Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak nastavit 'dvojite kodovani' ?

Ahoj, delam stranky o cizim jazyce (dejme tomu francouzstina), ale nezobrazim tam nektere jejich znaky. Napriklad A s carkou na druhou stranu. Nevite, jake kodovani, abych mel i ceske, i francouzske znaky? Pozoruhodne je, ze i kdyz mam ceske kodovani windows-1250, tak tam mam ç. Kdyz dam windows-1252, tak nemam ceske znaky, ale ani to ç, ani to a.

Co se s tim da delat? Diky

Přejít na Unicode. Pochopte jedno:
Při běžném kódování se pro jeden znak používá kód v délce 1B (1 byte, česky bajt), tj. 8b (8 bitů). To dává 256 možných znaků (kódů), kterým je přiřazena určitá grafická podoba. To nestačí pro všechny národní abecedy a proto má jeden a tentýž kód jinou podobu znaku v české národní abecedě (zcela přehlížím to, že díky "genialitě" Microsoftu tady mámě několikatery národní abecedy - již zmiňované windows-1250, potom Latin II a další) a jinou podobu ve francouzské abecedě. S tím se prostě nehne.
V Unicode se pro kódování jednoho znaku používají dva bajty, což dává zhruba 65000 možných kombinací a jsou možné prakticky všechny znaky národních abeced (včetně omezené množiny čínštiny).
Při použití Unicode (což podporují operační systémy od WinXP výše) tedy vedle sebe mohou současně existovat čeština i francouzština včetně svých speciálních znaků.

Těžko říct. Osobně si myslím, že sice byly nějaké zmatky, ale bratři Kameničtí to vyřešili jednou pro vždy - než se do toho začal srát (jinak se to nedá nazvat) Microsoft a zavedl to úplně nejhorší kódování, co jen bylo možno vybrat. A to jejich jiné kódování pro Okna a jiné pro konzolu (nemyslím tím teď Unicode vs něco jiného) - no lahůdka!

jiné kódování pro Okna a jiné pro konzolu

jen taková pikoška:
když chci naplánovat úlohu příkazem at, v normálních windows zadám normálně dny M,T,W,Th,F,S,Su.
pokud mi ale nějaký trotl dotáhne do výroby česká windows, můžu se spolehnout jen na: Po,-,St,-,-,So,Ne

léta jsem se obával vyzkoušet co to udělá, když zadám i zbylé dny s diakritikou. ale konec světa se stejně blíží, proč ho neurychlit.
toto v českých win neprojde:

D:\> at 12:22 /next:M,T,W,Th,F,S,Su "echo Bflmpswz"
Použili jste možnost s neplatnou hodnotou.

diakritika zadaná přímo v příkazovém řádku:

D:\> at 12:22 /next:Po,Út,St,Čt,Pá,So,Ne "echo Bflmpswz"
Byla přidána nová úloha, ID: 1

stejný příkaz napíšu v notepadu/pspadu ve 1250, uložím do at1250.bat, spustím a výsledek:

D:\bat> at1250.bat
D:\bat> at 12:22 /next:Po,┌t,St,╚t,Pß,So,Ne "echo Bflmpswz"
Použili jste možnost s neplatnou hodnotou.

redmontone, máme problém.

tak jinak - naklofu si diakritiku v příkazovém řádku, a uložím do souboru at852.bat jako vzor:

D:\bat> copy con at852.bat
at 12:22 /next:Po,Út,St,Čt,Pá,So,Ne "echo Bflmpswz"^Z
        1 zkopírovaných souborů

zřím obsah "at852.bat" - toto bych asi v notepadu zadávat nechtěl:

at 12:22 /next:Po,ét,St,¬t,P ,So,Ne "echo Bflmpswz"

pro velký úspěch otestuju i malá písmena:

D:\bat> copy con at852m.bat
at 12:22 /next:po,út,st,čt,pá,so,ne "echo Bflmpswz"^Z
        1 zkopírovaných souborů

obsahem "at852m.bat" je prý toto:

at 12:22 /next:po,Łt,st,źt,p ,so,ne "echo Bflmpswz"

.
no, vyblbnul jsem se.

(webmastovi s utf-8 sorry za zaspamování jeho dotazu.)

''P��zvuk, abeceda a jak se co �te
V �vodu jsem zm�nil, �e katal�nsk� gramatika je tro�ku t잚� ne� ta �pan�lsk�, a ani j� v n� je�t� nem�m stoprocentn� jasno. Sezn�m�m v�s s ''

Takhle asi nejak vypada muj vytvor s kodovanim UTF-8 . Misto otaznicku jsou ctverecky. A moje obracene 'a' tam taky neni. Co s tim? Kde je chybka?