Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Asus A6JC, minirecenze

Nabídl jsem ji jednomu serveru, přestali se mnou komunikovat, tak ji umístím zde. Byla napsána během prvních 2 dnů používání notebooku Asus A6JC.

Asus A6JC, první dojmy
0. Úvod
Notebooky používám již několik let a rukama mi prošlo několik modelů (Acer, IBM). Po pořízení modelu Asus A6JC jsem se rozhodl napsat pár prvních dojmů z krátkodobého dvoudenního používání tohoto notebooku ve formě minirecenze. Nečekejte však žádné výkonnostní testy a srovnání s jinými modely (takové informace jsou jistě na internetu také dostupné) ani o kompletní výčet schopností, půjde spíše o popis vlastností a pár postřehů; jsem obyčejný uživatel a notebook nejčastěji používám na běžnou "kancelářskou" práci.

Recenzovaný model má přesné označení Asus A6JC-Q003H (A6JC ve verzi Q003 je nabízen v několika variantách, jejichž označení je odvozeno od použitého operačního systému: Q003 je dodáván bez operačního systému, Q003H označuje Windows XP Home, Q003P se používá pro Windows XP Professional a konečně Q003M říká, že jako operační systém slouží verze Windows XP Media Center Edition).

1. Design, výbava (příslušenství)
Dle mého názoru není design notebooku nijak oslňující, řadil bych ho spíše mezi ty strohé. Tento dojem je posílen i po jeho otevření, pokud váš zrak padne nejdříve na část s klávesnicí a touchpadem.
Skvostem je však širokoúhlý displej (15.4" s netypickým poměrem stran 16:10). Jedná se o displej s technologií glare, tj. lesklý. I když se většině lidí jeví jako zrcadlo (mohu potvrdit), jeho podání barev, čistota obrazu a pozorovací úhly jsou jedním slovem fantastické. Osobně mi obraz na černém pozadí (výchozí nastavení pracovní plochy) připomíná promítání obrazu zezadu na sklo - tento dojem nedokážu lépe vysvětlit.

Pozn.: Lesklé displeje vyráběné technologií glare označují výrobci různě, konktétně Asus používá název ColorShine.

V ceně notebooku je i obyčejná brašna a optická myš. Notebook mi byl dodán ve stavu, kdy bylo třeba vložit akumulátor a zapojit napájecí zdroj (což považuji za standardní záležitost), čemuž neznalému majiteli napomáhá brožurka s ilustracemi notebooku ze stran i v otevřeném stavu (v několika jazycích včetně češtiny).

Tak, dneska se konečně (po problémech s dodávkou do ČR ??) stávám spokojený uživatel stejného NB. Akorát RAMky mám jen 1GB.

První postřehy:
- lesklá obrazovka mi nevadí, ty barvy stojí za to :-)
- po zvukové stránce (integrované repráčky) nic moc, ale po připojení slušnějších sluchátek je zvuk (v rámci možností) OK
- předinstalovaného Nortona (Internet security) - AV, FW jsem tam zatím nechal, ale protože "předplatné mám jen na 1/4 roku, asi co nevidět půjde pryč (a místo něj Kerio + jiný AV)
- zatím jsem se nerozhodl, co udělám s ASUS Live Update...

e-e
MB není nic pro mě. Je sice pěknější než PC, ale na klávesnici bych si těžko zvykal (potřebuju širokou, s numpadem). A jako hráče by mě neuspokolila grafická karta, disky, zvukovka. Popřípadě uspokojila, ale pak by to bylo jako celek za dvonásobnou cenu jako stolní PC.

Akorát to ticho, to ji budu závidět ;-)

Dík za link - ale myslím zatím nebudu do ničeho rýpat ;-)
Po základním nastavení jsem céčko ghostnul a následně šel Norton z disku...

Pavle, co s tím ASUS Live Update? Defaultně tam mám nastaveno týdenní kontrola - ale má to smysl mít zapnuté? Když bude noťas vyladěn, proč cokoliv měnit? Nějaké divočiny v rámci honby za posledními ovladači pro 3D hry se konat nebudou. Máš to zapnuté nebo vypnuté?

ad wifi sítě: doma jsem sice na wifinu napojen, ale je to pouze "forma získání internetového připojení". Následně signál doma routuju a PC se připojují cat-5 (myslím...) kabely. Ve Windowsech mě nasíralo neustálé objevování nových wifi sítí v okoli - tak jsem komunikaci vypnul. Na škole si to zase může zapnout, pokud je MUNI pokryta wifi signálem. Stejně tak na privátě.

Dotaz laika: jak NB vypínáš? Zaklopením víka, Fn+F2 nebo tím síťovým vypínačem? Stačí zaklopit víko a vytáhnout z elektriky? Nebo to vypínáš poctivě síťovým vypínačem?

Asus Live Update mi šel z disku. Noťas je vyladěnej, ručně si můžu stáhnout aktualizace taky, čím míň toho běží tím líp.

Dotaz laika: jak NB vypínáš? Zaklopením víka, Fn+F2 nebo tím síťovým vypínačem? Stačí zaklopit víko a vytáhnout z elektriky? Nebo to vypínáš poctivě síťovým vypínačem?

Tos mě teda dostal! Já ho vypínám normálně přes Start-Vypnout. Reakce na zavření víka se dá nastavit v power managementu (jak se to řekně česky? aha: možnosti napájení).

Pavel

Sice nejsem Pavel ;-)
Ja Notebook ani nehybernuju, pouze jej poslu do usporneho rezimu. Stejne si chudak ode mne moc neodpocne...
Pokud bych jej mel vypinat na delsi dobu, pak je na zvazeni, zda uplne vypnuti nebo hybernace. Pri velikosti RAM 1GB a vys uz hybernaci cas ke spusteni neusetris. Jedine plus pro hybernaci je moznost ulozeni rozdelane prace a vratit se k ni bez nutnosti opet vse spoustet.

Co se tyka nastaveni tlacitek - tlacitko napajeni mi posle notebook do usporneho rezimu, stejne tak jako zaklopeni vika. Ale radeji jej napred uspim a pak zaviram, protoze se mi uz stalo, ze se po zavreni neuspal a pak si pres hodinu funel do brasny a o mu dobre urcite neudelalo.
Fn+F4 (u mne) mam nastaveno na hibernaci. Notebook vypinam Alt+F4, Enter (pokud jej chci opravdu vypnout)

Zdravim vsetkych

Pred dvoma tyzdnami som sa na zaklade tejto recenzie rozhodol kupit tento nb. Musim povedat, ze je to fakt skvely kusok s velmi dobrym pomerom cena/vykon. Avsak natrafil som na jeden pre mna dost zavazny problem. Pokusil som sa ho napojit na TV a prepojenie zlyhalo. Uz som par pc pripojil k tv ale toto je prvy /zial bohu moj/ ktory asi nepripojim. Problem je v tom,ze nech vyberiem akykolvek rezim, ci uz klonovanie, dual view alebo single TV a nastavim si frekvenciu na PAL B, resp. vyskusal som hadam vsetky mozne, tak to prepojenie aj tak nefunguje. Tak som sa pokusal aktualizovat ovladace graf. karty z orig www stranky nvidie, no a ku podivu, nejde nainstalovat ani jeden z novych, alebo aj starsich ovladacov okrem toho, ktory mam na orig. cd od Asusu. Samozrejme zvolil som spravny typ gk Geforce Go mobile 7xxx. Skusal som aj odinstalovat stare ovladace a instalovat novy ale bezuspesne. No neviem ako na to dalej.

Velmi by mi pomohlo ak by niekto napisal ake ma skusenosti s pripojenim tohto nb k TV. A ci sa mu podarilo updatovat ovladace gk a ak ano, z akej lokacie.

Dakujem

Pred dvoma tyzdnami som sa na zaklade tejto recenzie rozhodol kupit tento nb. Musim povedat, ze je to fakt skvely kusok s velmi dobrym pomerom cena/vykon.

To jsem rád :-)

Jenom se zeptám, ten kabel je určitě v pořádku? Dostaneš nějakou chybu, nebo to prostě jen nefunguje? Není problém v TV? Jinak konkrétně asi neporadím, tohle já nikdy nepotřeboval a nemám ani kabel ani znalosti na to, abych to propojil.

Aspoň malá vzpruha: Co mi funguje je příjimač digitálního tv pozemního vysílání Yakumo Quick Stick dvb-t. Nevím jak jste na tom v SK s digi, ale tady v CZ už leccos jede.

Pavel

Otestoval jsem výdrž na aku a rovnou říkám: slabota

Podmínky testu: aku na 100 procentech, WinXP SP2, všechny ovladače, připojení na Net (pcmcia Optionen Globetrotter, T-Mobile EDGE, Opera 9.1; procesor podtaktován na 1 GHz, grafická karta podtaktována na 100 MHz (pomocí orig. ovladače, odblokováno pomocí "Coolbits").

00:00 100,00%
00:33 77,00%
00:41 73,00%
00:53 68,00%
01:00 64,00%
01:04 62,00%
01:11 59,00%
01:15 57,00%
01:22 53,00%
01:28 50,00%
01:32 48,00%
01:39 45,00%
01:43 42,00%
01:47 40,00%
01:54 37,00%
02:00 34,00%
02:07 30,00% <-- varování: Ihned ukončete, ..."
02:11 28,00%
02:17 25,00%
02:23 21,00%
02:27 20,00% <-- sám přešel do úspornýho režimu ("uspání")

Pavel

Já nic podobného zatím nezkoušel (nebyl důvod...)

NB dcera provozuje v blízkosti 220V (doma, škola, privát). A pokud je zásuvka poblíž, je rozumné ji využít. 2,5 hodiny není moc... ale zase to není (IMHOj.) úplná slabota, když se dá 2 hodiny pracovat. Co jas obrazovky? Jak jsi měl nastaven ten?

smutný joke:
Jestli se konkrétně u tebe nemění zásoba energie až příliš v teplo :-x

No podle mýho to slabota je, když jsem podtaktoval procesor i grafiku. Jas displeje zhruba v polovině. Možná by pomohlo dát dočasný soubory (Opera) do ramdisku, tím by se výrazně omezil provoz pevnýho disku (ale stejně by se točil dál). Při normálních podmínkách by cca 2,5 hodiny byla "normální hodnota", ale při podtaktu mi to přijde zatraceně málo...

Pavel

S tebou uvadzanými časmi nemozem suhlasit. Mam tento book asi pol roka a vydrz baterie ma pozitivne dost prekvapila. Pri pri bežnom surfovani so stiahnutym jasom na polovicu, sem tam nejaky download a v pohode sa dostanem na 4 hodiny. Pri pozerani divix to je okolo 3 hodin

Vrazím dotaz sem...

Dcera pojede (s tímto noťasem) na půl roku studovat do zahraničí. Jelikož ho už má skoro 3 roky, pravděpodobně by to chtělo novou baterku (přestože minimálně v 95% je připojena na 220V).

Dívám se a vidím tuhle: http://www.asus.as/notebooky/prislusenstvi-nb/bate rie/oem-baterie-li-ion-pro-asus-serie-a3-a6-a7-8-c lanku-4400mah.html (snad je to správná...)
Cena nic moc a tak se chci zeptat na zkušenosti s neoriginálními baterkami, popřípadě nějaký link na něco prověřeného...

Díky