Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jak je to s rychlostí routerů (nejde mi o mbity)

Jde mi o to, doma UPC 60/6, stařičkej aušus WL-500Gp (pouze B/G), přičemž jsem poslední dobou nabyl dojmu, že potřebuju nový notebook, jelikož se internetové stránky načítají pomalu/reagují pomalu. Notebookem to ale není, nedávno jsem navštívil restaurační zařízení poblíž, kde mají stejný net a stránky tam reagují podstatně rychleji (router mají také B/G - nějaký TP-link).

Teď má otázky:
Hledali byste problém v routeru nebo někde jinde?(měření na rychlost.cz dopadají velmi podobně)

Je rozdíl jakou rychlostí jsou routery schopny routovat? Myslím tím, zda to ovlivňuje rychlost hardwaru v routeru (asi nejvíc procesor) nebo je to jedno a mělo by to být stejné?

hw. urcite ovplyvnuje rychlost routra a rozdiely tam samozrejme su, pri browsovani by si to ale rozhodne nemal poznat

mozne priciny - mas na routri nastavene nejake pravidla (filtrovanie, port-forwarding, qos,...)
mas zarusene wifi a prejavuje sa to znizenim rychlosti.

Jej, to sem zapoměl napsat, signál mam snad dobrej (dle měření okolo -50db) a podařilo se mi vybrat kanál tak, že na sousedních kanálech nic není.

Pokud tedy záleží na hardwaru a já už mám letitou mršku, tak jí s radostí vyměním. Jaký router mám pořídit, který bude rychlý? Existuje nějaký parametr, dle kterého by to šlo porovnat? Na ceně až tolik nezáleží, řekněme do 5tis.

Shledávám vpořádku:

Odpověď od 192.168.1.1: bajty=32768 čas=24ms TTL=64

Statistika ping pro 192.168.1.1:
Pakety: Odeslané = 102, Přijaté = 102, Ztracené = 0 (ztráta 0%),
Přibližná doba do přijetí odezvy v milisekundách:
Minimum = 21ms, Maximum = 115ms, Průměr = 32ms

podla mna to je v poriadku tiez.

velke packety ti bude aj tak fragmentovat, takze vacsie cisla nema moc zmysel davat

-este je mozne, ze kvoli odrazom rusis sam seba (to odstranis tak, ze skusis znizit vysielaci vykon na routri)
-no a este mozes skusit vypnut sifrovanie (len pre test), je mozne, ze to ten routrik fakt nestiha

Snížil sem vysílací výkon, ping se zvednul na dvojnásobek, tak předpokládám, že to nejni dobrej nápad.

-no a este mozes skusit vypnut sifrovanie (len pre test), je mozne, ze to ten routrik fakt nestiha

To sem ale dobrý trdlo, tohle mě mělo napdanout, po vypnutí šifrování je to jako blesk, já už mám tedy jasno - je potřeba nový router.

To bude zrejme nieco ine, kedze sifrovany download ti ide normalne rychlostou 15Mbps.
Je celkom bezne, ze nizky traffic vytvori nizsiu LQ (Link Quality) a vacsii traffic hodnotu LQ zvysi. Napriklad ked prenasas len sem tam nieco (nap pri browsovani) moze byt LQ niekde v okoli 40% a pri downloade nejakeho vacsieho suboru moze LQ stupnut na 80%.
Nizke LQ dava celkom dobre zabrat sifrovaciemu engine, kedze mu vysledok nesedi.
Vypnutim sifrovania sa urobi len to, ze sa procesor v routri (alebo na wifi karte) nezdrzuje vypoctami a rovno posle poskodeny ramec do haja.

Je rozdíl jakou rychlostí jsou routery schopny routovat?

parametru se říká throughput: http://www.smallnetbuilder.com/component/option,co m_chart/Itemid,189/
výrobce tyto reálné rychlosti neudávají, ale dají se měřit.
ovšem nastavení více filtrovacích podmínek a obsluha dalších wifikrámů nebo usb portů propustnost routeru dále snižuje.

tvůj zastaralý router je pro tvou placenou rychlost zcela nesmyslný. ještě na hranici jsou dnešní lite-n routery za 500,-
pokud bys plánoval připojit více notebooků, chce to vzít víceanténový typ s mimo technologií. pro tebe aspoň wr941, nebo vyšší gigabitové modely.

se internetové stránky načítají pomalu/reagují pomalu. Notebookem to ale není,

řek bych že má na tom taky svůj podíl. spyware, parazitní doplňky v prohlížeči, nesmyslé automaticky spouštěné updatovače a monitorovače = klasický domácí zamořený systém.

edit: já u toho žeru, a pak přicházím s křížkem po svačině.

Díky za hodnotný příspěvek, vůbec nevadí že trochu později, stejně jsem musel dost googlit, abych jej dokázal vztřebat.

Skvělá informace s tim troughputem. Koukám že jediný TP-link na seznamu má "jen" 122,7 Mbps a jsou tam modely co mají přes 600 Mbps. Nemělo by smysl se spíš kouknout po těchto? Nebo je 100 už pro běžného smrtelníka k nerozeznání, tedy vpohodě?

aspoň wr941, nebo vyšší gigabitové modely.

Co je myšleno tím vyšším gigabitovým modelem? Nějaký router na 5Ghz? Dokáže to vůbec přijmout běžná wifikarta v notebooku?

tvůj zastaralý router je pro tvou placenou rychlost zcela nesmyslný. ještě na hranici jsou dnešní lite-n routery za 500,-

To je mi jasný, ale já rychlejší, co do maximální přenosovérychlostim, nepotřebuju. To že platím toto je proto, že to má UPS v paketu s nějakou klasickou nabídkou telky, jinak bych se vpoho spokojil s desetimegabitem.

řek bych že má na tom taky svůj podíl. spyware, parazitní doplňky v prohlížeči, nesmyslé automaticky spouštěné updatovače a monitorovače = klasický domácí zamořený systém.

Co dělá ten spyware když přídu do tej hospody kde to švihá? Fláká se a dává paňáky s updatovačema a monitorovačema? :-):-):-) (to jen pro odlehčení)

uvedený wr1043 je už starší kousek (se stejným broukem uvnitř jako wr941), jen s gigabit lan rozhraním.
nazvěme to raději "gigabit kompatibilní" model, jistě si nepředstavuješ že nejlevnější krabička uroutuje totéž co procesor s poněkud vyšším taktem a 10-násobným příkonem.
čili nic ti nebrání vzít novější a dražší asus z tabulky nad ním, nebo nejnovější a 2.5x dražší tplinkové modely i s 5ghz pásmem - ale k čemu?

pokud ti prakticky stačí i ta rychlost, ke které dobelhá tvůj starý router s vypnutým šifrováním, pak vem něco z kategorie "za 500": wn-220r, tl-wr741nd, nbg-416n
jestli doma připojuješ více notebooků a nechcete řešit propustnost wifi, vem aspoň wr841.