Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno WinXP Home: aktivace?

Pořídil jsem si notebook od Asusu s předinstalovaným WinXP Home (aktivovány od výrobce). A teď ten zádrhel: Disk je rozdělenej na 3 oddíly, 1. skrytý s názvem Recovery, 2. FAT32 s WinXP Home a 3. FAT32 prázdný. Asus nedodává instalační CD, ale jen Recovery CD (a další s ovladači pro Win). Dle odpovědi prodejce se obnovení instalace z obrazu provede na FAT32.

Bude legální tohle? Chtěl bych zrušit 2. a 3. oddíl, vytvořit je znovu s jinou velikostí, ale hlavně je zformátovat NTFS. Pak bych si opatřil "normální" instalační CD WinXP Home (licenci mám) a nainstaloval. Akorát nevím, kde vzít sériový číslo a jestli půjde nějak přenést aktivace z těch původních Win. A zda je tento postup legální.

Pavel

Proč jen nezměníš jejich velikost (či je nespojíš) a nepřevedeš na NTFS? Pak si uděláš zálohu něčím jako Acronis True Image a příště obnovíš už v tom stavu, který ti vyhovuje, nikoliv z Recovery partition.

---
nesouvisí: Mimochodem co ten VMware a přístup k NETu?

To mi přijde jako nějaký blud. Konverze z FAT na NTFS je naprosto bezproblémová. Jediné co se u některých OS stane je, že se nastaví špatná práva na adresáře (všichni můžou všude atp.) a je potřeba to prohnat šablonama zabezpečení (to ale není bohužel možné s XP Home).

Tohle dělají IMHO hlavně konverzní utility typu PartitionMagic, CONVERT od Microsoftu myslím nastavuje práva rozumně.

Edit: šifrování funguje určitě :-)

Tady je to popsananý 314878

The maximum default cluster size under Windows XP is 4 kilobytes (KB) because NTFS file compression is not possible on drives with a larger allocation size. The Format utility never uses clusters that are larger than 4 KB unless you specifically override that default either by using the /A: option for command-line formatting or by specifying a larger cluster size in the Format dialog box in Disk Management.

Pavel

přeložil jsem:

Maximální výchozí velikost clusteru pod Windows XP je 4kB, protože komprese na úrovní NTFS není možná na discích s větší velikostí. Nástroj Format nikdy nepoužije clustery které jsou větší než 4kB, jestliže výslovně neobejdete výchozí nastavení, buď použitím přepínače /A: pro formátování v příkazové řádce nebo zadáním větší velikosti clusteru v dialogovém okně Format v Správci Disků.

Nevidím souvislost 8-)

Recovery Console oprava: Recovery partition (anarchist) ti obnoví Windows do stavu, v jakém si je dostal. Žádné číslo po tobě chtít ani nebude. Takže když se ti nepovedou tvé experimenty, vždy je cesta zpět a můžeš začít znovu. Promiň, ale dneska se ptáš jak malej Jarda. :-)

A co říkáte na tohle řešení? Zrušit oddíly 2. a 3., bytvořit znovu (2. -> 8 GB, 3. -> zbytek), naformátovat 2. jako FAT32, 3. jako NTFS. Provést obnovu přes to Recovery, pak zkonvertovat 2. FAT32->NTFS a zvětšit ho na úkor toho 3.

Myslíte že by to šlo?

Pavel

1) seženeš originál cd od oem windows home -což snad není problém, ne ? stačí jakýkoliv cd s win xp home
2) co si poděláš s partišnama je Tvoje věc
3) při instalaci použiješ číslo co je dole nalepený na štítku zespod notebooku
4) aktivaci budeš muset na 50 procent udělat přes telefon, u notebooků tady v čr jde často aktivovat jenom jednou přes internet /nicméně to problém není jenom opruz/.Vysvětlíš že jde o notebook oni řeknou aha oem a zeptaj se na kolikati počítačíš je to ještě nainstalovaný a pak ti ten bulhar nebo řek nadiktuje číslo...

Tak jsem to vyřešil k maximální spokojenosti. Nejprve jsem si zazálohoval stávající instalaci (já vím, paranoia).

Restart, odstranění oddílu 2 a 3, znovu vytvoření oddílů 2 a 3 (2. 7,5 GB FAT32; 3. zbytek NTFS). Restart, F9 (nabootuje Recovery přímo z 1. skrytýho oddílu, není nutný CD), volba "jak to obnovit" se zněním "2. Recover WinXP to first partition only", obnova trvá jen 3,5 minuty. Restart a naběhly WinXP v "továrním nastavení" (tipuju něco jako sysprep -factory), doplnil jsem věci jako země, pásmo, rozložení, licence, účty, ... Bohužel 3. oddíl byl skrytý (nechápu proč), takže restart, odkrýt 3. oddíl, restart, přehodit písmena optické mechaniky a 3. oddílu, konverze 2. oddílu FAT32->NTFS. Teď už zbývá jen zvětšit 2. oddíl na úkor 3. oddílu (pokud to půjde: 2. má cluster 512 B a 3. má cluster 4 kB).

Jo a ten skrytej má jen 1,86 GB (to není tak moc).

Pavel

P.S.: Děkuji všem za jejich pomoc!

Problém byl s velikostí alokačních jednotek na 2. oddílu, který byly 16 nebo 32 kB (teď nevím) a já si nebyl jist, zda při konverzi FAT32->NTFS budou zachovány (to jsem nechtěl) nebo ne.

Proto jsem prvně vytvořil 2. oddíl velikosti 7,5 GB FAT32 (cluster 4 kB) a pak překonvertoval na NTFS (na NTFS je cluster 512 B místo 4 kB jak bych předpokládal)...

Pavel