Přidat článek mezi oblíbenéZasílat nové komentáře e-mailem MikroTik jako SOHO router - 5 - wifi roaming

Co to je WiFi roaming? Roaming znáte z mobilních telefonů. Jedete autem a klidně telefonujete. Telefon se postupně připojuje z jedné buňky na další a vy klidně pokračujete v hovoru. WiFi roaming je něco podobného - se svým mobilním zařízením můžete pochodovat po pokryté oblasti a nestaráte se o to, ke kterému přístupovému bodu jste přihlášeni.

V kapitole 4 jsme si popsali, jak pomocí více routerů nebo přístupových bodů v domácnosti vytvoříme jednu velkou síť. A protože jsme použili Mikrotiky, tak přidáme ještě třešničku na dort a nastavíme si WiFi roaming. Potomkové vaši jistě ocení, že budou moci běhat po celém domě s tabletem v ruce a lajkovat na FB bez přerušení.
Oba routery jsou propojene kabelem. Ale není to podmínkou. Otestoval jsem, že v tomto schématu je možné použít Mikrotik i jako WiFi extender (s jednokartovými routery). V takovém případě je třeba mít druhý router v dosahu slušného signálu z prvního routeru. Samozřejmě je třeba počítat s poklesem rychlosti.

Pro roaming použijeme WDS (Wireless distribution system).

Předpoklady

Na všech routerech je nastaven:

- stejný SSID (jméno bezdrátové sítě)
- stejný kanál

Vše jednoduše nastavíte v QuickSet (první položka v menu).
Doporučení: před zahájením práce proveďte zálohu stávající konfigurace. Menu Files, tlačítko Backup. Kdyby se vám při experimentování stalo, že něco nechtěně pokazíte, jednoduše pak tlačítkem Restore obnovíte původní nastavení.

Konfigurace routerů

Vlastní konfigurace je velmi jednoduchá. Na hlavním routeru v menu Wireless rozklikněte WLAN interface a na záložce WDS nastavte WDS mode na hodnotu dynamic a WDS default bridge na bridge-local (výchozí existující most).

[26166-jf03bm-001031-png]

Stejný postup zopakujte i na dalších routerech. Po provedení dojde k vytvoření WDS podřízených interface a v bridge k vytvoření WDS portů - tohle už si Mikrotiky zařídí samy (viz následující obrázky):

[26167-jf03bm-001032-png]

[26168-jf03bm-001033-png]

Jak vidíte, nastavení je velmi jednoduché a odměnou vám bude pokrytí domu, při kterém se budou klienti při pohybu přepojovat automaticky na silnější přístupové body. Další výhodou je potřeba pouze jednoho kanálu, což oceníte v hustě osídlené oblasti.

Přehled kapitol

Kapitola první - základní nastavení routeru a připojení vnitřní sítě k internetu
Kapitola druhá - vzdálený přístup pro správu a pravidla pro přesměrování portů
Kapitola třetí - wifi síť pro návštěvníky
Kapitola čtvrtá - více routerů v síti
Kapitola pátá - wifi roaming
Kapitola šestá - plánované vypnutí/zapnutí WiFi
Kapitola sedmá - omezení WiFi pro zařízení v daném čase
Kapitola osmá - hlídání zařízení s notifikací mailem

Mikrotik HAP Lite a nedostatek místa pro update

Komentář k článku

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svůj komentář:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět na články