Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Doporučte bojové umění/sebeobranu pro začátečníka

Ahoj,

již nějaký čas přemýšlím, že bych se bych mohl trošku vytunit. Důvodů, které k tomu vedou je spoustu, od nějakých "pricipů ochrany samiček", až po to mít možnost hájit na ulici stranu, kterou si vyberu, možnost prosadit svůj názor silou po možnost zautočit na skupinku týpků, když do mne nekdo strčí..

Začal jsem postupným odtučnováním a posilováním. Zde jsem se myslim již dostal do bodu, kdy pokus o zlepšení již nemá takový přínos jako se začít věnovat taktice, chvatům a tak.

Doporučíte nějako nějaký typ bojového umění či přímo někde nějaké lekce?

Moje požadavky: pro lidi s brýlemi (necham snad odperovat, pokud to pujde), pro začátečníky, ideálně něco podobného jako Krav Maga, ale učí se tam i "preventivní útoky", nikoliv důraz pouze na sebeobranu, dostupné v Praze, reálný tréning proti větším, vyšším a početnějším...

..a po tréningu musím být schopen napsat eScript či PL/SQL kod, ktery lze pustit na produkčním prostředí.:-?

Diky

jeden z moznych scenaru, typicky ale lidem patri kolonka: "xx se ocitl po napadení v nemocnici" či "lidé nepomohli napadané ženě..". Když umíš, máš pořád šanci si vybrat jestli zrealizuješ ztrátu a akceptuješ zlomený nos bez sebemenší reakce či mu zlomíš ruku, ta možnost výběru tu je, pokud umíš, pokud neumíš musíš akceptovat ten nos v lepším případě.

Mas mnoho moznosti. Dobre je i judo... Prasknes s nekym o zem a nema moc chuti vstavat. Jinak na obranu je i Aikido apod.
Na utok je spis lepsi tchajsky box. Ale utoci jen blbec. Inteligent ma zbrojni pas a pouze opilce a fetaka to necha klidnym...

Pozor, triky jak ochromit protivnika se naucis spis v kurzech sebeobrany. Takove bouchnuti do korene nosu (utocnik chvili bude blbe videt) nebo prasknout nekoho pres ucho (vnitrni ucho detekuje polohu pro rovnovahu) jsou mnohdy ucinejsi nez do někoho jak idiot kopat.

Nejlepsi trenink je jit delat na zabavy vyhazovace. Tam se od zkusenejsich kolegu dozvis ty spravne figle. :-D

dekuji, Honzo - poslední dobou se v názorech lišíme, ale v tomhle jsme přesně za jedno.

Proto nepřijmu první sebe-obranu (Krav Maga), ktera mi padadne do očí. Strategie kopnout do koulí,píchnout do očí, bouchnout do krku a utéct je účinná. Ale pekleně nebezpečná speciálně pro muže, který si může dovolit utéci jen pokud je sám, či ve dvojici a druhý je postatně silnější a zmanažuje si to sám.

Takže jak psal Honza, utikat ano, ale troufnu si říct, že ve více než h(xx)% to prostě není možné: nejsi sám, nejsou prostory, musíš bránit jiné zájmy, lidi, věci zvířata, vystavuješ tim do nebezpečí někoho jinéhé, jsi zraněný, jsi si jistej, že běhově na utočníka nemáš atd.

A moje slova "preventivní úder", souvisí s tim co napsal tady Honza - bude postavení/pozice osob, které bude pro partnerku v lodickach natolik nebezpecne, ze bude nutno misto obrany ci uteku naopak zautocit...

Ano Honza ma pravdu, ale uz to tu odznelo aj vyssie a to je fakt potencionalnych problemov.
Ak si manik alebo mas smolu tak sa ti stane to co mne. Ja som skoncil po konflikte ktory byt nemusel (zastal som sa cudzieho chalana, ktoreho bili) na pohotovosti s roztrhnutym obocim a moj protivnik o mesiac zomrel. Asi ti nemusim hovorit, ze som tu kvoli tomu nemusel ani dnes byt (v base vraj neni net;o)) a ze vsetko mohlo byt inak. Aj preto som o rok pri dalsom konflikte uz nebol tak akcny a nechal si strelit 2 facky, pretoze jedine co utrpelo bolo moje ego a ako vidis prezil som.
Nehovoriac o tom, ze uz z fyziky vies, ze akcia vyvolava reakciu, ze dnes ma kazdy druhy blbec u seba noz a kazdy treti pistol (aj ked vacsinou len plynovu, ale to ty vediet nemozes) a z banalneho konfliktu sa moze stat tragedia.
Cize dnes pokial by neslo o zivot a mal som tam napriklad zo sebou rodinou radsej spravim zo seba fackovacieho panacika akoby som si spominal pri boji na svoje zlate casy, ked som zbieral ocenenia na tatami.
Podla mna ides na to zle. chces riesit vyhrotenu situaciu dalsim hrotenim lebo si v kute, byt tebou dam si dole optiku, zahram blbecka a zaujmem polohu ked mi utocnik moze co najmenej ublizit. Ale beriem to tak, ze ja v tvojom veku som bol rovnaky, takze z toho vyrasties casom;o).

:-) Tak co pořád odrazuješ od učení se sebeobrany, když se Ti podařilo s tím ubránit. Jde přece jen o to, něco umět a ideálně to nikdy nepoužit (a že píčovin, které nikdy nepoužiju mi tato společnost naučila ve destítkíách tisíc stránek, doslova). Je přece irelevantní jestli může mít utočník zbran nebo ne-e, ne? Protože zrovna tak to mohu vlastnit já. Navíc Krav Maga a jiné MMA učí se bránit i proti noži a pistoli. Ted jsem koukal na jedno video o sebeonraně a tam mluvil o tom, co dělat, když Tě někdo škrtí - "always try", protože Ti nic jiného nezbývá, máš 5s. A to samé je se zbraní - muže jí na mne vytáhnout klidně zítra a věř, že to bude podstatně horší situace, než v případě, že za sebou mám nějakou sebonranu ze které pro mne plyne spousta benefitů.

To že muže mít pistoli či nůž neberu jako argument, je to nesmysl. I kdyby mi bojové umění nepomohlo i kdyby o tom neučilo - no, a? Ted to bylo stejně na náhodě, tak to bude stále. Ale umanaguju hold jiné situace, které jsem předtim nezvladl.

--
By jste měli bejt rádi, že místo v nějakém bojovém klubu zaberu právě ja, jako netrestaná osoba s VŠ, abstinující a nefetující a neřidící a s vlasovou pokrývkou hlavy a né nějakej blbeček v maskáčí s potetovaným obličejem pracující s pivem v ruce v dolech...

* - mimo části, kterou jsem skalopoval pádem na kole :-D

Neznam sice pozadi tebou uvedeneho konfliktu, ale zastat se nekoho je, alespon pro me, samozrejmosti (tedy pokud na to mam). Netusim do jake miry bylo velike bezpravi, ktere tvuj souper pachal na jinem, ale, ackoli to legislativa nasich zemi jeste nezaregistrovala, tak i zlocinec nese jiste "riziko" podnikani. Kdyz pacham takovy cin tak musim pocitat s tim, ze se to nekomu nebude libit a ze me v nejhorsim pripade muze i zabit. Chci-li se vyvarovat, abych takhle dopadnul, tak to proste delat nemusim.

O legislativě našeho absurdistánu mám jen velmi mlhavou povědomost, zastat se slabého (či jinak utlačovaného) tvora ovšem pokládám za zásadní projev lidství. Kdo to nedokáže (i za cenu rozbité huby), nemá u mého stolu v hospodě místo.

Pokud chces normalni obranu pro bezne civilni situace, koukni se na kurzy sebeobrany - ty obvykle pouzivaji od vseho neco a trenuji se tam bezne situace. Samozrejme po pocatecni vyuce, jak padat, aby sis neublizil ;-)
Nedoporucuju specializace typu karate, judo. Ty potrebujes neco, zamereneho na praxi, ne na efekt nebo zapasy s pravidly.
Pokud chces neco s nicivymi dopady, koukni se na nejaka ruska bojova umeni typu systema

Judo nie je o specializacii, naucis sa v nom padat, ale hlavne drzat supera na zemi, nasadit mu paku ci skrtenie, samotne hody v praxi velmi nevyuzijes, pretoze sa k nim zriedkakedy dostanes. Judo som robil par rokov zavodne a uz sa mi v praxi hodilo.
Paradoxne horsie do praxe je karata, okrem zakladnych kopv a uderov sa uci vsetko pomerne skonstnatele a ked nie si natrnovany z kumite tak ti je v podstate naprd.
Ale uplne najvacsie vyhrady mam k tvojmu odporucaniu SPECNAZu (systema je v nazve len ako pomocne slovicko). To su veci co su ti v praxi naprd, treba ich dlho trenovat a tak obcasne kuknutie ako chce riesit Azor je to dost nevhodne.
Inak pisal som tu uz 2x dlhsi prispevok, ale oba prispevky som nedopisal (raz mi zhasol nb len tak a druhykrat sa mi vypla Opera), takze sa s mojimi skusenostami radsej nepodelim, v kazdom pripade tu odznelo par mudrych rad a tych by som sa drzal.
Inak keby som mal zhrnut sebeobranu do zopar bodov bolo by to asi toto:
- utek ak sa da
- ak sa jedna o skupinu zautocit na najnebepezpecnejsieho protivnika, pripadne vodcu, zvysok skupiny tu zvycajne paralyzuje
- neutocit na tvrde casti tela, v ziadnom pripade by som neudieral pastou na tvar, hrozi zlomenina ruky s pripadnym trvalym poskodenim
- utocnika ochromis aj slabsim uderom do genitalii, plexusu, korena nosa, vrchnej pery, do oci, usi alebo ohryzku. A hlavne si pritom nic nezlomis;o).
- a na zaver este raz utek

utocnika ochromis aj slabsim uderom do genitalii,

Ono to nemusí být ani slabší uder - taková krásná holka stačí, když utočníka po genitáliích pohladí a vyřadí ho z boje (nimimálně běhu) na destíky minut :-D

Chápu co myslel JaFI tim nespecivalizované umění - pokud se nepletu jsou tam taková pravidla jako vytlačení z kruhu, nějaké počítání apod, což je pro život nepoužitelné (a skoro nebezpečné, člověk by se místo toho mohl věnovat jinému chvatu, který je mnohem užitečnější). O to jakým způsobem s utočníkem daný styl zatočí myslim JaFimu nešlo.

:-/ trénování padu? Ach jo, už zase, jako pro cyklistu to pro mne nebude první takovýto tréning :-D

-- Dlouho trénovat? Pod tím si představuješ co? Po tom, co jsem vykydlil dálokově VŠ toho moc na práci (nějaké certifikáty možná, dalé ve škole ještě nevím) nemám a klidně každý týden jednou, dvakrát mohu chodit. Časově do budouca to nějak asi neomezuju - typicky bych raději něco, co mi rychle naučí se bránit a nějaké dolaďování specifických situací a málopravděpodobých scénářů klidně může být dlouhodobějšího charakteru.

To je prave ten problem, chces to len tak pomimo akoze a 2x do tyzdne a nieco rychle a efektivne a to nejde.
Kazde z bojovych umeni je o drile a naucenych reakciach, v boji nemas cas premyslat, chovas sa podvedome, to co ti bolo vtlcene do podvedomia tisickami opakovani. To chces ako dosiahnut tym svojim 2x do tyzdna?
Ja som sa venoval bojovym umeniam asi 10 rokov a poviem ti, ze dnes mi z toho zostalo uz len pramalo, reakcia mam ako slimak, ak ma niekto ide udriet podvedome sa prikrcim, ale neblokujem a urcite nevyrazam do nauceneho protiutoku.
Asi si nikdy nikoho neudrel ze? Zle zovreta past a len stredny uder do brucha ti takmer zlomi prst, v lepsom pripade ti otecie necht ako ked si ho privries do zveraka na chvilku;o). Uz si niekedy zblokoval uder? Ked sme trenovali blokovanie mal som ruky plne modrin, po 10 bloku som uz poskakoval od bolesti...a to hovorim o bloku, ktory uder vychyluje a nie zastavuje!
Skusim to prevratit na pc...pripada mi to, ze sem prisiel niekto a chce sa naucit objektove programovanie tym, ze sa 2x do tyzdna nieco spyta a mysli si, ze po pol roku bude ovladat aspon zaklady.
Byte tebou zameriam sa skor na psychologiu boja a umenie konflikt tlmit a nie ho vyostrovat. Sam som zazil carovnu moc zien, ktora dokazala skrotit aj tych najvacsich dementov v krcme len slovom. Tomu hovorim umenie;o).

To bych zdovolením poponoval - a začnu tím OOP, člověk který se OOP učí tím stylem, že se na něco zeptá 2x do týdne toho umí o OOP spoustu - nemůžeš ho srovnávat s JaFim v Delphi, musíš vybrat 30 lidí co znají HTML/CSS a porovnat jejich a toho cloveka znalosti v OOP.

Obrana a obranné schopnosti je podle mne analogová veličina a tedy zlepšování je křivka, která začíná hned prvním tréningem. Důležité je, aby počet lidí, kterým se ubráním rostl a to si troufnu říct, že počet lidí, kterým se ubráním poroste VELICE RYCHLE, prvních pár tréningu a to si troufnu říct, že téměř exponenciálně (samozřejmě záleží na konstantě, že) a po se změní na lineární průběh, kde postupně koeficient růstu bude klestat.

Tím Velice rychle myslím, že je tu velká skupina lidí, která je mne velice blízká ve vejšce, váze, bojovejch schopnostech, kde by byl boj vyrovnaný nebo bych trochu prohrával - a zde podle mne, bude stačit pár týdnů/měsíců - na to, abych tuto velkou skupinu dostal "pod sebe" - nikoliv snad proto, že bych si myslel, že jsem nějakej vytrénovanej, ale prostě proto, že jsem slyšel pár dobrých rad, co nedělat, jak kopat, kam bouchat, nějaké základní principy a protože jsem si v poslední době na někoho i šáhl - což 96% z téhle skupiny neví a nedělalo.

Pak tu bude další skupina, která je aktuálně nademnou, je větších a vyšších a kde mi pár měsícu tréningu neubrání, u některých ani let a u některých nikdy.
-----
Bojové schopnosti ostatních jsou analogová veličina - rozdělil jsem jí na dvě skupiny a podle mne převažuje více ta první skupina - řádově mě rovní, žádný tréning.
-----
S tím, že se člověk neubrání v každé situaci se moc dělat nedá, potlačí to to roky tréningu, ale zvednout se ze stavu "ubráním se 30%" lidí na "75%" podle mne nepotřebuje roky tréningu.

:-) souhlas, lidi podemnou mi nebudou napadat, ale to je snad dobře, ne? Pokud se zmenší počet lidí, kteří to ani nezkusí, ne? To je luxusní výhra bez boje a daleko lepší než bojovat a vyhrat, ne? Něco jako nosit tričko mistra v karate a cpát se v McDonaldu ;) bejt potetovanej, nebo mit na krku kosti mrvejch protivníku (v dnešní době to není časté). Či jiné modni doplnik, které mají vyvolávat pocit, že se jedná o bojovníka. Typicky něco co z psychologického hlediska vypadá jako uraz z boje.

Otázka je jestli to a) umí správně vyhodnotit, že jsou podemnou, b) mají schopnost to vyhodnotit (drogy, alkohol) c) nenapadli již někoho podesbou a já přicházím do situace, kdy utočník je zase podemnou.

Azore, ty to vidis jako hurvinek valku... Akorat hledas adrenalin a to neni dobre. Takovych lidi jsou "plne hrbitovy".

Uz na zacatku jsi rekl, ze to nechces jen k obrane. K zastrasovani si porid treba plynovou pistoli nebo elektricky paralyzer/taser.

Mas o tom pekne predstavy, ale muzu ti rici, ze bojova umeni se clovek uci hodne dlouho. Jak rikal fleg - neni to o tom mit jen teoreticke znalosti, ale musis si vypestovat reflexy neustalym drilem a to trva. S kazdym dalsim treninkem ti roste nejrychleji akorat sebevedomi. Utikat nebo alespon minimalizovat dopady z poulicniho boje, to ti doporuci kazdy "mistr". Musis se take naucit odhadovat protivnikuv nasledujici tah (z oci, ne postoje!). Napriklad pokud nekdo pripravuje ruce k direktu - co udelas? Cekas ranu do obliceje? Pokud nejsi schopen odhadnout, ze je to jen trik, protoze ti protivnik zrovna podkopava nohu, pak mas smulu. A to se pres noc nenaucis.

Realna situace:
1) bude te chtit okrast jednotlivec, co dela jen ramena - pujde ze zalohy a urcite bude umet rychle utikat... potreba reflex bez pripravy
2) pujde proti tobe jednotlivec, co bude pocitat s odporem - pocitej, ze se umi prat ma vystrelovaci nuz...
reflex
3) pujde po tobe skupina lidi - proti 2 az 3 mozna mas sanci, pokud nekdo nebude mit trubku, nuz... Vetsinou zautoci zaroven, nikoliv po jednom. Vyhraje jen ten, kdo utece, jinak jsi v... Ver flegovi.

Pokud zacnes delat blbosti, akorat to bude horsi. Pak plati - kdo prezije, ma pravdu a nebude odsouzen, protoze nejsou svedci. Utocnici to vi, vis to i ty? Chapes?

Kdyz to shrnu, nejlepsi je navstevovat nejake kurzy sebeobrany - rychle a efektni na ustup. Bojove umeni je uzce spjato s zivotnim stylem a urcitym sebeovladanim. Pomalejsi a ale ma pro "boj" vyssi hodnotu. Kazde ma pak sva specifika - karate a kickbox na dalku, ale kdyz se judista dostane na telo (nebo se mu podari zachytit koncetinu), pak je to zas naopak. Navic znam mnoho lidi, kterym se judo docela hodi. Bez umeni padat by bylo pracovnich urazu! :-D

Nehledám adrealin, na adrealin jsou přece mnohem lepší sporty, například jezdim na kole (ted mi grázlové vybetonovali muj oblínenej sjezd...)

Právě, že nehledám adrealin ale obranu, nehledám ani teoretické znalosti: sosam z netu nějaká videa ale na nějaké kurzy jsem odhodlán jít - nejsem jako Scheldon Cooper, který se učí plavat na suchu.

Napriklad pokud nekdo pripravuje ruce k direktu - co udelas? Cekas ranu do obliceje?

Cekam především, že mi totam naučí. Ale především jsem ostře PROTI učení utikání z boje, jak jsem psal je nebezpečné se na to soustředit, je nebezpečné s tím počítat a situace to nemusí umožnit. Instruktor sebeobrany, který na první lekci řekne, že je lepší to zabalit a jít na atletiku trénovat sprinty, má možná pravdu a možná je to ta nejlepší obrana, ale to si v případě zájmu, asi zvládnu sám. Usiana Bolt, přece neni skvělej bojovník...

1) nevyžaduje odemne nezbytně nutně akci, neni to nebezpečná situace
2),3) nechapu pointu - kdyby byl možný utěk vždycky, pak by se opravdu trénovali na kurzech seoborany a bojových sportu sprinty, mohli by prodat boxovací pytle a nakoupit tretry...
--
Posledni odstavec asi bez pripominek, na podobne urovni jsem se chtel bavit, nez jste zacali vrtat. S posledniho odstavce jsem dostal pocit, ze tak trosku jsem mimo, ja protoze bojove umeni vs sebeobranu berete jako odlisne pristupy, pak mozna, do ted jsem to povazoval za synonyma...

ad 2) a 3) - na slusnem kurzu te budou ucit, jak si ziskat cas a prostor na ustup s minimalnimi ztratami... Pokud se fakt chces prat, zapis se do francouzske legie. Tam te nauci efektivne likvidovat protivniky...

Pokud chces jen sebeobranu, dej si Aikido. Jestli se vsak chces stale rvat za kazdou cenu, je to tva vec. Vse potrebne jsem ti jiz sdelil.

Dik, hrozne dobra poznamka, ze to co clovek tak nejak ocekava a chce, by opravdu nemelo byt nic sporotovniho, co ma pravidla (i kdyz treba kickbox, thajskej box nejaka maji, ale nejsou snad tak omezujici).

Na to "systema" kouknu, dik za tip. Nicive dopady asi nejsou v ČR (diky bohu) třeba, takže by se tomu asi člověk věnovat tolik nemusel, nadruhou stranu, by byla chyba něco takového alespon na "basic" levelu znát, člověk nikdy neví.

To jsou velice najivni predstavy, ze se naucis nejakemu bojovemu umeni a budes moci svuj nazor na ulici prosazovat silou. :-D

Pokud narazis na cloveka, ktery chce jit do konfliktu nebo dokonce na nejakou skupinu, tak te zadne bojove umeni nezachrani. Takovyto, jak jeden zmasakruje 10 protivniku je leda ve filmech.
Takze presile se neubranis, osamoceny utocnik bude mit nuz nebo pistoli.

Jinak z toho co tu jeste nezaznelo, predevsim to chce predchazet rizikovym situacim a vubec se moznosti napadeni nevystavovat. Jinak ale pokud myslis, ze by te to bavilo, tak se da venovat jakemukoli bojovemu umeni (vyber je ciste individualni). Chapu to tak, ze si myslis, ze jsi na tom s fyzickou dobre, tak se aspon budes udrzovat a pokud si sam sebou nejsi jisty, tak nejake lekce sebeobrany take rozhodne neuskodi. :-)

Dneska si bohužel při své vejšce musím rozmyslet u koho, kdo právě hodil vajgl říct "a co koš, čůráku zamrdanej" - a popravdě, neni to velký počet lidí, kterým to nyní mohu říct - rád by aby se ten počet zvednul. Nepotřebuju se prát ani vyvolávat konflitky. A ani to prosazovat slovně, budu spokojen, když se zvende počet lidí, kterým nemusím uhybat, protože jsou potentovaní, ale jdou v protisměru z metra..

Vyhnout se konfiliktu s 10ti lidma se člověk bude snažit vždycky, ale ne vždycky mu to bude umožnněno a podle mne bojové umění proti 10ti lidem má šanci - né protože, by jsi snad byl schopen je všechny dostat jako Chuck Norris, ale protože Ti to určite zvedne počet vteřin/minut, které jsi schopen ustát, což muže být také rozhodující.

Není to o tom jestli, otázka spíše zní : na které ;)

"a co koš, čůráku zamrdanej"

A myslis, ze kdyz mu reknes tohle, tak se te lekne a priste to hodi do kose? Nebo si chces jenom ulevit a potrebujes si zvednout sebevedomi, abys to dokazal rici?

se zvende počet lidí, kterým nemusím uhybat, protože jsou potentovaní

Rozumny clovek takovym uhne vzdycky nebo si snad potrebujes neco dokazat?

otázka spíše zní : na které

Prave, ale to jsem se svym prispevkem snazil rici - na zadne. Pro zvednuti sebevedomi navstiv psychologa a pro potrebu se umet branit napadeni, navstiv nejaky kurz sebeobrany. Bojove umeni nebo bojovy sport bys mel delat jen pokud chces dosahnout nejakeho sportovniho vykonu nebo te to proste bavi. Ono to v realu stejne pri poulicni rvacce nevyuzijes a hlavne opravdu se tim chces mucit jen pro zvyseni ega?

zvedne počet vteřin/minut, které jsi schopen ustát

Kdyz narazis na nejakou vazbu, pujdes stejne k zemi po prvni rane.

Jeste takhle, nekdy se cloveku stane, ze ho neco vytoci a nejradsi by toho druhyho zmlatil, ale nejlepsi je to neudelat. Nikdy prece nemuzes dopredu vedet, co je ten druhy zac a jestli treba neni ozbrojeny. Ja vim, ze se to takhle od PC snadno rika, sam jsem navic trochu cholerik a kdyz me nekdo nastve, tak se prestanu ovladat, ale pak si rikam, ze to byla ode me hloupost a ze priste uz se vytocit nenecham. :-|

Ano uleví se mi ;) A oni to příště nejspíše(!) udělá zase. Nicméně možnost se ubránit mi umožní to řikat častěji, jakýkoliv útok na mou osobu bude pak uhandlován a pochopitelně nezustane bez právní odezvy, když si z pohledu zákona začal.

Nepotřebuji si nic dokazovat, ale pokud jdeme proti a já mam přednost, protože on tam co nemá dělat, tak chci uhnout, jen protože, je to pro nás oba lepší a rychlejší - ne proto, že on je větší. At si klidně chodí v protisměru, ale pokud bude muset někdo uhybat musí to být on, jak je to správně.
-

Ok, tady narážíme na to, co jsem asi pomrdal, já který slova sebeobrana a bojové umění považuje prakticky za synonyma. Mým ukolem opravdu není mastrubovat ego a umět nějaký styl ve smyslu umění, kdy obrana má i velkou uměleckou hodnotu a muj kop je přesný s přesně propnutých chodidlem. - to opravdu nepotřebuji.

Podle toho co čtu, mi jde pochopitelně o nějakou sebeobranu, nikoliv tedy bojové umění ve smyslu japonskejch filmů.

Ale timto

"a co koš, čůráku zamrdanej"

ten konflikt vyvolas. Zacinam se stydet. tolik tak dlouhych prispevku a ja to napisu kratce:)
Azore ve spouste veci s tebou souhlasim, ale to co chces je blbost. Mam v rodine dva poulicni rvace, kteri mimochodem delaji urcity druh bojoveho umeni. Od nich vim, ze na ulici, kde se budes pohybovat prevazne, je nejlepsi od mala znat poulicni boj a k tomu se nejlip hodi neco jako kickbox, thai- box apod. Zadny karate, judo a nic podobneho. Tito smejdi, kteri jen tak napadaji lidi, maji v 90% za sebou zalohu kamosu nebo maji zbrane, jak psal fleg. Doporucuju ti vyhnout se situacim, kde muzes narazit na nekoho se zbrani - ti co se rvou po ulicich, je dnes opravdu maji. Neni to jako kdyz jsem chodil do skoly, kde jeste trosku platila cest atd. a rvalo se jen rukama. Dnes v tomto boji muzes velice lehce prijit v lepsim pripade ke zlomeninam, v tom horsim skoncis s kudlou v zadech nebo brise, protoze ti, co konflikty vyhledavaji, maji opravdu dnes zbrane.
Je to ale tvoje rozhodnuti. Dnes je lepsi byt minutu zbabelej, ale zustat zivej, nez 30s hrdina, ale pak mrtvej hrdina a ten mrtvej hrdina muzes byt treba po tom, co narazis na hodnejsiho clena me rodiny (za ktery se mimochodem stydim, ale nic s tim neudelam) a reknes mu tohle

"a co koš, čůráku zamrdanej"

a on se ten den spatne vyspal.... Tohle je realita a nestoji to za to.

:-D to nevím, názvy trheadu:

Seminář zaměřený na boj s teleskopickým obuškem. Bitka s policajtem,skinheadi a spol.

To asi neni pro člověka, co chce chodit do práce, do krámu, na vlak, jezdit na kole a tak. A když přijde nějaká pitomá situace, tak to jen "umět".. ;)

Tož moji vypracovanou postavu s basketbalovou výškou jsi viděl,
takže při nemožnosti útěku v lehkém deliriu se mi osvědčila vstřícnost:
hele synci, hlavně v klídku, žádné násilí. Tady máte všechny love a sorry,
málem bych zapomněl na hodinky...
Kdysi před 25 kily a roky jsem to řešil kopem do holeně a útěkem, bejvalo...

Azor z tohoto threadu zacinam pocit, ze si magor, alebo ti zase preplo;o).
Navyse mas uplne naivne predstavy o boji, to scifi o 10 ludoch, nerealny odhad svojich sil, skillu a moznosti napredovania...ja sa tu len usmievam uz a krutim hlavou co to vypotil dospely clovek za uvahu.
Ja som sice kondicne dost v p...kockovanej zasterke, mam asi 10kg nadvahu momentalne, ale dam ta dole v prvom kole (3min) v ringu, nie z dovodu, ze mam znalosti, nie preto, ze mam minulost, ale preto, ze si nikdy nebojoval a nevies ako tazke je drzat po 30s ruky hore a chranit si tvar, ake je to ked ti vyschne v hrdle a neda sa ti poriadne dychat, ked mas pocit, ze mas strasne tazke nohy a ruky a ked po par uderoch nevies, kde je sever a jedine co chces je len ujst niekam velmi daleko.
Daj si jeden kludne len boxovvaci zapas v ringu a pochopis viacej ako by sme ti tu 2 mesiace vysvetlovali.
Ale zaroven si ma primal premyslat nad tym preco sa o seba tak malo staram, mozno sa pojdem pozriet do nejakeho miestneho oddielu a sem tam si zatrenovat a opat zazit ten adrenalin pri zapase...dufam, ze mi to odhodlanie vydrzi min do zajtra;o).

"zase"? Njn, mam to s těma několika osobama co ve mne žijí složité.

To by mi zajímalo, kdy jsi sehnal mé sci-fi o boji s 10ti lidma. Naopak si myslím, že jsem souhlasil, že to napatří k uplně realistickým scénářům. Pouze jsem napsal, že připravený účastník přeřžije dálé (a mluvil jsem o sekundách, max. minutách), což je podle mne názor normální, nikoliv sci-fi a nějak ujetý názor.

Nevím jak je to těžké, a myslim že je rozumné udělat to co dělám - tzn, zkusit si to dříve než to opravdu budu potřebovat v reálném životě. Jinak ohledně uderů a tak - protistrana má s bolestí, přijímáním ran, kondicí atd. přece ten samý problém - na ulici běžně nechodí lidi, kteří mají za sebou 10let juda, typicky tam chodí ožralové, kteří mají dostatečnej porblém sami se sebou...

Nevím proč, ale typicky se mi stává, že muj trhead obrátí pak lidé proti mne a vnucují mi něco, co jsem napsat nechtěl a nemyslel jsem to tak. O tom, že si dám boxovací zápas o tom nepochybuj, ale zítra ani pozítří v ringu nebud.. jako normální člověk počkám, až nějaký instruktor řekne, "tak teda tady máš druhou lamu a už to snad mužeš zkusit"

hájit na ulici stranu, kterou si vyberu, možnost prosadit svůj názor silou

Nedělej tady z toho Balkán!

Jinak pořídit si flobertku vyjde podstatně levněji a rychleji, než se učit bojová umění. Máš jedno, jestli se dostaneš za katr díky tomu, žes někoho zmlátil nebo díky tomu, žes na něho mířil flusbrokem.

Heh, musim souhlasit se vsemi tady, co ti radi se na konkretni bojove umeni vykaslat, pokud to nechces delat zavodne nebo v tom byt dobry v telocvicne a podivat se na kurzy sebeobrany.

V ramci ruznych akci jsem (to nebyl ani kurz, spis jen natuknuti, na hodinku a pul, na dve) absolvoval lekci sebeobrany na styl aikido, dal jsem si lekci kick-boxu a par dalsich. Absolvoval jsem i seanci "sebeobrana na ulici", kterou vedlu clovek vlastnici cerny pas v Ninjutsu a jeho slova ti ocituju (i kdyz nevim, jestli na tvoji zatvrzelou palici to bude mit najaky vliv).
On rikal, ze na ulici, je ti kazde bojove umeni na prd, tam nemuzes rict "je, sorry, to se mi nepovedlo, zkusime to znovu". Rikal, ze jsou tri stupne sebeobrany, zkusit ho ukecat, utect a ta nejhorsi mozna je se bit. Spoustu sporu vyresi slova "hele, pojd, dame panaka". Zenam doporucil pribrat do kabelky dve dlazebni kostky (po uspesne obrane nutno zahodit a rikat "ja ho jen bouchla kabelkou") a trenovali jsme pak vse co tady kolegove uvedli: uder do korenu nosu, rana pres usi (osobne vyzkouseno z pozice utocnika, na 5s nevis, kde je nahore a kde dole), nehty zaryte v usnich boltcich taky nejsou zrovna fajn, hodit po nem co mas pri ruce, vychrsnout vodu z lahve, pokud nejakou neses. A pak zdrhnout.
Poradi pistole a noze jsem uvedl zamerne takhle, protoze nuz je nebezpecnejsi nez pistole. Kdo prezil utok nozem, rika se, ze se znovu narodil. A ano, da se v jistych situacich branit obema i holyma rukama, ale jak proti tobe stoji profik (vetsinou te nebude chtit okrast nejaky amater), tak si bud jisty, ze jit holyma rukama proti jeho zbrani je uplny nesmysl.
Mel jsem tu cest stravit den (skauti jsou ohromne rozmanita spolecnost - v ramci jednoho roverskeho tabora) s armadnim instruktorem musado (to je takove to bojove umeni, kde treti ranou zabijis, vojak po 25km v plne polni fakt nema naladu se s nekam pet minut okopavat). Zacali jsme pady, nasledovaly povaly, udery, kopy, sparing, obrana proti uderu tyci, noze, pistole.. (ne musado, ale obecne), vecer jsem se nebyl schopny ani zapnout do spacaku, jak jsme dostali nalozeno.
I on mel podobny nazor jako vyse uvedeny vedouci kurzu "sebeobrany na ulici", ze bojovat az v nejposlednejsim moznem pripade. A take nas upozornoval, ze kdybychom nekdy museli pouzit to, co jsme se naucili, tak jsme ho nikdy nevideli a ze "jsme to videli v televizi". Jakmile totiz ovladas nejake to bojove umeni, i pohled soudce z hlediska nutne sebeobrany je odlisny (pohlizi na tebe jako na zbran).
Pro klid duse se podivej po kurzech sebeobrany, nauc se mlatit do pytle a nos u sebe teleskopickej obusek.
A slusnost take neni k zahozeni. Misto tveho "a co koš, čůráku zamrdanej" pouzit "pardon pane, neco vam asi upadlo".

Omlouvám se za exhumaci. Nedávno jsem se chtěl vrátit ke karate ale kámoš mě dotáhl k jednomu Rusovi co učí bojové umění Systema. Po pár lekcí jsi schopen zneškodnit útočníka jednoduchými pohyby a nemusíš bejt nějak fyzicky zdatní. Doporučuji. Taky jsem zkoušel Musado, taky zajímaví.

To je něco jako kurzy sebeobrany. Pokut člověk dostane strach nebo zaváhá, tak tě je jakýkoliv bojový umění k hovnu. Jako já se vždy ubránil i bez bojového umění, v osmnácti když jsem byl ještě na škole tak jsem si po víkendech vydělával jako vyhazovač na diskotékách a v bordelu. Kolikrát jsem nerazil na chlápka co byl mnohem větší než já a sundal jsem je jednou ranou, stačilo mu jenom prošlápnout koleno a byl pokoj. Nesmíš mít strach, nebo váhat. Vlastně ne, strach je přítel ale nesmí tě ochromit.

Specnaz poznam, ale nie je to ziaden vseliek. Ziadne umenie nie je vseliek a kazdy spravny majster ti povie, ze najlepsia obrana je utek.
Videl som par zapasov instruktorov Specnazu s klasickymi borcekmi (box, kickboz, thajsky box...atd) a zazrak sa nekonal.