Asus A6JC, minirecenze
Nabídl jsem ji jednomu serveru, přestali se mnou komunikovat, tak ji umístím zde. Byla napsána během prvních 2 dnů používání notebooku Asus A6JC.
Asus A6JC, první dojmy
0. Úvod
Notebooky používám již několik let a rukama mi prošlo několik modelů (Acer, IBM). Po pořízení modelu Asus A6JC jsem se rozhodl napsat pár prvních dojmů z krátkodobého dvoudenního používání tohoto notebooku ve formě minirecenze. Nečekejte však žádné výkonnostní testy a srovnání s jinými modely (takové informace jsou jistě na internetu také dostupné) ani o kompletní výčet schopností, půjde spíše o popis vlastností a pár postřehů; jsem obyčejný uživatel a notebook nejčastěji používám na běžnou "kancelářskou" práci.
Recenzovaný model má přesné označení Asus A6JC-Q003H (A6JC ve verzi Q003 je nabízen v několika variantách, jejichž označení je odvozeno od použitého operačního systému: Q003 je dodáván bez operačního systému, Q003H označuje Windows XP Home, Q003P se používá pro Windows XP Professional a konečně Q003M říká, že jako operační systém slouží verze Windows XP Media Center Edition).
1. Design, výbava (příslušenství)
Dle mého názoru není design notebooku nijak oslňující, řadil bych ho spíše mezi ty strohé. Tento dojem je posílen i po jeho otevření, pokud váš zrak padne nejdříve na část s klávesnicí a touchpadem.
Skvostem je však širokoúhlý displej (15.4" s netypickým poměrem stran 16:10). Jedná se o displej s technologií glare, tj. lesklý. I když se většině lidí jeví jako zrcadlo (mohu potvrdit), jeho podání barev, čistota obrazu a pozorovací úhly jsou jedním slovem fantastické. Osobně mi obraz na černém pozadí (výchozí nastavení pracovní plochy) připomíná promítání obrazu zezadu na sklo - tento dojem nedokážu lépe vysvětlit.
Pozn.: Lesklé displeje vyráběné technologií glare označují výrobci různě, konktétně Asus používá název ColorShine.
V ceně notebooku je i obyčejná brašna a optická myš. Notebook mi byl dodán ve stavu, kdy bylo třeba vložit akumulátor a zapojit napájecí zdroj (což považuji za standardní záležitost), čemuž neznalému majiteli napomáhá brožurka s ilustracemi notebooku ze stran i v otevřeném stavu (v několika jazycích včetně češtiny).
2. HW parametry
Existuje několik modelů řady A6, případně A6J. Model A6JC-Q003 standardně obsahuje (stručný výčet):
čipová sada Mobile Intel 945 PM Express Chipset
dvoujádrový procesor Intel Core Duo (někdy také označovaný jako Dual Core) T2300 s nominální pracovní frekvencí 1.66 GHz s 2 MB vyrovnávací paměti druhé úrovně
operační paměť 512 MB, DDR2 (lze rozšířit až na 2 GB pomocí dvou paměťových modulů, které pak pracují jako dual channel, tj. ve dvoukanálovém režimu)
grafická karta nVidia GeForce Go 7300, připojená přes sběrnici PCI Express; 64 MB RAM s možností TurboCache (sdílí operační paměť)
pevný disk ST98823A, 80 GB, IDE
optická mechanika HL-DT-ST DVDRAM GMA-4082N, DVD RW Dual Layer (pro dvouvrstvá média; přestože to z popisů, kterých jsem na internetu prošel několik nevyplývá, rozumí i formátu DVD RAM)
displej 15.4" glare (lesklý) s poměrem stran 16:10 a maximálním rozlišením 1280:800 ve 32 bitové barevné hloubce
integrovaná kamera s 1.3 MPx (megapixely) umístěná v horním rámu displeje vedle mikrofonu
porty
akumulátor (8 článků) s kapacitou 70 Wh
3. BIOS
Vstup do BIOSu (AMI BIOS) je po zapnutí notebooku přes klávesu F2. Možnosti nastavení jsou (oproti stolním PC) silně omezené. Běžný uživatel za normálních okolností vpodstatě ani nepotřebuje měnit žádná nastavení snad s výjimkou pořadí bootování. Zde mne trochu mátl způsob nastavení: nejprve se zdálo, že seznam zařízení je cyklický a lze ho pouze posouvat (klávesy + a -), ale nedá se nastavit libovolné pořadí. Teprve později jsem zjistil, že stačí nastavit kurzor na příslušný řádek a stisknout klávesu Enter - pak lze vybrat libovolné zařízení. Notebook umožňuje bootovat z optické mechaniky, pevného disku, přes síťovou kartu a externího zařízení (z mého flashdisku se bootování nepodařilo, i když s jiným notebookem funguje bezchybně, důvod jsem nezjistil).
K "přeflashování" BIOSu přímo z prostředí operačního systému slouží program Winflash (verze 2.18).
4. SW výbava
Zakoupil jsem ho s operačním systémem Windows XP Home Edition SP2 v české jazykové verzi (lze zakoupit i anglickou), OEM verzi připravenou firmou Asus (cca o 500 Kč levnější než "normální" OEM verze). Operační systém byl již v notebooku předinstalován, při prvním spuštění došlo k závěrečné konfiguraci (jazykové nastavení, země, časové pásmo, uživatelské účty); Windows je již předaktivován výrobcem.
Součástí softwarové výbavy jsou zejména Nero Smart (verze 6.3.1.25), Symantec Norton Internet Security s 90 denní licencí (součástí je i Norton Antivirus s virovou databází ze dne 11.8.2004), Adobe Reader 7 (dříve Acrobat Reader; anglická verze), ovladače HW, Power4 Gear (aplikace pro nastavení napájecích profilů, vhodné pro podtaktování a/nebo pro šetření energií), Asus Live Update, Winflash (pro update BIOSu). Přibalen je i program na přehrávání multimédií s názvem AsusDVD, který velmi silně připomíná PowerDVD (jsou alespoň po vizuální stránce totožné).
Jak vyplývá ze specifikací, procesor je dvoujádrový. I když Windows XP Home Edition nepodporují víceprocesorové sestavy, dvoujádrový procesor podporován je. Pokud tedy nemusíte mít verzi Professional, pak i verze Home plně využije jeho možností.
5. Grafická karta a displej
Grafickou kartou je nVidia GeForce Go 7300 podporující DirectX 9.0c. Pomocí aplikace PowerMizer (součást ovladačů grafické karty) ji lze nastavit do 3 režimů (označených Maximální úspora energie, Vyrovnaný a Maximální výkon) a to zvlášť při provozu notebooku ze sítě a na akumulátor.
Míra odlesků viditelných na displeji je závislá nejen na zdrojích světla (logicky), ale i na barvě pozadí okna (nejméně odlesků je vidět na bílém) a na míře podsvícení displeje (čím větší podsvícení tím méně odlesků).
Rozlišení pracovní plochy je ve výchozím nastavení na 1280x800 bodů při 32 bitové barevné hloubce. Grafická karta i displej umožňují snížit rozlišení na tyto hodnoty: 640x480, 800x600, 1024x768, což však nemůžu doporučit, pro silné zkreslení. Obraz je v těchto režimech příliš deformován a prudce klesá čitelnost.
Stala se mi takova neprijmenost viz. http://www.asus.as/inshop/scripts/show.asp?file=sho wDIscussion.htm&ID=1483&ItemID=3575&AuxiliaryID= ,ale bohuzel neznam nikoho ve svem okoli, od koho bych si mohl ovladace z CD stahnout k sobe. Chtel jsem poprosit, jestli by nebylo mozne udelat iso z cd, a dam mi sem link, (minimalne potrebuji ovladace na zvuk, bluetooth a power gear) nebo mi to poslat na mejl karel.horak@centrum.cz, diky
Už jsem to rozchodil
Kdyby tě to neobtěžovalo, tak bys třeba mohl napsat jak?
Někdo může narazit na stejný problém... Ale možná je to tajemství (by T.I.P.).
Pozn.: U grafické karty jsem narazil na menší záhadu. Podle údajů, které jsou k této grafické kartě k dispozici má 64 MB vlastní paměti (video RAM) a dokáže v případě potřeby ještě navíc sdílet paměť z operační paměti RAM (technologie TurboCache); různé zdroje se liší v tom kolik (některé uvádí 128 MB, jiné 192 MB, v mém případě karta "hlásí", že má k dispozici 512 MB). V BIOSu (verze 216) jsem nenašel žádné odpovídající nastavení. Zdá se, že tento údaj je závislý na množství fyzické paměti. Můj notebook je osazen 2 GB RAM (karta si tedy dle potřeby "ukousne" až čtvrtinu).
6. Pevný disk
Pevný disk má označení ST98823A a je připojen k primárnímu kanálu IDE (zařízení 0) v režimu Ultra DMA 5. Kapacita 80 GB (formátovaná kapacita 74.5 GB) je od výrobce rozdělena na 3 oddíly. První, o velikosti 1.86 GB je skrytý a zřejmě obsahuje obraz (image) instalace operačního systému (má název Recovery). Ve druhém oddílu, velikosti 43.6 GB (disk C:) je umístěn operační systém na souborovém systému FAT32 (alokační jednotka 32 kB; uvítal bych NTFS). Třetí oddíl (disk D:) má velikost 29 GB a je určen pro data (je prázdný, opět formátovaný souborovým systémem FAT32; alokační jednotka 16 kB). Na pracovní ploše je dávkový soubor určený pro převod (konverzi) obou oddílů (tj. disk C: a D:) na souborový systém NTFS.
Subjektivně se mi pevný disk zdá jako největší brzda notebooku (přestože má 5400 ot./min., což je u notebooků běžné).
7. Klávesnice a touchpad
Notebook není příliš vysoký a před klávesnicí je (snad) dostatečný prostor pro položení ruk - dojem je o něco přesvědčivější při psaní na kolenou oproti notebooku položenému na stole. Klávesy jsou černé s bílými a modrými popisy (modré pro klávesu Fn) s dostatečným zdvihem. Jako nevýhodu považuji umístění klávesy Fn vlevo od Ctrl, jako zajímavost lze uvést druhou (stejnou) klávesu Fn umístěnou v pravém sloupci (téměř v pravém dolním rohu). Klávesa Enter bohužel není v provedení "do L", na šířku zabírá zhruba 2.5 klávesy. Za další výhodu považuji samostatné klávesy Home, End, Pg Up a Pg Dn (ne jako na některých noteboocích přes Fn).
Touchpad má povrch, který při delším plynulém pohybu prstem působí mírné zadrhávání (vše ale závisí na vyvinutém tlaku). Po připojení myši je touchpad stále aktivní, v případě potřeby ho lze vypnout druhým tlačítkem zprava nad klávesnicí.
8. Optická mechanika
Má označení HL-DT-ST DVDRAM GMA-4082N, jedná se o optickou mechaniku pro dvouvrstvá média. Je připojena opět k primárnímu kanálu IDE (jako zařízení 1) v režimu Ultra DMA 2. Při čtení (datového) CD není nejtišší, zvuk sice vyloženě neruší, ale je zřetelný.
9. Porty
Porty jsou rozmístěny vzadu: 4 USB porty s podporou USB 2.0, DVI-D (alternativně na některých modelech nahrazen paralelním portem - ten uvádí i brožurka), výstup na externí monitor. Další jsou na pravé straně notebooku: čtečka paměťových karet MMC/SD/MS, 1 pozice pro kartu PCMCIA (PC Card), firewire 1394, sluchátka, mikrofon, audio vstup, port RJ-45 (síťová karta), port RJ-11 (modem), TV out (výstup na televizi).
USB porty jsou umístěny po dvojicích nad sebou, rozestupy jsou dost malé; na řadu často přijdou "prodlužovací" USB kabely. Přístup k PCMCIA je o něco obtížnější, protože se nachází ve zkosené části - je zapuštěn do těla notebooku.
10. Podtaktování
Protože notebook nejčastěji používám na běžnou nenáročnou práci (psaní a úprava textu, internet, filmy) a obvykle na něm nespouštím žádné výpočetně náročné aplikace, nikdy jsem se nezabýval výkonnostními testy a přetaktováním. Naopak, protože často pracuji mimo dosah sítě na akumulátor, využívám dostupných možností pro snížení odběru notebooku, zejména podtaktováním. K tomu lze použít jednoho (nebo i oba současně) ze dvou programů:
a) Power4 Gear (přímo od Asusu) pro snížení jasu displeje na definovanou úroveň, podtaktování grafické karty a procesoru (minimem je Performance level 25 %, při kterém klesá pracovní frekvence procesoru pod 400 MHz)
b) Notebook Hardware Control (dále jen NHC; není dodáván s notebookem!) pro podtaktování procesoru (minimum 1 GHz) a změnu napájecího napětí procesoru, informace o stavu akumulátoru, podtaktování grafické karty (nastavení PowerMizer), sledování teploty pevného disku a procesoru.
Pozn.: Kombinace obou programů mi dvakrát "shodila" systém do "modré obrazovky smrti" (BSOD), což je možná dáno tím, že NHC je beta verze (konkrétně 2.0 - pre-release-02). Dle autora NHC ji lze použít současně s Power4 Gear, přesto v mém případě tato kombinace nefungovala.
Teplota během provozu:
a) napájeno z akumulátoru: Při podtaktování se mi nespustil větrák (pokud ano, pak není vůbec slyšet), teplota disku po zapnutí byla 25 °C a procesoru 30 °C. Během půl hodiny se teploty zvedly asi o 10 stupňů; po asi hodině a půl od zapnutí byly obě pod 50 °C (pro podtaktování použit NHC, frekvence procesoru 1 GHz). Při další práci se již teplota nezvyšovala.
b) napájeno ze sítě: Po několika hodinách nenáročné práce a nastaveném režimu Battery Optimised v NHC (ano, to není chyba, tento režim jde nastavit i při napájení ze sítě) má pevný disk teplotu mezi 51 °C a 56 °C, teplota procesoru je pod 60 °C (obvykle v rozsahu 55 °C až 59 °C) - v závislosti na schopnosti notebooku "odvětrávat se".
11. Závěr
V této minirecenzi jsem se snažil popsat pár praktických postřehů, které by mohly napovědět o tomto modelu více než jen tabulkové hodnoty. Notebook u mě neprošel žádnou "zkouškou ohněm", ale jen opatrným seznamováním. Z toho vyšel téměř na výbornou; až na odezvu disku mu není co vytknout. Zakoupil jsem ho českém v internetovém obchodě www.asus.as (certifikovaný dealer pro ČR), s rozšířenou na pamětí 2 GB. Zatím jsem s ním spokojen a věřím, že i nadále bude sloužit mým potřebám.
----konec----
Případný rozumný dotazy zodpovím
Pavel
Výdrž na baterie ?
Lehká otázka, složitá odpověď. Popravdě jsem netestoval výdrž až na hranici vybití aku. Dle nastavenýho profilu, podsvícení displeje a vytíženosti vůbec se dostanu asi ke 3 hodinám, ale opakuju, že jsem nedělal žádnej test výdrže.
Pavel
Ja jsem nemyslel vydrz uplne na doraz. Zajimala me vydrz pri nastavene maximalni udrzbe a bezne praci (psani apod.) a napr. pri sledovani filmu.
Ty 3 hodiny jsou u lepsich Code Duo notebooku bezny cas.
Ale neni to spatny napad. Pokud by kazdy stastny majitel notebooku napsal podobnou recenzi, zrejme by to pomohlo ostatnim pri rozhodovani.
Nasel jsi tam neco, co ti vadi ? Co by po designove strance nevyhovuje ? Myslim napr. umisteni portu apod. Tohle jsou taky veci, ktere uzivatel nezjisti ani na strankach vyrobce, ani v ruznych recenzich.
Já to chápu, ale moc se mi do toho nechce, abych snad nepoškodil aku hlubokým vybitím (no snad si to dnes hlídá elektronika, ale prostě to nechci riskovat).
Jinak taky záleží na tom, čím se podtaktuje. NHC sníží prac. frekv. procesoru na 1 GHz, kdežto Power4Gear to dokáže tučím na 400 MHz (ale nerad bych se mýlil, tohle berte s rezervou).
Optická mechanika je vlevo (samotná), USB jsou vzadu 2 nad sebou ce dvou sloupcích ("2x2"), stejně tak DVI a VGA výstup, zbytek vpravo. PCMCIA slot je hodně "zapuštěnej" a je třeba problém vytáhnout mou T-Mobile EDGE kartu - není ji za co vzít při vytahování, ale zase normální wifi síťovka (pcmcia) vyčnívá dost a jde vytáhnout OK. Reproduktory jsou umítěný zespodu vpředu. Není tu nic, co by mi vyloženě vadilo.
Pavel
Ja som zatial skusal iba Power4Gear a tam to funguje tak ze najnizsi nasibic je 6x. Tym sa dostane procesor na 6x133=800MHz (v pripade zatazenia sa zmeni nasobic a ide na max. vykon). Pri najvyssej uspore energie sa meni frekvencia zbernice preto je mozne sa dostat na 83*6=500MHz (ziadna zmena nasobica pri zatazeni). ASUS nieco podobne so zbernicou robi i pri Celeron M aby sa znizila spotreba. U mna sa zapina ventilator az po dosiahnuti 50°C (moj nazor je ze je dost tichy).
Jo, je možný že jde o 500 MHz, já měl Power4Gear jen chvilku, přešel jsem na NHC. Větrák asi běží, jenže při mejch nízkejch teplotách je tak potichu, že to jde sotva poznat. Znám notebooky co příšerně funí, tenhle je tichej.
Pavel
S tymi nasobicmi to plati pre Pentium M u Core je to s nasobicmi inak. Moze to byt tak ako ste napisali.
Pokial vam nevyhovuje rozmiestnenie klaves mozete vyskusat KeyTweak. Umoznuje premapovanie klaves vo Windowse. Ja som to skusal iba s F11-F12 na starej klavesnici nastavil som si ich na spustanie inych aplikacii. Predpokladam ze by to mohlo zmenit i Fn za Ctrl.
Tu je clanok k programu KeyTweak http://www.pctuning.cz/index.php?option=com_content &task=view&id=4153&Itemid=50
1) Zaujimal by ma Vas dojem zo zvuku toho notebooku. Ja mam ASUS A6VM s chipsetom Intel 915 PM a ked ho pripojim na externe reproduktory tak su tam velmi slabe basy (zvukova karta by mala byt taka ista podla toho co pisu na strankach Intelu v oboch).
2) Ked sa posuva text na obrazovke tak sa dost rozmaze. Je to normale? Nepovedal by som ze je to pomalym displejom (skusal som na tom i filmy i hry a tie sa nerozmazavali).
1) Nejsem audifil ani hifič, zatím jsem si pouštěl jen internetový rádio a jednu mp3, žádný audioCD zatím. Nic externího nepřipojuju, max. sluchátka za 2 stovky, takže tohle nejsem schopnej posoudit. Stejně bych toho moc nepoznal, já se u hudby spokojím s tím, že "to neskřípe".
2) Tohle mi vůbec nedělá! Rozmazanýho nic nevidím. Samo že je vidět ten pohyb textu, ale nezanechává to rozhodně dojem rozmazanosti. Odezva displeje taková, že při sledování filmů opět nedochází k rozmazávání.
Pavel
Ono se to bude spíše týkat notebooků obecně. Nicméně chtěl bych si pořídit notebook Asus, tak to dávám sem.
Nezkolabuje po několika hodinách práce, připojený k síti? Stolní mám zapnutý tak 18 hodin denně, s notebookem bych to viděl třeba 6 hod práce, hodinka přestávka a pak zase na 6 hodin zpět sem do poradny.
K tomu není důvod (obecně notebook vydrží pracovat mnohem dýl v kuse), akorát s vyjímkou vysoké teploty. Velmi brzo si pořídím pod notebook chladič, viz. http://pc.poradna.net/question/view/56014-chladic-p od-notebook
Pavel
Tak tento model chci (asi) kupovat dceři na školu.
Jsem rád, že ho někdo má a mohu mít tedy pár konkrétních dotazů (možná budou vypadat banálně, ale NIKDY jsem žádný NB neměl a na půjčených jsem dělal dohromady snad 5 minut... )
1) mají klávesy české popisky pro ěščřžý.... ?
2) mám rád jiné rozdělení particií na disku; je možno si takový požadavek zadat při objednání nebo je nutno předinstalované Windowsy smazat, disk rozdělit podle sebe a přeinstalovat?
3) ASUS verze XP je nějak odlišná od normální OEM?
4) nějak nechápu funkci té recovery partišny; vždyť za pár měsíců je tolik záplat! Navíc se předpokládá instalace aplikací, které v oné záloze asi nebudou.... dávám proto přednost dobrému Ghostu
5) mechanika: jsme příznivci formátu DVD-RAM; nepozoroval jsi nějaké problémy? Jaké ovladače používáš, ty obyčejné z XP nebo ošetřené Panasonicy (BHA?) - ptám se kvůli možnosti formátování (na rychlejší) UDF.
6) máš na displeji vadné body? Prodejce umožňuje prohlídnout si NB před koupí na prodejně, ale do Prahy se mi moc jet nechce. Záruku na 0 vadných bodů nedají, ani za příplatek.
7) jaká je hlučnost ventilátorů při náročnějších (grafických) operacích, pokud jsi to zkoušel?
8) jaká je kvalita (no, spíše kvalita) audia (mp3, CD)? Nedávno u mě byl kamrád v nějakým opravdu nic-moc ACERem a ten zvuk (ať z zabudovaných 1cm repráčků nebo přes KOSSy) byla opravdu dost bída...
9) dcera nepočítá s nějakým hraním posledních 3D pecek; ale občas si nějakou méně náročnou hru zahraje. Zkoušel jsi na tom nějakou hru hrát? Pokud jo, napiš jakou, eventuelně detaily a dojmy z plynulosti či cukatůry. Taky by mě zajímalo, zda přitom nedělají ventilátorky takový kravál, jako by chcel NB pomalu odletět.
10) stejně jako ty počítám s XP Home (Pro verzi mi už vytloukli z hlavy, protože ji nebude potřebovat - připojování do domény nehrozí), akorát s 1GB RAM.
Díky za reakce!
9) Ten procesor by mal byt pri jednovlaknovych operaciach rovnako vykonny ako ten co mam ja a kedze je tam i ta ista graficka karta tak vysledky v 3D by mohli byt podobne alebo lepsie ako u mna. Vysledky v 3D 4 . Mozem z vlastnych testov potvrdit ze to zodpoveda (+- zalezi tiez na ovladacoch).
Obecne:
1. Ano, je to normalni na vsech u nas prodavanych NB
2. Pri objednani ne, vyrbce ma pripraveny obrazy disku pro jednotlive typy, ktere tam nahraje. Neni roblem pouzit nejaky nastroj na zmenu velikosti oddilu (Partition magic, Acronis Partition, ...) a prizpusobit si to obrazu svemu.
3. Podle meho nazoru jiz ne. Od te doby, kdy M$ zacal s Genuine Advantage uz se nedodavaji media "jakoby" vypalena, ale mel bys dostat originalni CD s hologramem. Napr. Autocont dodaval sve verze Windows, ktere kontrolovaly zapis v BIOSu a nemusely se aktivovat. Ale pokud jsi to nainstaloval na jiny pocitac, proste jsi Windows aktivoval.
6. S vadnymi body na displeji notebooku jsem se zatim nastesti nesetkal
9. Pokud je tam NVidia, tak ji ty hry pojedou. Ja nyni zkusenosti s integrovanou Intel 945GM primo z chipsetu a i ta je "pouzitelna". Nekde jsou problemy s dynamickym pridelovanim pameti - karta si bere (a dela to i ta NVidia, jak jsem pochopil) tolik pameti, kolik zrovna potrebuje. Pokud se ze hry prepnes do Windows a zpet, nemusi to hra rozdychat a musis to prepnuti nekolikrat opakovat.
1) Ono se to na první pohled může stát divnej nápad, ale všichni co znám co mají notebook si po čase pořídí externí klávesnici. Pokud se notebook hodně používá "doma", tak je to docela dobrá věc (doma myslím stacionárně, ne ve vlaku, ...).
Klávesnice je notebooková, tj. nemá 101 kláves ale míň. Je plně počeštěná, tj. popisky úplně stejný jako na normální české klávesnici, nic se nemusí hledat.
2) Ne. Disk je rozdělen z výroby (při instalaci OS), ale můžeš se inspirovat tady, jde o rozdělení disku jak jsem ho vyřešil já (nenech se zmást titulkem), popsal jsem postup relativně podrobně: http://pc.poradna.net/question/view/52869-winxp-hom e-aktivace
3) Jo. Nedostaneš instalační CD, ale na disku je obraz instalace. WinXP SP2, hotfixy, ovladače HW a OEM software. Na asus.as (tam jsem ho koupil) odpovídal prodejce, že jejich OEM je o cca 500 Kč levnější.
4) Dostanneš to vždy do přesně výchozího stavu včetně ovladačů. Jasně že si svou vlastní (nebo několik) záloh uděláš sám...
5) Zatím jsem zkusil jen kedno médium RAM, naformátoval jsem ho a vyzjouše ten pocit "jako pevný disk". Jinak jsem s tím nepracoval. Bez BHA, jenom co je ve WinXP.
6) Na tenhle model se záruka 0 vadných bodů nevztahuje. Řekl bych že tam nejsou, ale pro jistotu si pustím nějakej test.
Byl jsem na cestách a měl notebok venku: displej se dost špiní, jakejkoli kontakt zanechá šmouhy. Zatím to odstraňuju velice jemně vatou.
7) Nezatěžoval jsem ho, nemůžu odpovědět. Mám ten výkon "do zásoby", aktuálně nedělám nic náročnýho. Nemám povahu na to "zahořet ho co to dá".
8) Viz. odpověď výše, moje ušiska snesou všechno, tohle si netroufnu posoudit.
9) Žádný hry. Já hrál jen Lemmings, Tetris a The NeverHood - absolutně nenáročný.
10) Jo, Home jsou OK, podporujou dvoujádrovej procesor. Taky jsem dal peníze radši do paměti než do Professional.
Pavel
ad 9) Mám notes se zhruba stejně výkonou grafikou ati mr x600, p-m 1,73 ghz, 512 mb ram. Z her co si občas zahraju counter-strike - úplně v pohodě, cs contition zero - v pohodě v nativním rozlišení, nfs underground 2 - v xga s detailama tak na čtvrtinu úplně plynulé, nfs most wanted - 800x600 s detailama na minimum hratelné, možná trochu zpomalené ale bez trhání.
2) musíš si to předělat sám
3) speciálně u notebooků jsem se setkal s tím že nebyli možné tři aktivace windows XP přes internet ale hned po prvním reinstalu se muselo volat na microsoft. Jinak instalační cdčko k windows by ti měli na vyžádání dodat.
4) je to pro bfu a není to špatný nápad často to využiju protože cpát do ntb všechny ty ovladače s milionem restartů je nuda. jinak to udělat nejde, těžko ti někdo co měsíc půjde nahrát nový image. samozřejmě kdyby to byl můj notebook to promažu a nainstaluji si to sám bez všech těch kravin
9) no sims2 typická hra pro holky jsou docela náročný...se všema datadiskama je to snad už 8giga na disku
Test vadných bodů:
Udělal jsem si rychle vlastní test. Rozlišení je 1280x800, spustil jsem malování, udělal obrázek těchto rozměrů, uložil jako 00.bmp. Pak jsem postupně změnil barvu obrázku a uložil ho s vyšším číslem (asi 15krát). Pak jsem otevřel obrázek v Prohlížeči obrázků a faxů a spustil v něm režim prezentace. Docílil jsem toho, že mám přes celou plochu vždy jednolitou barvu a v rozumným intervalu se tyhle barvy střídají. Výsledek: nenašel jsem žádný vadný bod.
Akorát je na displeji pár "kuliček", jakoby poškozená horní ochranná vrstva, opticky se to tváří jako malá čočka, ale svítí to vždy barvou podkladu, takže vadnej bod to není. Nevím zda to půjde spravit do výchozí podoby - displej je zlrátka citlivej.
Pavel
Na test displeja som pouzil Nokia Monitor Test download960.html. Ja tam tiez nemam mrtve body i ked som cital ze mozu casom vzniknut. Taktiez som skusal i odtiene sedej.
a nebo:http://www.webdoodles.org/other/deadpixelbuddy%20te stscreens%20eyedropper.zip
Díky, prošel jsem bez problémů.
Pavel
Našel jsem další recenzi přesně na tenhle model, recenze.html
Pavel
Ještě pár dotazů (na Pavla)....
1) Je součástí dodávky CD s XPéčkama? Nebo jsou jen v té recovery partition? Jako první věc totiž plánuju zmenšit tu první particii s OS na cca 10-15GB a přidat té druhé. Přitom se může stát cokoliv
2) Co subjektivní dojem z toho lesklého povrchu LCD? Jak se s tím dělá? Neruší to, netáhne to oči? V místnosti, venku, při umělém osvětlení... nerad bych, aby na něm bylo všechno vidět jako v zrcadle, abych se před ním mohl například holit.
Jsem tu.
1) Není. WinXP jsou jednak předinstalovány a druhak je jejich obraz na skrytým oddíle (tuším necelý 2 GB). Sám jsem si oddíly taky měnil, viz. http://pc.poradna.net/question/view/52869-winxp-hom e-aktivace - ale tobě bych doporučil je prvně převést na NTFS příkazem convert (na ploše je přímo dávkovej soubor).
2) Měl jsem to o prázdninách venku. Pokud svítí sluníčko, není vidět absolutně nic. Totálně nepoužitelný. Pokud jsem to používal v podvečer, bylo to o dost lepší. Od té doby ho používám jen doma. Za denního světla, v podvečer, za tmy s rožnutým světlem v místnosti i v místnosti jen s malou lampičkou. Absolutně žádnej problém. Odlesky vznikají, ale je to opravdu tak jak říká každej uživatel - za chvilku to člověk nevnímá. Nic mě neruší při práci - když je potřeba, trošku si s notebook posunu a nakloním displej. Pozorovací úhly fantastický. To se musí vidět. Ale jsou lidi, co by lesklej displej nechtěli ani za zlatý prase. Já ho chci.
Pavel
Počítám, že ho vezmu tady: www.alfacomp.cz/php/zbozi.php?akc=2&mnu=2&zob=2&pol =510&zbo=70887 (+1540Kč za rozšíření RAMky na giga).
Jsem zvědav, zda to rozdělení HDD bude takové, jak jej popisuješ ve vedlejším threadu. Když jsem sháněl různé informace, z Autocontu mi napsali mj. toto:
Já jsem taky pro podobné rozdělení jako máš ty: cca 10GB OS FAT32(?) + zbytek NTFS. Čtu si ten tvůj postup a připadá mi strašně krkolomný. Hned na začátku: do čeho jsi restartoval, když jsi z toho odstraňoval 2. (OS) a 3. (data) oddíl? Nebo jsi měl bootovací klíčenku s PMagicem?
Nemáš ICQ? (pokud jo, mohl bys mě kontaktovat na 331 434 008 ? Dík.)
Je možný že autoconťáci to budou mít jinak. Ten můj má ten obraz instalace na disku, ale myslím si že je ještě i na CD. V tom případě bys to měl na CD, ale na disku ne. Nebo je možný, že obraz instalace je na disku, ale pak už tam nemají žádný oddíly. Nevím, tohle asi zjistíš až ho koupíš. Nebyl bych si moc jistej, že prodejce bude vědět přesně, jak má kterej model dělenej disk, pokud prodává širokej sortiment.
Já ho kupoval na českým webu www.asus.as - jednak jsou certifikovaní dealeři, jednak mají dost modelů Asusu a byly na ně kladný reference (a na to já dám).
Hned sem pod to napíšu jak a co jsem dělal, jestli si vzpomenu přesně.
Pavel
PMagicu nevěřím a vyhýbám se mu. Měl jsem k dispozici skvělej produkt Acronis Disk Director na bootovacím CD. V něm jsem odstranil stávající oddíly 2. a 3. (systém FAT32 a prázdný DATA FAT32) a vytvořil novej 2. a 3. Ten druhej jen 7,5 GB proto, že obnova instalace z obrazu (v tom skrytým oddíle) vyžaduje FAT32 (to mi sdělil prodejce) a proto, že FAT32 pod 8 GB má alokační jednotky 4 KB (jestli se nepletu). Pak restart, to je jasný, stiskl jsem F9 a tím jsem se dostal (= nabootoval) do toho skrytýho oddílu a spustila se aplikace co dělá obnovu. Bylo tam menu s názvem kterej si nepamatuju (ale to není důležitý) no a zvolil jsem možnost za druhé (2. Recover WinXP to first partition only). Zase restart a zbytek už je snad jasnej...
ICQ nic, ale můžeš mi napsat na kriz_pavel[tohle-teda-ne]@post.cz ([tohle-teda-ne] tam logicky nepatří, je to ochrana proti spamu).
Pavel
Potud je to jasné - akorát netuším, proč se ti skryla ta třetí (velká) particie a pak nerozumím tomu, čím navazuješ ve vedlejším threadu:
Velikost těch particií (2 a 3) jsi změnil už v prvním kroku Arconisem, ne? Nebo se pletu/blbě čtu/chápu?
Ono je to tak. Protože jsem chtěl na oddílech 2 a 3 NTFS a četl jsem (viz. info v tom vláknu), že NTFS nepodporuje kompresi, pokud jsou alokační jednotky (cluster) větší než 4 kB; vytvořil jsem druhej oddíl o velikosti 7,5 GB (aby měl cluster 4 KB). Do něj jsem obnovil obraz instalace - protože prodejce mi řekl, že obnova není možná na NTFS, pouze na FAT 32. Pak jsem FAT32 konvertoval na NFTS a oddíl následně zvětšil. Ale už jsem se v tom nějak zamotal, jestli to bylo jinak tak se omlouvám. Nepsal jsem si podrobnosti. Teď už mám systém na NTFS a udělal jsem si vlastní obraz a je to...
Pavel
Důležité info (aspoň pro mě) je, že obnova z recovery partition funguje i na jinou velikost particie, než byla z výroby. Že nedojde při obnově k znovunastavení původního rozdělení disku... pokud tomu tak opravdu je
Já to rozdělil na c: 8 GB (OS XP home), e: je ta jejich "záložní" a má 8 GB, f: programy - 10 GB, g: - dokumenty 10 GB, h: zbytek, kam si dávám stažené věci z internetu a různé.
d: se udělala mechanika, kterou jsem si ale přejmenoval na w: (jako writer) a je v Průzkumníkovi hezky dole.
Na ten velký jsem následně přemístil všechny ty instalace, co byly na c: (1,5 GB) a tím jej i krásně uvolnil.
V šoku jsem z toho, kolik zbytečností se spouštělo "po spuštění" (snad 50 procesů), ale i to jsem trošku zreguloval. Jen u některých věcí nevím, jestli jsou potřebné pro běh nb a připojení k síti. Třeba ne a mohly by se vypnout též.
Předesílám, že mám HP, ale asi to bude podobné.
Asi už su otravný , ale...
- kupoval jsi ho osobně nebo na dobírku?
- paměť jsi rozšiřoval sám (není vlezení dovnitř porušení záruky?), nebo ti to dodal takto už prodejce?
Díky, snad moje poslední všetečné dotazy před nákupem...
Vůbec ne, od toho je poradna, a já ochotně odpovím i na další otázky.
Notebook jsem objednával přes www rozhraní obchodu www.asus.as (je českej) a bylo to s dopravou, tuším DPL (nebylo to DHL, ale něco co spolupracuje s Českou poštou). Paměť mi rozšířili, tj. instalovali přímo oni (tedy prodejce), je to taková finta (aspoň u nich), že práce je sice zdarma, ale protože byl notebook původně osazen 1*512MB a já chtěl 2*1GB, zůstal mi ten původní modul (a musel jsem ho zaplatit).
Pavel
P.S.: Jinak instalování vlastní paměti není (obecně) považováno za porušení záruky, ale je dobrý se o tom dopředu ujistit, doporučil bych mailem, abys měl "doklad".
Díky
Takže u mě problém s přebytečnou RAMkou nehrozí, chci-li rozšířit 512 na 2*512...
Jasně, jenom doplatíš jeden modul. Paměti mi běži v dual channel režimu, předpokládám že ti taky dají stejný moduly, ale radši se předem ujisti. Přeju hodně spokojenosti s tímhle miláčkem!
Pavel
Tak, dneska se konečně (po problémech s dodávkou do ČR ??) stávám spokojený uživatel stejného NB. Akorát RAMky mám jen 1GB.
První postřehy:
- lesklá obrazovka mi nevadí, ty barvy stojí za to
- po zvukové stránce (integrované repráčky) nic moc, ale po připojení slušnějších sluchátek je zvuk (v rámci možností) OK
- předinstalovaného Nortona (Internet security) - AV, FW jsem tam zatím nechal, ale protože "předplatné mám jen na 1/4 roku, asi co nevidět půjde pryč (a místo něj Kerio + jiný AV)
- zatím jsem se nerozhodl, co udělám s ASUS Live Update...
Vítám tě mezi námi šťastnými. Jsem rád, že displej hodnotíš kladně, podání a úhly jsou prostě skvělý. Až ho budeš mít dýl a trošku si ho protáhneš, zkus se mrknout na teploty. Zjistil jsem, že po zapojení externí usb klávesnice se mi dost přehřívá (disk 59°C).
Mohl bys třeba i otestovat výdrž na aku a porozhlídnout se po něčem na podtaktování (NHC, Power4 Gear, SpeedSwitch XP, ...).
Pavel
P.S.: Používám NOD 32 "month-only edition"
A já myslel, že notebook byl pro dceru... Jo, to jsou ti tatínkové, co kupují dětem hračky, s kterými si pak sami hrají....hehe.
Je pro dceru, ale musím jí to rozchodit/nainstalovat a zazálohovat. V pondělí si už ho bere s sebou.
To zname. Je to pro dceru, ale napred jej musim doladit, nainstalovat, ...
Asi tak za 3 roky, az si budu kupovat novy ho dostane
e-e
MB není nic pro mě. Je sice pěknější než PC, ale na klávesnici bych si těžko zvykal (potřebuju širokou, s numpadem). A jako hráče by mě neuspokolila grafická karta, disky, zvukovka. Popřípadě uspokojila, ale pak by to bylo jako celek za dvonásobnou cenu jako stolní PC.
Akorát to ticho, to ji budu závidět
Tady jsou všechny ovladače pro A6JC: http://support.asus.com/download/download_item.aspx ?model=a6jc&product=3&type=all&SLanguage=cs-cz
Pavel
Dík za link - ale myslím zatím nebudu do ničeho rýpat
Po základním nastavení jsem céčko ghostnul a následně šel Norton z disku...
Pavle, co s tím ASUS Live Update? Defaultně tam mám nastaveno týdenní kontrola - ale má to smysl mít zapnuté? Když bude noťas vyladěn, proč cokoliv měnit? Nějaké divočiny v rámci honby za posledními ovladači pro 3D hry se konat nebudou. Máš to zapnuté nebo vypnuté?
ad wifi sítě: doma jsem sice na wifinu napojen, ale je to pouze "forma získání internetového připojení". Následně signál doma routuju a PC se připojují cat-5 (myslím...) kabely. Ve Windowsech mě nasíralo neustálé objevování nových wifi sítí v okoli - tak jsem komunikaci vypnul. Na škole si to zase může zapnout, pokud je MUNI pokryta wifi signálem. Stejně tak na privátě.
Dotaz laika: jak NB vypínáš? Zaklopením víka, Fn+F2 nebo tím síťovým vypínačem? Stačí zaklopit víko a vytáhnout z elektriky? Nebo to vypínáš poctivě síťovým vypínačem?
Asus Live Update mi šel z disku. Noťas je vyladěnej, ručně si můžu stáhnout aktualizace taky, čím míň toho běží tím líp.
Tos mě teda dostal! Já ho vypínám normálně přes Start-Vypnout. Reakce na zavření víka se dá nastavit v power managementu (jak se to řekně česky? aha: možnosti napájení).
Pavel
To vím, myslel jsem spíše, jestli ho vypínáš úplně nebo hibernuješ...
Sice nejsem Pavel
Ja Notebook ani nehybernuju, pouze jej poslu do usporneho rezimu. Stejne si chudak ode mne moc neodpocne...
Pokud bych jej mel vypinat na delsi dobu, pak je na zvazeni, zda uplne vypnuti nebo hybernace. Pri velikosti RAM 1GB a vys uz hybernaci cas ke spusteni neusetris. Jedine plus pro hybernaci je moznost ulozeni rozdelane prace a vratit se k ni bez nutnosti opet vse spoustet.
Co se tyka nastaveni tlacitek - tlacitko napajeni mi posle notebook do usporneho rezimu, stejne tak jako zaklopeni vika. Ale radeji jej napred uspim a pak zaviram, protoze se mi uz stalo, ze se po zavreni neuspal a pak si pres hodinu funel do brasny a o mu dobre urcite neudelalo.
Fn+F4 (u mne) mam nastaveno na hibernaci. Notebook vypinam Alt+F4, Enter (pokud jej chci opravdu vypnout)
Pokud jdu pryč na krátkou dobu, zavřu víko a on se uspí (teda myslím že jo, nijak jsem to nezkoumal), ale obvykl ho vypínám úplně.
Pavel
P.S.: Takhle tichej noťas jsem ještě nezažil.
Zdravim vsetkych
Pred dvoma tyzdnami som sa na zaklade tejto recenzie rozhodol kupit tento nb. Musim povedat, ze je to fakt skvely kusok s velmi dobrym pomerom cena/vykon. Avsak natrafil som na jeden pre mna dost zavazny problem. Pokusil som sa ho napojit na TV a prepojenie zlyhalo. Uz som par pc pripojil k tv ale toto je prvy /zial bohu moj/ ktory asi nepripojim. Problem je v tom,ze nech vyberiem akykolvek rezim, ci uz klonovanie, dual view alebo single TV a nastavim si frekvenciu na PAL B, resp. vyskusal som hadam vsetky mozne, tak to prepojenie aj tak nefunguje. Tak som sa pokusal aktualizovat ovladace graf. karty z orig www stranky nvidie, no a ku podivu, nejde nainstalovat ani jeden z novych, alebo aj starsich ovladacov okrem toho, ktory mam na orig. cd od Asusu. Samozrejme zvolil som spravny typ gk Geforce Go mobile 7xxx. Skusal som aj odinstalovat stare ovladace a instalovat novy ale bezuspesne. No neviem ako na to dalej.
Velmi by mi pomohlo ak by niekto napisal ake ma skusenosti s pripojenim tohto nb k TV. A ci sa mu podarilo updatovat ovladace gk a ak ano, z akej lokacie.
Dakujem
To jsem rád
Jenom se zeptám, ten kabel je určitě v pořádku? Dostaneš nějakou chybu, nebo to prostě jen nefunguje? Není problém v TV? Jinak konkrétně asi neporadím, tohle já nikdy nepotřeboval a nemám ani kabel ani znalosti na to, abych to propojil.
Aspoň malá vzpruha: Co mi funguje je příjimač digitálního tv pozemního vysílání Yakumo Quick Stick dvb-t. Nevím jak jste na tom v SK s digi, ale tady v CZ už leccos jede.
Pavel
Mám stejný problém, taky jsem se nepřipojil k TV a tak hledám pomoc na netu a nebo v prac dobu zavolám na linku tech.podpory. Toto připojení potřebuji pro prezentaci. Pokud někdo ví jak na to, tak moc prosím napište. Děkuji.
Zobrazuje sa nieco na TV ked bootuje notebook? Skusili ste S-video i redukciu iba na cinch?
Rad bych se zeptal na trochu divnou otazku - muze mi prosim nekdo rict, jak velke a tezke ma tento notebook napajeci trafo?
Má ho dcera na škole, tak jen "po paměti" střelím: 15x4x3 cm, váha 30 deka.
Schválně, o kolik jsem se sekl... až to Pavel přeměří a převáží
106x29x28 mm. Váha neznámá.
Pavel
Jen 10 cm?
Tak to mám dost blbej odhad. Budu muset začít raději všechno poctivě přeměřovat, než někde něco plácnu
Děkuji. Bál jsem se, že to bude "cihla", jakou znám z některých starších Asus notebooků :)
Jů, tady někdo poděkoval. Nestává se často
Pavel
Otestoval jsem výdrž na aku a rovnou říkám: slabota
Podmínky testu: aku na 100 procentech, WinXP SP2, všechny ovladače, připojení na Net (pcmcia Optionen Globetrotter, T-Mobile EDGE, Opera 9.1; procesor podtaktován na 1 GHz, grafická karta podtaktována na 100 MHz (pomocí orig. ovladače, odblokováno pomocí "Coolbits").
00:00 100,00%
00:33 77,00%
00:41 73,00%
00:53 68,00%
01:00 64,00%
01:04 62,00%
01:11 59,00%
01:15 57,00%
01:22 53,00%
01:28 50,00%
01:32 48,00%
01:39 45,00%
01:43 42,00%
01:47 40,00%
01:54 37,00%
02:00 34,00%
02:07 30,00% <-- varování: Ihned ukončete, ..."
02:11 28,00%
02:17 25,00%
02:23 21,00%
02:27 20,00% <-- sám přešel do úspornýho režimu ("uspání")
Pavel
Já nic podobného zatím nezkoušel (nebyl důvod...)
NB dcera provozuje v blízkosti 220V (doma, škola, privát). A pokud je zásuvka poblíž, je rozumné ji využít. 2,5 hodiny není moc... ale zase to není (IMHOj.) úplná slabota, když se dá 2 hodiny pracovat. Co jas obrazovky? Jak jsi měl nastaven ten?
smutný joke:
Jestli se konkrétně u tebe nemění zásoba energie až příliš v teplo
No podle mýho to slabota je, když jsem podtaktoval procesor i grafiku. Jas displeje zhruba v polovině. Možná by pomohlo dát dočasný soubory (Opera) do ramdisku, tím by se výrazně omezil provoz pevnýho disku (ale stejně by se točil dál). Při normálních podmínkách by cca 2,5 hodiny byla "normální hodnota", ale při podtaktu mi to přijde zatraceně málo...
Pavel
S tebou uvadzanými časmi nemozem suhlasit. Mam tento book asi pol roka a vydrz baterie ma pozitivne dost prekvapila. Pri pri bežnom surfovani so stiahnutym jasom na polovicu, sem tam nejaky download a v pohode sa dostanem na 4 hodiny. Pri pozerani divix to je okolo 3 hodin
Hm, to klidně můžeš, nesouhlasit. Moje časy jsou na mým noťasu za uvedenejch podmínek. Jsem rád, že jsi na tom líp.
Pavel
Vrazím dotaz sem...
Dcera pojede (s tímto noťasem) na půl roku studovat do zahraničí. Jelikož ho už má skoro 3 roky, pravděpodobně by to chtělo novou baterku (přestože minimálně v 95% je připojena na 220V).
Dívám se a vidím tuhle: http://www.asus.as/notebooky/prislusenstvi-nb/bate rie/oem-baterie-li-ion-pro-asus-serie-a3-a6-a7-8-c lanku-4400mah.html (snad je to správná...)
Cena nic moc a tak se chci zeptat na zkušenosti s neoriginálními baterkami, popřípadě nějaký link na něco prověřeného...
Díky