Přidat článek mezi oblíbenéZasílat nové komentáře e-mailem MikroTik jako SOHO router - 5 - wifi roaming

Co to je WiFi roaming? Roaming znáte z mobilních telefonů. Jedete autem a klidně telefonujete. Telefon se postupně připojuje z jedné buňky na další a vy klidně pokračujete v hovoru. WiFi roaming je něco podobného - se svým mobilním zařízením můžete pochodovat po pokryté oblasti a nestaráte se o to, ke kterému přístupovému bodu jste přihlášeni.

V kapitole 4 jsme si popsali, jak pomocí více routerů nebo přístupových bodů v domácnosti vytvoříme jednu velkou síť. A protože jsme použili Mikrotiky, tak přidáme ještě třešničku na dort a nastavíme si WiFi roaming. Potomkové vaši jistě ocení, že budou moci běhat po celém domě s tabletem v ruce a lajkovat na FB bez přerušení.
Oba routery jsou propojene kabelem. Ale není to podmínkou. Otestoval jsem, že v tomto schématu je možné použít Mikrotik i jako WiFi extender (s jednokartovými routery). V takovém případě je třeba mít druhý router v dosahu slušného signálu z prvního routeru. Samozřejmě je třeba počítat s poklesem rychlosti.

Pro roaming použijeme WDS (Wireless distribution system).

Předpoklady

Na všech routerech je nastaven:

- stejný SSID (jméno bezdrátové sítě)
- stejný kanál

Vše jednoduše nastavíte v QuickSet (první položka v menu).
Doporučení: před zahájením práce proveďte zálohu stávající konfigurace. Menu Files, tlačítko Backup. Kdyby se vám při experimentování stalo, že něco nechtěně pokazíte, jednoduše pak tlačítkem Restore obnovíte původní nastavení.

Konfigurace routerů

Vlastní konfigurace je velmi jednoduchá. Na hlavním routeru v menu Wireless rozklikněte WLAN interface a na záložce WDS nastavte WDS mode na hodnotu dynamic a WDS default bridge na bridge-local (výchozí existující most).

[26166-jf03bm-001031-png]

Stejný postup zopakujte i na dalších routerech. Po provedení dojde k vytvoření WDS podřízených interface a v bridge k vytvoření WDS portů - tohle už si Mikrotiky zařídí samy (viz následující obrázky):

[26167-jf03bm-001032-png]

[26168-jf03bm-001033-png]

Jak vidíte, nastavení je velmi jednoduché a odměnou vám bude pokrytí domu, při kterém se budou klienti při pohybu přepojovat automaticky na silnější přístupové body. Další výhodou je potřeba pouze jednoho kanálu, což oceníte v hustě osídlené oblasti.

Přehled kapitol

Kapitola první - základní nastavení routeru a připojení vnitřní sítě k internetu
Kapitola druhá - vzdálený přístup pro správu a pravidla pro přesměrování portů
Kapitola třetí - wifi síť pro návštěvníky
Kapitola čtvrtá - více routerů v síti
Kapitola pátá - wifi roaming
Kapitola šestá - plánované vypnutí/zapnutí WiFi
Kapitola sedmá - omezení WiFi pro zařízení v daném čase
Kapitola osmá - hlídání zařízení s notifikací mailem

Mikrotik HAP Lite a nedostatek místa pro update

Jsou zobrazeny jen nové komentáře. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Potomkové vaši jistě ocení, že budou moci běhat po celém domě s tabletem v ruce a lajkovat na FB bez…
kmochna 17.06.2016 02:43
kmochna
já jsem původně doma používal wireless Mesh, jenže tam je problém zkombinovat čistě bezdrátové a drá…
touchwood 06.07.2016 09:06
touchwood
Já se mikrotiků zbavuju. Nahrazuju je Ubiquiti EdgeMax Router Lite + Unifi AP. Ale to není na tu prv… nový
JR_Ewing 08.07.2016 07:54
JR_Ewing
UBNT davam sancu uz roky a nejako sa neviem dostat do "UBNT modu". Na MT mi vadi zopar veci, ale na… nový
fleg 08.07.2016 08:14
fleg
Tohle jim taky nepřidalo. Motherfucker: virus v bezdrátových zařízeních Ubiquiti (AirOS) http://www.… nový
Mikrotik 08.07.2016 16:31
Mikrotik
Jediné, co mně vadí, je trošku divně postavený firewall. Jsem zvyklý si psát vlastní ruleset a jedna… nový
fleg 08.07.2016 08:19
fleg
perfektrne, ten roaming sa mi paci ale neskusali ste teraz po novom caps man? mozno by sa zisiel tak… poslední
nino 14.11.2017 12:15
nino

já jsem původně doma používal wireless Mesh, jenže tam je problém zkombinovat čistě bezdrátové a drátové APčka, pokud máš v LAN i další prvky (typicky switche) , které nepodporují RTSP. Asi před rokem jsem to zmigroval na tohle klasické WDS přes drátový ethernet a zrušil čistě bezdrátová AP (čiliže repeatery).

Jinak já už ani jiné domácí routery/AP ani nekupuju. Skvěle se hodí pro aplikace od jednoho domácího routříku v bytě až po poloprofi řešení zasíťování v hospodě/penzionu, kde jsou 3 oddělené sítě pomocí VLAN a velký WDS pro majitele, zaměstnance a hosty.

Jediné, co mně vadí, je trošku divně postavený firewall. Jsem zvyklý si psát vlastní ruleset a jednak mi chybí možnost změny default policy (u MKT je default ACCEPT a nelze ji změnit, samozřejmě lze řešit "terminálním" pravidlem, ale není to elegantní) a hlavně pak zobrazování všech chainů v jednom pohledu bez možnosti filtrovat a jednoduše přesunovat pravidla (opět, řešitelné v shellu, ale taky to není elegantní, když už to má vizuál).

Jediné, co mně vadí, je trošku divně postavený firewall. Jsem zvyklý si psát vlastní ruleset a jednak mi chybí možnost změny default policy (u MKT je default ACCEPT a nelze ji změnit, samozřejmě lze řešit "terminálním" pravidlem, ale není to elegantní) a hlavně pak zobrazování všech chainů v jednom pohledu bez možnosti filtrovat a jednoduše přesunovat pravidla (opět, řešitelné v shellu, ale taky to není elegantní, když už to má vizuál).

Toto som trosku nepochopil, pravidla sice nie su tak volne ako v linxe, ale default policy je riesena podla mna celkom dobre (default je drop pravidlo na inpute napriklad), pravidla si vies zoradit podla roznych kriterii (port, chain, ip...atd), takze to sa tiez da a presuvat pravidla...ved drag and drop funguje, tak o co ti ide;o)?

Zpět na články Přidat komentář k článku Nahoru