Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Proč mě z LCD bolí oči?

Stala se mi divná věc. Doma mám LCD Acer 1714. Používal jsem ho několik měsíců a bez problémů. Pak jsem odjel na 14 dní na dovolenou, kde jsem pracoval pouze na notebooku. Po návratu mě z domácího LCD bolí celkem dost oči, aniž bych změnil nastavení atp.
Má pro tohle někdo nějaké vysvětlení? Už to trvá asi 10 dní a znemožňuje mi to práci. LCD je v pořádku, zkoušel jsem i nové ovladače pro grafiku a stále stejné. Ještě dodám, že před dovolenou jsem používal ClearType. Teď jak přišly problémy jsem ho zkušebně vypnul, ale situace stále stejná - oči bolí, časem se začnou objevovat mžitky před očima atp.

Nevím, jestli to musí být zrovna z LCD. Samozřejmě si můžeš zkusit snížit jas anebo zkusit pracovat dočasně na jiném LCD. Ale uvažovala bych i o nějaké alergii, únavě či podráždění očí, příliš sluníčka atd. Prostě příčina může ležet i mimo svět IT.

Jas mám momentálně na nejnižší hodnotě, kontrast na 38 ze 100. Pracovní místo si přisvětluju běžnou stolní lampičkou (zářivka). Pauzy se snažím dělat, ale ne vždy to vyjde. Mě právě dost udivuje, že když si vedle pustím notebook, tak na tomhle LCD se mi dělá bez potíží.

Ohledně toho sluníčka - je to docela možné, na dovolené jsem byl v Alpách a ne vždy jsem měl u sebe brýle. Samozřejmě si kapu párkrát denně uklidňující Visine (jak doma tak i na doovlené), ale je možné že tolik horskýho sluníčka moje oči rozhodilo - nevím, nejsem doktor. Každopádně po 10 dnech bych myslel, že budu opět v pohodě. A bohužel nejsem.

pokud to ovladače umí, nastav si o něco menší rozlišení - myslím 1152x864 místo 1280x1024, po pár dnech dovolené jsi zas o něco starší a kdo se má na ty nimravé písmenka dívat.
clear type mi ani při nativním rozlišení nikdy nevyhovovalo, je to hnus. radši si zobraz nějakou stránku s normálně tenkým písmem, a pokud máš analogové připojení pošteluj si v osd nastavení clock nebo phase, ať je to rovnoněrně ostré po celé ploše.

Zrovna kvůli prevenci glaukomu jsem naklusal před časem k očnímu,
no a potěšil mě : slábnutí zraku se nezastavilo, ještě bude pokračovat.
Takže za chvíli asi budu nosit na nose dna od pivních flašek nebo risknu
laser, ze kterého mám zatím bobky. To stáří je fakt hrozné.

To máš ještě docela dobrý, já jsem na jedno oko viděl dost blbě odmala. Minulý rok jsem se do něj praštil a asi po měsíci a půl jsem zjistil, že na cca 1/5 blbě vidím. Doktorka prohlédla, proměřila, shledala že nic nenašla a poslala domů. Po návratu z dovolené jsem zjistil že ona skvrna mi zakrývá už skoro polovinu výhledu a jal jsem se opruzovat znova. To mě už poslala na ultrazvukové vyšetření, kde mi zjistili odchlíplou sítnici. Jelikož jsem ale přišel pozdě, nedalo se to operativně řešit. No a jsem už rok na jedno oko šťastně slepý.
Proto tazatele nabádám. Kuva chlape, až pak zjistíš jak sakra důležitý je to orgán. Dej si na oči bacha!
Zdarec

Toto je offtopic, ale možná někoho pobaví :-)
Tento týden jsem znovu zprovoznil svého staříka 8-mi bitový "PC" SHARP MZ-800 a po půl hodině hraní nejlepších her, které kdy byly napsány, a čučení na 50 HZ televizi coby monitor, jsem myslel, že jsem přišel o zrak :-(
Nechápu, jak jem na tom mohl dělat hodiny hodiny denně.