Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Konec podpory Windows XP - přejít na Linux?

Dobrý den, prosím o radu v následující věci: 8. dubna 2014 končí podpora Windows XP. Zatímco můj více než desetiletý stolní počítač s Win XP se již chystá do důchodu a byla za něj pořízena náhrada s Win 8, tak můj netbook, rok výroby 2009 (rovněž Win XP, CPU 1,6 GHz dvoujádro, 1,5 GB RAM, grafika 224 MB), ještě své odslouženo nemá a byl bych rád, kdyby ještě pár let fungoval. Nikoliv však s neaktualizovaným operačním systémem. Proto se chci zeptat, doporučili byste mi za daných okolností přejít na Linux? Nevadí z hlediska bezpečnosti, když kromě Linuxu zůstanou v počítači nepoužívané již déle nepodporované XP? Nemám s tím žádné zkušenosti, sice jsem vyrostl s Windows, ale Linuxu se nebráním. Děkuji za názory.

To je mi jasný, ale předpokládám, že nezáplatovanej operační systém bude děravej jako cedník. Proto uvažuju o přechodu na Linux. Jen si nejsem jistej, jestli to ten netbook utáhne a zda může koexistovat na jednom počítači s XP, aniž by ten XP i při nepoužívání představoval bezpečnostní riziko.

Chci se s tím poprat sám, akorát netuším, jak to funguje, protože jsem ještě nikdy operační systémy neinstaloval - jestli musím XP vykopnout, aby tam mohl přijít Linux a nedávalo mi to tedy při zapnutí vybrat, s jakým operačním systémem to chci spustit, udělám to.

co jako co administrovat. Operační systémy nejsou žádná byrokracie. Hádám, že instalatéra nepotřebuje.

Od srpna,letošního roku,mám nainstalovaný OS Win XP Pro SP3,bez jediné záplaty,včetně IE 8.Na 99% používám Operu 12.16.
Mám jedině nainstalovaný NET Framework 4.0.
Aktualizace mám vypnuté,což se občas projevuje hlášení,že PC může být ohrožen.
Mám sice stažený WXP SP3 Roll Up 10.2013,ale zatím jsem ho nenainstaloval.
Prozatím jsem neshledal jedinou chybu v fungování PC:-)

nezáplatovanej operační systém bude děravej jako cedník

ale houby.
zásada je nepoužívat pochybné součásti systému od ms (internet explorer, media player)
potom už potřebuješ jen chránit systém, respektive jeho trvale běžící služby, které by šly vzdáleně napadnout. záplata na to vyšla v roce 2008 (ms08-67), kvůli své neschopnosti ji za 4 roky opravili (ms12-054).
všechny ostatní aktualizace jsou nesmysly.

(co taky chceš za aktualizace od firmy, které se povedlo zakázat autorun už za 10 let)

Jezdím na W2000 SP4, nějakou tu řádku let se nezáplatuje a potíže neshledávám, neexistují.
Stačí mi free AVG, pro jistotu SpyBot, SpywareBlaster, SAS. Jako vrchol paranoiy
mám Spy Watcher jako součást Free Spyware Scanner, kdyby mi něco chtělo otevřít standardní příponu
nějakým jiným programem, ale to už je všechno extrém kvůli netbankingu. Po 8 měsících jsem z nudy udělal
z jiného systému kompletní scan všemi programy o kromě tracking cookies nic.
Prostě stačí být jen trochu, trochu opatrný.

jestli musím XP vykopnout, aby tam mohl přijít Linux a nedávalo mi to tedy při zapnutí vybrat

Jde mit na pocitaci dualboot, ale nedoporucuju to a obzvlast ne na notebooku.

Nez zacnes prechazet na linux, tak si zjisti, zda se tam daji provozovat aplikace, ktere pouzivas, aby ses pak nedivil.

Neexistuje zadny realny duvod ani z hlediska bezpecnosti, proc prestat pouzivat Windows XP kvuli tomu, ze jim konci podpora, samozrejme rozumej pro domaciho uzivatele, u firemnich uzivatelu je to samozrejme o necem jinym a tem prechod zajisti nejake jejich IT oddeleni, ty si sami nic instalovat nemuzou ani nesmeji.

Na druhou stranu, pokud nepouzivas zadne spesl aplikace a nebojis se naucit se zase neco noveho, tak neni ani duvod proc neprejit na linux, doporucuju Ubuntu bud ve verzi 12.04 LTS nebo pockat do jara, kdy vyjde dalsi LTS.
Vicemene nabizi Ubuntu stejnou funkcnost jako Windows, ale je slozitejsi nastaveni. Neni MS Office myslim 2007 a novejsi se pres Wine rozchodit nedaji (kdyztak me opravte) a neni Internet Explorer (kdo by ho taky na linuxu pouzival).
Nahradou je spousta linuxovych a multiplatformnich aplikaci.
Hry funguje vetsina DX9 her pres PlayOnLinux, ale to stejne nebude na notebooku potreba.

Jde mit na pocitaci dualboot, ale nedoporucuju to a obzvlast ne na notebooku.

Nechápu proč! Klidně to takhle můžeš udělat, stačí mít na disku pro linux dost místa. Pokud ty XP se nebudou připojovat do sítě tak nepotřebují žádné aktualizace ani antivirák a můžeš na nich provozovat aplikace na které si zvyklý. Časem třeba zjistíš že je vlastně na nic nepotřebuješ. Nové linuxové distribuce např. Mint jsou už intuitivní a kdo je zvyklý na winXP tak si s tím poradí také. Ostatně na vyzkoušení nemusíš instalovat, stačí spustit z DVD nebo USB a až na neúplnou lokalizaci ti bude vše fungovat (alespoň si ověříš zda ten NB je s daným linuxem kompatibilní).

stačí mít na disku pro linux dost místa

na vyzkoušení nemusíš instalovat, stačí spustit z DVD

Takze jsi vlastne odpovedel, nema zadny smysl mit na notebooku (vlastne i na pocitaci) dualboot. Jiste muzes mi oponovat specialnim pripadem, kdy uzivatel chce delat pod linuxem, ale nejaky specializovany program ma jen pro Windows. Ale to neni tento pripad, prebootovavani se mezi systemy je chvili zajimave a pak to zacne byt neuveritelne otravne. Driv to byla nutnost, ale dneska mas vykon pocitacu tak velky, ze muzes v 99% pouzivat virtualizaci a spoustet teda druhy system jako "program".

Nové linuxové distribuce např. Mint jsou už intuitivní a kdo je zvyklý na winXP tak si s tím poradí také.

Nesouhlasim, pominu, ze nez Mint, tak urcite radeji Ubuntu. (Odesel jsem od Mintu, az prilis casto jsem se hrabal v konsoli.) Porad jsou Windows o hodne trivialnejsi, vidim to sam denne, protoze linux aktivne pouzivam. Tak kde na windows spustim a jedu, na linuxu stravim minimalne hodinku konfiguraci. Priklad z posledni doby "tearing" (vodorovne cary pri prehravani videa na monitoru), na Windowsech nainstalujes driver pro GK v mem pripade NVidia, spustis video a koukas, na linuxu si musis zkonfigurovat drivery GK s monitorem, aby to zmizelo. Na Ubuntu je diky tomu, ze je to nejpouzivanejsi na netu halda navodu, takze to neni vetsi problem, ale nejsem zacatecnik, toho to muze pekne potrapit.

muzes v 99% pouzivat virtualizaci a spoustet teda druhy system jako "program".

Souhlas. To 1%, kdy se virtualizace nehodí, budou nejspíš hry. Ty je opravdu vhodné spouštět v nativním OS. Zvlášť na slabších strojích, aby z nich bylo možné vyždímat vše. Jinak ale pracovat na XP virtuálně pod Ubuntu je úplně v pohodě. Používám tak balík Xilinx ISE (syntéza VHDL). Nevýhoda může být v případném nedostatku RAM (aby zůstalo něco hostujícímu OS).

No chce to mit aspon 4GB RAM, to je na rozumnou virtualizaci asi takovy minimum.

Jinak jsem zkousel par her primo pod linuxem pres Wine (PlayOnLinux) a docela uspech, ale samozrejme bohuzel zatim jen DX9 hry, takze pro klasickeho hrace, co sjizdi novinky to rozhodne neni, ale DX10 a vyssi nebehaji ani na XPeckach, takze z tohoto pohledu je to jedno.

kdy uzivatel chce delat pod linuxem, ale nejaky specializovany program ma jen pro Windows

Nechci být jízlivý, ale těchto programů je většina ;-) S Linuxem jsem to zkoušel mnohokrát, ale pro mě je to naprosto k ničemu (leda k bezpečnému prohlížení www - a to nakonec mohu i ve Windows, třeba použitím režimu Try & Decide z acronisáckého bundlu). Abych rozjel pod Linuxem DOSácké programy s podporou moderních tiskáren - a mohl obratem data sdílet ve Windows sítích - to bych se dříve rozmnožil pučením.

Přece nebudu pár roků před důchodem všechno předělávat (a hlavně za spoustu peněz kupovat a ročně komerčně updatovat). Co dokáže 25 roků stará dBASE, nesvede spousta programů současné doby :-pPikantní je, že nemá nejmenší problém s tiskem v Win7/64 sítích, na USB tiskárnách, v češtině :-p

Souhlasím, pokud to bude používat jako rychlý psací stroj teba s Ubuntu, tak stačí oddíl s ext4 o velikosti 5 GB. Má praxe napovídá, že ani není nutné vytvářet swap file. Nehledledě na to, že záloha nainstalovaného Ubuntu s evejd ena jedno CD, slovy do 700 MB. A vo tom to je ....

Rudý, nemůžu s tebou souhlasit. Co je třeba nedoporučitelného na tribootu s Grub4dos nasazeném na notebooku, kterým mám možnost volby spuštění např. Win7, Linux Slax, Linux Ubuntu?
Je fajn, že jsi mu dal tip na Ubuntu LTS, určitě stojí za to vyzkoušet a XP používat okrajově. Použít může Libre Office.

Spatne je to, ze musis restarovat pocitac. Pred par lety bylo zprovozneni VMware vyzvou samo o sobe, natoz v tom neco provozovat, dneska mas Virtualbox zadarmo a v pocitaci dostatecnej vykon na pohodovy chod virtualizovaneho systemu, pro dualboot uz neni vyjma okrajovych vyjimek zadny duvod. (uz jsem to tu psal.)

.... tak můj netbook, rok výroby 2009 (rovněž Win XP, CPU 1,6 GHz dvoujádro, 1,5 GB RAM, grafika 224 MB), ještě své odslouženo nemá a byl bych rád, kdyby ještě pár let fungoval.

Vycházím z tohoto konkrétního požadavku, netbook se patrně na hry nepoužívá, na práci ano. Tam většina linuxových distribucí vyhoví, ale za některé programy nemají odpovídající náhradu např. Photoshop, Autocad a pod. a nebo je na některé programy uživatel zvyklý i když náhrada existuje. Na 1,5 GB RAM se VirtualBox prakticky moc provozovat nedá, dualboot ano.
Co se týká Ubuntu a Mintu (který z ubuntu vychází) mám obrácené zkušenosti: s Ubuntu 13.04LTS jsem problémy měl i když ne zásadní, Mint 15 a nyní 16 chodí perfektně na tak rozdílných strojích jako víc než 10letá vykopávka se Sempronem (Mate 32bit) nebo nový s Intelem i5 (Cinamon 64bit). Navíc je mnohem přehlednější a subjektivně i hezčí a podobnější winXP. Terminál se používá spíš vyjímečně, v repozitářích je programů spousta. Zatím co instalace a hlavně odladění winXP se všemi programy byla práce na dva dny, instalace Mintu trvá půl hodiny a případné změny podle svých požadavků také 1/2-1hod. Ale je to samozřejmě věc názoru, každému může vyhovovat nějaká jiná distribuce.

Ono je treba oddelovat system a grafickou nadstavbu, Cinnamon se da nahodit i na Ubuntu. Osobne se mi taky moc libil, ale padaly na nem hry (Wine - PlayOnLinux), takze jsem se vratil ke KDE, ktere pouzivam. Nepouzivam ale vyslovene Kubuntu, nechavam treba lightdm misto kdm.
Gnome me nikdy uplne neoslovovalo, takze ani Mate. Na starych strojich pouzivam LXDE, pokud bezi, kdyz je i to moc, tak se da nasadit fluxbox.

Co člověk to různé zkušenosti a názory. Za sebe říkám, alternativy jsou fajn. Nikomu noc nenutím, nejsem tak zkušený, abych mohl příliš radit. Jen za mě říkám, že mi jednoznačně vyhovuje multiboot. Virtualizaci téměř vůbec nepoužívám. Mám to proti tobě opačně, fajn mi přijde Gnome. KDE prostředí mi příjde takové "zvláštní", jako by graficky nepříliš "user friendly". V Gnome upřednosťnuji klasické zobrazení a ne z mého pohledu zparchantělé Unity.

Pokud si dobře pamatuji, tak poslední LTS verze byla 12.04, nikoliv 13.04, jak píšeš. LTS má 5 letou podporu a v tom je fajn. Nasazuju to lidem se slovy "uvidíme se za 5 let". Za mě a za ně zatím OK. Jinak nová LTS má vyjít někdy na jaře.
K tomu Photoshopu by snad mohla být alespoň částečně použitelná alternativa pro chudé a nekradnoucí - Gimp.

Přesně tak. Jedu na Linuxu už hezkou dávku let. V práci jsem Windowsy zakázal, nainstaloval Linux a mohu tě ujistit, že někteří zaměstnanci vůbec nepoznali, že tam mají něco jiného. Dříve jsem používal Mandrivu + KDE, ta bouhužel projekt Mandriva naprosto zdechnul, tak nyní jsem spokojen s Fedorou 19 + KDE. Nevím co by se mělo jak kde konfigurovat v textových souborech (i když to dělám). Instalace proběhne bez problémů, po restartu vše běží jak má. Prostředí KDE je skvělé, nepadá a funguje. S Delfínem se všichni naučili intuitivně sami, FireFox a LibreOffice znali. Na grafiku používají GIMP a na střih videa Kdenlive, které nacpe do kapsy celé slavné Pinacle studio a na rozdíl od Pinacle Studia funguje a nepadá. Nic mi v Linuxu nechybí. Hry v práci hrát nesmí :-).

To je moudrá řeč, podepisuji. Nehledě na to že instalace Linoucha je pohodovější v klikacím distru. Nikdy jsme si nemysle, že mi Linux sedne. Vždycky jsem byl typickej wokenář. Teď nedám na alternativy dopustit a mají u mě otevřené dveře.

Mám KDE 4.11.3, zrovna nedávno přišla nová verze. Na KDE nedám dopustit, Gnome je teď v nových verzích docela nepřehledné, proto je nějaký fork podle starého Gnome. KDE je velmi stabilní a svižné prostředí. Má docela obrovské možnosti nastavení, ale je i dobře využitelné v defaultu po instalaci, nastavení je spíš pro fajnšmekry. Používám 9 pracovních ploch (3x3) a 3 takzvané aktivity (aktivita by se dalo říci, je celý soubor pracovních ploch). Prakticky nepamatuju, že by mi KDE sletělo na hubu, na rozdíl od Widlí, co jsou na zádech každou chvíli. Si můžeš stáhnout KDE z offic. repozitářů.

1. Vytvářej si průběžně zálohu OS, třeba každý měsíc. Když s eněco s XP pojebe, obnovíš to.
2. Přiber nějakou alternativu - Linux. Osahej Linux, časme uvidíš. Klidně to můžeš přepínat podle potřeby. XP jsou fajn, Linux taky ... zkoušej, nedej na předsudky, vytvoř si svůj názor a buď pokojený. Přeji ti to. ;-)

Zcela tomu nerozumím. Mám také desetiletého staříka s Win XP. V září jsem ho odpojil od internetu, obnovil z recovery, ponechal jsem sp1 a na psaní dokumentů a jako DVD přehrávač si nelze stěžovat. Za do mého notebooku, také s Win XP jsem měl Profesional sp3, vůbec jsem neměl zapnuté aktualizace. Bylo to lepší, jelikož to pořád neotravovalo, a já potom kromě aktualizaci nemusel řešit řekněme "doprcávky", které se mi tam natahaly např. Seznam lištička, různé toobary, primitivní stahovací prográmky, či nějaké utilitky od Apple atd. Nicméně všude kam se podíváte, tedy ve spojitosti s Win XP, případně když se zeptáte, zdali vůbec aktualizace dělat, řeknou Vám ne.

ponechal jsem sp1

špatně. nikdy se nedá vyloučit, že pc nebude časem potřeba připojit do sítě.

se mi tam natahaly např. Seznam lištička, různé toobary, primitivní stahovací prográmky, či nějaké utilitky od Apple atd

chyba není v těch windows, to "samo" ;-)

Nicméně všude kam se podíváte, tedy ve spojitosti s Win XP, případně když se zeptáte, zdali vůbec aktualizace dělat, řeknou Vám ne.

pokud čteš názory pc novinářů, nedejbože firemních it-managorů, podle nich bez aktualizací windows nastane konec světa. zcela ignorují nulový přínos stovek údajně důležitých aktualizací.
web ms rovnou vytváří atmosféru strachu, aby donutil firmy vyhodit desetitisíce za každý nový hw, nový systém a implementaci nových verzí aplikací.
proto je dobré, když si člověk uvědomí reálný stav - skutečně potřebná záplata je z r.2008, respektive 2012 - a místo paniky tu vytváří ostrůvek pozitivní deviace.

Já ho nemám připojený k internetu. Spustím ho opravdu jen ojediněle s tím, že do něj vrazím DVD shlédnu film ve VLC, a toť vše.

A potom, já při své práci: Office, VLC. Nic kritického v tom nevidím, zatím mě nezklamal. Neříkám, že sp1 je či není kritický.

Na hoře Jste psal, že nikdy člověk neví, kdy bude nutné PC do sítě připojit. Taky mi již na to došlo, potřeboval jsem časovou aktualizaci. Ta se udělala, prohlížeč také fungoval, tudíž v nejzaším případě je možné se na email dostat, to mi neříkejte.

Jak si Brtníkova názoru a zkušeností vážím (mnohokrát mi pomohl), tak se zde vcelku chápavě přikláním názorově na tvoji stranu. Pokud je to "offline PC", neřešil bych to a nerval do nějak další zabezpečení. Pokud máš vytvořenou zálohu operačního systému, je to v pohodě - kdykoliv obnovíš. Popisuješ, že počítač minimálně používáš, a i kdyby ses sem tam připojil k internetu, tak bych si s tím hlavu nelámal. To raději preventivně každý měsích obnovit během 10 minut systém a být v pohodě, než abych trávil hodiny koumáním a záplatováním (s tím, že se stejně vytváření mezizáloh OS nevyhnu). "Nekamenujte mne"., neřešil bych to a nerval do nějak další zabezpečení. Pokud máš vytvořenou zálohu operačního systému, je to v pohodě - kdykoliv obnovíš. Popisuješ, že počítač minimálně používáš, a i kdyby ses sem tam připojil k internetu, tak bych si s tím hlavu nelámal. To raději preventivně každý měsích obnovit během 10 minut systém a být v pohodě, než abych trávil hodiny koumáním a záplatováním (s tím, že se stejně vytváření mezizáloh OS nevyhnu). "Nekamenujte mne". Nepodceňuju bezpečnost, jen bych si nekomplikovat život a neztrácel čas, nehledě na to, že letité PC se starým HW bude obtížněji rozdýchávat ve Win XP příchozí SP a pod. I když jasně, místní poradí konkrétní vybrané aktualizace, které stačí ručně pořešit. Je to tedy na tobě, jak k tomu přistoupíš.

abysme si rozumněli: vir v síti se na nic neptá (ale i na flashce u nezakázaného autorunu).
myslíte, že toto si uživatel stahoval do cache úmyslně? je tam vidět user:system (napadená služba), uživatel nestahuje nic. tento vir následně zamoří celou síť, pokud nejsou pc aktualizované. a napadne každou vloženou flashku.

viry nám posílají kolegové z části výroby, kde se neumí postarat o své pc (a měli kdysi skvělý nápad dát si 64bit xp). teď jim nezabírají aktualizace.

po přihlášení do domény se mi proto spouští kontrola, která vir práskla. (instalační batka byla zrovna zastaralá a nenainstalovala včas správné záplaty před prvním připojením do sítě)
mám na síti ruční "batku", kterou můžu spouštět na dálku a ona už s tím vyfakuje.

jsem nepřítel nesmyslných aktualizací. do sítě cpu xp sp3 + 2 záplaty: KB2705219 (v2) a KB2712808.
z aplikací bych ještě snesl update ie na v7/8 (nezalátaný, nikdo ho nepoužívá), .net framework 2 sp2 (domácí aplikace dnes často chtějí 3.5 sp1, ale na to už jsou jednojádrové procesory pomalé).
samozřejmě zákaz autorun, omezení pár zbytečných služeb a bezpečnější nastavení prostředí windows.

Ja uz leta pouzivam vyhradne Linux a zpatky k Windows fakt ani za zlaty prase.

Jinak jeste donedavna jsem tu mel funkcni 486 s Linuxem a taky chodila (pravda hodne pomalu, ale prece). Na slabem pocitaci je vhodna linuxova distribuce rychlejsi nez Windows.

Každý soudruh to má jinak.
Pokud budeš hrát aktivně hry či používat profesní SW, který má jen win verzi, budou tvé priority OS jiné. Používat Linux jen proto, abych hry hrál v emulátoru a SW spouštěl kdoví jak, je nesmysl. A ano, linuxová varianta daného sw/hry neexistuje.

Na Steamu je snad 4000-5000 her. Na Linux je portován jen zlomek z nich. Jak si poradíš s tím zbytkem? Budeš Steam nějak emulovat ve wine?

A jak jsem psal výše:

Abych rozjel pod Linuxem DOSácké programy s podporou moderních tiskáren - a mohl obratem data sdílet ve Windows sítích - to bych se dříve rozmnožil pučením.

Deset profesních programů co používám, je jen ve Win verzi, amatérské náhrady opravdu hledat nebudu. Linux prostě zdaleka není pro všechny.

Na Steam kaslu, takze si s nim radit nemusim. Ja zas nechci pouzivat Windows, kde se neda nic rozumne nastavit, furt hazi cloveku klacky pod nohy, vsechno je uzavrene, nepruhledne a neopravitelne. Ciste na Linuxu funguju doma uz asi 10 let, pracovne asi 7, bez problemu, takze zadne proprietalni nahrazky hledat nepotrebuju.

Ani Windows nejsou zdaleka pro vsechny.