už by si měla zkoušet zvykat na OpenOf, aby věděla jestli to má vubec cenu kupovat.
Já si do školy s OpenF taky vystačím, většina přednášek je ppt,pdf či nějakej uplně neznámej xindl.
U nás se na škole se .doc vubec nenosí :-)