Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak zkopírovat/zálohovat operační systém

Ahoj,
dostala jsem HP notebook, který měl již při koupi nainstalovaný operační systém Windows 7. Ovšem instalační cd již přibaleny nebyly. Dostala jsem radu, abych si systém na cd uložila sama, kdybych chtěla jednou notebook přeinstalovat.
Upřímně si s tím ale nevím rady JAK bych měla ten systém na cd nebo dvd zkopírovat. Přiznám se bez mučení - jsem lama :-[
Neporadíte mi někdo jak přesně postupovat?
Děkuji moc!

rozdělil bych disk na systém a budoucí data, zformátovat d:, udělat zálohu do image souboru na d:
já používám placený sw na takové věci.

ale divím se že manuál značkového ntb nepíše nic o vytvoření zálohy originální instalace, nebo o skryté partition pro obnovu tovární instalace - i když je to naprosto blbá, protože destruktivní metoda pro uživatelská data.

Start/všechny programy/ údržba.
Vytvořit bitovou kopii systému (nacpat na několik dvd)
a Vytvořit opravné dvd.

Předtím by bylo lepší rozdělit disk jak psal brtník, ale to asi nepůjde tak jednoduše (nástroje z windows ho dělit umí ale většinou to nejde podle představ).

Navštiv stránky fy Acronis - True Image nebo Paragon Hardisk Manager. Také některé odborné časopisy mívají na přiložených DVD tyto programy viz. trafika na rohu.
Pokud má záloha k něčemu vypadat tak: 1/ na PC nic dalšího co v budoucí záloze nechceš mít neinstaluj, 2/ Ukliď si OS např.: jednoduchý CCleaner, registry - Wise Registry Cleaner. 3./ Defragmentuj např.: Defragler. Podobné nástroje obsahují i Windows, ale podle mých zkušeností nejsou zrovna moc vydařené - stačí porovnat defragmentaci provedenou Win a třeba uvedeným Defraglerem. Zkontroluj disk a dej si pivo.
Použiješ-li např.: Acronis - program ti sám nabídne vytvoření Bootovacího CD - což uděláš neprodleně a dále vytvoříš zálohu "Můj milovaný HP notebook" s koncovkou .tib a vypálíš na DVD. Program se tě ještě zeptá na kompresi - zvol normální - při High to bude trvat déle - zbytečné, Low - zase větší soubor. Žádné Passwordy a jiné blbiny.
Vypálené dývko dej na stůl a postav na něj to pivo co jsi ještě nedopila. Zdar.
A ještě poznámka: až se zase budeš vydávat za ženský rod, tak nepoužívej výrazy jako "lama" , které se frekventují na odbornějších diskuzích než jsou ty, na které chodí chatovat holky.

CCener používám už léta a jedinou škodu, kterou mám je Fabia.

Jinak, abych se věnoval tématu vypíšu možnosti Acronis 11:

Acronis Disk Director 11 Home.

Kromě oblíbených vlastností, které pomáhají spravovat pevný disk (jako jsou tvorba, odstranění, zvětšení nebo zmenšení diskových oddílu bez ztráty dat a schopnost spouštět počítač z několika operačních systémů), má Acronis Disk Director 11 Home navíc nové funkce:

Nové! Podpora dynamických disků umožňuje, aby byly svazky rozloženy na několika fyzických discích.*

Nové! Přidání/rozložení zrcadlených svazků
Vám umožní v jediné akci přidáním zrcadlení vytvořit svazky odolné proti chybám.*

Nové! Převod disků MBR na dynamické nebo GPT a naopak podporuje velmi velké disky a umožňuje vytvořit svazky větší jak 2TB.

Nové! Klonování nahrazovaných pevných disků
bez nutnosti reinstalace operačního systému nebo aplikací.

Nové! Rozložení svazku přes několik fyzických disků
optimalizuje systém pomocí sloučení volného místa na různých discích do velkého svazku.

Nové! Plná podpora Windows 7
Acronis podporuje všechny operační systémy Windows až k Windows XP.

Pripada mi to tu ako sprosta reklama na Acronis. Acronis nie je zly, ale pouzivat ho naozaj nie je nutnost, ked sa jedna o znackovy nb, kde sa o zalohu systemu uz postarakl samotny vyrobca.
Btw ja necistim registre na pc uz 10 rokov a tiez sa mi este nic nestalo. Logika mi vravi, ze tvoj cleaner je tym padom zbytocny nie;o)?

....Pripada mi to tu ako sprosta reklama na Acronis...

Tak pokud jsi nečetl moji poznám zde výše, tak z ní cituji: "...navštiv stránky fy Acronis - True Image nebo Paragon Hardisk Manager..." , tedy i konkurence. Jak má vypadat nesprostá a nereklamní rada??? Jako z Gogola? "...v újezním městě N. šel po ulici K. úředník Ivan P..." ??? Taková rada je naprd a hra jinotajů.

Za prve ma tam oficialne HP recovery zdarma. Za druhe su aj programy zdarma na robenie image (napr. DriveImageXML). Naco este dalsie platene programy? Ale iste ked ma niekto doma porsche a mercedes zdarma tak mu budeme radit chod si kupit este k tomu audi, a pripadne skrutkovac cleaner, a to porsche cele rozskrutkuj na suciastky, sak budes mat to nove audi.

RE: MM.., 22.08.2010 23:42

.....Za druhe su aj programy zdarma na robenie image (napr. DriveImageXML). Naco este dalsie platene programy?...Naco este dalsie platene programy? Ale iste ked ma niekto doma porsche a mercedes zdarma tak mu budeme radit chod si kupit este k tomu audi, a pripadne skrutkovac cleaner, a to porsche cele rozskrutkuj na suciastky, sak budes mat to nove audi.......

Předpokládám že umíš číst, když umíš tak hezky psát a kdyby jsi četl odborné časopisy, tak by jsi věděl, Acronis True Image 7 byl už před lety uvolněn pro FREE použití. Acronis 11 jsem uvedl jenom proto, aby byla jasné co je zatím poslední číslo tohoto programu a co umí. Jinak programů je celá řada a mají také různé schopnosti. Kdo chce experimentovat - prosím.

A ještě CCleaner. Říká se: "Nenadávej na zrcadlo, když máš křivou tvář", no parafáze zní: "NENADÁVEJ NA PROGRAM, KDYŽ HO NEUMÍŠ POUŽÍVAT"

true image 7 neumí sata chipsety, proto je beznadějně zastaralý, a proto ho nabízeli přes některé časopisy jako promotion (za registraci, ne zadarmo). můj mail bez spamu má pro mě vyšší hodnotu než polonefunkční soft.
"odborné časopisy" které si dělaly reklamu s ti7 proto patří do popelnice.

místo doporučování nesmyslů bys mohl vědět, že někteří výrobci nabízí k některým diskům normálnější verzi software.

co se týká čističů: tvůj výčet souborů které nutně potřebuješ čistit mluví jasně - že ty si čteš v jak na počítač?
ale uznávám, že na hlubokého každodenního čističe tu asi nikdo nemá. tak proč tu má furt nějaký problém?

Jen za dobu krátkého surfování po internetu mi CCleaner našel hotové skvosty, které ty zřejmě ve svém počítači nutně potřebuješ, když se obejdeš bez údržby, jen ukázka:

.tmp, .log, History.IE, Temporary Internet Files, logfile.txt, setupact.log,
setupapi.log, setuperr.log, settings.sol, index.dat a Cookie všech druhů, barev a proveniencí, Temp\logfile.cab ...atd...atd. A to bych chtěl vidět ty registry.

Za několik let toho musíš mít hotové TB, takže až si s těmi "poklady" budeš otevírat internetový obchod, tak ti seženu další subdodavatele.

uklidni se, ty Terabajte :-)

takový "úklid" zvládají samotné Windows, navíc např. Temp. internet files jsou vždy velké jen tak, kolik si uživatel (nebo admin napříč celým systémem) nastaví.

MM má navíc pravdu, i kdyby toho byl gigabajt, tak to ničemu nevadí a s registry to nemá naprosto nic společného. Navíc ani samotné registry se nijak zásadně v průběhu času nemění, jejich zásadní změny nastavávají jen při změnách konfigurace (typicky instalace/odinstalace SW, konfigurační změny v OS), což pro běžný systém není jednak ani časté (snad kromě počítačů takových těch polomagorů, co nainstalují vše, co najdou na netu), ani fatální.

touchwood, 23.08.2010 10:57

RE:

Když je podle tebe někdo kdo něco zkouší, aby něco zjistil cituji:....takových těch polomagorů, co nainstalují vše, co najdou na netu....polomagor, tak věřím tomu, že tvůj sytém obšťastňovaný tak nanejvýše MP trojkami, je i po deseti letech jako nový.

Ale netrep furt tie kraviny o cisteni, mam na PC aspon 200 programov na vsetko mozne od FLAC az po visual studio 2008, pouzivam PC na uplne vsetko co existuje od programovania cez upravu obrazkov, hudbu, kodovanie filmov, hry, openoffice, atd, a PC mam aj po 5rokoch ako novy. Prave preto lebo do toho neserem rozosieracimi cleanermi, a druha vec je lebo si to nezavirim. Prave ta druha vec je problem kazdeho BFU po 3hodinach pouzivania PC a nainstalenia prvej kradnutej zavirenej hry, a potom si BFU mysli ze musi nieco cistit. Hej, vycistit treba mozog. A potom PC pouzivat tak aby to nezaviril. A scanovat s superantispyware apod.

vtip je v tom, že mám v PC nainstalováno spoustu potřebného SW (včetně mých oblíbených emulátorů 8- a 16-bitů). Ale taky mám v PC (koupený) VMware Workstation v poslední verzi a veškeré "testy" si dělám nedestruktivně ve virtuálním stroji - ono to ani jinak nejde, protože při tom objemu řešených problémů pro různé subjekty bych potřeboval několik desítek testovacích PC. Takto si jen aktivuju potřebný Snapshot ve VMware :-)

Tvůj malý rozhled a přehled tě diskvalifikuje chápat, že většinu věcí jde dělat jinak, méně namáhavě a přitom efektivněji...

Celkem mne vadi, ze jsem nazvan polomagorem. Na tvoje pomery 100% neprirozene casto instaluji a zkousim ruzne programy. Presto se za polomagora nepovazuju. Nekoho to proste bavi a nekdo to i obcas potrebuje, ne kazdy si vystaci s jednim programem na dvacet let.
Ja spadam (respektive jsem se sam zaradil) do obou kategorii a uz me celkem sere, jak se navazis do lidi, kteri nezapadaji do tvych sablon a nedelaji veci podle tvych predstav. Ti co tam nezapadaji jsou magori, lamy a ja nemam chut ani cas hledat dalsi tvoje peprny nadavky, kterymi tady castujete obycejny lidi (vim, nejsi sam, kdo to tady takto lidem nadava, ale hledat dalsi lidi nebudu a proste shodou okolnosti trpelivost pretekla u tve odpovedi). Uvedom si, ze pro obycejny lidi muzete byt magori vy, lidi, kteri prosedi cely den u PC a v podstate vetsinou neumi nic jineho, ze obslouzit ten PC. V realnym zivote jsou vetsinou nepouzitelni na cokoli jineho. Presto Vam nikdo nenadava do polomagoru atd. No a to ze cely den u pc prosedite je videt z toho, jak casto sem pisete a pro me jsou takovi lidi nepochopitelni a divni. Presto je nenazyvam polomagory, protoze je to (pro me nepochopitelne) muze bavit. Opravdu plati jedno "souveti", ktery jsem kdesi cetl. Minimalne na pulku zdejsich starousedliku.
Jen mne z takovych lidi zacina byt porad castej na bliti.

Hele, vyraž někdy na ulici mezi normální lidi. Zpívaj tam ptáčci, svítí slunce. :-) Chci tím říci, že většině lidí je jedno, na čem dělají, hlavně když to funguje. A nemají šanci to ovlivnit, a ani nechtějí. Až budeš ovládat obory všech těch lidí, ze kterých si tady utahuješ, tak pak můžeš po nich chtít, ať rozvažují nad volbou OS. Je prostě z hlediska běžného života takové okrajové debaty jako Unix nebo Windows nezajímají. ITáci by si měli uvědomit, že jsou sice dobře placenou, nicméně periférií firem. Podstatné věci se dějí jinde a oni jen zabezpečují infrastrukturu k nim. Kterej ITák by si to ve svém zúženém, pohledu na svět ale připustil, že? Mimochodem jsem taky z IT, ale připouštím si to.

Ked potrebujes skusat kazdy SW ktory najdes na netu, tak to rob na virtual PC. Su aj zdarma. A potom nebudes spadat do kategorie pomenovanej touchwoodom.

P.S> ked si kupis auto tak tiez lepis na palubnu dosku vsetko co najdes na ulici alebo v smetnej bedni, lebo sa ti to nahodou moze raz hodit? Ked nie tak preco to robis s PC?

1. NIKOMU nenařizuji, co má či nemá dělat. Jen si o nich myslím své. Pokud nevidíš, že jsi v situaci, kdy na sebe vyleješ kýbl hoven, abys je následně umyl skvělým šamponem s kondicionérem (za pouhých $3,90) a následně opět aplikoval hovna a šampon ad inifinitum, pak už nemám co říci (snad jen, že každý svého štěstí strůjcem). Já na tyto procedury nemám čas a ani chuť.

2. Pokud už takto reaguju, tak je to vždy reakce na nějakého sebejistého pologramotného usera, který se DOMNÍVÁ, že "zná řešení", kterým se snaží nakazit další usery. A horší než potkat blbce, je potkat bandu blbců (typický příklad: kancelář plná hloupých sekretářek), kteří se navzájem podporují ve svých bludech.

3. Já jsem jistě magor. Místo vydělávání peněz nadávám na Poradně jiným do magorů. ;-) Naštěstí mám v reálném životě i jiné záliby, i když nepopírám, počítače a IT jsou zároveň mým zaměstnáním i koníčkem nejoblíbenějším. Ale v okamžiku, kdy vidím, že dané věci nerozumím (např. oprava auta), nebudu se v tom rýpat (a hrát si na hrdinu-čističe), ale půjdu za odborníkem a nechám ho to udělat, nebo si nechám poradit. A to je ten rozdíl mezi námi dvěma. Bohužel o počítačích si každý myslí, že když umí kliknout myší, tak umí s počítačem všechno, a že ta chytrá krabice se umí o sebe postarat sama.

P.S.: až se vám ajťáci na tu práci vykašlou, tak pak si jich teprve začnete vážit. :-D Zrovna teď jsem externě převzal firmu kde jim odešel celkem schopný člověk a majitel si myslel, že to zvládnou sami :-). Jinak v drtivé většině větších a prosperujících firem je IT spolu s ekonomickým/finančním oddělením to pravé jádro firmy. Ten citát totiž psal nějaký "specialista", takový, kdo jen běhá okolo nepodstatných věcí jako spotřební materiál pro tiskárny, hardware pro desktopy/notebooky apod. a naprosto nechápe roli IT v moderní firmě. IT není jen o tomto, ale na to musíš být na trochu vyšším "levelu", abys viděl celé "herní pole". Faktem je, že IT je vůči samotné firmě v pozici služební organizace, jenže KLÍČOVÉ. Tam kde to takto nefunguje, většinou IT nepotřebovali a nepotřebují, protože se s IT službami zcela míjejí. Anebo se jedná o upadající firmy bez většího potenciálu a budoucnosti. Ale to je všechno na moc dlouhé povídání, viděl jsem desítky firem, pro mnoho z nich jsem něco tvořil nebo pro ně něco dělal, s mnoha dlouhodobě spolupracuju, pro jiné jsem dělal "IT krizový management" - nemysli si, že nevím o čem mluvím, znám všechny typy userů, od "to zvládnu, vždyť je to jednoduchý, když to umíš ty" až po "já se to nikdy nenaučím, já jsem jiná generace".

edit: tímhle s tebou končím, tyhle věčné diskuse nad zlomenými motýlími křídly mě téměř frustrují.

Re: Jak zkopírovat/zálohovat operační systém
touchwood, 23.08.2010 23:14

........tyhle věčné diskuse nad zlomenými motýlími křídly mě téměř frustrují...

Budou to opravdu jenom ta zlomená křídla??? Nemá ten postoj a slovník, který používáš jak to výstižně popsal Radek, nějakou skrytou příčinu?

Problem bude inde. Si tu ty so svojom "jedinym a spravnym" nazorom a proti tebe stoji 6 ludi, o ktorich si ja myslim, ze su vsetko it profesionaly, co sa rozumeju problematika a napriklak tw je minimalne o jeden lv v znalostiach predomnou.
Kde je pravda? Mam verit tebe, ktoreho tvrdenia odporuju mojim znalostiam, ktore mi navyse potvrdzuje niekolko dalsich ludi alebo skor sebe z vyssie uvedenych dovodov?
Skus porozmyslat preco ti tu 6 odbornikov, co sa zivia profesionalne IT hovori nieco ine ako je to, co si myslis a skus aspon nachvilku pripustit, ze sa mylis.
Da sa to? Asi moc nie ze;o)? Nie ty sa predsa nemozes mylit vsak? To oni...

á, pán je reinkarnace pana Freuda? ]:)

Věř (nebo klidně nevěř), ale čeština patří k mým zálibám, a rád se, když už je k tomu příležitost, vyjadřuji když už ne vzletně, tak alespoň neortodoxně.

BTW, "motýlí křídla" byla jen douška, a to ještě dopsaná nakonec editací už odeslaného textu. Příznačné je, že k tomu důležitému ses vůbec nevyjádřil.

Hp ma vstavane recovery a NEmusis nic robit. V pripade ze chces Windows obnovit na vyrobcny stav tak pri starte zmacknes prislusnu klavesu (u HP zvycajne F11) a spustis factory recovery. Mas to urcite napisane v navode.

K tomu este si mozes ukladat aj neskorsie zalohy s nainstalovanymi svojimi programami apod zvycajne mas na to predinstalovany program od HP, tiez plati citaj navod.

pc se čistí a když seš na pc zvyklej tak víš co čistit a pokud něco čistič špatně vyčistí a takovej čistič jsem ještě neviděl,tak většinou se znova registr oběví.Byl jsem taky takovej frajer a pc jsem nečistil ale to bylo tím že jsem nevěděl že se čistí pc až mi pak odešel software 1000krat tabulka error a když jsem se ptal technika co to bylo řekl čistit každý tyden od té doby mám automaticke čištěni s hlubokým skenem a nebojím se.

no kdyby si byl chytrej jak si myslíš nepíšeš možná né.Mohl to udělat taky nějak program třeba že jo,proč to svádíš na čistič.Čističe snad rozežírají windows máš s tím nějaké zkušenosti nebo jsi o tom někde četl v pc magazínu???

Aha. :-D

A není tedy lepší, když už je třeba takových znalostí na konfiguraci TuneUp (aby nám nerozesral systém), si to co potřebuju nastavit sám v systému?

Apropos, psal jsi:

Čističe snad rozežírají windows máš s tím nějaké zkušenosti nebo jsi o tom někde četl v pc magazínu???

tak jsem jen čekal na tvé odborné vyjádření. To víš, my tu nejsme na IT mágy co umí TuneUp zvyklí...

P.S.: zkus nás ještě pobavit, dobře se to čte, i ten teenagerský argot je takový osvěžující.. :-)

já tě teda taky považoval za děcko, protože to co píšeš jsou mimořádné hlouposti.
jsou tu na poradně i 15-letí, kterým nesaháš po paty.

někdy se zamysli jakou kontrolu máš nad svými čističi, k čemu ti vlastně pomohly. jestli chceš argumentovat jako jeden co se tím živí profesionálně a domnívá se že musí mazat logy, cookies nebo temporary internet files, tak přestaň dělat do počítačů a živ se raději něčím jiným.