Ujasneni sitovych pojmu switch,router, wifi AP, wifi bridge.
Zase jsme se dnes zdrave nastval kdyz tu nekdo doporucoval wifi router jako klienta pro wifi.
Abychom si tedy udelali jasno v pojmech.
Swich ( prepinac ):
Zarizeni, ktere zajistuje komunikaci pocitacu jednoho sitoveho segmentu. Je mu uplne ukradene, jake IP adresy tam koluji, jeho ukolem je dorucovat podle MAC adresy ( jejich tabulku ma ulozenou a hlida si jednotlive porty ). Proto take nesmi vyt v jednom sitovem segmentu stejne MAC adresy.
Switche jsou treba
Cisco Catalyst:
Dell powerconnect:
Juniper EX-series:
Cokoli mensiho jsou kramy
Router ( smerovac ):
Zarizeni zajistujici komunikaci mezi sitemi. Router uz pracuje s IP adresami a naopak MAC adresy jsou mu sumak, tedy krome tech, ktere ma na bezprostrednich segmentech siti ( ke kterym je pripojen ). Router musi mit povedomi to vsech sitich, do kterych ma pakety smerovat. V ramci celeho internetu je routing pomerne slozita zalezitost, protoze k jednomu cili se lze dostat i vice zpusoby, ale to uz je ponekud advanced vypraveni.
Routry vapadaji takto:
Cisco 1800 ( SOHO router ):
Cisco 10000 ( datacenter router, kapacity v desitkach Gb/s )
Juniper M-series ( service provider class )
Cokoli mensiho jsou kramy
Wifi AP:
Slouzi k sireni wifi signalu, z pravidla se na nej pripojuji klienti svymi zarizenimi. Je to jeden z rezimu nastaveni WIFI pristupoveho bodu.
Wifi AP vypadaji takto:
Cisco Aironet:
Cokoli mensiho jsou kramy
Wifi Bridge(client):
Slouzi k pouhemu premosteni mezi bezdratovou a dratovou siti, nemeni adresy, nemeni obsah paketu, jen co mu prijde po dratu, posle do vzduchu a obracene. Pouziva se pro pripojeni wifi ISP
U wifi jako takove klientsky priklad nemam, protoze jsou to vschno kramy.
Ovsem existuje technologie, ktera take pracuje v pasmu 2,4GHz, ovsem je sofistikovanejsi, slouzi prave vyhradne k outdorovemu pripojeni vzdalenych mist, je schopna si sama ridit vykon klientu a tim vyrazne ovlivnovat propustnost site.
Takze priklad AP:
Priklad klienta:
Vsechno ostatni jsou kramy
HOWK!!
JR
Svym arogantnim prohlasenim "Cokoli mensiho jsou kramy" a "Vsechno ostatni jsou kramy" jsi jiste valne vetsine respondentu Poradny velmi pomohl. Je mi cti komunikovat s genialnim sitarem, nicmene vez, ze zde povetsinou chodi lide, kteri uprednostnuji domaci reseni. Poradil jsi jim. Diky za ne.
no, ja se to tvrdou agresivni vetu snazil zlehcit pokazde tim smajlikem. Nebo z toho neni zrejme, ze jsem to zas az tak doslova nemyslel? Nehlede k tomu, ze to je v pokecu. Do clanecku bych to az tak agresivne netvoril. I kdyz v soho kategorii se prilis neorientuji, bohuzel. U me soho segment zacina na microtic router board, ALIX board s linuxem ci v komercni sfere juniper SSG nebo Cisco ASA. Jenze microtiky a jine embeded zarizeni si BFU doma tezko nakonfiguruje a Jineper a Cisco zase zacinaji s cenama na 15000Kc. A BFU si je taky tezko nakonfiguruje.
Taky nějak nechápu smysl, tohoto threadu...
Můžu napsat úplně stejný o zvukových kartách, nebo gramofonech. Mně to přijde jako meaningless machrovaní...
Je to v pokecu, psal jsem to v afektu
V pohodě, no offense...
Díky za vysvětlení. Hodí se.
Kdyby se to doplnilo o ty domácí věci (připojení desktopu a notebooku přes Wi-Fi router za 700 Kč), byl by to podle mě skvělý a přínosný příspěvek do článků.
HOWG
A mně se to líbilo a navíc jsem se pobavil. Můžu se snad na tebe zlobit za to, že všechno ostatní jsou krámy, když je to pravda? Nemůžu. A to i přesto, že ty krámy používám.
Je to supr vysvětlení jak jaký prvky fungujou a supr příklady .. avšak příklady vyšších sfér :). Děkuji, avšak by bylo i potřeba vysvětlení pro domácí věci.. :)
No, ale když jsou to všechno krámy? Já třeba doma mám pouze manažovatelné switche, dedikované routry a samostatná APčka.
Zkus to napsat jako článek.
Klasická malá síť, kde bude router, switche, nějaké to další pokrytí pomocí WiFi AP. K tomu vysvětlení, jak každá součást pracuje a k čemu slouží.
Tohle bude ta správná osvěta.
Že bych popsal svou "malou" domácí sít? To by asi ne uplně každý označil za malé řešení.
Muzes popsat nejakou rozsahlejsi domaci sit - takovou domacnost budoucnosti.
Nemusi tam byt manzovatelne switche, nenapada me, k cemu bych je doma pouzil. Ani routery s propustností desítek Gb
Niektore "routre" ale mozes prepnut aj na mod klient.
BTW. Laik tvoj vycet asi stejne nepochopi.
Zjednodusene povedane pre laikov:
- Router sa na jednej strane tvari ako jeden PC, a na druhej strane mozes pripojit vela PC.
- Bridge a switch len pospaja LAN kable (pripadne + wifi spoj) dokopy, kazdy vidi vsetko
P.S. samozrejme je to zas len skomoleny popis pre laikov, v skutocnosti technicky to funguje uplne inac :)