Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zálohování fotek na hdd

Ahoj lidičky,

příbuzná má velký množství digi fotek, zatím jsou kromě PC zálohovaný na několika DVD (další budou přibývat). Chtěl bych je ještě zálohovat na externí pevnej disk. Je rozumná tahle myšlenka? Zabalil bych fotky RARem bez komprese, buď na danou velikost archivu nebo třeba po 100 kusech a s velkým zabezpečením archivu, aby byla vysoká šance je z toho archivu zase dostat v případě jeho poškození.

Co vy na to?

Pavel

Pokud jsou fotky v JPEG, nema dalsi komprese moc velky smysl a znesnadnuje pristup.
Takze externi HDD ano, ale je zbytecne to kompresovat. Na 100GB disk se vejde pomerne hodne fotek...

Pak je taky oazka, zda ma smysl fotky drzet v maximalnim rozliseni, ve kterem byly vyfoceny. Spousta fotek je jen na prohlizeni, asi je nikdo nebude tisknout. Takove rozliseni 1600x1200 je na podobne pripady dostatecne, i kdyby se stalo, ze by nekdo chtel ty fotky delat. A velikost souboru kolem 500kB misto 2-3MB pri 5Mpix je dost velky rozdil

Měl bych taky otázečku k archivaci na externí disk: jak dlouho to na tom disku - teoreticky - vydrží bez poškození? Když bude disk ležet v šuplíku ve stole. Osobně myslím, že určitě hooodně dlouho, spíš mám obavy, abych to měl po letech do čeho připojit (IDE).

Jinak bych zálohám na DVD nevěřil ani za ... cokoliv. Ani uložení v černé krabičce nezabrání, aby po pár letech bylo čitelné. Někde jsem četl od speciálních CD na archivaci dat, se zlatou vrstvou. Bohužel nevím, zda to opravdu existuje a kolik to stojí. Nevíte někdo o něčem takovým? Máte s tím nějakou zkušenost?

podle mě je zálohování na HDD ne zrovna bezpečné. Přece jen je to elektronická součástka a hrozí její poškození - pád, ESD, ukradení, atp.

Já zálohuju na DVD-RAM a myslím, že to je zcela nejlepší médium na zálohy. Samozřejmě že o ta média pečuju s velkou láskou :-)

Já zálohuju na DVD-RAM a myslím, že to je zcela nejlepší médium na zálohy.

Ja taky. Otazka ale byla ohledne komprese fotek na (jakekoliv) zaznamove medium. Takze polopate: vytvorit na zalohovy disk (placku) adresare napr. dle data porizeni, pak do nich nakopirovat originalni fotky. Nepouzivat zadne komprimacni algoritmy (uz jen z hlediska "vypadku" dat - lip se to repairuje nestlacene). RAMky jiste vyzkouset ;-)...

Copak jsem tu jedinej komu něco říká redundantní info připojený k datům z důvodu opravy chyb při čtení dat? Jde o to, když nastane fyzická chyba dat (poškození), tak za jistých okolností jde data obnovit na základě redundantních dat - to je právě to

a s velkým zabezpečením archivu, aby byla vysoká šance je z toho archivu zase dostat v případě jeho poškození.

o kterým mluvím.

Pavel

Jediný tu nejsi, jsem tu ještě já, Máslo. Většího paranoika co se týče ztráty dat vypálených na DVD bys tu nenašel.

Takže v případě cenných (= mnou pořízených, nenahraditelných) dat kromě druhé bezpečnostní kopie DVDčka vypálené na jiné vypalovačce (jo mám dvě vypalky připojené k PC) a vypálené na jinou šarži médií, je pro mě pravým požehnáním program DVDisaster.

www.dvdisaster.com

Tvoří opravné kódy algoritmem reed-solomon, redundanci si určíš sám, používám 10%-15%.

Médium musí být vypáleno disk-at-once.

Pokud to nesplňuje, je dalším skvělým pomocníkem www.par2.net (doporučuji Quickpar 9.1) který narozdíl od DVDisaster nepracuje na úrovni celého média ale s jednotlivými soubory.

Tak čest.

OK, pluska používám radši než mínuska, to už mi kdosi kdysi poradil. S tím poškozením archivu máš pravdu, to si uvědomuju.

Kdysi jsem se setkal s (podle mýho) geniální myšlenkou, šlo tehdy o ochramu obsahu disket proti poškození, ale šlo by to aplikovat i na cd/dvd. Bylo to docela jednoduchý. Disketa se vzala jako množina sektorů a tak se s ní i pracovalo, na úrovni sektorů a ne souborů. Pro zabezpečení n disket s daty se jich použilo n+1 tak, že na prvních n se uložily data a pak se to prohanlo nějakým SW, kterej (tuším) dělal jednoduchou operaci (snad XOR) postupně s celým obsahem následujících disket, až prošly všechny diskety tak se výsledek zapsal na tu poslední n+1. Pak v případě nečitelnosti diskety se zase všechny prohnaly tím algoritmem (kromě té vadné) a její obsah se dopočítal. Myšlenka prostá a geniální...

Pavel

P.S.: Programátoři, můžete se toho ujmout :-)

To ma vzdy svoje hranice co sa tyka poctu poskodenych sektorov a moznosti opravy, zavisi od toho kolko tych redundantnych informacii mas (a nie je dobre jednoduche XOR).
Ako som pisal na HDD ak odidu sektory, tak je to napr. poskrabanim celej stopy, takze zvykne byt vadny cely kus zasebou iducich sektorov, takze tych redundantnych info by tam mysela byt kopa. To uz pri extremnej paranoi mi pride lepsie pouzit redundanciu 100% - a na to nepotrebujes ziaden program, urob si na tom HDD 2 oddiely, a vsetko si nahravaj 2x, raz na kazdy oddiel, redundancia 100% a ked sa na nejakom mieste vyskytnu chybne sektory tak mas data este na tom druhom oddieli.:-)

Jo i ne. Jsou i jiný zúůsoby jak se vyhnout shlukům chyb v přenosovým kanálu, např. zapisovat data (bity/byty) do dvourozměrnýho pole po řádcích a ukládat je po sloupcích. Čtení probíhá naopak. Pak se shluk chyb změní v jednotlivý chyby daleko od sebe a je to...

Místo dvou oddílů na jednom fyzickým bych si teda radši doporučil dva fyzický :-)

Pavel

Podotknul bych, že ať zálohuješ na cokoliv, stejně se doporučuje
zálohy časem překopírovat na jiná, novější média. Třeba 5 let starým DVD
bych už moc nevěřil, kdybych měl na nich cenná data. Asi bych šel do HDD,
nic bych nebalil a to ani bez komprese.

1) uložil bych to na externí disk /druhá záloha/
2) chránil bych to a verifikoval správnost md5 součtem /total commander umí/ nebo např. komerční accuhash
3) smířil bych se s tím že to prostě musím ještě smahnout na dvd /třetí kopie/. tam bych možná použil ten winrar nebo sw co je určený na zálohy na dvd /backuptodvd/